Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, malakudi είπε

Διαρροές πλέον δύσκολα, η κατασκευαστική τεχνική έχει βελτιωθεί σε όλες τις εταιρείες. Το κύριο πρόβλημα είναι να σου χαλάσει η αντλία και να κολλήσει.

Στο review του Gamers Nexus η X62 είναι κορυφαία, με σημαντική διαφορά από άλλες 280ρες ή ακόμα και 360ρες AiO, normalized στα 40dB θόρυβο - σε βαθμό που να πιστεύω πως κάτι έχει κάνει λάθος στο αρχικό review. Το review της X62 είναι από το 2016 ενώ τα άλλα είναι πιο πρόσφατα.

nzxt-kraken-x72-noise-normalized.png

Off Topic πάνω στο θέμα ψύξης:

Οι ΑΙΟ της Cryorig είναι πολύ παραμελημένες από τα περισσότερα reviews στο Internet και κακώς. Καταπληκτική ποιότητα χωρίς φρου φρου και αρώματα. Ούτε περίεργα software, την ελεγχεις με το header της motherboard, ουτε λαμπακια να κονφλικτάρουν με άλλα διάφορα. Εγω την Α80 την έχω από τον 2600x και τώρα με τον 3600x χωρίς να κάνει κιχ. Bonus το ανεμιστηράκι για τις μνήμες. Το κακό είναι ότι είναι δυσεύρετες.

 

Επεξ/σία από Grisos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

30 λεπτά πριν, malakudi είπε

 

Πάντως προφανώς με Ryzen 3XXX θα δουλέψουν κανονικά σε στοκ, δε θα μπορέσει όμως να της ανεβάσει όπως θα ανέβαζε τις Crucial που είναι στα ίδια λεφτά

Αν παρατηρησες ρωταει αν θα δουλεψουν με Xmp.

Οπως και σε cpu/gpu,η πλειοψηφια του κοσμου(καλως ή κακως)δεν ασχολειται με overclock στις μνημες ram.

 

 

6 λεπτά πριν, Grisos είπε

Οι ΑΙΟ της Cryorig είναι πολύ παραμελημένες από τα περισσότερα reviews στο Internet και κακώς. 

Spoiler

 

Δεν ειναι παραμελημενες κανεις λαθος.

Απλα δεν στελνουν δειγματα σε reviewers για να τις παρουσιασουν,κοινως δεν εχουν καθολου προβολη/διαφημιση.

Σιγα μην κατσουν οι youtubers να πανε να αγορασουν οτι αεροψυξη κυκλοφορει στην αγορα για να την δοκιμασουν.Κυριολεκτικα θα μπουν μεσα οικονομικα.

Και ασε που γενικα στο θεμα ψυξης,δεν υπαρχει και μεγαλο ενδιαφερον οπως σε αλλα ειδη του pc hardware.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, malakudi είπε

Αν είναι Samsung, δεν είναι Samsung B-die, 16-18-18-36 μνήμη στα 3200 δεν είναι b-die. Επίσης b-die στα 80 ευρώ 16GB δεν υπάρχει. Τα έχουν πει 100 φορές, αν θες καλή μνήμη στα 70-80 ευρώ για 16GB, μόνο Crucial Micron E-die.

Οι συγκεκριμένες που αναφέρει ο φίλος ήταν οι πρώτες μου μνήμες για Ryzen, κι εγώ κάπου είχα διαβάσει ότι ήταν Samsung αλλά τελικά ήταν Hynix AFR και δεν έπαιξαν ποτέ πάνω από 2933 με Ryzen 1st gen, μέχρι που τις άλλαξα.

Προσοχη μονο στις crucial  οι ΑΕS ειναι micron e-die  οι ΒES ειναι micron b-die

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, malakudi είπε

Δεν ισχύει αυτό, το 4.31 ήταν επιβεβαιωμένα B-die, το 4.32 όντως αναφέρει Samsung το SPD αλλά τα timings είναι πολύ χειρότερα από B-die downbin.

http://iforce.co.nz/i/ivliq4y3.bcq.jpg

Δεν επιβάλλουμε με το ζόρι αλλά τι νόημα έχει πρώτα να τις αγοράσεις και μετά να έρθεις να ζητήσεις τη γνώμη του φόρουμ; Αν διάβαζε λίγο πριν τις αγοράσει θα ήξερε πως δεν είναι η καλύτερη επιλογή σε αυτά τα λεφτά.

