Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στο team,

Χαρακτηριστικά Desktop (τα βασικά)

  • Motherboard: GA-AX370-Gaming K7 (rev. 1.0).
  • CPU: AMD Ryzen 7 1700
  • G.Skill RipjawsV 16GB DDR4-3200MHz (F4-3200C16D-16GVKB)
  • Power Supply: Corsair CX Series CX650M
  • CoolerMaster Masterliquid 120
  • CORSAIR Carbide Series 275R Case

Ερώτηση για κάρτα γραφικών 

1) Gigabyte GeForce GTX1060 6GB (GV-N1060WF2OC-6GD)

2) Asus GeForce GTX1060 6GB Strix OC Gaming (90YV09Q0-M0NA00)

3) ή κάποια άλλη;

Να σημειώσω ότι το συγκεκριμένο Desktop το φτιάχνω για δουλειά (αρχιτεκτονικά προγράμματα, rendering / 3dmax, adobe suite, etc) και όχι ως Gaming Desktop.

Επεξ/σία από RaspuTech
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, RaspuTech είπε

Καλησπέρα στο team,

Καλησπέρα. Την φθηνότερη-δηλαδή την gigabyte, ειδικά για δουλειά δεν υπάρχει λόγος να δώσεις +60€ για ίδια σε γενικές γραμμές κάρτα. Και στο γράφω ως κάτοχος strix.

και απόλυτα ευχαριστημένος

😀

Άλλο όμως στην περίπτωσή σου.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, jeandoumpier said:

Καλησπέρα. Την φθηνότερη-δηλαδή την gigabyte, ειδικά για δουλειά δεν υπάρχει λόγος να δώσεις +60€ για ίδια σε γενικές γραμμές κάρτα. Και στο γράφω ως κάτοχος strix.

  Hide contents

και απόλυτα ευχαριστημένος

😀

Άλλο όμως στην περίπτωσή σου.

Σε ευχαριστώ πολύ, άρα θα μείνω στην επιλογή της Gigabyte ;)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, RaspuTech είπε

Καλησπέρα στο team,

Χαρακτηριστικά Desktop (τα βασικά)

  • Motherboard: GA-AX370-Gaming K7 (rev. 1.0).
  • CPU: AMD Ryzen 7 1700
  • G.Skill RipjawsV 16GB DDR4-3200MHz (F4-3200C16D-16GVKB)
  • Power Supply: Corsair CX Series CX650M
  • CoolerMaster Masterliquid 120
  • CORSAIR Carbide Series 275R Case

Ερώτηση για κάρτα γραφικών 

1) Gigabyte GeForce GTX1060 6GB (GV-N1060WF2OC-6GD)

2) Asus GeForce GTX1060 6GB Strix OC Gaming (90YV09Q0-M0NA00)

3) ή κάποια άλλη;

Να σημειώσω ότι το συγκεκριμένο Desktop το φτιάχνω για δουλειά (αρχιτεκτονικά προγράμματα, rendering / 3dmax, adobe suite, etc) και όχι ως Gaming Desktop.

Βάλε άλλη υδρόψυξη, πολλοί είχαν θέμα με τους σωλήνες (τρυπουσαν), σα την Corsair δεν έχει για εμένα  και τσέκαρε αν σε παίρνει να βάλεις 1800Χ αφού ειναι για render. ΜΟΒΟ αν δεν κανείς OC ίσως σου φτάνει καιρό η Β350 ROG Strix χωρίς να βάλω το χέρι μου στη φωτιά, (οι πιο έμπειροι ας μιλήσουν) και μήπως ειναι επαρκής και η 1050 ΤI για τέτοια δουλειά; 

 

Τελος στη θέση σου θα έβαζα κάποιο Gold PSU της EVGA / Corsair 

 

edit: Τώρα είδα ότι τα αγόρασες όλα, άκυρο :D

Επεξ/σία από thetiesthatbind
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, RaspuTech είπε

Ναι τα υπόλοιπα έχουν αγοραστεί εκτός από την κάρτα γραφικών, γιατί;

Επειδή έγραψες το φτιάχνω...... Μάλλον ξεκίνησες κανα 6μηνο πριν να το χτίζεις, αλλιώς δεν μπορώ να καταλάβω γιατί επέλεξες αυτά τα κομμάτια... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, thetiesthatbind said:

Βάλε άλλη υδρόψυξη, πολλοί είχαν θέμα με τους σωλήνες (τρυπουσαν), σα την Corsair δεν έχει για εμένα  και τσέκαρε αν σε παίρνει να βάλεις 1800Χ αφού ειναι για render. ΜΟΒΟ αν δεν κανείς OC ίσως σου φτάνει καιρό η Β350 ROG Strix χωρίς να βάλω το χέρι μου στη φωτιά, (οι πιο έμπειροι ας μιλήσουν) και μήπως ειναι επαρκής και η 1050 ΤI για τέτοια δουλειά; 

Τελος στη θέση σου θα έβαζα κάποιο Gold PSU της EVGA / Corsair 

edit: Τώρα είδα ότι τα αγόρασες όλα, άκυρο :D

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις αλλά σχεδόν ολοκληρώθηκε :P 

Αυτό με την υδρόψυξη το τσέκαρα μετά, αν και στην αρχή πήγαινα για Corsair Hydro Series H60 και ένας φίλος μου είπε μακριά να πάω για CoolerMaster 😕 Ελπίζω να μην μου κάνει καμιά στραβή... Παρεπιπτόντως δεν πήρα την απλή (που οι σωλήνες φαίνονται πλαστικές) πήρα αυτή https://www.skroutz.gr/s/11001629/CoolerMaster-Masterliquid-120-Push-Pull.html#sku-info (δεν ξέρω αν κάνει τη διαφορά, απλά το αναφέρω)

49 minutes ago, leros2004 said:

Επειδή έγραψες το φτιάχνω...... Μάλλον ξεκίνησες κανα 6μηνο πριν να το χτίζεις, αλλιώς δεν μπορώ να καταλάβω γιατί επέλεξες αυτά τα κομμάτια... 

