Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καμια ψυξη δεν σου εγγυαται οτι δεν θα σου βγαλει καποιο προβλημα.

Και πλεον ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα περαν απο διαρροες,μπορει να εχουν θεμα τα φανακια ή φυσικα και τα rgb led πανω τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Διαρροές πλέον δύσκολα, η κατασκευαστική τεχνική έχει βελτιωθεί σε όλες τις εταιρείες. Το κύριο πρόβλημα είναι να σου χαλάσει η αντλία και να κολλήσει.

Στο review του Gamers Nexus η X62 είναι κορυφαία, με σημαντική διαφορά από άλλες 280ρες ή ακόμα και 360ρες AiO, normalized στα 40dB θόρυβο - σε βαθμό που να πιστεύω πως κάτι έχει κάνει λάθος στο αρχικό review. Το review της X62 είναι από το 2016 ενώ τα άλλα είναι πιο πρόσφατα.

nzxt-kraken-x72-noise-normalized.png

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, malakudi είπε

Διαρροές πλέον δύσκολα, η κατασκευαστική τεχνική έχει βελτιωθεί σε όλες τις εταιρείες. Το κύριο πρόβλημα είναι να σου χαλάσει η αντλία και να κολλήσει.

Στο review του Gamers Nexus η X62 είναι κορυφαία, με σημαντική διαφορά από άλλες 280ρες ή ακόμα και 360ρες AiO, normalized στα 40dB θόρυβο - σε βαθμό που να πιστεύω πως κάτι έχει κάνει λάθος στο αρχικό review. Το review της X62 είναι από το 2016 ενώ τα άλλα είναι πιο πρόσφατα.

nzxt-kraken-x72-noise-normalized.png

Thanks φιλαράκι! Οπότε η γνώμη σου είναι για την x62.Κι εγώ προς τα εκεί βαδίζω να σου πω να καταλήξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω Corsair H110i με αλλαγμένα τα fans με ML140, θα ήθελα να δοκίμαζα την X62 κάποια στιγμή να δω αν κάνει διαφορά. Την έχω 2,5 χρόνια, τώρα τελευταία ακούω την αντλία να "γουργουρίζει" μερικές φορές - δε ξέρω αν αυτό σημαίνει ότι έρχεται η ώρα της ή απλώς έχει πάρει αέρα το closed loop.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Fulgore είπε

Η Corsair παντως εχει το καλυτερο support/εγγυηση σε pc hardware παγκοσμιως.

Αν σου παθει κατι στο αλλαζουν με το παραμικρο,κατι ιδιαιτερα σημαντικο μιας και δεν παιζει και ρολο το καταστημα αγορας.

Ναι αλλα σε μενα ζητανε να τους στειλω το παλιο για να μου την αλλαξουν (εχει brickari), πραγμα που οταν μιλαμε για ψυκτρα μεταφραζεται στο οτι θα μεινω χωρις PC για καμποσες μερες. Οποτε οσο καλο support και να εχει, που εχει, προσωπικα το θεωρω foul να πρεπει να μεινω χωρις PC απο καθαρα δικια τους υπαιτιοτητα, μιας και το επισημο firmware που οι ιδιοι βγαλανε brickari την συσκευη!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, malakudi είπε

Εγώ έχω Corsair H110i με αλλαγμένα τα fans με ML140, θα ήθελα να δοκίμαζα την X62 κάποια στιγμή να δω αν κάνει διαφορά. Την έχω 2,5 χρόνια, τώρα τελευταία ακούω την αντλία να "γουργουρίζει" μερικές φορές - δε ξέρω αν αυτό σημαίνει ότι έρχεται η ώρα της ή απλώς έχει πάρει αέρα το closed loop.

