Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
4 ώρες πριν, adtakhs είπε

Παίρνεις

2600.JPG

+

20180522115904_gigabyte_ab350m_d3v_rev_1

https://www.mgmanager.gr/socket-am4/70138-gigabyte-ga-ab350m-d3v-rev-10-amd-b350-socket-am4-microatx-2xddr4-4xsata3-m2-vga-dvi-d-usb31-ga-ab350m-d3v.html

+

20161122095459_gainward_geforce_gtx1050_

http://www.digital-master.gr/el-gr/Products/nVidia 1050|Gainward GeForce GTX 1050 Ti- ( 3828 )

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

699€ ΜΕ ΤΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ  και με δώρο  WINDOWS 10 X 64 .

Βάλε dual όπως και δηποτε.

Ανάθεμα τα υπόλοιπα μόνο ο επεξεργαστής φυσάει :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόκεται για φίλους που έχουν ηλεκτρονικό κατάστημα

 

Ποσό που διαθέτουμε : 300€ ταβανι αυστηρο 

Χρήση υπολογιστή :

Γραφείο, browser με 10++ Καρτέλες ανοιχτές συνέχεια, και 2-3 ακομα ελαφριά προγραμμάτα (pdf, print voucher κλπ.)

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: ----

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη.

Υπάρχει οθόνη 5ετιας HD ανάλυση

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι?         

όχι

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος).       

 Αθήνα

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? 

     Όλα από ένα

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?  

Το θέλουμε έτοιμο δεν υπάρχει χρόνος για στήσιμο

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο .

Υπάρχουν Windows 10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, radiohead είπε

Βάλε dual όπως και δηποτε.

Ανάθεμα τα υπόλοιπα μόνο ο επεξεργαστής φυσάει :P

Η λογική που έβαλα 8gb single channel αλλά στα 3000mhz είναι η αναβάθμιση με άλλη μια των 8 στο μελλον. Αν έβαζα 2x4 θα έμενε για μια ζωή έτσι.

Από εκεί και πέρα εξασφάλισα πως η μητρική θα είναι B350

Η κάρτα γραφικών 1050TI 

Πως θα υπάρχει 240αρης  SSD 

Πως η οθόνη θα είναι τουλάχιστον 24αρα με IPS η VA πάνελ.

Το κουτί δεν μου αρέσει. Θα προτιμούσα ένα Aerocool QS240  και για τροφοδοτικό ένα XFX 500 αλλά προσπάθησα να δώσω σύνθεση με όλο σχεδόν το πακέτο από ένα κατάστημα. 

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, JeSter_D είπε

Πρόκεται για φίλους που έχουν ηλεκτρονικό κατάστημα

Ποσό που διαθέτουμε : 300€ ταβανι αυστηρο 

Χρήση υπολογιστή :

Γραφείο, browser με 10++ Καρτέλες ανοιχτές συνέχεια, και 2-3 ακομα ελαφριά προγραμμάτα (pdf, print voucher κλπ.)

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: ----

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη.

Υπάρχει οθόνη 5ετιας HD ανάλυση

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι?         

όχι

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος).       

 Αθήνα

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? 

     Όλα από ένα

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?  

Το θέλουμε έτοιμο δεν υπάρχει χρόνος για στήσιμο

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο .

Υπάρχουν Windows 10

Υ.Γ. Ξέρω, παιδιά, πως έκανα πολλές παραχωρήσεις στο πακέτο αυτό (έλλειψη ssd, single channel μνήμες, μέτριο κουτί, chipset μητρικής κ.τ.λ), ΑΛΛΑ : στην τιμή που έθεσε το άτομο από πάνω πάμε είτε σε Pentium, είτε σε αυτό. 

Υ.Γ.2. Πες στους φίλους σου να ζητήσουν αναβάθμιση bios στη μητρική, όταν κάνουν την παραγγελία.

Screenshot_2018-07-30-18-55-44-239_com.android.chrome.png

Επεξ/σία από Γιώργος Γ.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, mindtrapper είπε

Σε Ryzen καλύτερα με την μια dual channel και ας μείνει για πάντα έτσι ή να πρέπει να πουλάει ram για να πάρει άλλο κιτ, παρά single channel. 

