Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Κοιτα μονο μεχρι τοτε μην σου μπει η ιδεα για τον 3950x γιατι εγω καπως ετσι την βλεπω την δουλεια αν αργησει ο 3900χ :P

 750 για AM4 κακό μου φαίνεται, να δεις που θα βγει threadripper zen2 24core στα 900 ευρώ, και 32core στα 1500και θα τα κλαίτε όλοι τα 750 για τον 16core consumer με Dual channel RAM. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Κοιτα μονο μεχρι τοτε μην σου μπει η ιδεα για τον 3950x γιατι εγω καπως ετσι την βλεπω την δουλεια αν αργησει ο 3900χ :P

Κι αυτό παιζει

1 λεπτό πριν, narta είπε

Dual τσανελε δεν ταίζει 16πυρηνο σωστα ακομα και με 6000MHz 🤣

Εγώ απ' ότι είδα τον 2920x μια χαρά τον περιποιείται πάντως.και με μισή κατανάλωση κ dual channel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, billeiros είπε

Εγώ απ' ότι είδα τον 2920x μια χαρά τον περιποιείται πάντως.και με μισή κατανάλωση κ dual channel

 

+4 πυρηνες +8 threads

Not the same ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Kwsths67 είπε

 750 για AM4 κακό μου φαίνεται, να δεις που θα βγει threadripper zen2 24core στα 900 ευρώ, και 32core στα 1500και θα τα κλαίτε όλοι τα 750 για τον 16core consumer με Dual channel RAM. 

Ο οποιος ομως μπορει να μπει και σε x470 μητρικη των 120-130ευρω(ή στις φθηνες x570 μητρικες που παιζουν τωρα κατω απο 190ευρω αν εχει πεσει η τιμη τους μεχρι τον Σεπτεμβριο) αυτο ειναι το θεμα.

Σκεψου πχ οτι ο Bill πιο πισω για τον 3900x+την msi gaming plus του βγαινουν συνολο 589+300=889 στο περιπου.

Πες μου μετα αν σου ακουγεται τοσο ακραιος ο 3950x.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι απάλευτοι μπλε από την άλλη μεριά τι περιμένουν για να ρίξουν τιμές ρε φίλε δηλαδή; Τι πίνουν και δεν μας δίνουν; Θέλουν να καταντήσουν εντελώς; Άντε μωρή Intel ξύπνα την τρέλα μου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Kwsths67 είπε

Απλά μη πας για X570, γλίτωσε και λεφτά. 

ΛΟΛ το μόνο θετικό ότι είναι φτηνή? Είδες ότι έχει βιάσει την Intel σε σχεδον τα πάντα έτσι με τον 3900Χ?

Η intel φίλε ήταν πρωτοπόρος και ήταν μια ζωή μπροστά στους cpu και το καλό με αυτό είναι πως κερδισμένοι βγαίνουμε εμείς λόγο ανταγωνισμού. Εάν έχεις φράγκα περνεις intel αλλιώς πας σε amd . Και σε αυτή στιγμή ναι η amd λανσάρισε ένα πολύ καλό cpu που είχε να κάνει εδώ και χρόνια . Λογικά θα κάνει κάτι αντίστοιχο και η intel. Θα δούμε τι και ποτε . Εγώ ποσοστά δεν περνω οπότε θα δοκιμάσω και τον 3700x για να έχω μια ολοκληρωμένη εικόνα . Και μετά θα σας πω ναι είδα τρελή διάφορα η όχι . Καθώς είμαι αναμεσα σε 3800x & 9900k. Μην τα ισοπεδωνεις λοιπόν όλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimoskoutr είπε

Οι απάλευτοι μπλε από την άλλη μεριά τι περιμένουν για να ρίξουν τιμές ρε φίλε δηλαδή; Τι πίνουν και δεν μας δίνουν; Θέλουν να καταντήσουν εντελώς; Άντε μωρή Intel ξύπνα την τρέλα μου!!!

Εδω οπως φαινεται οι επομενοι επεξεργαστες θα θελουν παλι νεες μητρικες,ποια ακριβως εταιρεια περιμενεις να ξυπνησει?

