Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, BlueBlood7 είπε

Όχι δεν μπορείς. Δεν έχει ενσωματωμένα γραφικά ο 1700. Ούτε οι μητρικές έχουν. Οι θύρες hdmi, DP κλπ που βλέπεις στις μητρικές είναι απλά έξοδοι για τους επεξεργαστές που έχουν γραφικά και αυτοί είναι μόνον οι 2200g και 2400g.

Πάρε μια απλή των 40 ευρώ για αρχή ή μεταχειρισμένη με λιγότερα.

Α δεν το ηξερα! σ ευχαριστω που μου το ειπες.αυτο θα κανω λογικα.για τα υπολοιπα εχεις να μου προτεινεις κατι ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μητρική
https://www.skroutz.gr/s/14012967/Gigabyte-AX370-Gaming-3-rev-1-x.html

Καλύτερη μητρική δεν σε παίρνει. πρέπει να ανέβεις 2πλάσια τιμή.

Τροφοδοτικά. Με σειρά προτεραιότητας
https://www.skroutz.gr/s/12518015/Seasonic-Focus-Plus-550-Gold.html ή το αντίστοιχο 650αρι
https://www.skroutz.gr/s/14754080/Antec-Earthwatts-Gold-Pro-650W.html
https://www.skroutz.gr/s/11394987/Corsair-TX-M-Series-TX550M.html ή το 650αρι

Ανάλογα την κάρτα γραφικών που θα πάρεις επιλέγεις σε 550 ή 650. Το Seasonic 10 χρόνια εγγύηση και τα άλλα 2 με 7.

SSD
https://www.skroutz.gr/s/13787241/Crucial-MX500-250GB.html
https://www.skroutz.gr/s/13867031/Samsung-860-Evo-250GB.html

RAM
https://www.skroutz.gr/s/10851942/Patriot-Viper-4-Series-16GB-DDR4-3200MHz-PV416G320C6K.html
https://www.skroutz.gr/s/7730092/G-Skill-RipjawsV-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-16GVKB.html

Είναι προτιμότερες η Patriot μιας και υπάρχουν στο QVL της μητρικής.
 

Κουτί τώρα τουλάχιστον ένα 60αρι. Υπολόγισε πόσο θα σου βγουν τα άλλα γιατί εξαρτάται και από το κατάστημα. Οι τιμές διαφέρουν από κατάστημα σε κατάστημα. Έτσι όπως τα υπολογίζω σε παίρνει λογικά για τα παρακάτω

https://www.skroutz.gr/s/10533180/NZXT-S340-Elite.html
https://www.skroutz.gr/s/13503606/Fractal-Design-Meshify-C-TG.html

Το Fractal είναι πιο θορυβώδης. Λογικό γιατί είναι διάτρητο μπροστά αλλά έχει πολύ καλύτερο airflow από το NZXT το οποίο είναι λίγο πιο μεγάλο και πιο ωραίο εμφανισιακά. Η επιλογή του κουτιού είναι αρκετά υποκειμενική και θα πρέπει να το δεις και λίγο μόνος σου το θέμα.

Υπόψιν ότι πιθανότατα να χρειαστείς και άλλα ψύκτρα από αυτή που έχει ο 1700. Άρα επιπλέον χρήματα. Υπολόγισε μέχρι ένα 50αρικο για μια ικανοποιητική ψύξη. θα πρέπει όμως να το σκεφτείς και αυτό τώρα γιατί η ψύκτρα συνδέεται με το κουτί άμεσα όσον αφορά τις διαστάσεις ώστε να γνωρίζεις αν χωρά ή όχι στο κουτί που θα πάρεις. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@BlueBlood7 σ ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια!θα τα κοιταξω !

edit: Γιατι να χρειαστω διαφορετικη ψυκτρα για τον 1700? λιγο στο ιντερνετ που το googlara λενε οτι η WRAITH SPIRE COOLER ψυκτρα που εχει ειναι πολυ ικανοποιητικη κ με λιγο πειραγμα ειναι κομπλε. @BlueBlood7

