Προς το περιεχόμενο

Elden Ring [PC]


Alastor192

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Α. Ο Maliketh είναι απαιτητικό boss αλλά έχει επικό fight

Β. Το Sekiro δεν έχει καμία σχέση με τα υπόλοιπα soul games. Απαιτεί να αλλάξεις εντελώς φιλοσοφία στο gampelay σου. No more rolls και ιστορίες. Parry και άγιος ο Θεός. Είναι όμως τόσο απολαυστικό, όταν τελικά μάθεις να κάνεις σωστά parry που βάζει από κάτω όλα τα soul games. Ούτε gear, ούτε περιττά πράγματα, μόνο skills. Το παιχνίδι σε εκπαιδεύει για να προχωράς, σε αντίθεση με τα soul games που σου επιτρέπουν να χτίσεις gear και να προχωρήσεις. 

Μακάρι να έβγαινε ένα Sekiro 2 να έβγαινα με το βρακί στο χέρι στο μπαλκόνι, να πανηγύριζα... 

PS Ξέχασα ότι όταν έβγαλα το πρώτο mikiri πανηγύριζα σα να έβαζε γκολ ο Ολυμπιακός σε αγώνα Champions League... Ωραίες εποχές.

Επεξ/σία από Zus
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 hours ago, xtrmsnpr said:

Τώρα που σκότωσα την τύπισσα, μπορώ να κάνω respec έτσι? Αν ναι, πως το κάνω?

Χρειάζεσαι ένα larval tear για κάθε respec.

https://eldenring.wiki.fextralife.com/Larval+Tear

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Zus είπε

Α. Ο Maliketh είναι απαιτητικό boss αλλά έχει επικό fight

Β. Το Sekiro δεν έχει καμία σχέση με τα υπόλοιπα soul games. Απαιτεί να αλλάξεις εντελώς φιλοσοφία στο gampelay σου. No more rolls και ιστορίες. Parry και άγιος ο Θεός. Είναι όμως τόσο απολαυστικό, όταν τελικά μάθεις να κάνεις σωστά parry που βάζει από κάτω όλα τα soul games. Ούτε gear, ούτε περιττά πράγματα, μόνο skills. Το παιχνίδι σε εκπαιδεύει για να προχωράς, σε αντίθεση με τα soul games που σου επιτρέπουν να χτίσεις gear και να προχωρήσεις. 

Μακάρι να έβγαινε ένα Sekiro 2 να έβγαινα με το βρακί στο χέρι στο μπαλκόνι, να πανηγύριζα... 

PS Ξέχασα ότι όταν έβγαλα το πρώτο mikiri πανηγύριζα σα να έβαζε γκολ ο Ολυμπιακός σε αγώνα Champions League... Ωραίες εποχές.

Το Mikiri ήταν το πρώτο πράγμα που ξεκλείδωσα από skills.🤣 Απλά κάποια bosses σαν φιλοσοφία (demon of hatred γκουχ γκουχ) για μένα ήταν απίστευτα εκνευριστικά αν δεν είχες τα tools (upgraded finger whistle και umbrella) και σου βγάζανε τον αδόξαστο μιας και έχω το ψυχαναγκαστικό ότι πρέπει να πεθάνουν όλα. Τουλάχιστον Ishin πχ ήταν μεν παλούκι αλλά σχετικά fair σαν fight και όχι αγώνας με τα νεύρα σου να γίνονται τσατάλια... Καλά τι να λέμε ακόμα για το συγκεκριμένο game ακόμα και απλά mobs όπως οι Ministry Ninjas πρήζουν μπάλες, ευτυχώς παίρνεις το puppeteer μετά.😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ilos είπε

Το Mikiri ήταν το πρώτο πράγμα που ξεκλείδωσα από skills.🤣 Απλά κάποια bosses σαν φιλοσοφία (demon of hatred γκουχ γκουχ) για μένα ήταν απίστευτα εκνευριστικά αν δεν είχες τα tools (upgraded finger whistle και umbrella) και σου βγάζανε τον αδόξαστο μιας και έχω το ψυχαναγκαστικό ότι πρέπει να πεθάνουν όλα. Τουλάχιστον Ishin πχ ήταν μεν παλούκι αλλά σχετικά fair σαν fight και όχι αγώνας με τα νεύρα σου να γίνονται τσατάλια... Καλά τι να λέμε ακόμα για το συγκεκριμένο game ακόμα και απλά mobs όπως οι Ministry Ninjas πρήζουν μπάλες, ευτυχώς παίρνεις το puppeteer μετά.😁

Τον ίδιο ψυχαναγκασμό έχουμε, γι' αυτό παρατάω παιχνίδια στη μέση. Ή όλα ή τίποτα!

