Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, billeiros είπε

Αν έχεις καλή μομπο εχεις δυνατότητα αναβάθμισης.αργα η γρήγορα ο 3900 θα μπει.και μια aorus pro μια χαρά τον σηκώνει τον 3900

Λίγο που το ψάχνω και εγώ βλέπω καλή επιλογή την aorus pro. Σχετικά...οικονομική... Και τα Χριστούγεννα παίζεις ξανά με ένα μεγάλο ryzen μίας και θα έχεις βαρεθεί τα τώρα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

btw, βλέπω ότι η wraith prism με την στοκ πάστα, τείνει να κολάει στον cpu λες και ο χαλκός με τον heatspreader, γίνονται ένα. Τι φάση, ακόμα και να κουνήσεις το cooler λίγο από την μία και την άλλη, μπορεί να έχει κολλήσει για τα καλά και να στραβώσεις τίποτα pins.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Ποιος μίλησε για νερό; Εδώ δίπλα μου, έχω μία Dark Rock 4, πιστεύω δεν πρόκειται να περάσει 65-70C, λέω και πολύ μάλλον.

Θα μπουστάει όμως στο 4.2;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Θα μπουστάει όμως στο 4,2;

Αν τα vrms το αντέχουν, γιατί όχι και παραπάνω;

Φυσικά είναι και λίγο τύχη με το chip που θα σου κάτσει αλλά νομίζω πως γίνεται να πάει πιο πάνω.

Επεξ/σία από Dinos_12345
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Crus είπε

3800X 4.475GHz OC @1.38v

Ενδιαφερον και αλλαζει καπως την εικονα μου για τους 3800Χ, αν δινουν 150-200Mhz all core παραπανω απο τον 3700X.

Επιβεβαιωνει πως το Auto OC & PBO ειναι σπασμενα τελειως.

Επιβεβαιωνει πως οι Bios ειναι οτι να ναι και εχει καλυτερα αποτελεσματα με την προηγουμενη αντι της τελευταιας revised.

Επιβεβαιωνει πως ενας 3800Χ που δουλευει σωστα, κοντραρει στα ισια τους 9900κ.

Φαινεται πως ακομα δεν βλεπουμε ολο το performance των νεων ρυζιων, χανεται απο εδω και απο εκει 5-10% αποδοσης λογω προβληματων.

Aδερφε, Ryzen 1400 στα 3.9Ghz δεν ειναι σαπιδι ειναι borderline golden sample.

Ξεχνας μαλλον οτι ο επεργαστης σου ειναι stock σε 3.4Ghz all core boost και τα 3.9Ghz ειναι +500Ghz που ειναι εξαιρετικο overclock για Ryzen. Τι περιμενες δλδ περισσοτερο, 4.0Ghz στα 1.2V??? Θα μας τρελανετε μερικοι..

 

Από το παραπάνω προσωπικά θα κρατήσω το τελευταίο σχόλιο για την ψύξη, ότι δλδ το tower cooler της αερόψυκτρας αποδίδει καλύτερα από το AIO με το στογγυλό χάλκινο πάτο της αντλίας. Μήπως όσοι έχετε θέματα με θερμοκκρασίας τυχαίνει να έχετε AIO η οποία δεν έχει κάτσει καλά ή δεν έχετε απλώσει σωστά την πάστα; Ίσως σε σχέση με την προηγούμενη γενιά να παίζει περισσότερο ρόλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωμες για https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi/motherboard-mitrikes/Motherboard-Msi-Mpg-X570-Gaming.htm?

Πανω της θα μπει ryzen 3600 ( μικρες πιθανοτητες για 3700x ). Ενα πραγμα που με κραταει  ειναι οτι δεν βρισκω τις μνημες μου ( https://www.skroutz.gr/s/11436424/G-Skill-Flare-X-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C14D-16GFX.html#sku-info) μεσα στην λιστα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, nikpoth είπε

Σίγουρα θα παίζουν κομπλέ οι ραμ.  Στα 300 θα κοίταζα και asus prime x570 pro

Ναι και εγω πιστευω δεν θα εχω προβλημα με ραμ. Ακομα δεν εχω καταληξει αν θα παρω την συγκριμενη. Κανω μια ερευνα, 250-300 ειναι το Budget.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, nikpoth είπε

Σίγουρα θα παίζουν κομπλέ οι ραμ.  Στα 300 θα κοίταζα και asus prime x570 pro

6 power phases εχει η asus....η msi 8+2 νομίζω.καλυτερη λογικά.σ αυτά τα χρήματα μονόδρομος οι aorus για μενα.https://www.techpowerup.com/review/asus-prime-x570-pro/4.html

Επεξ/σία από billeiros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billeiros είπε

6 power phases εχει η asus....η msi 8+2 νομίζω.καλυτερη λογικά.σ αυτά τα χρήματα μονόδρομος οι aorus για μενα.https://www.techpowerup.com/review/asus-prime-x570-pro/4.html

Οπως αυτη https://www.skroutz.gr/s/19368272/Gigabyte-X570-Aorus-Pro.html?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, Grisos είπε

Από το παραπάνω προσωπικά θα κρατήσω το τελευταίο σχόλιο για την ψύξη, ότι δλδ το tower cooler της αερόψυκτρας αποδίδει καλύτερα από το AIO με το στογγυλό χάλκινο πάτο της αντλίας. Μήπως όσοι έχετε θέματα με θερμοκκρασίας τυχαίνει να έχετε AIO η οποία δεν έχει κάτσει καλά ή δεν έχετε απλώσει σωστά την πάστα; Ίσως σε σχέση με την προηγούμενη γενιά να παίζει περισσότερο ρόλο. 

Αυτό με την πάστα έχει λογική. Νομίζω η μέθοδος με το μπιζελι στο κέντρο θα είναι ελάχιστα χειρότερη από το άπλωμα  σε όλη την επιφάνεια. Τα καυτά σημεία δεν βρίσκονται ακριβώς κέντρο στην διάταξη chiplet. 

Επεξ/σία από nikpoth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Γενικά νομίζω στα ρύζια είναι λίγο δύσκολο να το πετύχεις με το μπιζέλι γιατί είναι πιο μεγάλο το cpu σε σχέση με τα Intel. Αλλά το άπλωμα ποτέ δεν το συμπάθησα σαν μέθοδο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Manoleros95 είπε

Ναι φυσικά.12 πρέπει να χει αυτή που την κοιτούσα.ντουκι.εχω την z390 και είμαι πέρ ευχαριστημένος.με τον 9700k το oc στα 5.1 ήταν υπόθεση κυριολεκτικά λεπτών.τρεχει μαλιστα με ρευματακι 1.285 24/7και ουτε κιχ. Βέβαια έπεσα και σε καλό κομματακι cpu αλλά αν έχουν κάνει παραπλήσια δουλειά στις 570 όπως ακούγεται τότε για μένα αν έχεις τα χρήματα δεν έχει αντίπαλο στην 300 euro sub κατηγορια

 

Και η elite φαίνεται πολύ καλή και γλυτώνεις το κάτι τις...

Επεξ/σία από billeiros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Γενικά νομίζω στα ρύζια είναι λίγο δύσκολο να το πετύχεις με το μπιζέλι γιατί είναι πιο μεγάλο το cpu σε σχέση με τα Intel. Αλλά το άπλωμα ποτέ δεν το συμπάθησα σαν μέθοδο..

Καλά ναι και εγώ κέντρο βάζω.  Για 3,4 βαθμούς Μαξ η όλη ιστορία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...