Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Crus είπε

3800X 4.475GHz OC @1.38v

Ενδιαφερον και αλλαζει καπως την εικονα μου για τους 3800Χ, αν δινουν 150-200Mhz all core παραπανω απο τον 3700X.

Επιβεβαιωνει πως το Auto OC & PBO ειναι σπασμενα τελειως.

Επιβεβαιωνει πως οι Bios ειναι οτι να ναι και εχει καλυτερα αποτελεσματα με την προηγουμενη αντι της τελευταιας revised.

Επιβεβαιωνει πως ενας 3800Χ που δουλευει σωστα, κοντραρει στα ισια τους 9900κ.

Φαινεται πως ακομα δεν βλεπουμε ολο το performance των νεων ρυζιων, χανεται απο εδω και απο εκει 5-10% αποδοσης λογω προβληματων.

Aδερφε, Ryzen 1400 στα 3.9Ghz δεν ειναι σαπιδι ειναι borderline golden sample.

Ξεχνας μαλλον οτι ο επεργαστης σου ειναι stock σε 3.4Ghz all core boost και τα 3.9Ghz ειναι +500Ghz που ειναι εξαιρετικο overclock για Ryzen. Τι περιμενες δλδ περισσοτερο, 4.0Ghz στα 1.2V??? Θα μας τρελανετε μερικοι..

[email protected] και r20 στα 5000 οριακα? Κατι δεν καταλαβε καλα (και τον σεβομαι απολυτα τον συγκεκριμενο), μπορει να νομιζε οτι ειναι εκει αλλα να τον εγραψε κανονικα το precision boost.

[email protected] 5200pts και φαινεται και το ~5000pts που ειναι το ''στοκ'' γιατι προφανεστατα κανει O/C μονο του, ακομα και αν κλεισεις οτι pbo/xfr κτλ εχει μεσα στο bios, οσο το κρυωνεις ανεβαζει, απλα ειναι τα πραγματα, το manual Ο/C ειναι μονο για μερικα πονταλακια σε benchmarks δεν αξιζει καν να ασχοληθεις για 24/7.

2055409078_cinebenchr20.thumb.jpg.879f6c0e47b2fd874ce75c4220da8f12.jpg

 

Επεξ/σία από Razor333
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, bk71 είπε

 

Για την ASUS διάβασα σε review ότι λείπει η ψύξη στα M.2.

Δεν χρειαζεται να το διαβασεις σε review αυτο.Ανοιξε την εικονα και δες κατω απο τον επεξεργαστη αν υπαρχουν θεσεις(ψυκτρας)για m2,που δεν υπαρχουν.

Μεταξυ των μητρικων που ανεφερες,λογικα οι καλυτερες λογικα ειναι οι 2 που εχουν και wifi,δηλαδη η Gigabyte Ultra και η MSI Carbon.

Λεω λογικα γιατι και οι 2 τους ειναι overkill για τον 3700x.

Γενικα ετσι οπως δειχνουν τα πραγματα στην παρουσα φαση οι x570 μητρικες μονο σε επεξεργαστες τυπου 3900x και 3950x(τον Σεπτεμβριο οταν βγει)ψιλο αξιζουν.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είναι διακοπές και έχω χάσει λίγο την επαφή.. έχει γίνει λίγο χαμος από τι καταλαβαίνω και βλέπω ότι είναι πολύ προβληματική για κάποιον λόγο η νέα σειρά... τα bios update για Χ470 ξέρουμε ποτέ θα βγουν? η να πάμε για κάνα 9900Κ και να τελειώνει το θέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Razor333 είπε

[email protected] και r20 στα 5000 οριακα? Κατι δεν καταλαβε καλα (και τον σεβομαι απολυτα τον συγκεκριμενο), μπορει να νομιζε οτι ειναι εκει αλλα να τον εγραψε κανονικα το precision boost.

[email protected] 5200pts και φαινεται και το ~5000pts που ειναι το ''στοκ'' γιατι προφανεστατα κανει O/C μονο του, ακομα και αν κλεισεις οτι pbo/xfr κτλ εχει μεσα στο bios, οσο το κρυωνεις ανεβαζει, απλα ειναι τα πραγματα, το manual Ο/C ειναι μονο για μερικα πονταλακια σε benchmarks δεν αξιζει καν να ασχοληθεις για 24/7.

