Προς το περιεχόμενο

Google Stadia από το Νοέμβριο σε 14 χώρες αλλά όχι στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, jmirko15 είπε

GoG.com δίκιο έχεις.

 

πολυ καλη και τιμια ενναλακτικη αλλα οχι για κυρια πλατφορμα...Απλα σαν "συν" 

Ωστοσο βλεπετε που ολοι χρησιμοποιουμε τετοιες πλατφορμες και δεν παιρνουμε cd? 

Σκεψου να εχεις το gog/steam/epic με 10-15 τον μηνα και παιξε οτι θες...Ποιον ενοχλει κατι τετοιο?Αφου ηδη τα χρησιμοποιουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Έκανα Test connectionστην σελίδα της Google 

1.μου έβγαλε 25Mbps

2.μου έβγαλε 45Mbps

3.μου έβγαλε 7Mbps

4.μου έβγαλε 46Mbps

Δεν βλέπω σταθερότητα και επίσης έχουν να πέσουν τσακωμοί στο σπίτι αν θα μπαίνουν κ άλλοι..

7A71963E-023B-485C-938E-E34663111E85.jpeg

8587EAB6-B3B4-48B8-873A-B5ED16F82B5A.jpeg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mkp είπε

ρε τι prediction και αηδίες αυτά δεν γίνονται, πάλι input lag θα έχεις ότι και να κάνεις

Είδες το βίντεο? Έψαξες κάποιον από τους όρους που σου έγραψα? Δεν ζούμε στο 1990 ξέρεις. Γι' αυτό πέραν της μεγάλης παγκόσμιας κάλυψης με server, παίζει πάρα πολύ μεγάλο ρόλο η τεχνογνωσία και η τεχνοτροπία. Γι' αυτό όλα τα λεφτά πάνε σε R&D. Αν δεν θέλεις να ενημερωθείς δικό σου κομμάτι, εγώ το δικό μου το έκανα.

 

Υ.Γ Δεν υπογράφω πως οι υπηρεσίες θα είναι έτσι day-one (δεν δουλεύω εκεί για να το ξέρω). Η τεχνολογία όμως υπάρχει (αυτό είναι πασιφανές). 

 

Καλό σου βράδυ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

πολυ καλη και τιμια ενναλακτικη αλλα οχι για κυρια πλατφορμα...Απλα σαν "συν" 

Ωστοσο βλεπετε που ολοι χρησιμοποιουμε τετοιες πλατφορμες και δεν παιρνουμε cd? 

Σκεψου να εχεις το gog/steam/epic με 10-15 τον μηνα και παιξε οτι θες...Ποιον ενοχλει κατι τετοιο?Αφου ηδη τα χρησιμοποιουμε...

Θα ήθελα να τη δω σαν κύρια πλατφόρμα κάποια στιγμή. Για την ακρίβεια θα ήθελα να υπήρχε νόμος να "υποχρεούνται" οι εταιρίες μετά από πχ 5-10 χρόνια να βγάζουν τα games σε DRM Free έκδοση για να μπορούν να "σωθούν" μακροπρόθεσμα.

Δεν έχω πει ποτέ ότι δεν θέλω τέτοιες υπηρεσίες (δεν είμαι fan though) αλλά συνήθως αποφεύγω να απαντήσω σε άτομα που μιλάνε για "συνωμοσίες/τεχνοφοβίες/κτλ μλκίτσες" γιατί ξέρω ότι δεν υπάρχει νόημα.

Το δικό μου θέμα είναι ότι εμείς σαν καταναλωτές χάνουμε τα δικαιώματα μας, και αυτό γίνεται ήδη από τις υπάρχουσες πλατφόρμες. Δεν μιλάω για netflix/spotify κτλ που είναι καθαρά services και είναι τα "βιντεοκλάμπ" του μέλλοντος ας πούμε αλλά για steam/uplay/epic/etc. Καλό θα ήταν να κάτσουν να φτιάξουν σωστούς νόμους κτλ για την προστασία μας σαν καταναλωτές και να μας ανήκουν τα digital πράγματα που αγοράζουμε και να μην είναι μία απλή άδεια με περιορισμό χρόνου χρήσης.

