Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, ICE-T είπε

αυτά πες τα σε αυτούς που λένε ότι δουλεύει μια χαρά με ένα 

Το εχω πει και νομιζω και εχθες ξανα οτι πειναει και θελει ρευμα , το ένα ειναι για την πλακα , ισα-ισα για να λεμε οτι αναβει ο υπολογιστης , το 2ο το 8πινο απογειωνει τον 5900x , 150watt +++++

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Το εχω πει και νομιζω και εχθες ξανα οτι πειναει και θελει ρευμα , το ένα ειναι για την πλακα , ισα-ισα για να λεμε οτι αναβει ο υπολογιστης , το 2ο το 8πινο απογειωνει τον 5900x , 150watt +++++

Ελπίζω να πάνε όλα καλά γιατί σε πήρα στο λαιμό μου με την tomahawk με το value/performance και την χαμηλή τιμή κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, ICE-T είπε

αυτά πες τα σε αυτούς που λένε ότι δουλεύει μια χαρά με ένα 8πινο ,και το άλλο είναι για εφφέ και π. πλε 

Δουλευει μια χαρα με ενα, το αλλο ειναι για εφφε κλπα κλπα. Εδω ειχα τον 10900k στα 5.4 ghz με 1 8pin. 

 

Ειναι rated για 380w το 8pin

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ICE-T είπε

Ελπίζω να πάνε όλα καλά γιατί σε πήρα στο λαιμό μου με την tomahawk με το value/performance και την χαμηλή τιμή κτλ. 

Οχι ρε συ μη στεναχωριεσαι και γω την κοιτουσα την ρημαδα εκεινη......... εχω ετοιμασει απο εχθες , εξω τα ειχα χυμα ολα , βιδωθηκαν στο case και εμειναν οι ανεμιστηρες του coler και μαζεμα  τα καλωδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Ευχαριστω συναδελφε , τι να κανουμε πρεπει να προστατεψουμε την μητρικη (τσίμα-τσίμα στο 275R χωραει ) , παντως μολις καρφωθηκε το 2ο το 8πινο , αλλο πραμα δουλευε.

Είδες διαφορα απο 1 σε 2 8pins? 😂🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Δουλευει μια χαρα με ενα, το αλλο ειναι για εφφε κλπα κλπα. Εδω ειχα τον 10900k στα 5.4 ghz με 1 8pin. 

συνχαρητηρια φίλε μου εγώ δεν κάνω πειράματα, αλλά πρέπει να είσαι και ο μοναδικός που χάλασε τσιπακι μητρική Intel 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Herald είπε

Ε? 

εσύ δεν έλεγες ότι σου μπρικαραν εδώ μέσα μητρική και τσιπακι και πήρες refound? Εκτός αν κάνω λάθος,αν κάνω λάθος my apologies 

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, ICE-T είπε

εσύ δεν έλεγες ότι σου μπρικαραν εδώ μέσα μητρική και τσιπακι και πήρες refound? Εκτός αν κάνω λάθος,αν κάνω λάθος my apologies 

Πηρα refund γιατι τα εχασαν στο caseking. Το προβλημα το ειχε τo pcie slot που ετρεχε x8. Δεν μπρικαρε τιποτα, δουλευε κανονικά το pc

Το καθε rail του cpu ειναι rated για 7a minimum, το 8pin ειναι για 380w. Μονο σε κανα ακραιο ln2 ίσως χρειαστει. Και φυσικα δεν δημιουργειται κανενα προβλημα στο mobo η τo cpu, ο λόγος που υπαρχουν 2 καλωδια ειναι για να μη καει το 1 από την θερμοκρασια. Το cpu το ιδιο θα δουλευει, ειτε με 1 καλώδιο ειτε 30 καλωδια να βάλεις. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Πηρα refund γιατι τα εχασαν στο caseking. Το προβλημα το ειχε τo pcie slot που ετρεχε x8. 

Το καθε rail του cpu ειναι rated για 7a minimum, το 8pin ειναι για 380w. Μονο σε κανα ακραιο ln2 ίσως χρειαστει. Και φυσικα δεν δημιουργειται κανενα προβλημα στο mobo η τo cpu, ο λόγος που υπαρχουν 2 καλωδια ειναι για να μη καει το 1 από την θερμοκρασια. Το cpu το ιδιο θα δουλευει, ειτε με 1 καλώδιο ειτε 30 καλωδια να βάλεις. 

Την συγνώμη μου τότε για το ποιο πάνω σχόλιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Herald είπε

Το καθε rail του cpu ειναι rated για 7a minimum, το 8pin ειναι για 380w. Μονο σε κανα ακραιο ln2 ίσως χρειαστει. Και φυσικα δεν δημιουργειται κανενα προβλημα στο mobo η τo cpu, ο λόγος που υπαρχουν 2 καλωδια ειναι για να μη καει το 1 από την θερμοκρασια. Το cpu το ιδιο θα δουλευει, ειτε με 1 καλώδιο ειτε 30 καλωδια να βάλεις. 

3Rxr.gif

Κάνουμε populate τα πάντα πάνω στην μητρική.

Βλέπεις κενό,χώνεις πράγμα.Κανόνας

 

 

Επεξ/σία από Tenshi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Και σε single και σε multithred εχθες που δοκιμαζα

Ρε μαν οι περισσότερες b350 (παίζει και όλες) και x370 είχαν 1 8pin για το CPU. Όλες αυτές δηλαδή τρέχουν χειρότερα single και multi τους zen 3? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτρεχα τον 3900x x2 χρόνια και κάτι με 1x8pin που είχα το 750w psu, πήγα στο 1200w και το έβαλα για πλάκα και δεν είδα καμία μα καμία διαφορά, απλά βαριέμαι να μαζεύω καλώδια και το έχω αφήσει και στον 5900x.
Για την διαφορά που λες triplex1 που την είδες; Δεν μπορώ να πω ότι έλιωσα στα CPU benchmarks μιας που πριν την αλλαγή του PSU πήρα την 3080 ti και έκανα πιο πολύ GPU tests 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...