Επεξ/σία από georged91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι να φτιαξω ενα αξιολογο gaming pc γυρω στα 700-750 χωρις περιφεριακα(πληκτρολογιο,οθονη κτλ).Εχοντας ριξει μια ματια σε site και απο αποψεις γνωστων εχω καταληξει σε αυτα

GPU:Palit Geforce GTX1060 3GB ή Gigabyte Geforce GTX1060 3GB(δεν νομιζω να εχουν μεγαλες διαφορες,απλα καπου διαβαζω για 3 χρονια εγγυηση της gigabyte που δεν αναφερεται σε αρκετα σκρουτζομαγαζα)

CPU:AMD Ryzen 5 1600-1600x(πανω κατω ιδιες τιμες στο skroutz)

Motherboard:Gigabyte AB350 Gaming 3

RAM:G.Skill Aegis 8GB DDR4-3000MHz(σκεφτομαι μια 8ρα για αρχη και κολλαω αλλη μια αργοτερα)

SPU:Corsair TX550M ή Seasonic Focus Plus 550 Gold

PC Case:Coolermaster Masterbox 5(εδω εχω το κυριως θεμα που δεν μπορω να αποφασισω γιατι εχω δει πολλα.Γενικα θελω ενα αξιολογο budget πυργο μεχρι 70 ευρω περιπου.Σκεφτομαι αυτο επειδη εχω ακουσει πολυ καλα λογια για την τιμη που εχει μαζι με το Phanteks Eclipse P300 που ειναι περιπου στα ιδια χρηματα.)

Storage:Western Digital Blue 3.5" 1TB(για αρχη αυτο και αργοτερα καποιον 500gb ssd που ξερω οτι εχουν ριξει αρκετα τις τιμες)

Απο skroutz βγαινουν γυρω στα 710-730(αναλογα με το καταστημα παντα).Δεν ξερω και πολλα απο συστηματα υπολογιστων αλλα υποθετω οτι θα ειναι ενα καλο gaming pc για 1080p σε medium-high settings.Πειτε μου μια γνωμη και αν χρειαζεται καποια αλλαγη(να πω οτι δεν το βιαζομαι,μια σκεψη κανω προς το παρον για να εχω μια ιδεα για αργοτερα οταν αποφασισω να αγορασω το pc).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Στα ίδια χρήματα βγαίνει με i5 8400 που είναι καλύτερη επιλογή για gaming αν συνυπολογισουμε ότι αρκειται και σε μνήμες non b-die ακόμα και στα 2666. 

Απο την άλλη έχεις τον 2600-2600x μια γενιά μετά τον 1600 στο ίδιο σοκετ.

Οταν λοιπόν έχεις το πακέτο ξαναγραψε μην κλείνεις κομμάτια από τώρα. Αλλάζουν και οι τιμές επηρεάζουν επίσης και οι νέες κυκλοφορίες.

9 λεπτά πριν, W0zzAp είπε

Σκεφτομαι να φτιαξω ενα αξιολογο gaming pc γυρω στα 700-750 χωρις περιφεριακα(πληκτρολογιο,οθονη κτλ).Εχοντας ριξει μια ματια σε site και απο αποψεις γνωστων εχω καταληξει σε αυτα

GPU:Palit Geforce GTX1060 3GB ή Gigabyte Geforce GTX1060 3GB(δεν νομιζω να εχουν μεγαλες διαφορες,απλα καπου διαβαζω για 3 χρονια εγγυηση της gigabyte που δεν αναφερεται σε αρκετα σκρουτζομαγαζα)

CPU:AMD Ryzen 5 1600-1600x(πανω κατω ιδιες τιμες στο skroutz)

Motherboard:Gigabyte AB350 Gaming 3

RAM:G.Skill Aegis 8GB DDR4-3000MHz(σκεφτομαι μια 8ρα για αρχη και κολλαω αλλη μια αργοτερα)

SPU:Corsair TX550M ή Seasonic Focus Plus 550 Gold

PC Case:Coolermaster Masterbox 5(εδω εχω το κυριως θεμα που δεν μπορω να αποφασισω γιατι εχω δει πολλα.Γενικα θελω ενα αξιολογο budget πυργο μεχρι 70 ευρω περιπου.Σκεφτομαι αυτο επειδη εχω ακουσει πολυ καλα λογια για την τιμη που εχει μαζι με το Phanteks Eclipse P300 που ειναι περιπου στα ιδια χρηματα.)