Σε περίπτωση που σταματήσει η αντλία σου δείχνει ένδειξη φαντάζομαι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αγόρασα αυτές τις μνήμες:

https://www.e-shop.gr/ram-corsair-cmk16gx4m2b3200c16-vengeance-lpx-black-16gb-2x8gb-ddr4-3200mhz-dual-kit-p-PER.549745

Έχω b450 tomahawk max και 3600x και φοβάμαι να ανοίξω τη συσκευασία τους και να στήσω το σύστημα γιατί είδα ότι είναι ver4.32 το οποίο φαίνεται να είναι το χειρότερο version της Samsung. Ξέρει κανείς να θα δουλέψουν κανονικά με xmp ή αν θα έχω bsod?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, John_on_PC είπε

Παιδιά αγόρασα αυτές τις μνήμες:

https://www.e-shop.gr/ram-corsair-cmk16gx4m2b3200c16-vengeance-lpx-black-16gb-2x8gb-ddr4-3200mhz-dual-kit-p-PER.549745

Έχω b450 tomahawk max και 3600x και φοβάμαι να ανοίξω τη συσκευασία τους και να στήσω το σύστημα γιατί είδα ότι είναι ver4.32 το οποίο φαίνεται να είναι το χειρότερο version της Samsung. Ξέρει κανείς να θα δουλέψουν κανονικά με xmp ή αν θα έχω bsod?

Δεν είναι samsung αυτές, κατά 99% είναι Hynix AFR. Γιατί συνεχίζετε και αγοράζετε αυτές τις μνήμες, ή πας σε Gskill flare-x κτλ αν θες samsung b-die, διαφορετικά Crucial Micron E-dies που είναι best value for money. Τα έχουν πει και τα έχουν γράψει δεκάδες φορές εδώ μέσα τόσα μέλη.

19 ώρες πριν, stormoffire είπε

Σε περίπτωση που σταματήσει η αντλία σου δείχνει ένδειξη φαντάζομαι....

Ναι, θα το καταλάβεις από τους 90 βαθμούς στη CPU χαχαχα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, malakudi είπε

Δεν είναι samsung αυτές, κατά 99% είναι Hynix AFR. Γιατί συνεχίζετε και αγοράζετε αυτές τις μνήμες, ή πας σε Gskill flare-x κτλ αν θες samsung b-die, διαφορετικά Crucial Micron E-dies που είναι best value for money. Τα έχουν πει και τα έχουν γράψει δεκάδες φορές εδώ μέσα τόσα μέλη.

Ναι, θα το καταλάβεις από τους 90 βαθμούς στη CPU χαχαχα

Και εγώ έτσι νόμιζα αλλά κάθησα μία μέρα με δύο member που τις είχαν και κατάλαβα ότι είναι Samsung με timings κοντά σε αυτά που γράφει σαν Samsung OEM ο calculator. Το member με ASUS motherboard τις έτρεξε στην κανονική ταχύτητα και λίγο καλύτερα το άλλο δεν τα κατάφερε ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, elpenor είπε

Και εγώ έτσι νόμιζα αλλά κάθησα μία μέρα με δύο member που τις είχαν και κατάλαβα ότι είναι Samsung με timings κοντά σε αυτά που γράφει σαν Samsung OEM ο calculator. Το member με ASUS motherboard τις έτρεξε στην κανονική ταχύτητα και λίγο καλύτερα το άλλο δεν τα κατάφερε ποτέ.

Αν είναι Samsung, δεν είναι Samsung B-die, 16-18-18-36 μνήμη στα 3200 δεν είναι b-die. Επίσης b-die στα 80 ευρώ 16GB δεν υπάρχει. Τα έχουν πει 100 φορές, αν θες καλή μνήμη στα 70-80 ευρώ για 16GB, μόνο Crucial Micron E-die.

Οι συγκεκριμένες που αναφέρει ο φίλος ήταν οι πρώτες μου μνήμες για Ryzen, κι εγώ κάπου είχα διαβάσει ότι ήταν Samsung αλλά τελικά ήταν Hynix AFR και δεν έπαιξαν ποτέ πάνω από 2933 με Ryzen 1st gen, μέχρι που τις άλλαξα.

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, malakudi είπε

Αν είναι Samsung, δεν είναι Samsung B-die, 16-18-18-36 μνήμη στα 3200 δεν είναι b-die. Επίσης b-die στα 80 ευρώ 16GB δεν υπάρχει. Τα έχουν πει 100 φορές, αν θες καλή μνήμη στα 70-80 ευρώ για 16GB, μόνο Crucial Micron E-die.

