Προς το περιεχόμενο

Final Fantasy VII Remake [PS4][PS5]


Zengar Zombolt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, KostasPapaJohn είπε

άντε καλό gaming παλίκαρε. Τελευταία ερώτηση, από Αθήνα είσαι και παρέλαβες;

"Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα για τον κωδικό αντικειμένου" μου δείχνει εμένα από το ελτα.

Νασε καλα αδερφε, οχι ειμαι απο κοζανη, ξερω γω μηπως γινετε της τρελης εκει σε εσας με δεματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 hours ago, TsironakosMix said:

Αδερφε εχω παρελαβα μωλις σημερα, βαλε το τρακιν του collisimo στα ελτα γιατι δεν εκανε αμεσα update εκει, μπορει να βρισκετε ελλαδα, περα απο αυτο πληρωσα και 3ε στα ελτα δε ξερω το λογο

ο,τι περνάει τελωνείο (δηλαδή έρχεται απ' έξω) έχει πιθανότητες να χρειαστεί 3€ τελη εκτελωνισμου απο ΕΛΤΑ. Απλα δεν εφαρμοζοταν αυτη η χρεωση ποτε.

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, TsironakosMix είπε

ξερω γω μηπως γινετε της τρελης εκει σε εσας με δεματα;

Ναι μόλις σήμερα σκαναρίστηκε επιτέλους ότι υπάρχει στο αεροδρόμιο της Αθήνας οπότε τώρα αναμονή να φτάσει ( = πάω να το πάρω από τα ) ελτα

1 ώρα πριν, GeorgeMan είπε

ο,τι περνάει τελωνείο (δηλαδή έρχεται απ' έξω) έχει πιθανότητες να χρειαστεί 3€ τελη εκτελωνισμου απο ΕΛΤΑ. Απλα δεν εφαρμοζοταν αυτη η χρεωση ποτε

Ήξερα ότι ήταν ανάλογα με το βάρος, στη προκειμένη πόσο βάρος να έχει ένα dvd case; Μετά είδα αυτό

https://www.elta.gr/el-gr/%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CF%8E%CF%84%CE%B5%CF%82/%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AF%CE%B1%CE%B4%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82.aspx

"Συγκεκριμένα, ταχυδρομικά αντικείμενα αξίας από 22 € / 45 € έως 150 € απαλλάσσονται από εισαγωγικούς δασμούς αλλά υπόκεινται σε ΦΠΑ."

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
31 minutes ago, KostasPapaJohn said:

Ναι μόλις σήμερα σκαναρίστηκε επιτέλους ότι υπάρχει στο αεροδρόμιο της Αθήνας οπότε τώρα αναμονή να φτάσει ( = πάω να το πάρω από τα ) ελτα

Ήξερα ότι ήταν ανάλογα με το βάρος, στη προκειμένη πόσο βάρος να έχει ένα dvd case; Μετά είδα αυτό

https://www.elta.gr/el-gr/ιδιώτες/αλληλογραφίαδέματα/εκτελωνισμός.aspx

"Συγκεκριμένα, ταχυδρομικά αντικείμενα αξίας από 22 € / 45 € έως 150 € απαλλάσσονται από εισαγωγικούς δασμούς αλλά υπόκεινται σε ΦΠΑ."

Μάλλον δεν τα ξέρεις καλά: https://www.elta.gr/Portals/0/pdf/nea_eidika_telh_ektelwnismou.pdf

Αλλά θέλεις να μην το συζητήσουμε στο θέμα του Final αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιτουσα το unreal engine που ειναι φτιαγμενο υπαρχει κανενα clue οτι σε 1 χρονο θα κυκλοφορησει στο epic shop πρωτα η ιδεα μου ;

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα γεράματα περιμένουμε το τελευταίο μέρος έτσι όπως το βλέπω. 😛

https://unboxholics.com/news/gaming/74856-to-final-fantasy-vii-remake-tha-echei-mikrotera-epeisodia-kai-grigoroteri-anaptyxi

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nzeppos είπε

Αρχίζει να starcitizen-ίζει η κατάσταση και δεν μου αρέσει. 

