Προς το περιεχόμενο

Elden Ring [PC]


Alastor192

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 hours ago, xtrmsnpr said:

Seamless Co-op mod

Το έχετε δοκιμάσει;

Το ειχα δοκιμασει με φιλο οταν ειχε πρωτοβγει το παιχνιδι και δεν ειχε προβληματα συνδεσιμοτητας αλλα bugαραν τα boss,αλλες φορες ειχαν τρελο hp αλλες φορες πεφταν σα χαρτια,φανταζομαι μετα απο τοσο καιρο θα εχει βελτιωθει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Anastazio είπε

Το ειχα δοκιμασει με φιλο οταν ειχε πρωτοβγει το παιχνιδι και δεν ειχε προβληματα συνδεσιμοτητας αλλα bugαραν τα boss,αλλες φορες ειχαν τρελο hp αλλες φορες πεφταν σα χαρτια,φανταζομαι μετα απο τοσο καιρο θα εχει βελτιωθει!

Έχει να βγει update από Μάιο του 2023. Γι'αυτό ρώτησα μήπως είχατε εμπειρία με αυτό. Γιατί άμα είναι να αντιμετωπίσουμε τέτοια πράγματα, ε άστο.

2 ώρες πριν, Zus είπε

Get Him Out GIF

ή όχι;

Όχι , το αναφέρει και στη περιγραφή του mod. Δε σε συνδέει στους servers της fs. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάει και ο Godfrey, αφού μας έπρηξε καλά-καλά τα συκώτια...

Για πείτε, ποιο ήταν το ευκολότερο boss για εσάς; Εμένα η Loretta.

Επίσης, αν αξιωθώ και τελειώσω το Elden Ring, έχω πάρει το Dark Souls III. Ποιο είναι πιο δύσκολο; Πέρα από το ότι το DS3 είναι γραμμικό και το ER είναι open world, πώς είναι τα bosses και τα mechanics του;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, stratos_k said:

Πάει και ο Godfrey, αφού μας έπρηξε καλά-καλά τα συκώτια...

Για πείτε, ποιο ήταν το ευκολότερο boss για εσάς; Εμένα η Loretta.

Επίσης, αν αξιωθώ και τελειώσω το Elden Ring, έχω πάρει το Dark Souls III. Ποιο είναι πιο δύσκολο; Πέρα από το ότι το DS3 είναι γραμμικό και το ER είναι open world, πώς είναι τα bosses και τα mechanics του;

 

Εγώ το Elden Ring το θεωρώ ίσως το ευκολότερο απ'όλα.

Το DSIII στο DLC έχει για εμένα δύο από τα δυσκολότερα bosses των Souls Series. Το main game είχε ένα ή δύο που με είχαν κάνει να αφήσω το παιχνίδι για λίγες ημέρες, γιατί μου είχαν σπάσει τα νεύρα. Όπως και να έχει προσωπικά το θεωρώ δυσκολότερο από το Elden Ring.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξαρτάται κατά πολύ από το playstyle του καθενός. Για μένα το δυσκολότερο from soft παιχνίδι ήταν το sekiro με διαφορά σε κάποια σημεία. Το elden ring αν παίξεις με summons (Mimic-Tiche) κάνεις περίπατο σχεδόν όλο το game. Άντε να χάσεις καμιά φορά στην Malenia. Χωρίς summons, η Malenia σίγουρα είναι από τα δυσκολότερα και πιο καλοσχεδιασμένα και αξιομνημόνευτα bosses σε soulslike. Την βάζω στην ίδια κατηγορία με το ορφανό από το Bloodborne και τον Flamelurker από το Demons Souls αν πας νωρίς και δεν τον κάνεις exploit με glitches στην arena.

Υπάρχουν και άλλα που με δυσκόλεψαν (ίσως και περισσότερο), αλλά δεν μου άρεσε το design τους γιατί ήταν είτε πολύ tanky και ήταν απλά άσκηση υπομονής ή δε σου δίναν καθόλου ανοίγματα ή είχαν κάποιο gimmick/bullshit move και πήγαινες 1 shot χωρίς να έχεις τα περιθώρια να αντιδράσεις.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 hours ago, stratos_k said:

Πάει και ο Godfrey, αφού μας έπρηξε καλά-καλά τα συκώτια...

Για πείτε, ποιο ήταν το ευκολότερο boss για εσάς; Εμένα η Loretta.