Μη σου πώ τί παθαίνω με τα παιχνίδια που έχουν άπειρα side quests και πόσο με κουράζουν, γιατί δεν μπορώ να αφήσω ερωτηματικό και θαυμαστικό αναπάντητα...

Ειδικά στο Elden Ring που δεν είναι και linear, μέχρι να το τερματίσω είχα γυρίσει όλο το χάρτη. Όπου δοκίμαζα mobs και έτρωγα σφαλιάρες, όπου φύγει, φύγει. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να φτάσω Malenia σχετικά τουμπανιασμένος και με τουμπανιασμένο mimic και να μην καταλάβω το επίπεδο δυσκολίας που πολλοί περιγράφουν. 

Τώρα με το expansion θα ξαναπιάσω έναν cleric που είχα αφήσει.

PS Στο Sekiro προσωπικά δεν είχα χειρότερο από τους headless με τα confetti... 

PS2 Έγραψες τώρα για finger whistle και umbrella και ρέστα στον Demon of Hatred και έσπαγα το κεφάλι μου να θυμηθώ τί από όλα αυτά χρησιμοποίησα εγώ. Τελικά τίποτα, γι' αυτό μου βγήκε η πίστη να τον βγάλω, τον πάλευα κανένα 5ωρο... 😂

Spoiler

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Zus είπε

Τον ίδιο ψυχαναγκασμό έχουμε, γι' αυτό παρατάω παιχνίδια στη μέση. Ή όλα ή τίποτα!

Μη σου πώ τί παθαίνω με τα παιχνίδια που έχουν άπειρα side quests και πόσο με κουράζουν, γιατί δεν μπορώ να αφήσω ερωτηματικό και θαυμαστικό αναπάντητα...

Ειδικά στο Elden Ring που δεν είναι και linear, μέχρι να το τερματίσω είχα γυρίσει όλο το χάρτη. Όπου δοκίμαζα mobs και έτρωγα σφαλιάρες, όπου φύγει, φύγει. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να φτάσω Malenia σχετικά τουμπανιασμένος και με τουμπανιασμένο mimic και να μην καταλάβω το επίπεδο δυσκολίας που πολλοί περιγράφουν. 

Τώρα με το expansion θα ξαναπιάσω έναν cleric που είχα αφήσει.

PS Στο Sekiro προσωπικά δεν είχα χειρότερο από τους headless με τα confetti... 

PS2 Έγραψες τώρα για finger whistle και umbrella και ρέστα στον Demon of Hatred και έσπαγα το κεφάλι μου να θυμηθώ τί από όλα αυτά χρησιμοποίησα εγώ. Τελικά τίποτα, γι' αυτό μου βγήκε η πίστη να τον βγάλω, τον πάλευα κανένα 5ωρο... 😂

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

 

Το Elden Ring πιστεύω είναι το πιο προσιτό. Με overleveling, με τα πνεύματα, με coop και λίγη προσπάθεια το βγάζεις. Οσοι δεν έχουν γενικά εμπειρία με τα souls παιχνίδια θα τους έλεγα ότι δεν είναι ανάγκη να το παίξουν όπως οι έμπειροι souls παίχτες. Δεν υπάρχει λόγος αν δεν θέλετε οι ίδιοι να "απολαύσετε" τη δυσκολία του παιχνιδιού. Από τη στιγμή που είναι μηχανισμός του παιχνιδιού χρησιμοποιείστε το χωρίς να σκέφτεστε τί θα πουν οι άλλοι. 

Τώρα κάνουμε λίγο highjack το thread με τα του Sekiro αλλά αυτό το παιχνίδι το λάτρεψα. Αφού έφαγα τρελό ξύλο κάποια στιγμή έκανε κλικ το μυαλό και έφτασα να κάνω και κάποια boss hitless ή με ένα-δυο hits. To παιχνίδι αυτό σε αναγκάζει ή να αλλάξεις ή να βουλιάξεις. Κάτι σαν το "there is no spoon" του Matrix.😁

"Hesitation is defeat"

Spoiler

 

 

Spoiler

 

 

Επεξ/σία από CarbonFibre
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Genichiro είναι ο mikiri master trainer 🤣

Πόσο απολαυστικός ο ήχος από τα σπαθιά και η ικανοποίηση κάθε φορά που έβγαινε το mikiri!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/3/2024 στις 1:14 ΜΜ, alet είπε

Eχω σκοπό να πάρω Elden Ring στο επόμενο steam sale (αυριο btw).
Souls games δεν εχω παίξει καθόλου,μόνο metroidvania οπως το Hollowknight.
Διαβάζω τα παραπάνω και εχει πέσει η ψυχολογία μου 😁
 

Oσοι αναρωτιέστε γιατι δεν μπήκε σε εκπτωση το παιχνίδι,να ξέρετε τον λόγο 😛

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτός εδώ με έχει σκίσει...παίζω από τις 4 και δεν μπορώ με τίποτα να τον κερδίσω, δε με αφήνει το παιχνίδι! Τον φτάνω ένα φύσημα πριν το τέλος και με κάνει φέτες!
Και βλέπω το βίντεο αυτό και λεω πόσο supernoob είμαι! 152 lvl supernoob! 