Οι συγκεκριμένες που αναφέρει ο φίλος ήταν οι πρώτες μου μνήμες για Ryzen, κι εγώ κάπου είχα διαβάσει ότι ήταν Samsung αλλά τελικά ήταν Hynix AFR και δεν έπαιξαν ποτέ πάνω από 2933 με Ryzen 1st gen, μέχρι που τις άλλαξα.

Όπως τα λες, σίγουρα δεν είναι b-die, όμως και στα δύο member που αναφέρω το Taiphoon έγραφε κατασκευαστής Samsung και τα timings των AFR ήταν εντελώς διαφορετικά από το XMP τους (και αυτά που δούλεψαν) ενώ ήταν πολύ παρόμοια με αυτά που δίνει ο calculator στην επιλογή Samsung OEM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, malakudi είπε

Δεν είναι samsung αυτές, κατά 99% είναι Hynix AFR. Γιατί συνεχίζετε και αγοράζετε αυτές τις μνήμες, ή πας σε Gskill flare-x κτλ αν θες samsung b-die, διαφορετικά Crucial Micron E-dies που είναι best value for money. Τα έχουν πει και τα έχουν γράψει δεκάδες φορές εδώ μέσα τόσα μέλη.

Ναι, θα το καταλάβεις από τους 90 βαθμούς στη CPU χαχαχα

Δεν θα σου βγάλει δηλαδή κάποιο μήνυμα ή warning?  Τον ήπιαμε τότε.... τον καφέ μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, malakudi είπε

 Γιατί συνεχίζετε και αγοράζετε αυτές

Τα έχουν πει και τα έχουν γράψει δεκάδες φορές εδώ μέσα τόσα μέλη.

 

Κοιτα,δεν γινεται με το ζορι να επιβαλουμε στον αλλο,για το τι θα αγορασει.

Και για τον 3600x πχ γραφτηκε ποσες φορες οτι δεν αξιζει τα παραπανω 30+ευρω σαν αγορα,αλλα καποιοι τον αγορασαν,το ιδιο παει και στις μνημες.

Γραφονται στο θεμα 2-3 πραγματα για οποιον εχει την ορεξη να κατσει να διαβασει,περαν τουτου ο καθενας μιας και δικα του χρηματα ειναι,οτι θελει αγοραζει.

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Corsair v4.32 = Samsung B-Die

Τώρα τι bin είναι είναι άλλο θέμα...

(Υπάρχουν B-Die χειρότερα και από AFR  όπως έχει δείξει ο buildzoid)

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Corsair v4.32 = Samsung B-Die

Τώρα τι bin είναι είναι άλλο θέμα...

(Υπάρχουν B-Die χειρότερα και από AFR  όπως έχει δείξει ο buildzoid)

Δεν ισχύει αυτό, το 4.31 ήταν επιβεβαιωμένα B-die, το 4.32 όντως αναφέρει Samsung το SPD αλλά τα timings είναι πολύ χειρότερα από B-die downbin.

http://iforce.co.nz/i/ivliq4y3.bcq.jpg

29 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Κοιτα,δεν γινεται με το ζορι να επιβαλουμε στον αλλο,για το τι θα αγορασει.

Και για τον 3600x πχ γραφτηκε ποσες φορες οτι δεν αξιζει τα παραπανω 30+ευρω σαν αγορα,αλλα καποιοι τον αγορασαν,το ιδιο παει και στις μνημες.

Γραφονται στο θεμα 2-3 πραγματα για οποιον εχει την ορεξη να κατσει να διαβασει,περαν τουτου ο καθενας μιας και δικα του χρηματα ειναι,οτι θελει αγοραζει.

Δεν επιβάλλουμε με το ζόρι αλλά τι νόημα έχει πρώτα να τις αγοράσεις και μετά να έρθεις να ζητήσεις τη γνώμη του φόρουμ; Αν διάβαζε λίγο πριν τις αγοράσει θα ήξερε πως δεν είναι η καλύτερη επιλογή σε αυτά τα λεφτά.

Πάντως προφανώς με Ryzen 3XXX θα δουλέψουν κανονικά σε στοκ, δε θα μπορέσει όμως να της ανεβάσει όπως θα ανέβαζε τις Crucial που είναι στα ίδια λεφτά

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...