Το να δίνεις 10-15 το μήνα και να μπορείς να επιλέξεις από μια γκάμα 1000+ παιχνιδιών θα ήταν τέλεια αρκεί να μην γίνει το standard και σου ξεγράψει όλα τα άλλα. Βέβαια από αυτά που βλέπουμε μάλλον δεν θα γίνει κάτι τέτοιο γιατί τα κέρδη σε αυτές τις περιπτώσεις είναι αρκετά μικρότερα για τις εταιρείες παραγωγής ταινιών κτλ και γι'αυτό καταλήγει το netflix να έχει πάρα πολλές δικές του παραγωγές.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jmirko15 μεσες ακρες συμφωνω σε οτι λες...Μια - δυο ερωτησεις μονο, 

Πρωτον τι εννοεις στην τελευταια παραγραφο που γραφεις "να σου ξεγραψει ολα τα αλλα"; Δηλαδη να μπορεις να παρεις αν θες και το κουτακι σου απο το μαγαζι κανονικα? Αυτο το βλεπω δυσκολο να γινεται μιας και ειναι εξοδα για τις εταιριες τα retail πακετα. Το πολυ πολυ να αφησουν συλλεκτικες εκδοσεις των 200 ευρο χωρις το παιχνιδι xD 

Και δευτερον οταν μιλας για τα δικαιωματα που χανεις μπορεις να μου δωσεις να καταλαβω τι ακριβως εννοεις; Τι εχεις τωρα που αγοραζεις ενα παιχνιδι στο steam και δεν θα εχεις αγοραζοντας την υπηρεσια του steam/uplay/origin/epic/bethesda κτλπ...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως σε ολη αυτη την ιστορια θα βγουμε κερδισμενοι.Πολυς κοσμος θα αναγκαστει να στραφει στην εταιρεια οχι λογω κοστους παιχνιδιων αλλα γιατι μπορει να παιξει μεχρι και 4κ παιχνιδια, πραγμα αδυνατο χωρις να εχεις πολυ δυνατο συστημα.Ετσι οι εταιρειες που πουλανε τα hardware θα υποστουν ζημιες και για να προσελκυσουν τους πελατες θα αναγκαστουν να ριξουν τις τιμες.Θα δουμε ομως πως θα εξελιχθει το ολο θεμα με τη google stadia

Επεξ/σία από darkwolf8
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, billydonkgr είπε

Η επανάσταση στο cloud gaming ξεκινάει την Κυριακή στις 23:00 ώρα Ελλάδος... 

Δηλαδή θα θες 60€ για να αγοράσεις το παιχνίδι και άλλα 9,99€ το μήνα για να μπορείς να τα κάνεις stream σε 4K με HDR και dolby 5,1...ούτε καν atmos...η κονσόλα μου ακούγεται πολύ φθηνότερη επιλογή...

Οι χρήστες του Stadia Base το οποίο είναι δωρεάν, θα έχουν πρόσβαση και δυνατότητα streaming των παιχνιδιών που έχουν αγοράσει. Όχι όμως σε 4K. Οι λόγοι είναι απλοί νομίζω. Δεν τους συμφέρει οικονομικά για την ώρα. Δεν είναι φτηνό το cloud gaming για καμία εταιρεία, ούτε για τους κολοσσούς. Για το μέλλον ποιος ξέρει.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Αλεξανδρος A.92 said:

Τι να σου πω...μαλλον ζεις σε κανα ακριτικο νησι. Απο το 2015 εχω VDSL 50αρα με 30 ευρο τον μηνα

 

Στα 17 χιλιόμετρα από το κέντρο της Αθήνας αυτή τη στιγμή συγχρονίζω στα 4.5mbps.