Επεξ/σία από xtrmsnpr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/3/2024 στις 6:08 ΜΜ, ilos είπε

Μου αρέσει ρε παλιόπαιδα που μου ξαναφέρατε τους εφιάλτες του Sekiro, όταν στο Elden Ring παίζουν τέτοια σκηνικά.😂

 

Ταφόπλακα για shield; Τί κάνετε ρε μαγιάκες; 🤣

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Zus είπε

Ταφόπλακα για shield; Τί κάνετε ρε μαγιάκες; 🤣

Η πλάκα είναι νομίζω σε αυτό το run ο char μου είναι capped στο 60 ή 80 sl γιατί έπαιζα duels raya lucaria με αυτό το build. Φαντάσου με παραπάνω arcane πόσο Bleed damage θα έκανε η fingerprint τότε πριν το νερφάρουν.🤣

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, ilos είπε

Η πλάκα είναι νομίζω σε αυτό το run ο char μου είναι capped στο 60 ή 80 sl γιατί έπαιζα duels raya lucaria με αυτό το build. Φαντάσου με παραπάνω arcane πόσο Bleed damage θα έκανε η fingerprint τότε πριν το νερφάρουν.🤣

 

Που τή βρήκες αυτή τη shield ωρε;

Άσε, βρήκα. Δεν ξαναμπαίνω εκεί μέσα, έχω κλειστοφοβία και έχεις και τα ρημάδια τα Mobs να τσιρίζουν και να σου κόβουν το αίμα!

Χώρια τα βατράχια που σε κάνουν petrified...

Επεξ/σία από Zus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Zus είπε

Που τή βρήκες αυτή τη shield ωρε;

Άσε, βρήκα. Δεν ξαναμπαίνω εκεί μέσα, έχω κλειστοφοβία και έχεις και τα ρημάδια τα Mobs να τσιρίζουν και να σου κόβουν το αίμα!

Χώρια τα βατράχια που σε κάνουν petrified...

Ότι τη βρήκα και γω, χωρίς να την χρειάζομαι βέβαια. Έφτυσα αίμα για να φτάσω ως εκεί που είναι.
Όμως δεν είχα mobs που τσίριζαν, βέβαια ήταν έντονο και πολύωρο ταξίδι ως εκεί, και ίσως να μην θυμάμαι τον ήχο. Ποια βατράχια λες; αυτά
 

Spoiler 1

Spoiler

Κατάλαβα λάθος για τον Shabriri και έβαλα πλώρη για τα Three Fingers.
Και όταν συνειδητοποίησα τί πήγαινα να κάνω, λέω ώπα, είμαι καλός εγώ πάμε πίσω.
Βέβαια, επειδή μου βγήκε η πίστη να φτάσω εκεί, από το Avenue Balcony μέχρι το Frenzied Flame Proscription, είπα #μέχριτέλους! Και σταμάτησα έξω από την πόρτα!
Μετά γύρισα πίσω και σκότωσα τον Shabriri/Yura και του πήρα τα ρούχα!

Spoiler 2

Spoiler

Η ασπίδα λέγεται έτσι για όποιον ενδιαφέρεται:

viber_image_2024-03-19_05-52-55-458.jpg.486b428d56bd0f6b840d535b45b10a01.jpg

 

Spoiler 3

Spoiler

Το mic σου @ilos γιατί πιάνει όλους τους εξωτερικούς θορύβους, δεν έχει noise cancelation?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, xtrmsnpr είπε

Spoiler 3

  Απόκρυψη περιεχομένων

Το mic σου @ilos γιατί πιάνει όλους τους εξωτερικούς θορύβους, δεν έχει noise cancelation?

 

Spoiler

Όχι ρε σιγά δεν είμαι pro streamer, ένα απλό headset είναι.🤣 Νομίζω τότε είχα τα cloud II. Τα alpha που έχω τώρα είναι λίγο καλύτερα σε αυτόν τον τομέα, αλλά και πάλι είσαι στο έλεος του obs κατά πόσο ακυρώνει το φίλτρο ειδικά αν βαριανασαίνεις επειδή έχεις διάφραγμα όπως εγώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...