Μιας και αυτό τον καιρό το κάνω πάλι revisit στο Steam Deck, μπορώ να επιβεβαιώσω ότι ισχύουν αυτά που έχω ξαναπεί. Όλα τα bosses είναι αρκετά εύκολα και πέφτουν μετά από 3-4 προσπάθειες, ειδικά από το σημείο και μετά που βρίσκεις το μιμικάκι, έτσι και το maxάρεις γίνονται υπερβολικά εύκολα τα πράγματα. Εξαίρεση αποτελεί η Malenia που μου πήρε 203 προσπάθειες, άντε πες ότι ζορίστηκα λίγο στον Radagon και στην Astel, που χρειάστηκα 10-15 tries περίπου. Πιο πολύ από τα bosses με δυσκόλευαν οι αρκούδες πάντως.

Πολλοί έχουν πει ότι δυσκολεύτηκαν στον Radahn, δεν ξέρω γιατί. Οκ, πρέπει να πεθάνεις μια-δυο φορές αναγκαστικά για να μάθεις το script του, αλλά κατά τ' άλλα το άλογο διευκολύνει πολύ τις μάχες.

4 hours ago, stratos_k said:

Επίσης, αν αξιωθώ και τελειώσω το Elden Ring, έχω πάρει το Dark Souls III. Ποιο είναι πιο δύσκολο; Πέρα από το ότι το DS3 είναι γραμμικό και το ER είναι open world, πώς είναι τα bosses και τα mechanics του;

Τα πιο δύσκολα games του είδους για μένα ήταν το Demon's Souls και το Bloodborne, έχουν bosses που σε γλεντάνε κανονικότατα. Από τα Dark Souls, μάλλον το πρώτο με δυσκόλεψε περισσότερο, αλλά πιο πολύ λόγω μηχανισμών (π.χ. το fast travel δεν ήταν παιχνιδάκι όπως στα μετέπειτα games).

3 hours ago, ilos said:

Για μένα το δυσκολότερο from soft παιχνίδι ήταν το sekiro με διαφορά σε κάποια σημεία.

Επειδή κι αυτό το ξεκίνησα πρόσφατα και το άφησα για αργότερα, πιο πολύ με rhythm game μου μοιάζει, παρά με κανονικό Soulsborne. Δεν είναι δύσκολο με την κλασική «git gut» έννοια, είναι δύσκολο επειδή πρέπει να μάθεις παπαγαλία ολόκληρο το script του κάθε boss και επιπλέον δεν συγχωρεί ούτε ένα λάθος. Είναι τραβηγμένο πολύ το στυλ του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχω σκοπό να πάρω Elden Ring στο επόμενο steam sale (αυριο btw).
Souls games δεν εχω παίξει καθόλου,μόνο metroidvania οπως το Hollowknight.
Διαβάζω τα παραπάνω και εχει πέσει η ψυχολογία μου 😁
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, alet said:

Eχω σκοπό να πάρω Elden Ring στο επόμενο steam sale (αυριο btw).
Souls games δεν εχω παίξει καθόλου,μόνο metroidvania οπως το Hollowknight.
Διαβάζω τα παραπάνω και εχει πέσει η ψυχολογία μου 😁
 

Σε ζηλεύω.

Μακάρι να μπορούσα να ξαναβιώσω τα συναισθήματα που μου προκάλεσε την πρώτη φορά η επαφή με το genre.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 ώρες πριν, stratos_k είπε

Πάει και ο Godfrey, αφού μας έπρηξε καλά-καλά τα συκώτια...

Εμένα ήταν το αγαπημένο μου boss, ειδικά

Spoiler

σαν Hoarah Loux, Warrior.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, GhostRiderLSOV said:

Εμένα ήταν το αγαπημένο μου boss, ειδικά

  Reveal hidden contents

σαν Hoarah Loux, Warrior.

 

Κι εμένα ο Godfrey ήταν ο αγαπημένος, από design και soundtrack μέχρι το όλο feeling όταν το πολεμούσες, ειδικά σε αυτό που έχεις ως spoiler. Ακόμα και το transition ήταν "άρρωστο".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, alet είπε

Eχω σκοπό να πάρω Elden Ring στο επόμενο steam sale (αυριο btw).
Souls games δεν εχω παίξει καθόλου,μόνο metroidvania οπως το Hollowknight.
Διαβάζω τα παραπάνω και εχει πέσει η ψυχολογία μου 😁
 

Ότι διαβάζεις από πάνω από τα παιδιά είναι τελείως delulu φάση! Άσε να λένε ότι είναι εύκολα τα μποσια 😝 (ίσως πιο εύκολα σε σχέση με άλλα της fs παιχνίδια, αλλά μη παίρνεις αέρα από αυτό). Αυτοί ξέρουν να παίζουν της fs τα παιχνίδια. Έχουν κοιμηθεί με τα ds, το σπούδασαν! Κυλά Μιγιαζάκι στο αίμα τους!

Στο μόνο συμφωνώ είναι ότι το sekiro είναι άντε γεια από δυσκολία. Τόσο ωραίο παιχνίδι και δε μπορώ να παίξω επειδή με σαπίζουν και σαπίζουν τα νεύρα μου μαζί.