 

Από την στιγμή που θα τον σετάρεις με 1050ΤΙ οι διαφορές θα είναι πολύ μικρές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν επηρεάζει μόνο games η single channel όμως. Και αυτό το "μέλλον" που θα μπει και το δεύτερο στικάκι ραμ, σύμφωνα με την εμπειρία μου, είναι όταν παίξει αναβάθμιση πάλι. Καλύτερα σωστά από την αρχή. Γνώμη μου, πάντα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να χτίσω ένα καινούργιο σύστημα με badget 900€ θέλω να τον έχω για να παίζω pubg fortnite kai battlefield 5 τώρα που βγαίνει .Να μπορεί να στριμαρει αυτά τα παιχνίδια και να έχει πολύ καλό multitasking.Ακομα θα ήθελα . να έχει μια gtx 1060 και παραπάνω αν χωρέσει το budget.Μενω Μυτιλήνη και δεν έχω κανένα πρόβλημα να μου έρθουνε τα parts από διαφορετικά μαγαζιά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vagos12343 είπε

Θέλω να χτίσω ένα καινούργιο σύστημα με badget 900€ θέλω να τον έχω για να παίζω pubg fortnite kai battlefield 5 τώρα που βγαίνει .Να μπορεί να στριμαρει αυτά τα παιχνίδια και να έχει πολύ καλό multitasking.Ακομα θα ήθελα . να έχει μια gtx 1060 και παραπάνω αν χωρέσει το budget.Μενω Μυτιλήνη και δεν έχω κανένα πρόβλημα να μου έρθουνε τα parts από διαφορετικά μαγαζιά .

Μόνο πύργο ή και περιφερειακά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Γιώργος Γ. είπε

Υ.Γ. Ξέρω, παιδιά, πως έκανα πολλές παραχωρήσεις στο πακέτο αυτό (έλλειψη ssd, single channel μνήμες, μέτριο κουτί, chipset μητρικής κ.τ.λ), ΑΛΛΑ : στην τιμή που έθεσε το άτομο από πάνω πάμε είτε σε Pentium, είτε σε αυτό. 

Υ.Γ.2. Πες στους φίλους σου να ζητήσουν αναβάθμιση bios στη μητρική, όταν κάνουν την παραγγελία.

Screenshot_2018-07-30-18-55-44-239_com.android.chrome.png

 

8 ώρες πριν, JeSter_D είπε

Πρόκεται για φίλους που έχουν ηλεκτρονικό κατάστημα

Ποσό που διαθέτουμε : 300€ ταβανι αυστηρο 

Χρήση υπολογιστή :

Γραφείο, browser με 10++ Καρτέλες ανοιχτές συνέχεια, και 2-3 ακομα ελαφριά προγραμμάτα (pdf, print voucher κλπ.)

Υπάρχουν Windows 10

Ότι μπορεί έκανε ο φίλος με το budget που του έδωσες αλλά να ξέρεις ότι χωρίς SSD και μόνο με 4gb Ram θα ζορίζεσαι πολύ. Γνώμη μου, απαραίτητη για τη δουλειά που θέλεις μια υπέρβαση με ssd δίσκο και 8gb ram. To καλό βέβαια είναι ότι μπορούν να προστεθούν εύκολα και αργότερα αυτά.

Επεξ/σία από Diinekis21
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

Ότι μπορεί έκανε ο φίλος με το budget που του έδωσες αλλά να ξέρεις ότι χωρίς SSD και μόνο με 4gb Ram θα ζορίζεσαι πολύ. Γνώμη μου, απαραίτητη για τη δουλειά που θέλεις μια υπέρβαση με ssd δίσκο και 8gb ram.

Ακριβώς. Όμως, θα πάει στα 400. Τουλάχιστον 30€ παραπάνω οι μνήμες, και 50-60€ ο ssd (240άρη, φυσικά). 

1 ώρα πριν, vagos12343 είπε

Θέλω να χτίσω ένα καινούργιο σύστημα με badget 900€ θέλω να τον έχω για να παίζω pubg fortnite kai battlefield 5 τώρα που βγαίνει .Να μπορεί να στριμαρει αυτά τα παιχνίδια και να έχει πολύ καλό multitasking.Ακομα θα ήθελα . να έχει μια gtx 1060 και παραπάνω αν χωρέσει το budget.Μενω Μυτιλήνη και δεν έχω κανένα πρόβλημα να μου έρθουνε τα parts από διαφορετικά μαγαζιά .