Πάντως προφανώς με Ryzen 3XXX θα δουλέψουν κανονικά σε στοκ, δε θα μπορέσει όμως να της ανεβάσει όπως θα ανέβαζε τις Crucial που είναι στα ίδια λεφτά

Κοίτα, αυτές οι μνήμες έχουν καλές κριτικές σε αμαζον, Σκρουτζ και pcpartpicker και τις χρησιμοποιούσαν πολλοί σε YouTube οπότε τις θεώρησα καλή επιλογή. Επίσης είναι το πρώτο μου PC και δεν έψαξα πάρα πολύ τις μνήμες γιατί έψαξα περισσότερο τα άλλα κομμάτια.

Αλλά αφού τις πήρα είδα αυτό με τα διαφορετικά versions στο Σκρουτζ, πρώτη φορά το ακούω αυτό. Δεν νομίζω να κάνω overclock ακόμη και σε καλύτερες μνήμες από το xmp γιατί δεν τα γνωρίζω. Και προτιμούσα Corsair γιατί έχουν ως επίσημους μεταπωλητές τα ελληνικά μαγαζιά.

Απλά τώρα φοβάμαι μην κρασάρει το PC με το xmp και δεν τις έχω ανοίξει ακόμη οπότε ακόμα μπορώ να τις επιστρέψω. Λέτε δηλαδή ότι είναι τόσο χάλια που θα έχω πρόβλημα και καλύτερα να τις επιστρέψω?

Btw για τον 3600x το ξέρω ότι δεν αξίζει, αλλά τον πήρα στα 230, ενώ ο 3600 στο πλαίσιο είχε 230 και από Γερμανία θα πήγαινε 220+.

Οι άλλες επιλογές που έχουν κανονική εγγύηση φαίνεται να είναι crucial από το eShop στα 80-90€ που θα θέλουν τουλάχιστον μία βδομάδα για να έρθουν και δεν είμαι σίγουρος για την εγγύηση ή αυτές από το you.gr:

https://www.you.gr/anavathmisi-diktyaka/anavathmisi/mnimes-i-y-(ram)/mnimi-ram-g-skill-ripjawsv-16gb(2x8gb)-ddr4-3200mh

Εσείς τι λέτε να κάνω τώρα;

 

2 ώρες πριν, Fulgore είπε

Αν παρατηρησες ρωταει αν θα δουλεψουν με Xmp.

Οπως και σε cpu/gpu,η πλειοψηφια του κοσμου(καλως ή κακως)δεν ασχολειται με overclock στις μνημες ram.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Δεν ειναι παραμελημενες κανεις λαθος.

Απλα δεν στελνουν δειγματα σε reviewers για να τις παρουσιασουν,κοινως δεν εχουν καθολου προβολη/διαφημιση.

Σιγα μην κατσουν οι youtubers να πανε να αγορασουν οτι αεροψυξη κυκλοφορει στην αγορα για να την δοκιμασουν.Κυριολεκτικα θα μπουν μεσα οικονομικα.

Και ασε που γενικα στο θεμα ψυξης,δεν υπαρχει και μεγαλο ενδιαφερον οπως σε αλλα ειδη του pc hardware.

Δηλαδή με το xmp θα παίξουν κανονικά ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Κοίτα, αυτές οι μνήμες έχουν καλές κριτικές σε αμαζον, Σκρουτζ και pcpartpicker και τις χρησιμοποιούσαν πολλοί σε YouTube οπότε τις θεώρησα καλή επιλογή. Επίσης είναι το πρώτο μου PC και δεν έψαξα πάρα πολύ τις μνήμες γιατί έψαξα περισσότερο τα άλλα κομμάτια.