Απλα ειδαν τα ''χαμηλα'' ρολογια των ryzen και πατανε πανω σε αυτο.

Κοινως οσο αστειο και να ακουστει για τους overclockers αυτη την στιγμη παραμενει μονοδρομος η Intel(και μαλιστα η κορυφαια της μητρικη παιζει κατω απο 270ευρω αυτη την στιγμη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Η Asus έβγαλε λίστα μητρικών με X470/b450 που παίζουν σε PCI-E v4

https://www.guru3d.com/news-story/ryzen-3000-asus-opens-up-pcie-4-support-for-selected-x470-and-b450-boards.html

Το ίδιο και η CH6 (X370) .

https://prnt.sc/oe2myh

Πολύ χρήσιμη πληροφορία 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Την λιστα αυτη επειδη καπου την πηρε το ματι μου ,οντως την εβγαλε η asus η ειναι μούφα? Γτ μου κα εί περίεργο να μην παίρνει η ch7 και να παιρνουν τα χαρχαλα

Κοίτα αρχικά δείχνει μούφα, αλλά αν κάτσεις και αναλογιστείς την προϊστορία που έχουν με τα BIOS για την C7H φαντάσου πόσο αδύνατο θα έιναι να βγάλουν σωστό BIOS με υποστήριξη PCIe 4.0 χωρίς να χαλάσει κάτι. Σαν τα patch του BF5 ένα πράμα. 

Επεξ/σία από Grisos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, xnewtone είπε

 κερδισμένοι βγαίνουμε εμείς λόγο ανταγωνισμού.

Μονο που στην πραξη δεν λειτουργει ετσι ο ανταγωνισμος.

Ελεος πια με αυτο που το εχετε κανει πιπίλα ορισμενοι και δεν ισχυει καν στην πραξη,φτανει πια.

Τον ειδαμε τον ανταγωνισμο περυσι με την αρχικη τιμη του 9900κ στα κοντα 600ευρω,την ιδια στιγμη που ο 2700x κοστιζε τα μισα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Μονο που στην πραξη δεν λειτουργει ετσι ο ανταγωνισμος.

Ελεος πια με αυτο που το εχετε κανει πιπίλα ορισμενοι και δεν ισχυει καν στην πραξη,φτανει πια.

Τον ειδαμε τον ανταγωνισμο περυσι με την αρχικη τιμη του 9900κ στα κοντα 600ευρω,την ιδια στιγμη που ο 2700x κοστιζε τα μισα.

Καλά είσαι σοβαρός συγκρίνεις 9900 με 2700? Μέρα με νύχτα να το πω πιο ομαλά . Ότι πληρώσεις θα πάρεις . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Τον ειδαμε τον ανταγωνισμο περυσι με την αρχικη τιμη του 9900κ στα κοντα 600ευρω,την ιδια στιγμη που ο 2700x κοστιζε τα μισα.

Το οτι κοστολογει μια εταιρια το προιον της Χ τιμη δεν σημαινει οτι πουλαει. Δεν εχουμε ΠΟΥΘΕΝΑ δεδομενα με το ποσα 9900k εχει πουλησει η ιντελα εστω και σε 1k τεμαχια χονδρικης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Εδω οπως φαινεται οι επομενοι επεξεργαστες θα θελουν παλι νεες μητρικες,ποια ακριβως εταιρεια περιμενεις να ξυπνησει?

Απλα ειδαν τα ''χαμηλα'' ρολογια των ryzen και πατανε πανω σε αυτο.

Κοινως οσο αστειο και να ακουστει για τους overclockers αυτη την στιγμη παραμενει μονοδρομος η Intel(και μαλιστα η κορυφαια της μητρικη παιζει κατω απο 270ευρω αυτη την στιγμη).

Καλά έβαλες σε εισαγωγικά τα χαμηλά ρολόγια...γιατί της ρίχνει πάνω από 10-15% στο ipc πια...δεν έχουν να πατήσουν πουθενά. Και ο μόνος επεξεργαστής που μπορείς να προτείνεις από intel είναι ο 9900k...και αυτό με βαριά καρδιά όταν με τα ίδια παίρνεις 3900X...τι λέμε ναρκωτικά παίρνουν ομαδικά στα κεντρικά της intel...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...