Μπορεί βέβαια να είμαι σε ακριτικό νησί και να μην το κατάλαβα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, anifiend είπε

Σήμερα μπορεί να ακούγεται δελεαστικό να δίνεις μία συνδρομή και να παίζεις όλα τα νέα παιχνίδια χωρίς να χρειάζεσαι τούμπανο PC, αλλά αν η αγορά πάει αποκλειστικά εκεί, στο τέλος ο καταναλωτής θα είναι ο μόνος χαμένος.

Μια χαρά το πάνε. Συνδρομητικά games, συνδρομητικά apps, συνδρομητική tv, συνδρομητική πρόσβαση στην πληροφορία γενικώς. Ώστε το pc/κινητό/device να είναι ένα τερματικό - μήπως να το δίνουν και δωρεάν - και με την πιστωτική να ξεκλειδώνεις υπηρεσίες. Όπου στην ουσία δε σου ανοίκει τίποτα και ανά πάσα στιγμή μπορούν να σε αποκλείσουν.

Σκέψου λίγο...να σε αποκλησουν για να αμήν αγοράζεις και καταναλώνεις ;;; Που ζεις μωρέ στη σοβιετική Ένωση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mkp είπε

ρε τι prediction και αηδίες αυτά δεν γίνονται, πάλι input lag θα έχεις ότι και να κάνεις

Πες τα ρε γίγαντα, πετάει τα λεφτά της η Google. Άσχετοι εντελώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοδεχούμενο οτιδήποτε οδηγεί σε ευκολία για τον καταναλωτή αλλά και προωθεί καλώς τον συναγωνισμό.Απο κει και πέρα είμαι αρκετά δύσπιστος και αν δεν δοκιμάσω/παίξω ο ίδιος να δω αν και τι input lag έχει η πλατφόρμα,δύσκολα θα με πείσει,ιδιαίτερα για το 4Κ που το βλέπω χλωμό στήν Ελλάδα..τώρα αν τρέχει 1080p με 60fps χωρίς noticeable Input lag η χωρίς περισσότερο lag απο το "συνηθισμένο" σε μια στάνταρ τηλεόραση,θα είναι κατόρθωμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

@jmirko15 μεσες ακρες συμφωνω σε οτι λες...Μια - δυο ερωτησεις μονο, 

Πρωτον τι εννοεις στην τελευταια παραγραφο που γραφεις "να σου ξεγραψει ολα τα αλλα"; Δηλαδη να μπορεις να παρεις αν θες και το κουτακι σου απο το μαγαζι κανονικα? Αυτο το βλεπω δυσκολο να γινεται μιας και ειναι εξοδα για τις εταιριες τα retail πακετα. Το πολυ πολυ να αφησουν συλλεκτικες εκδοσεις των 200 ευρο χωρις το παιχνιδι xD 

Και δευτερον οταν μιλας για τα δικαιωματα που χανεις μπορεις να μου δωσεις να καταλαβω τι ακριβως εννοεις; Τι εχεις τωρα που αγοραζεις ενα παιχνιδι στο steam και δεν θα εχεις αγοραζοντας την υπηρεσια του steam/uplay/origin/epic/bethesda κτλπ...;

Με το "ξεγράψει" εννοούσα να καταλήγαμε να είχαμε μόνο τέτοιες υπηρεσίες και να καταργούσε την αγορά γενικά (δηλαδή να μην own τίποτα). Εν μέρη ισχύει ακόμα αυτό.

Με τα δικαιώματα εννοώ αυτό που ισχύει και τώρα (όπως είπα για τις μεγάλες πλατφόρμες) ότι ουσιαστικά δεν σου ανήκει τίποτα αν και το πληρώνεις για αγορά είναι "άδεια με περιορισμό χρόνου χρήσης". Σαν καταναλωτής δικαίωμα σου θα ήταν να έχεις πλήρη "εξουσία" στο αντικείμενο που αγόρασες. (αγορά/πώληση/ανταλλαγή/κτλ κτλ) Εδώ μέχρι πριν κάποιο διάστημα δεν σε άφηνε να πάρεις refund για αγορά σου. Και ακόμα μέχρι σήμερα υπάρχουν περιορισμοί σχετικά με αυτό το κομμάτι.

Επεξ/σία από jmirko15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...