Δεν είναι καλές επιλογές πιστεύεις για αυτές τις τιμές;

Επεξ/σία από RaspuTech
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/6/2018 στις 9:47 ΠΜ, jeandoumpier είπε

Καλή σου μέρα Γιώργη.

askadam.jpg.40582bc49582ba13e6882f76faae35be.jpg

hellasphone.jpg.c96c59d2e01f4ca67f70538d47b2a9e8.jpg

Αν συγκρίνουμε τον 2600 με τον 8400, ποιος είναι καλύτερος ? Επειδή ο γνωστός μου επιμένει κάπως σε AMD (έχοντας αποτυχίες από Intel), σκέφτηκα να βγάλω από το πακέτο σου τον σκληρό, και να αντικαταστήσω τον 8400 και την Β360 με τον 2600 και μια καλή Β350. 

Βέβαια, έφτασε να κάνει πακέτο με 1060 και χωρίς σκληρό, ώστε να έχει RGB μητρική (Β350-F), κουτί (ένα της cooler master), RAM (τις TridentZ) (το ίδιο άτομο που σας έλεγα τις προάλλες, που ζητούσε pc με rgb). Θα ρίξει και μερικές ταινίες led, και θα τον κάνει τον υπολογιστή πανηγύρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν στον 8400 βάλεις gigabyte Z370M των 88ευρώ τότε με κλειστά μάτια τον Ι5 8400 γιατί έχει ρύθμιση στο BIOS να τουρμπίζει μόνιμα και τους 6 πυρήνες. Μακραν καλύτερος toy R2600.

αν σου αρέσει το RGB αντίστοιχο με 150ευρώ gigabyte aorus ultra gamng , είναι πολυ μουρη.(RGB)

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Γιώργος Γ. είπε

Αν συγκρίνουμε τον 2600 με τον 8400, ποιος είναι καλύτερος ? Επειδή ο γνωστός μου επιμένει κάπως σε AMD (έχοντας αποτυχίες από Intel), σκέφτηκα να βγάλω από το πακέτο σου τον σκληρό, και να αντικαταστήσω τον 8400 και την Β360 με τον 2600 και μια καλή Β350.  

Βέβαια, έφτασε να κάνει πακέτο με 1060 και χωρίς σκληρό, ώστε να έχει RGB μητρική (Β350-F), κουτί (ένα της cooler master), RAM (τις TridentZ) (το ίδιο άτομο που σας έλεγα τις προάλλες, που ζητούσε pc με rgb). Θα ρίξει και μερικές ταινίες led, και θα τον κάνει τον υπολογιστή πανηγύρι.

 

 

Τι θα κάνεις με το PC ?

Δυνατότερος είναι ο R5 2600 σαν επεξεργαστική ισχύ.

Από εκεί και πέρα πρέπει να δεις αν ο τρόπος που δίνει αυτή την παραπάνω ισχύ, είναι χρηστικός σε αυτά που τρέχεις ?

 

Ο R5 2600 σε σχέση με τον I5 8400 είναι σαν να συγκρίνεις τον I7 6700K με τον I5 7600 (κλειδωμένο).

 

 

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

22 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Αν στον 8400 βάλεις gigabyte Z370M των 88ευρώ τότε με κλειστά μάτια τον Ι5 8400 γιατί έχει ρύθμιση στο BIOS να τουρμπίζει μόνιμα και τους 6 πυρήνες. Μακραν καλύτερος toy R2600.

αν σου αρέσει το RGB αντίστοιχο με 150ευρώ gigabyte aorus ultra gamng , είναι πολυ μουρη.(RGB)

μη γράφεις ρε 'συ ό,τι νά'ναι!

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

o i5 8400  με μητρική των 90ευρώ που πρότεινα και κρατάει ανοιχτό το turbo και στους 6 πυρήνες είναι ΜΑΚΡΑΝ γρηγορότερος (και φθηνότερος) από τον R2600 με μητρική αντίστοιχου κόστους στο gaming.

Αν μάλιστα δεν πληρώσεις πολλά για μνήμες και βάλεις των 160ευρώ μια φθηνή 16GB/3000Mhz/16cl τότε είναι ακόμη μεγαλύτερη η διαφορά.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, adtakhs είπε

Τι θα κάνεις με το PC ?

Δυνατότερος είναι ο R5 2600 σαν επεξεργαστική ισχύ.

Από εκεί και πέρα πρέπει να δεις αν ο τρόπος που δίνει αυτή την παραπάνω ισχύ, είναι χρηστικός σε αυτά που τρέχεις ?

Ο R5 2600 σε σχέση με τον I5 8400 είναι σαν να συγκρίνεις τον I7 6700K με τον I5 7600 (κλειδωμένο).

Με το συγκεκριμένο, τίποτα. Εγώ δεν έχω τόσα λεφτά για να πάρω τέτοιο pc. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...