Αλλά αφού τις πήρα είδα αυτό με τα διαφορετικά versions στο Σκρουτζ, πρώτη φορά το ακούω αυτό. Δεν νομίζω να κάνω overclock ακόμη και σε καλύτερες μνήμες από το xmp γιατί δεν τα γνωρίζω. Και προτιμούσα Corsair γιατί έχουν ως επίσημους μεταπωλητές τα ελληνικά μαγαζιά.

Απλά τώρα φοβάμαι μην κρασάρει το PC με το xmp και δεν τις έχω ανοίξει ακόμη οπότε ακόμα μπορώ να τις επιστρέψω. Λέτε δηλαδή ότι είναι τόσο χάλια που θα έχω πρόβλημα και καλύτερα να τις επιστρέψω?

Btw για τον 3600x το ξέρω ότι δεν αξίζει, αλλά τον πήρα στα 230, ενώ ο 3600 στο πλαίσιο είχε 230 και από Γερμανία θα πήγαινε 220+.

Οι άλλες επιλογές που έχουν κανονική εγγύηση φαίνεται να είναι crucial από το eShop στα 80-90€ που θα θέλουν τουλάχιστον μία βδομάδα για να έρθουν και δεν είμαι σίγουρος για την εγγύηση ή αυτές από το you.gr:

https://www.you.gr/anavathmisi-diktyaka/anavathmisi/mnimes-i-y-(ram)/mnimi-ram-g-skill-ripjawsv-16gb(2x8gb)-ddr4-3200mh

Εσείς τι λέτε να κάνω τώρα;

Δηλαδή με το xmp θα παίξουν κανονικά ή όχι;

Σε XMP λογικά δε θα έχεις πρόβλημα. Αλλά είναι κρίμα να μην έχεις τη δυνατότητα να πας και πιο ψηλά, για 5 ευρώ. Εφ' όσον τις έχεις πάρει από eshop.gr και δε τις έχεις ανοίξει, πήγαινέ τες πίσω και πάρε στη θέση τους αυτές

https://www.e-shop.gr/ram-crucial-bls2k8g4d32aesbk-ballistix-sport-lt-grey-16gb-2x8gb-ddr4-3200mhz-dual-kit-p-PER.577543

5 ευρώ παραπάνω είναι. Οι συγκεκριμένες, αν ψάξεις το φόρουμ θα δεις ότι παίζουν πολύ ψηλά.

Οι G.Skill που ανέφερες από you.gr είναι πάνω κάτω τα ίδια με αυτές που έχεις τώρα, ίσως και χειρότερες (πρέπει να είναι Hynix AFR)

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, malakudi είπε

Σε XMP λογικά δε θα έχεις πρόβλημα. Αλλά είναι κρίμα να μην έχεις τη δυνατότητα να πας και πιο ψηλά, για 5 ευρώ. Εφ' όσον τις έχεις πάρει από eshop.gr και δε τις έχεις ανοίξει, πήγαινέ τες πίσω και πάρε στη θέση τους αυτές

https://www.e-shop.gr/ram-crucial-bls2k8g4d32aesbk-ballistix-sport-lt-grey-16gb-2x8gb-ddr4-3200mhz-dual-kit-p-PER.577543

5 ευρώ παραπάνω είναι. Οι συγκεκριμένες, αν ψάξεις το φόρουμ θα δεις ότι παίζουν πολύ ψηλά.

Οι G.Skill που ανέφερες από you.gr είναι πάνω κάτω τα ίδια με αυτές που έχεις τώρα, ίσως και χειρότερες (πρέπει να είναι Hynix AFR)

Αυτές οι crucial που λες έχουν κανονική εγγύηση "ζωής" ή ότι εγγύηση δίνει το eShop?. Το site της crucial δεν δείχνει Έλληνες μεταπωλητές:

https://eu.crucial.com/eur/en/store-partners-where-to-buy

Επίσης στο qvl της b450 tomahawk max δεν τις βρίσκω, αλλά παρόλα αυτά θα είναι συμβατές;

https://www.msi.com/Motherboard/support/B450-TOMAHAWK-MAX#support-mem-19

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια γρήγορη ερώτηση. χτίζω το νέο pc και ο amd 3800x έχει δύο καλωδιάκια. το ένα λέει usb και το άλλο led. πρέπει να μπούνε και τα δύο ή μόνο το ένα από τα δύο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, aldon είπε

