Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, jeandoumpier είπε

Από ποιο κατάστημα;

AskAdam. 

Χωρίς μεταφορικά.

Επεξ/σία από Γιώργος Γ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, jeandoumpier είπε

Δεν θέλεις 250άρη ssd? 

Αρχικά, δεν είχα τέτοιο σκοπό. Τώρα, όμως, το ξανασκέφτομαι.

Οι 3d nand, βέβαια (σαν αυτόν πιο πάνω), έχουν τιμή που δεν μπορώ να καλύψω. Και ο a400 θεωρώ πως μου κάνει. Εφόσον κάνει τη δουλειά του όπως πρέπει, και δεν χαλάσει ξαφνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Γιώργος Γ. είπε

Αρχικά, δεν είχα τέτοιο σκοπό. Τώρα, όμως, το ξανασκέφτομαι.

Οι 3d nand, βέβαια (σαν αυτόν πιο πάνω), έχουν τιμή που δεν μπορώ να καλύψω. Και ο a400 θεωρώ πως μου κάνει. Εφόσον κάνει τη δουλειά του όπως πρέπει, και δεν χαλάσει ξαφνικά.

Ε ρε Γιώργη τα θέλεις όλα και στην εντέλεια, πώς να το κάνουμε. Με αυτή τη λογική θα επέλεγες την b350m pro4, που από την αρχή την απέρριψες. Και αυτή τη δουλειά της θα έκανε, και δεν θα χαλούσε ξαφνικά. Και τα 8gb μνήμης θα σε καλύψουν, αλλά επιμένεις στα 16. Δεν λειτουργείς με την ίδια λογική σε όλα λοιπόν. Τέλος πάντων, οι προτάσεις έγιναν- εσύ αποφασίζεις. Ενδεχομένως να ακολουθήσουν και άλλες...Ποιοτικά κομμάτια σε σχετικά καλές τιμές σου προτείνουμε, όχι απλά τα φθηνότερα στην κατηγορία τους για να χωρέσουν στο budget έτσι για να λέμε ότι χώρεσαν.

Επεξ/σία από jeandoumpier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να προχωρήσω, δηλαδή, με αυτό ? Μπορώ να εμπιστευτώ, δηλαδή, το quickshop ? Έτσι κι αλλιώς, η παραγγελία με αντικαταβολή θα γίνει. Οπότε, αν αργήσει πολύ και γίνουν ξαφνικές μαλακίες, ακυρώνω την παραγγελία και κοιτώ αλλού. Να πείσω τη μάνα μου, δηλαδή, να δώσω κάποια παραπάνω, και να έχω από τώρα κάρτα γραφικών ? 

 

Screenshot_2018-06-18-23-30-38-904_com.android.chrome.png

Επεξ/σία από Γιώργος Γ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Γιώργος Γ. είπε

Να προχωρήσω, δηλαδή, με αυτό ? Μπορώ να εμπιστευτώ, δηλαδή, το quickshop ? Έτσι κι αλλιώς, η παραγγελία με αντικαταβολή θα γίνει. Οπότε, αν αργήσει πολύ και γίνουν ξαφνικές μαλακίες, ακυρώνω την παραγγελία και κοιτώ αλλού. Να πείσω τη μάνα μου, δηλαδή, να δώσω κάποια παραπάνω, και να έχω από τώρα κάρτα γραφικών ? 

Όλες οι προτάσεις θα σε καλύψουν για ελαφρύ gaming ,το ξαναγράψαμε μην γινόμαστε γραφικοί. Και ο 2400g και η πρόταση του radiohead με τις ανεξάρτητες κάρτες (αυτές είναι καλύτερες ειδικά αν θέλεις να παίξεις κάτι πιο απαιτητικό).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jeandoumpier είπε

Όλες οι προτάσεις θα σε καλύψουν για ελαφρύ gaming ,το ξαναγράψαμε μην γινόμαστε γραφικοί. Και ο 2400g και η πρόταση του radiohead με τις ανεξάρτητες κάρτες (αυτές είναι καλύτερες ειδικά αν θέλεις να παίξεις κάτι πιο απαιτητικό).

Δηλαδή, αξίζει να δώσω 30-40€ παραπάνω, αν είναι να έχω και κάρτα μέσα. Να πείσω, δηλαδή, τον ""χορηγό"" για την αύξηση του κόστους (και, ταυτόχρονα, να στείλω το 2ο πακέτο για ""έγκριση"", μιας και μόνο έτσι θα μπορέσω να πάρω τον υπολογιστή). 

Επίσης, με το ups τι να κάνω ? Να το πάρω μετά, ή να είμαι πιο επιφυλακτικός και να το πάρω τώρα, επειδή ΔΕΗ+καλοκαίρι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Γιώργος Γ. είπε

Χωρίς κάρτα, και με 16άρα μνήμη, βγαίνει στα 510-520. 