Θα πέσει κάθετα το ενδιαφέρον και θα κάψουν το εγχείρημα

Δεν έμαθαν τίποτα από πράγματα όπως το Hitman και αυτό πάει στο διάολο ήταν μικρής κλίμακας πατάτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Στα γεράματα περιμένουμε το τελευταίο μέρος έτσι όπως το βλέπω. 😛

https://unboxholics.com/news/gaming/74856-to-final-fantasy-vii-remake-tha-echei-mikrotera-epeisodia-kai-grigoroteri-anaptyxi

Προσωπικά προτιμώ να αργήσει και να βγει ολόκληρο στο ps5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι ετσι οπως το πανε,παιζει ουτε στο ps5 να κυκλοφορησει ολοκληρο. Στην ουσια αυτο το πραγμα λενε και οι ιδιοι,οτι αναγκαστικα πρεπει να κυκλοφορουν νεο κομματι καθε 1.5 με 2χρονια μπας και προλαβει να ολοκληρωθει μεχρι το τελος του ps5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τελει, θελουν να φτιαξουν ενα νεο ΑΑΑ παιχνιδι απο την αρχη, το οποιο θα εχει sequel, θα γινει τριλογια κοκ. Χρησιμοποιωντας ομως το hype απο τον αρχικο τιτλο και εχοντας ως δεδομενο πως θα υπαρξει συνεχεια.

Πραγμα το οποιο σαν συνταγη, δεν πρεπει να εχει επαναληφθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Brazhlias είπε

Εν τελει, θελουν να φτιαξουν ενα νεο ΑΑΑ παιχνιδι απο την αρχη, το οποιο θα εχει sequel, θα γινει τριλογια κοκ. Χρησιμοποιωντας ομως το hype απο τον αρχικο τιτλο και εχοντας ως δεδομενο πως θα υπαρξει συνεχεια.

Πραγμα το οποιο σαν συνταγη, δεν πρεπει να εχει επαναληφθεί.

Ισχύει. Τέτοια κοροϊδία δεν έχει ξαναγίνει. Έχουν ξαναπαίξει με την νοσταλγία μας, αλλά εδω το πάνε σε άλλο επίπεδο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Bourdoulas είπε

Ισχύει. Τέτοια κοροϊδία δεν έχει ξαναγίνει. Έχουν ξαναπαίξει με την νοσταλγία μας, αλλά εδω το πάνε σε άλλο επίπεδο. 

Δεν το λεω απαραιτητα για κακο. Προσπαθω να το δω και απο τις δυο οψεις. Αρχικα ημουν αρκετα αρνητικος, αλλα βλεποντας το feedback, σκεφτομαι πως ισως εχουν κανει καλη δουλεια.

Σε καθε περιπτωση τα χρηματα ειναι υπερβολικα, αλλα κατα τη γνωμη μου, γενικα για τα παιχνιδια, οχι μονο για το συγκεκριμενο. Απλα εχοντας συνηθισει προηγουμενα ριμεικ να ειναι ειτε πακετο ολα τα μερη μαζι σε ενα παιχνιδι(crash & spyro), ειτε σε χαμηλότερη τιμη, στα 30-40 ευρω, μου κακοφαινεται αυτο το φουλ price *3 και  σε βαθος δεν ξερω ποσων ετων.

Αισθανομαι σαν να παιζουν σε διπλο ταμπλο καπως. Θελουν δηλαδη να φτιαξουν ενα τιτλο ΑΑΑ, με συνεχειες και κανονικες τιμες, αλλα δεν ρισκαρουν κιολας να φτιαξουν νεο ip.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελείωσε και από μένα και εδώ και κάποιες ημέρες  πλέον παίζω στο hard και το τελειώνω και αυτό μέσα στη βδομάδα. (να αναφέρω οτι στο hard μαρεσει πολυ περισσότερο στις μάχες των "bosses" . Φυσικά έχω κ τερματισμενους χαρακτήρες αλλά κ πάλι έχει τη δυσκολία του) 

Στο νορμαλ το παιχνίδι το ευχαριστηθηκα. Είχα παίξει κ το original στην εποχή του. Θα πω ότι και εγώ είχα τσινισει ότι θα βγει σε πολλά parts , ότι ήταν ακριβό για κάτι που κάνανε remaster και τι ;  θα δίνω 70 κ 90 ευρώ χ 3 parts ξέρω γω ανά χρόνο? καινούρια μόδα να με αρμέγουν. 

Τώρα που τελείωσε, θα πω ότι  είναι ένα παιχνίδι το οποίο το μόνο που είχαν έτοιμο ήταν η ιστορία. Πρακτικά φτιάξανε κάτι πολύ όμορφο πολύ στρωτό στο μάτι πολύ ευχάριστό χωρίς να κουράζει,  μαρεσει πολύ όπως δέσανε το σύστημα μάχης και κάτι που δεν είδα αν αναφέρθηκε ότι βγήκε χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα όπως έχουμε συνηθίσει και να κατεβάζουμε patch.