2055409078_cinebenchr20.thumb.jpg.879f6c0e47b2fd874ce75c4220da8f12.jpg

Mπορεί να έκανε overclock από ryzen master και να κλοκαρε μόνο το ένα ccx καταλάθος. Δλδ μπορεί το ένα ccx να ητα ν στα 4.475ghz και το άλλο πολύ πιο χαμηλά γι'αυτό και το κακό σκορ.

Βασικά πάντα τα βιντεάκια για ryzen από youtubers ηταν ότι να'ναι. Οι περισσότεροι δεν έχουν ασχοληθεί με τα settings και μόνο παραπληροφόρηση είναι. Όπως ο άλλος που χάρηκε και ανεβασε βίντεο να πει ότι ο 3900x παίζει με 1.0v ... Aστεία πράγματα.

Από 3 άτομα αξίζει να διαβάσεις για τα Ρύζια, The stilt,elmor και 1usmus.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
36 minutes ago, akoinonitos said:

Mπορεί να έκανε overclock από ryzen master και να κλοκαρε μόνο το ένα ccx καταλάθος. Δλδ μπορεί το ένα ccx να ητα ν στα 4.475ghz και το άλλο πολύ πιο χαμηλά γι'αυτό και το κακό σκορ.

Βασικά πάντα τα βιντεάκια για ryzen από youtubers ηταν ότι να'ναι. Οι περισσότεροι δεν έχουν ασχοληθεί με τα settings και μόνο παραπληροφόρηση είναι. Όπως ο άλλος που χάρηκε και ανεβασε βίντεο να πει ότι ο 3900x παίζει με 1.0v ... Aστεία πράγματα.

Από 3 άτομα αξίζει να διαβάσεις για τα Ρύζια, The stilt,elmor και 1usmus.

Και ο gamers nexus τα εξηγεί αναλυτικά. Βέβαια δεν υποφέρεται αλλά δε βαριέσαι, mute και υπότιτλοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Dantε είπε

2η μερα συμβιωσης με φουλ amd συστημα.

Εβαλα 2η καρτα γραφικων πανω γιατι η vega απο κατασκευης ειναι βλαμμενη και με τους ανταπτορες δε τα παει καλα.

Εβαλα λοιπον μια 6850 ισα ισα να εχω τη 2η οθονη πανω.

Το bios δεν εχει επιλογη να επιλεξεις default gpu.Οποτε θεωρει σωστο να στειλει στη δευτερη καρτα σημα.Δηλαδη για ονομα του θεου,για να την εχω στη 2η υποδοχη σημαινει κατι αυτο!

Ξεπερναω τα θεματα με τους drivers που ναι μεν η καρτα δουλευει αλλα δε τη δειχνουν πουθενα και ειναι ενας αχταρμας μεσα στα windows.Δειχνει ως μονιτορ 1 τη δευτερη οθονη ασχετα που η αλλη ειναι η κυρια.

Για καποιο λογο οταν ανοιγεις τον υπολογιστη κοβει στις usb το ρευμα με αποτελεσμα επειδη εχω rgb πληκτρολογιο και ενα χειριστηριο logitech ,κανουν reset τα χρωματα στο πληκτρολογιο και στο χειριστηριο ανοιγει ο ανεμιστηρας που εχει.

Εβαλα τη corsair ψυκτρα.Μια Α50 ειναι ,οχι κατι ιδιαιτερο.Βελτιωθηκε η κατασταση αλλα οι θερμοκρασιες μου φαινονται ακομα ασχημες.

Δε γινεται με 75 watt στο package να βαραω στου cpu z stress test 72 βαθμους και με τον 4690(delidded μεν) να πιανει με το ζορι 90 στο prime με 190 watt load.

Σε idle το 50αρι ειναι ανετο εννοιεται.Και λογικο οταν τραβαει 30 watt στο καθισιο.Ο 4690 ηταν στο μισο.

Τοσο χαλια ειναι και σε εσας ρε παιδια?Εχουν γενικα πολυ δουλεια ακομα....