ρε συ Γιώργη μου θες 16gb ram για οffice browsing και απο την άλλη τον 2400g που δεν είναι ούτε κάν gt 1030 για gaming.

Μετά σου βρωμάει το κατάστημα. Δες απο mg manager και hellasphone

Μην γκρινιάξεις πάλι για μεταφορικά και ιστορίες, μπές στο μετρό και πάνε πάρ'τα!

mgmanager.JPG.c316fb35b6f3e0fe797a8cb2cb87be62.JPG

 

hellasphone.JPG.8a1395ef7798af9aa7ebd2feb0340efa.JPG

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, radiohead είπε

ρε συ Γιώργη μου θες 16gb ram για οffice browsing και απο την άλλη τον 2400g που δεν είναι ούτε κάν gt 1030 για gaming.

Μετά σου βρωμάει το κατάστημα. Δες απο mg manager και hellasphone

Μην γκρινιάξεις πάλι για μεταφορικά και ιστορίες, μπές στο μετρό και πάνε πάρ'τα!

mgmanager.JPG.7bd406434ddd64fd9175b6a7a0797d81.JPG

hellasphone.JPG.8a1395ef7798af9aa7ebd2feb0340efa.JPG

Ήθελα 16 γίγα στην περίπτωση χωρίς κάρτα, γιατί τα 8 δεν θα φτάσουν, όταν το κάθε παιχνίδι θα παίρνει 7 γίγα. Θα πρέπει να έχω συνέχεια ανοιχτό το task manager και να κλείνω διαδικασίες. Κάτι που δεν επιθυμώ. Επίσης, η επιλογή 8 + 4 (τα 4 στο μέλλον) θα βγει πιο ακριβή από 16 κατευθείαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Γιώργος Γ. είπε

Δηλαδή, αξίζει να δώσω 30-40€ παραπάνω, αν είναι να έχω και κάρτα μέσα. Να πείσω, δηλαδή, τον ""χορηγό"" για την αύξηση του κόστους (και, ταυτόχρονα, να στείλω το 2ο πακέτο για ""έγκριση"", μιας και μόνο έτσι θα μπορέσω να πάρω τον υπολογιστή). 

Επίσης, με το ups τι να κάνω ? Να το πάρω μετά, ή να είμαι πιο επιφυλακτικός και να το πάρω τώρα, επειδή ΔΕΗ+καλοκαίρι ?

Ανάλογα τι παιχνίδια παίζεις. Άν παίζεις LoL, WoW, CS:GO, Fortnite και τα συναφή ο 2400 θα σε καλύψει άνετα. Άν θέλεις κάτι παραπάνω, πιο απαιτητικό κτλ πας σε 1050ti ασυζητητί όπως σου πρότεινε ξανά ο radiohead. Και σε αυτή την περίπτωση ξεχνάς τα 16gb ram, τα οποία έτσι κι αλλιώς σε αυτή τη φάση δεν μπορεί να είναι η προτεραιότητά σου.

Για το ups τί να σου πω, τόσες διακοπές έχεις; Εννοώ ρεύματος. Άν όχι, βολέψου για αρχή με ένα πολύπριζο ασφαλείας

6 λεπτά πριν, Γιώργος Γ. είπε

Ήθελα 16 γίγα στην περίπτωση χωρίς κάρτα, γιατί τα 8 δεν θα φτάσουν, όταν το κάθε παιχνίδι θα παίρνει 7 γίγα. Θα πρέπει να έχω συνέχεια ανοιχτό το task manager και να κλείνω διαδικασίες. Κάτι που δεν επιθυμώ. Επίσης, η επιλογή 8 + 4 (τα 4 στο μέλλον) θα βγει πιο ακριβή από 16 κατευθείαν. 

Ρε Γιώργο δεν σε πιάνουμε πουθενά πανάθεμά σε. Είπαμε χωρίς κάρτα μπαίνουν 16gb αν θέλεις, με κάρτα τα 16 δεν χωράνε στο budget αυτό, αποφάσισε.... Εν τω μεταξύ με την ενσωματωμένη ποια παιχνίδια έχεις σκοπό να παίζεις και θα απαιτούν χρήση 7gb ram; 😂

Επεξ/σία από jeandoumpier
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Γιώργος Γ. είπε

Ήθελα 16 γίγα στην περίπτωση χωρίς κάρτα, γιατί τα 8 δεν θα φτάσουν, όταν το κάθε παιχνίδι θα παίρνει 7 γίγα. Θα πρέπει να έχω συνέχεια ανοιχτό το task manager και να κλείνω διαδικασίες. Κάτι που δεν επιθυμώ. Επίσης, η επιλογή 8 + 4 (τα 4 στο μέλλον) θα βγει πιο ακριβή από 16 κατευθείαν. 

