Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Ξερω πριζω μπαλες, αλλα με τον 3950x τι θα γινει? Μονο το πλαισιο τον εχει στο 1000αρικο....κλαιω! Θα τον δουμε ποτε καπου σε normal τιμες?

Βάστα , το καλό πράγμα αργεί να γίνει 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Skrez1982 είπε

Βάστα , το καλό πράγμα αργεί να γίνει 😋

Mα προχτες ημουνα με την πιστωτικη στο χερι ετοιμος και δεν τον βρηκα. Μεχρι να γινει το καλο το πραγμα θα εχουν επικρατησει οι λογικες σκεψεις :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Ξερω πριζω μπαλες, αλλα με τον 3950x τι θα γινει? Μονο το πλαισιο τον εχει στο 1000αρικο....κλαιω! Θα τον δουμε ποτε καπου σε normal τιμες?

Οποιος τον χρειαζεται αυτο τον επεξεργαστη ή τον τρωει το χερι του,τον αγοραζει απο το Πλαισιο.

Και το caseking τοσο τον εχει https://www.caseking.de/amd-ryzen-9-3950x-3-5-ghz-matisse-sockel-am4-boxed-ohne-kuehler-hpam-171.html και φυσικα δεν υπαρχει πουθενα σε καποιο amazon.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Οποιος τον χρειαζεται αυτο τον επεξεργαστη ή τον τρωει το χερι του,τον αγοραζει απο το Πλαισιο.

Και το caseking τοσο τον εχει https://www.caseking.de/amd-ryzen-9-3950x-3-5-ghz-matisse-sockel-am4-boxed-ohne-kuehler-hpam-171.html και φυσικα δεν υπαρχει πουθενα σε καποιο amazon.

Με την διαφορα οτι το caseking δεν τον εχει αλλα το πλαισιο τον εχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Οποιος τον χρειαζεται αυτο τον επεξεργαστη ή τον τρωει το χερι του,τον αγοραζει απο το Πλαισιο.

Και το caseking τοσο τον εχει https://www.caseking.de/amd-ryzen-9-3950x-3-5-ghz-matisse-sockel-am4-boxed-ohne-kuehler-hpam-171.html και φυσικα δεν υπαρχει πουθενα σε καποιο amazon.

Το σκέφτομαι αλλά 1000 υπολόγιζα να μου βγει μαζί με το mobo, όχι σκέτο το cpu.. 

Απο μητρικές κοιτάω για x570 taichi η phantom x. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Το σκέφτομαι αλλά 1000 υπολόγιζα να μου βγει μαζί με το mobo, όχι σκέτο το cpu.. 

Απο μητρικές κοιτάω για x570 taichi η phantom x. 

Ε τοτε λαθος τα υπολογιζες. Η κανονικη τιμη του 3950x με βαση το msrp και το δικο μας ΦΠΑ βγαινει καπου στα 850ευρω.

Τσιμπαει και ενα μικρο καπελο λογω διαθεσιμοτητας και να πως παει στα 950-1000ευρω.

Τωρα για τις Asrock μητρικες,προσωπικα για μενα δεν αξιζουν τα λεφτα τους αλλα αυτη ειναι αλλη κουβεντα περαν του 3950x.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Το σκέφτομαι αλλά 1000 υπολόγιζα να μου βγει μαζί με το mobo, όχι σκέτο το cpu.. 

Απο μητρικές κοιτάω για x570 taichi η phantom x. 

Με αυτό το cpu πας για την unify καρφωτός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ilos είπε

Με αυτό το cpu πας για την unify καρφωτός.

MSI? LOLNO!

Asus / Asrock και αντε και καμια gigabyte στο τσακιρ κεφι. Δεν εχω διαβασει reviews για x570 να πω την αληθεια, αλλα απο την εως τωρα εμπειρια μου, ουτε με καμποτα δεν ακουμπαω MSI :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Ryzenlake είπε

MSI? LOLNO!

Asus / Asrock και αντε και καμια gigabyte στο τσακιρ κεφι. Δεν εχω διαβασει reviews για x570 να πω την αληθεια, αλλα απο την εως τωρα εμπειρια μου, ουτε με καμποτα δεν ακουμπαω MSI :P 

Μην είσαι ξεροκέφαλος ;)

Επειδη εχω την ace (προς το παρον) ειναι απο τις μονες top x570 που δεν εχει ουτε ενα κουσουρι απο την μερα που κυκλοφορησε σε σχεση με τις αλλες εταιρίες

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

MSI? LOLNO!

Asus / Asrock και αντε και καμια gigabyte στο τσακιρ κεφι. Δεν εχω διαβασει reviews για x570 να πω την αληθεια, αλλα απο την εως τωρα εμπειρια μου, ουτε με καμποτα δεν ακουμπαω MSI :P 

Εγώ απλά σου είπα με πια μητρική θα έχεις τα λιγότερα θέματα. Και αυτά που χτυπάνε στο μάτι (όπως τα vrm, το bios κλπ) και άλλα που μπορεί να μη τα έχεις σκεφτεί όπως το fan placement στο pch.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Με την διαφορα οτι το caseking δεν τον εχει αλλα το πλαισιο τον εχει

Το ερώτημα (που δε θα βρει απάντηση βέβαια) είναι, πόσο τον αγόρασε το Πλαίσιο και σε ποιον θα πάει η "υπεραξία" της διαφοράς MSRP με τελική τιμή. Το MSRP αντιστοιχεί σε 833 ευρώ με ΦΠΑ 24% ή σε 799 ευρώ με ΦΠΑ 19% Γερμανίας. Προσωπικά, αν και ήμουν σχεδόν έτοιμος να τον χτυπήσω, τελικά αποφάσισα να περιμένω να πέσει σε λογική τιμή, όπου για μένα λογική είναι το max 850 ευρώ από Ελλάδα ή 800 ευρώ + μεταφορικά από Γερμανία. Παραπάνω δε πρόκειται να δώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ryzenlake είπε

MSI? LOLNO!

