Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Αν ειχε καλυτερο Bios και το RGB FUsion δεν ηταν για τα σκουπιδια,θα συμφωνουσα

Μα γιατί μια χαρά είναι... το ui θέλει δουλειά είναι η αλήθεια αλλά στις ρυθμίσεις είναι μπετό και με συνεχή βελτίωση με κάθε έκδοση που βγαίνει.

Το rgb fusion δεν με αφορά, άρα ένα μειονέκτημα λιγότερο για μένα 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, ThReSh είπε

Ah glorious Gigabyte Aorus (Pc) Master (Race)...

Μην βλεπετε μονο τo vrm γτ χανετε το δασος θα πω εγω ;)

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Μην βλεπετε μονο τo vrm γτ χανετε το δασος θα πω εγω ;)

Από άποψη bios πως τις βάζεις εσυ με σειρά;

Σωστος για το VRM αλλά οι φθηνές MSI είναι τόσο χάλια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Από άποψη bios πως τις βάζεις εσυ με σειρά;

Σωστος για το VRM αλλά οι φθηνές MSI είναι τόσο χάλια...

Msi - asus- gigabyte ,δεν μιλάω για τις φθηνές, ωστόσο αυτά τα τεστ δεν έχουν κανένα νόημα για μένα, μια φθηνή msi x570 άντε να συνδυαστεί μέχρι και με 3800x κάτι βαρια ,αν θεωρείτε ότι θα έχουν θέμα  με τέτοια cpu πάω πάσο.

Το ίδιο έλεγαν και για την prime x470 pro για το vrm heatsink αλλά δεν είδα κανέναν να είχε ποτέ θέμα.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια και χαρά ξανά παίδες! Έκανα κι εγώ τα δικά μου benchmark test... Βέβαια όλα σε στοκ στον επεξεργαστή και με την στοκ του ψήκτρα... Πώς βλέπετε να τα πηγαίνει για την κατηγορία του και χωρίς pbo?

 

Στιγμιότυπο οθόνης (10).png

Στιγμιότυπο οθόνης (13).png

5 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Msi - asus- gigabyte ,δεν μιλάω για τις φθηνές, ωστόσο αυτά τα τεστ δεν έχουν κανένα νόημα για μένα, μια φθηνή msi x570 άντε να συνδυαστεί μέχρι και με 3800x κάτι βαρια ,αν θεωρείτε ότι θα έχουν θέμα  με τέτοια cpu πάω πάσο.

Το ίδιο έλεγαν και για την prime x470 pro για το vrm heatsink αλλά δεν είδα κανέναν να είχε ποτέ θέμα.

Κι εγώ πιστεύω πως η MSI έχει μακράν το καλύτερο bios! Μετά θα έβαζα Gigabyte και τέλος της Asus. Προσωπικές προτιμήσεις πάντα.... :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ το bios της x370 krait gaming, το προτιμούσα 1000 φορές από αυτό της asus prime x570-p, όχι ότι είναι άσχημό όμως. Απλά της msi μου φαινόταν πιο οργανωμένο και λιγότερο δυσνόητο ενώ είχε και εφετζίδικα πράγματα όπως το board explorer κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα. Θέλω να ρωτήσω,  τα timings σε corsair  vengeance lpx 3200 cl16 σφίγγουν καθόλου σε x570 μητρικές?

 

Επεξ/σία από Argonaute
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Argonaute είπε

Καλημέρα. Θέλω να ρωτήσω,  τα timings σε corsair  vengeance lpx 3200 cl16 σφίγγουν καθόλου σε x570 μητρικές?

Προφανως,σε ολες τις μνημες γινεται αυτο.

Κατεβαζεις το Dram Calculator και μεταφεροντας τις ρυθμισεις που σου προτεινει στο Bios,εισαι ετοιμος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Argonaute είπε

Και που βρίσκω τι τσιπάκια εχουν οι μνήμες?

Thaiphoon burner

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, stormoffire είπε

Γεια και χαρά ξανά παίδες! Έκανα κι εγώ τα δικά μου benchmark test... Βέβαια όλα σε στοκ στον επεξεργαστή και με την στοκ του ψήκτρα... Πώς βλέπετε να τα πηγαίνει για την κατηγορία του και χωρίς pbo?

Στιγμιότυπο οθόνης (10).png

Στιγμιότυπο οθόνης (13).png

Κι εγώ πιστεύω πως η MSI έχει μακράν το καλύτερο bios! Μετά θα έβαζα Gigabyte και τέλος της Asus. Προσωπικές προτιμήσεις πάντα.... :)

Πολύ καλά νούμερα με στοκ ψήκτρα. Εγώ πιάνω λίγο λιγότερο (7213/521) σε κρύο σχετικά δωμάτιο και με AiO 280. Μνήμες τι έχεις; Ποια μητρική;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδια, αναζητούνται πληροφορίες για ναυτιλλόμενους και κάθε συμβουλή δεκτή. Επειδή αύριο θα στήσω το πρώτο AMD σύστημα σε asus x-570 tuf μητρική, πρέπει να ακολουθήσω κάποια διαδικασία;  Ή περνάω win 10 και είμαστε ok;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, malakudi είπε

Πολύ καλά νούμερα με στοκ ψήκτρα. Εγώ πιάνω λίγο λιγότερο (7213/521) σε κρύο σχετικά δωμάτιο και με AiO 280. Μνήμες τι έχεις; Ποια μητρική;

Πάνω κάτω τα ίδια λοιπόν φίλε μου... Εγώ έχω την Gigabyte Aorus Pro x570 και μνήμες ram 4x8 Gskill ripjaws V 3200Mhz κι εγώ σε κρύο σχετικά δωμάτιο... Άρα είμαι ok λογικά....!!! Εσύ μητρική - ram???

Επεξ/σία από stormoffire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, stormoffire είπε

Πάνω κάτω τα ίδια λοιπόν φίλε μου... Εγώ έχω την Gigabyte Aorus Pro x570 και μνήμες ram 4x8 Gskill ripjaws V 3200Mhz κι εγώ σε κρύο σχετικά δωμάτιο... Άρα είμαι ok λογικά....!!! Εσύ μητρική - ram???

2x8 Gskill FlareX 3200 και ASUS Prime X470 Pro. Τις μνήμες τις έχεις απλώς XMP στα 3200 ή έχεις κάνει optimization στα timings;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...