ρε συ ξεκίνα με τα 8gb και μια καρτούλα και βάλε άλλη μια ίδια σε κανα εξάμηνο. Μη λέμε τα ίδια και τα παραπάνω που γράφεις είναι σαν την παραπληροφόρηση με το ups στα pm  δλδ χαζομαρίτσες :D

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jeandoumpier είπε

Ανάλογα τι παιχνίδια παίζεις. Άν παίζεις LoL, WoW, CS:GO, Fortnite και τα συναφή ο 2400 θα σε καλύψει άνετα. Άν θέλεις κάτι παραπάνω, πιο απαιτητικό κτλ πας σε 1050ti ασυζητητί όπως σου πρότεινε ξανά ο radiohead. Και σε αυτή την περίπτωση ξεχνάς τα 16gb ram, τα οποία έτσι κι αλλιώς σε αυτή τη φάση δεν μπορεί να είναι η προτεραιότητά σου.

Για το ups τί να σου πω, τόσες διακοπές έχεις; Εννοώ ρεύματος. Άν όχι, βολέψου για αρχή με ένα πολύμπριζο ασφαλείας

Αρχικά με αυτά που ανέφερες θα βουλευτώ. Στη συνέχεια, όμως, θα πάω σε πιο απαιτητικά. 

Ως προς το ups :

1) Ελάχιστες διακοπές έχουμε (κατάλαβα τι εννοούσες με "διακοπές"). Βέβαια, πέρυσι πήραν φωτιά οι εγκαταστάσεις της ΔΕΗ στην πόλη μας. Και αυτό με έκανε να ανησυχώ, αν είναι να πάρω σταθερό (που θα πάρω). 

2) Το ups το θέλω για να μπορώ να κλείνω στα γρήγορα τα παιχνίδια που παίζω ή τη δουλειά που κάνω, χωρίς να διακοπούν ξαφνικά και να χαθεί η πρόοδος (των παιχνιδιών ή της δουλειάς). 

Άσχετο, αλλά σχετικό: 

Τι να κάνω με το Internet ? Από κάρτες δεν βρίσκω μεγάλη άκρη, και τα σετ powerline κοστίζουν πολύ. Υπάρχουν αντάπτορες που δεν προκαλούν ξαφνικές αποσυνδέσεις, ανά διαστήματα ?

2 λεπτά πριν, radiohead είπε

ρε συ ξεκίνα με τα 8gb και μια καρτούλα και βάλε άλλη μια ίδια σε κανα εξάμηνο. Μη λέμε τα ίδια και τα παραπάνω που γράφεις είναι σαν την παραπληροφόρηση με το ups στα pm  δλδ χαζομαρίτσες :D

Οπότε, παίρνω κάρτα και 8. Δεν θα μείνω με τον apu και τα 16. 

Επιτέλους. Μια απάντηση. Dankeschön !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Γιώργος Γ. είπε

Αρχικά με αυτά που ανέφερες θα βουλευτώ. Στη συνέχεια, όμως, θα πάω σε πιο απαιτητικά. 

Ως προς το ups :

1) Ελάχιστες διακοπές έχουμε (κατάλαβα τι εννοούσες με "διακοπές"). Βέβαια, πέρυσι πήραν φωτιά οι εγκαταστάσεις της ΔΕΗ στην πόλη μας. Και αυτό με έκανε να ανησυχώ, αν είναι να πάρω σταθερό (που θα πάρω). 

2) Το ups το θέλω για να μπορώ να κλείνω στα γρήγορα τα παιχνίδια που παίζω ή τη δουλειά που κάνω, χωρίς να διακοπούν ξαφνικά και να χαθεί η πρόοδος (των παιχνιδιών ή της δουλειάς). 

Άσχετο, αλλά σχετικό: 

Τι να κάνω με το Internet ? Από κάρτες δεν βρίσκω μεγάλη άκρη, και τα σετ powerline κοστίζουν πολύ. Υπάρχουν αντάπτορες που δεν προκαλούν ξαφνικές αποσυνδέσεις, ανά διαστήματα ?

Αφού θα πας λοιπόν σε πιο απαιτητικά, πηγαίνεις σε σύστημα με 1050ti. Τέλος, το ξεχειλώσαμε.

Για το ups, σου απάντησα για μια προσωρινή λύση μέχρι να καταφέρεις να αγοράσεις ένα ποιοτικό ups αν το θέλεις τόσο πολύ.

Με το ίντερνετ γιατί, δεν μπορείς να κουμπώσεις το ethernet στο pc απευθείας από το modem; Άν παίζεις online gaming αυτή είναι η καλύτερη λύση, ξέχνα το wi-fi. Η έστω powerline που θα κουμπωθεί πάλι ethernet.

5 λεπτά πριν, Γιώργος Γ. είπε

Επιτέλους. Μια απάντηση. Dankeschön !

Επιτέλους, μια απόφαση δική σου θες να πεις. Απαντήσεις σου είχαν δοθεί πολλάκις αλλά είχες κολλήσει με τα 16gb και με την αξιοπιστία των καταστημάτων. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...