Storage:Western Digital Blue 3.5" 1TB(για αρχη αυτο και αργοτερα καποιον 500gb ssd που ξερω οτι εχουν ριξει αρκετα τις τιμες)

Απο skroutz βγαινουν γυρω στα 710-730(αναλογα με το καταστημα παντα).Δεν ξερω και πολλα απο συστηματα υπολογιστων αλλα υποθετω οτι θα ειναι ενα καλο gaming pc για 1080p σε medium-high settings.Πειτε μου μια γνωμη και αν χρειαζεται καποια αλλαγη(να πω οτι δεν το βιαζομαι,μια σκεψη κανω προς το παρον για να εχω μια ιδεα για αργοτερα οταν αποφασισω να αγορασω το pc).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, georged91 είπε

@BlueBlood7 σ ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια!θα τα κοιταξω !

edit: Γιατι να χρειαστω διαφορετικη ψυκτρα για τον 1700? λιγο στο ιντερνετ που το googlara λενε οτι η WRAITH SPIRE COOLER ψυκτρα που εχει ειναι πολυ ικανοποιητικη κ με λιγο πειραγμα ειναι κομπλε. @BlueBlood7

Καλή είναι μέχρι ενός σημείου. Εξαρτάται αν σε ικανοποιούν οι θερμοκρασίες. Βλέπεις και πράττεις.

Το λίγο πείραγμα εννοείς να αυξήσεις τις στροφές του fan. Σε αυτή την περίπτωση θα έχεις περισσότερο θόρυβο σε σημείο που να είναι ενοχλητικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, W0zzAp είπε

Σκεφτομαι να φτιαξω ενα αξιολογο gaming pc γυρω στα 700-750 χωρις περιφεριακα(πληκτρολογιο,οθονη κτλ).Εχοντας ριξει μια ματια σε site και απο αποψεις γνωστων εχω καταληξει σε αυτα

GPU:Palit Geforce GTX1060 3GB ή Gigabyte Geforce GTX1060 3GB(δεν νομιζω να εχουν μεγαλες διαφορες,απλα καπου διαβαζω για 3 χρονια εγγυηση της gigabyte που δεν αναφερεται σε αρκετα σκρουτζομαγαζα)

CPU:AMD Ryzen 5 1600-1600x(πανω κατω ιδιες τιμες στο skroutz)

Motherboard:Gigabyte AB350 Gaming 3

RAM:G.Skill Aegis 8GB DDR4-3000MHz(σκεφτομαι μια 8ρα για αρχη και κολλαω αλλη μια αργοτερα)

SPU:Corsair TX550M ή Seasonic Focus Plus 550 Gold

PC Case:Coolermaster Masterbox 5(εδω εχω το κυριως θεμα που δεν μπορω να αποφασισω γιατι εχω δει πολλα.Γενικα θελω ενα αξιολογο budget πυργο μεχρι 70 ευρω περιπου.Σκεφτομαι αυτο επειδη εχω ακουσει πολυ καλα λογια για την τιμη που εχει μαζι με το Phanteks Eclipse P300 που ειναι περιπου στα ιδια χρηματα.)

Storage:Western Digital Blue 3.5" 1TB(για αρχη αυτο και αργοτερα καποιον 500gb ssd που ξερω οτι εχουν ριξει αρκετα τις τιμες)

Απο skroutz βγαινουν γυρω στα 710-730(αναλογα με το καταστημα παντα).Δεν ξερω και πολλα απο συστηματα υπολογιστων αλλα υποθετω οτι θα ειναι ενα καλο gaming pc για 1080p σε medium-high settings.Πειτε μου μια γνωμη και αν χρειαζεται καποια αλλαγη(να πω οτι δεν το βιαζομαι,μια σκεψη κανω προς το παρον για να εχω μια ιδεα για αργοτερα οταν αποφασισω να αγορασω το pc).