CPU: https://www.skroutz.gr/s/11139194/AMD-Ryzen-5-1600X-Box.html

MOBO: https://www.skroutz.gr/s/11224251/Asus-Prime-B350-Plus.html

RAM: https://www.skroutz.gr/s/7730092/G-Skill-RipjawsV-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-16GVKB.html

GPU: https://www.skroutz.gr/s/9526986/Palit-GeForce-GTX1060-6GB-Dual-NE51060015J9D.html

PSU: https://www.skroutz.gr/s/11790671/Corsair-CX-Series-CX550.html

SSD: https://www.skroutz.gr/s/13867031/Samsung-860-Evo-250GB.html

CASE: https://www.skroutz.gr/s/7720285/Aerocool-Aero-500-Window.html

Πώς σου φαίνεται ? 

Αν τα πάρεις ξεχωριστά το καθένα, το πακέτο βγαίνει στα 910€, περίπου (911,09). 

Δυστυχώς, στο όριο που έβαλες, 1070 δεν χωράει με τίποτα. 

Επεξ/σία από Γιώργος Γ.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, vagos12343 είπε

Θέλω να χτίσω ένα καινούργιο σύστημα με badget 900€ θέλω να τον έχω για να παίζω pubg fortnite kai battlefield 5 τώρα που βγαίνει .Να μπορεί να στριμαρει αυτά τα παιχνίδια και να έχει πολύ καλό multitasking.Ακομα θα ήθελα . να έχει μια gtx 1060 και παραπάνω αν χωρέσει το budget.Μενω Μυτιλήνη και δεν έχω κανένα πρόβλημα να μου έρθουνε τα parts από διαφορετικά μαγαζιά .

@vagos12343 Οθόνη έχεις ήδη να υποθέσω;

Άν έχεις, τα κομμάτια του πύργου από priveshop.gr, κάνουν δωρεάν συναρμολόγηση και στο στέλνουν έτοιμο με δωρεάν μεταφορικά. Τους ζητάς να κάνουν bios update στη μητρική για να δεχθεί τον 2ης γενιάς ryzen.

Η κάρτα από hellasphone.gr, μόνο αυτή θα κουμπώσεις εσύ.

Σύνολο 900€ και είσαι έτοιμος.

priveshop.png.6848ec4e3edc1b656c6bbf07da754718.png

hellasphone.png.2f64bf0dda9efdef3cbf2a3830987589.png

Επεξ/σία από jeandoumpier
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Diinekis21 είπε

Ότι μπορεί έκανε ο φίλος με το budget που του έδωσες αλλά να ξέρεις ότι χωρίς SSD και μόνο με 4gb Ram θα ζορίζεσαι πολύ. Γνώμη μου, απαραίτητη για τη δουλειά που θέλεις μια υπέρβαση με ssd δίσκο και 8gb ram. To καλό βέβαια είναι ότι μπορούν να προστεθούν εύκολα και αργότερα αυτά.

Καλημέρα,

Ας πούμε οτι χρησιμοποιούν το παλιό τους δίσκο για λειτουργικό προσωρινά και αποθήκευση στο μέλλον , έτσι έβαλα άλλη μια 4αρα Ram.

Τι ssd να επιλέξουμε μελλοντικά; πιστεύω και 128 θα είναι οκ μιας και θα υπάρχει και μηχανικός για storage

Επίσης πέρα απο το Bios update κάνει και το στήσιμο το κατάστημα αυτό σωστά;

 

 

 

MrCpc.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JeSter_D είπε

 

ssd πας σε αυτόν : https://askadam.gr/proion/hardware/apothhkeysh/ssd/sklhros-diskos-ssd-adata-su800-ultimate-128gb-asu800ss-128gt-c

Καλύτερα να πήγαινες από την αρχή σε αυτόν και δευτερευόντως να έμπαινε hdd (αν χρειαζόταν). Αλλά το budget είναι σφιχτό απ'ότι κατάλαβα.

Μνήμη κάνε προσπάθεια για 8gb, ειδικά από την στιγμή που θέλεις να ανοίγεις πολλές καρτέλες. Ναι, το συγκεκριμένο κατάστημα συναρμολογεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...