Όσον αφορά την άξια των 60 70 90 ευρώ? Ε τόσο δε παίρνουμε day one τα ΑΑΑ? Γιατί ξεκάθαρα είναι ΑΑΑ. κουτσό? Γιατί ξέρουμε ότι είδαμε το λιγότερο το 1/3 της ιστορίας? Θα μπορούσε αλλά τελειώνει πολύ κομπλέ.. ,  σε γεμίζει το τέλος σαν part 1,  δε σε αφήνει κάπου στη μέση απαραίτητα. Nα βάλουμε λίγο και στην άκρη του μυαλού μας ότι οι 33-40ριδες πλέον  που το παίξαμε ΤΟΤΕ είμαστε πολύ λίγοι που συνεχίσαμε το Hobby μας κ έχουν να δώσουν μια ιστορία,  ένα video game σε κόσμο που δε το έχει ξαναπαίξει και είναι πολύ διαφορετικής ηλικίας.

 

Το παιχνίδι κράτησε κανα 30ορο 40ορο πες στο normal, αν ήταν μέχρι το τέλος με την ιστορία που γνωρίσαμε (έστω 3 παρτ)  θα ταν 120 ώρες?   Δε ξέρω αν προσωπικά θα με κρατούσε κ θα το ευχαριστιομουν το ίδιο αν είχα ένα παιχνίδι που δε τελείωνε θα με έκανε ψυχαναγκαστικο να συνεχίσω απλά για να πω οτι το τελείωσα.

 

Θα συμφωνήσω με τα side quest, οτι θα μπορούσαν να ήταν πολύ καλύτερα. Σε έβγαζαν εν μέρη λίγο εκτός ιστορίας με σαχλαμαριτσες, αλλά από την άλλη δε σου τρώγανε πολύ χρόνο. Ισως θα ταν καλύτερα αν έφτιαχναν side quest που μάθαινες πράγματα για τους χαρακτήρες για να δεθείς ίσως περισσότερο κ να σου έδινε σαν ανταμοιβή πολύ καλά material  για τις μάχες. Οπως κ να χει το κομμάτι των side quest είναι μικρο μέρος μπροστά στο σύνολο. 

 

Και για εμένα ΠΟΛΥ κακός δεν έλεγε κάπου part 1 η οτιδήποτε άλλο στο τίτλο γτ καταλαβαίνω ότι παίζουν με τη νοημοσύνη μου γτ μαρκετιστικα σίγουρα σκευτηκανε αν τους πούμε parts στο τίτλο ίσως το αγοράσουν αργότερα που θα κάνει 40 ε η κ μαζεμένα έπειτα από 5 χρονιά (χαμένα έσοδα). από την άλλη θα μου πείτε μπράβο παίζουν με τη νοημοσύνη σου κ συ τους λες ευχαριστώ κ τους πληρώνεις.  άρα θα συνεχίσουν . Τrue .. αλλά είμαι σίγουρος ότι αν παρουσιάσουν επόμενο part "πατάτα" θα τους πάρει οριστικά η κάτω βόλτα γιατί ο θύμος κ το συχτηριασμα , από τέτοιες πρακτικές θα βγει πολλαπλάσιος από το κόσμο. 

 

Αν θα ξανά εδεινα 70-90 ευρώ? ε... εξαρτάτε από τη περίοδο παιδιά .. τι άλλο game έχω? υπάρχει χρόνος? μήπως δε περισσεύουν τα χρήματα γτ υπάρχει αναδουλειά? Πολλοί παράμετροι.  Στη προκείμενη δεν είχα κάτι άλλο αξιόλογο να ασχοληθώ κ κλεισμένος στο σπίτι κ μάλιστα μετά από χειρουργείο κάπως έπρεπε να περάσει η ώρα. Από την άλλη να αναλογιστουμε ότι 70 ε που μας φαίνονται πολλά εδώ, στην ευρωπη είναι νορμάλ σαν κοστολόγιο. Ο καθένας κοιτάει τη τσέπη του κ τις ανάγκες του. Σε γενικές γραμμές πάντως, ασχέτως αν "τελειώνει" η όχι η ιστορία, αν το σηκώνει η τσέπη σας με την εκάστοτε τότε άξια γτ θα πέσει καποια στιγμή .. αξίζει να επενδύσετε το χρόνο σας  

 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...