Για κουτί μπορείς να τσεκάρεις και το MX-330G. Έχει ωραίο σχεδιασμό, αρκετές υποδοχές για δίσκους ΚΑΙ οπτικά μέσα, και έχει και τζαμί. Αν, τώρα, δεν έχεις πρόβλημα με έλλειψη τζαμιού στο πλάι (που αμφιβάλλω λιγάκι), δες το Aero-500. Και τα 2 που ανέφερα κυμαίνονται στα 40-45€.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα . 
 
Η σύνθεση μου είναι:
 cpu:i5 8400 
 
mobo:Gigabyte z370M DS3H rev. (1.0) 
 
ram :16 hyper X fury 2666 
 
gpu:gtx 760(πρόκειται να αλλάξει στο προσεχώς μέλλον σε 1060,580 η σε κάποια ποιο παλιά οπως FURY x) 
 
hdd: WD 1TB  
SSD: samsung 860 evo 250gb 
 
cooler : corsair h45 


 Eίχα στο νου μου να χρησιμοποιήσω το core V21 της thermaltake ,άλλα φοβάμαι ότι θα με περιορίσει στο μέγεθος των καρτών ποια είναι η γνώμη σας?Επίσης τι τροφοδοτικό θα προτείνατε κοντά στα 80 ευρω ? 
 Κάποια κομμάτια είναι από παλιοτερο project όπως  η υδρόψυξη και η μνήμη. 
 Σας ευχαριστώ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, Stefxour είπε

Καλησπέρα . 
 
Η σύνθεση μου είναι:
 cpu:i5 8400 
 
mobo:Gigabyte z370M DS3H rev. (1.0) 
 
ram :16 hyper X fury 2666 
 
gpu:gtx 760(πρόκειται να αλλάξει στο προσεχώς μέλλον σε 1060,580 η σε κάποια ποιο παλιά οπως FURY x) 
 
hdd: WD 1TB  
SSD: samsung 860 evo 250gb 
 
cooler : corsair h45 


 Eίχα στο νου μου να χρησιμοποιήσω το core V21 της thermaltake ,άλλα φοβάμαι ότι θα με περιορίσει στο μέγεθος των καρτών ποια είναι η γνώμη σας?Επίσης τι τροφοδοτικό θα προτείνατε κοντά στα 80 ευρω ? 
 Κάποια κομμάτια είναι από παλιοτερο project όπως  η υδρόψυξη και η μνήμη. 
 Σας ευχαριστώ . 

Παίρνει έως 35 εκατοστά κάρτες δεν σε περιορίζει καθόλου. Εκτός αν δεν σου αρέσει. Έχεις περιορισμό στο χωρο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, radiohead είπε

Παίρνει έως 35 εκατοστά κάρτες δεν σε περιορίζει καθόλου. Εκτός αν δεν σου αρέσει. Έχεις περιορισμό στο χωρο;

ίσα ίσα θέλω να χρησιμοποιήσω το συγκεκριμένο μου αρεσει αρκετά η ιδέα να αλλάζεις τα panel .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BlueBlood7 είπε

Ποιο κουτί έχεις τελικά ή θα πάρεις?

Πόσα χρήματα για ψύκτρα?

εφόσον δεν με περιορίζει στις κάρτες θα παω σε αυτό, ψυκτρα έχω την H45 της corsair :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, Stefxour είπε

ίσα ίσα θέλω να χρησιμοποιήσω το συγκεκριμένο μου αρεσει αρκετά η ιδέα να αλλάζεις τα panel .

Τότε go for it :)

5 λεπτά πριν, Stefxour είπε

εφόσον δεν με περιορίζει στις κάρτες θα παω σε αυτό, ψυκτρα έχω την H45 της corsair :)

https://www.skroutz.gr/comparelists/30?compare=12518015%2C11394987%2C11452924

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...