Asus / Asrock και αντε και καμια gigabyte στο τσακιρ κεφι. Δεν εχω διαβασει reviews για x570 να πω την αληθεια, αλλα απο την εως τωρα εμπειρια μου, ουτε με καμποτα δεν ακουμπαω MSI :P 

Δεν ξερω για ποιο λογο κοιτας σε τοσο ακριβες μητρικες,αλλα στα 350+ευρω ναι εννοειται οτι η PhantomX ειναι η χειροτερη επιλογη απο τις Msi Ace/Unify,Gigabyte Master και Asus Crosshair hero.

Τελος να σου θυμισω οτι η Asrock μεχρι και σημερα επισημα ειναι η μονη εταιρεια η οποια δινει 2χρονια εγγυηση στις μητρικες της γιατι..ετσι,σε σχεση με τα 3χρονια που δινουν οι αλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας guys. Εγω παντως ειχα μια B350 F Gaming Asus με Ryzen 1600. Αγορασα τον 3600 και τον κουμπωσα μετα το BIOS updated. Ολα πανε τερμα και φτανει με τα autoclocks 4.18-4.21Ghz. Aν καποιος θα ηθελε να τρεξω καποιο τεστ να δει τι και πως για ενα bugdet συστημα, πειτε μου τι ακριβως και να ανεβασω πισω! Καλες γιορτες σε ολους!

23 λεπτά πριν, malakudi είπε

Το ερώτημα (που δε θα βρει απάντηση βέβαια) είναι, πόσο τον αγόρασε το Πλαίσιο και σε ποιον θα πάει η "υπεραξία" της διαφοράς MSRP με τελική τιμή. Το MSRP αντιστοιχεί σε 833 ευρώ με ΦΠΑ 24% ή σε 799 ευρώ με ΦΠΑ 19% Γερμανίας. Προσωπικά, αν και ήμουν σχεδόν έτοιμος να τον χτυπήσω, τελικά αποφάσισα να περιμένω να πέσει σε λογική τιμή, όπου για μένα λογική είναι το max 850 ευρώ από Ελλάδα ή 800 ευρώ + μεταφορικά από Γερμανία. Παραπάνω δε πρόκειται να δώσω.

Καλα τωρα ψαχνουμε ψυλλους στα αχυρα. Το msystems πχ καλυτερο ειναι? Τα ιδια κανει μη μας φταιει το Πλαισιο. Παντως οι ιδιες τιμες παιζουν Amazon UK ετσι και αλλιως ακομα. Μετα το δευτερο μισο του Γεναρη πτωση σε 3950x.

ΔΙΟΡΘΩΣΗ Το Amazon UK τον εχει πανω απο 1150 ευρω -- £1,175.24 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Επεξ/σία από musedoubler
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, musedoubler είπε

Γεια σας guys. Εγω παντως ειχα μια B350 F Gaming Asus με Ryzen 1600. Αγορασα τον 3600 και τον κουμπωσα μετα το BIOS updated. Ολα πανε τερμα και φτανει με τα autoclocks 4.18-4.21Ghz. Aν καποιος θα ηθελε να τρεξω καποιο τεστ να δει τι και πως για ενα bugdet συστημα, πειτε μου τι ακριβως και να ανεβασω πισω! Καλες γιορτες σε ολους!

Καλα τωρα ψαχνουμε ψυλλους στα αχυρα. Το msystems πχ καλυτερο ειναι? Τα ιδια κανει μη μας φταιει το Πλαισιο. Παντως οι ιδιες τιμες παιζουν Amazon UK ετσι και αλλιως ακομα. Μετα το δευτερο μισο του Γεναρη πτωση σε 3950x.

Δε μου φταίει κανένα Πλαίσιο, τον 3900Χ από εκεί τον πήρα, αλλά εκεί το καπέλο ήταν 40 ευρώ (590 αντί για 550) και όχι 170 ευρώ. ΟΚ να πάρει κάτι παραπάνω το κατάστημα, αλλά με ένα μέτρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, malakudi είπε

Δε μου φταίει κανένα Πλαίσιο, τον 3900Χ από εκεί τον πήρα, αλλά εκεί το καπέλο ήταν 40 ευρώ (590 αντί για 550) και όχι 170 ευρώ. ΟΚ να πάρει κάτι παραπάνω το κατάστημα, αλλά με ένα μέτρο.

Οπως ειπα παραπανω, το Amazon UK που ειναι σαν Global και τον πουλαει ακομα 1.175 λιρες - 1388 EΥΡΩ!!!!!! Ολα αυτα γινονται λογω διαθεσιμοτητας. Αν βιαζεσαι θα το πληρωσεις, αυτο ειναι ολο και εννοειται οτι ο καθενας πρεπει να μετριασει τα θελω του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...