Παιδιά μια γρήγορη ερώτηση. χτίζω το νέο pc και ο amd 3800x έχει δύο καλωδιάκια. το ένα λέει usb και το άλλο led. πρέπει να μπούνε και τα δύο ή μόνο το ένα από τα δύο; 

Υποθέτω ότι με το USB θα μπορείς να ελέγξεις τα RGB από το AMD Wraith Prism software ενώ με το LED από το πρόγραμμα της μητρικής, δεν θα τα έβαζα και τα δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, elpenor είπε

Υποθέτω ότι με το USB θα μπορείς να ελέγξεις τα RGB από το AMD Wraith Prism software ενώ με το LED από το πρόγραμμα της μητρικής, δεν θα τα έβαζα και τα δύο.

και εγώ αυτό υπέθεσα. άρα συνδέω μόνο το led που συνδέεται με την μητρική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Προσοχη μονο στις crucial  οι ΑΕS ειναι micron  οι ΒES ειναι samsung

Samsung τι; Λενε τίποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aldon είπε

και εγώ αυτό υπέθεσα. άρα συνδέω μόνο το led που συνδέεται με την μητρική

Αν βάλεις και τα 2, το 5050 RGB κάνει override το usb, οπότε δε θα μπορέσεις να δουλέψεις το prism software της CM γιατί είναι μόνο με usb. Και οι 2 μέθοδοί έχουν τα +/- τους. Με το usb μπορείς να κάνεις customize τα πάντα, ακόμα και το ring και το logo. Με το mobo software μπορείς να κάνεις τα πάντα sync αν υποστηρίζεται και η wraith, αλλά δε θα μπορείς να αλλάξεις logo/ring και θα είναι rainbow που είναι το default. Τουλάχιστον αυτά ισχύουν με το aura sync.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κανω και εγω μια ερωτηση. Ενδιαφερομαι να αγορασω μια Aorus Master + 3950X. Εαν τα αγορασω τωρα ειναι κοντα 1100 λίρες. Εαν περιμενω κανα 2 ετη θα πεσουν οι τιμες καθολου ή να κανω κινηση τωρα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ASDIC είπε

να κανω και εγω μια ερωτηση. Ενδιαφερομαι να αγορασω μια Aorus Master + 3950X. Εαν τα αγορασω τωρα ειναι κοντα 1100 λίρες. Εαν περιμενω κανα 2 ετη θα πεσουν οι τιμες καθολου ή να κανω κινηση τωρα ?

Μπα σε καλό σου, πήγες να με πνίξεις με την κοκα κόλα.😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, ASDIC είπε

να κανω και εγω μια ερωτηση. Ενδιαφερομαι να αγορασω μια Aorus Master + 3950X. Εαν τα αγορασω τωρα ειναι κοντα 1100 λίρες. Εαν περιμενω κανα 2 ετη θα πεσουν οι τιμες καθολου ή να κανω κινηση τωρα ?

Ακόμα και αν δεν πέσει η τιμή Master+3950X σίγουρα θα μπορείς να έχεις αντίστοιχες επιδόσεις με κάτι φτηνότερο σε δύο χρόνια ή καλύτερες επιδόσεις με κάτι που θα κοστίζει αντίστοιχα.

Πιστεύω ότι η καλύτερη λογική είναι να αγοράζεις ισχυρά CPU λίγο πριν ξεκινήσεις το project για το οποίο τα χρειάζεσαι όχι μόνο γιατί οι επιδόσεις τους συνέχεια αυξάνονται αλλά και τα specs του project μπορεί να αλλάξουν και να αλλάξουν μαζί και οι ανάγκες (πχ να μην χρειάζεσαι τόσα cores αλλά την καλύτερη GPU ή μεγάλους NVME).

Αν πάλι δεν θέλεις το CPU για δουλειά και απλά θέλεις να πειραματιστείς με πράγματα που το εκμεταλεύονται τότε η γνώμη μου είναι αγόρασε το τώρα (αν καταφέρεις να το βρεις).

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...