Μεσω του ups βλεπω σε idle +50watt καταναλωση.Ειναι και η 6850 βεβαια αντι για την igpu του 4690 αλλα δε νομιζω να ειναι ολα απο αυτην. 

 

Με 2 κάρτες γραφικών μέσα στο pc και με τον 3700x? παρέα σε στρέςς μήπως ο αερισμός είναι ελλειπής και οι κάρτες θερμαίνουν τα πάντα ? 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πληρώσω με πιστωτική και γίνει κάτι που χρειάζεται doa και δεν τον παίρνουν πίσω, έχω την δυνατότητα για αμφισβήτηση; Μου φαίνεται πολύ παράξενο που έχει το e-gate απόθεμα, πρώτο από όλα. Μήπως είναι τίποτα Β διαλογής. #paranoid

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Και ο gamers nexus τα εξηγεί αναλυτικά. Βέβαια δεν υποφέρεται αλλά δε βαριέσαι, mute και υπότιτλοι...

Αυτόν και τον buildzoid ,δεν μπορώ να τους παρακολουθήσω ρε φιλε ,αλλά και πάλι, δεν έχει γνώσεις πάνω στην πλατφόρμα. Απλά ένας reviewer είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Just now, akoinonitos said:

Αυτόν και τον buildzoid ,δεν μπορώ να τους παρακολουθήσω ρε φιλε ,αλλά και πάλι, δεν έχει γνώσεις πάνω στην πλατφόρμα. Απλά ένας reviewer είναι. 

Έχει κάνει ένα πάρα πολύ αναλυτικό video που εξηγεί τι είναι PB2, PBO, AutoOC, πού εντάσσεται το καθένα, τι είναι EDC κλπ. Δες το, τα εξηγεί εντελώς αναλυτικά και κάνει και τεστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dinos_12345 είπε

Αν πληρώσω με πιστωτική και γίνει κάτι που χρειάζεται doa και δεν τον παίρνουν πίσω, έχω την δυνατότητα για αμφισβήτηση; Μου φαίνεται πολύ παράξενο που έχει το e-gate απόθεμα, πρώτο από όλα. Μήπως είναι τίποτα Β διαλογής. #paranoid

Απόθεμα σε τι? Με πιστωτική με δόσεις η όλο το ποσό με πιστωτική? 

1 λεπτό πριν, GeorgeMan είπε

Έχει κάνει ένα πάρα πολύ αναλυτικό video που εξηγεί τι είναι PB2, PBO, AutoOC, πού εντάσσεται το καθένα, τι είναι EDC κλπ. Δες το, τα εξηγεί εντελώς αναλυτικά και κάνει και τεστ.

Τα έχω διαβάσει από εκεί που πρέπει 😛

 Γενικά αυτά τα πράγματα προτιμώ να τα διαβάζω από το να τα βλέπω στο YouTube.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 minutes ago, akoinonitos said:

Τα έχω διαβάσει από εκεί που πρέπει 😛

 Γενικά αυτά τα πράγματα προτιμώ να τα διαβάζω από το να τα βλέπω στο YouTube.

Ε δεν μπορεί να λες ότι δεν ξέρει την πλατφόρμα, 500 διαφορετικών ειδών τεστ έχει κάνει όμως :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Ε δεν μπορεί να λες ότι δεν ξέρει την πλατφόρμα, 500 διαφορετικών ειδών τεστ έχει κάνει όμως :D 

Oσα τεστ και να έχει κάνει σαν αυτούς που ανέφερα δεν την ξέρει ρε συ. Θα το δω όμως όταν μπορέσω για να σου κάνω την χαρη. Στείλε ένα λινκ

Ps: τελευταία φορά που είχα δει βιντεάκι του με τεστ για μνήμες με ryzen όλα λάθος τα είχε κάνει 😛

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 minute ago, akoinonitos said:

Oσα τεστ και να έχει κάνει σαν αυτούς που ανέφερα δεν την ξέρει ρε συ. Θα το δω όμως όταν μπορέσω για να σου κάνω την χαρη. Στείλε ένα λινκ

Όντως να τα δεις, μην τα ακούσεις xD

 

 

Εμένα μια χαρά μου φαίνεται να καταλαβαίνει την πλατφόρμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...