Πάρτο όμως το elden Ring! Είναι παιχνιδαρα! Όμως έλα πες μας στο 2ο μόλις boss του παιχνιδιού τον godrick μετά από πόσα tries τον έβγαλες 😝. Γιατί τώρα πήγα level 45 και τον πολέμησα για να τον ρίξω "σχετικά" εύκολα, μαζί με ένα καλό όπλο. Αλλιώς στα 35 που πήγα, απλώς με έλιωνε σε λιγότερο από μισό λεπτό 😁.

Επειδή σκότωσα την rennala χθες θα πω ότι για 3ο boss, ήταν εύκολη! Με τη 2η την έφαγα, που θα ήταν μια και έξω, αν δεν έβλεπα το τελευταίο της χτύπημα από χρυσάφι και πήγαινα σα μανιασμένος να το κάνω χωρίς να προσέξω. (Αλλά πήγα level 130😁) Με super buffιασμενο samurai dex build. 

Τα υπόλοιπα bossια δε τα έχω δει. Όταν έρθει η σειρά τους θα τα δω.

Οπότε δεν έχω να σας πω άλλο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 hours ago, xtrmsnpr said:

Ότι διαβάζεις από πάνω από τα παιδιά είναι τελείως delulu φάση! Άσε να λένε ότι είναι εύκολα τα μποσια 😝 (ίσως πιο εύκολα σε σχέση με άλλα της fs παιχνίδια, αλλά μη παίρνεις αέρα από αυτό). Αυτοί ξέρουν να παίζουν της fs τα παιχνίδια. Έχουν κοιμηθεί με τα ds, το σπούδασαν! Κυλά Μιγιαζάκι στο αίμα τους!

Ναι προφανώς ισχύει αυτό. Αν έχεις παίξει 2-3 Soulsborne games μετά ξέρεις τι να κάνεις πάνω κάτω. Για παράδειγμα εγώ πλέον, όταν πηγαίνω για πρώτη φορά σε boss σε game του είδους, αφήνω τον χαρακτήρα μου να πεθάνει μια φορά σε κάθε phase επίτηδες, τρέχοντας γύρω γύρω προκειμένω να δω τις επιθέσεις του boss. Αυτή η τακτική με γλυτώνει πολλά tries.

5 hours ago, xtrmsnpr said:

Στο μόνο συμφωνώ είναι ότι το sekiro είναι άντε γεια από δυσκολία. Τόσο ωραίο παιχνίδι και δε μπορώ να παίξω επειδή με σαπίζουν και σαπίζουν τα νεύρα μου μαζί.

Το Sekiro είναι ιδιάζουσα περίπτωση, δεν έχει φυσιολογική δυσκολία. Δεν είναι game που όσο το παίζεις το μαθαίνεις καλύτερα, μπορεί να φτάσεις στις 50 ώρες played time και πάλι να σε σφάζουν τα ίδια bosses. Είναι λίγο τυχαία η δυσκολία του.

5 hours ago, xtrmsnpr said:

Πάρτο όμως το elden Ring! Είναι παιχνιδαρα! Όμως έλα πες μας στο 2ο μόλις boss του παιχνιδιού τον godrick μετά από πόσα tries τον έβγαλες 😝. Γιατί τώρα πήγα level 45 και τον πολέμησα για να τον ρίξω "σχετικά" εύκολα, μαζί με ένα καλό όπλο. Αλλιώς στα 35 που πήγα, απλώς με έλιωνε σε λιγότερο από μισό λεπτό 😁.

Επειδή σκότωσα την rennala χθες θα πω ότι για 3ο boss, ήταν εύκολη! Με τη 2η την έφαγα, που θα ήταν μια και έξω, αν δεν έβλεπα το τελευταίο της χτύπημα από χρυσάφι και πήγαινα σα μανιασμένος να το κάνω χωρίς να προσέξω. (Αλλά πήγα level 130😁) Με super buffιασμενο samurai dex build. 

Κάτσε ρε, με μπερδεύεις όπως τα λες. Κατ' αρχήν πως πήγες lvl 45 στον Godrick και 130 στην Rennala, κόβεις βόλτες αντί να προχωράς το game; :P

Κατά δεύτερον ο Godrick είναι το πρώτο boss και η Rennala το δεύτερο, γιατί τα μετράς αλλιώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Malthador είπε

Ναι προφανώς ισχύει αυτό. Αν έχεις παίξει 2-3 Soulsborne games μετά ξέρεις τι να κάνεις πάνω κάτω. Για παράδειγμα εγώ πλέον, όταν πηγαίνω για πρώτη φορά σε boss σε game του είδους, αφήνω τον χαρακτήρα μου να πεθάνει μια φορά σε κάθε phase επίτηδες, τρέχοντας γύρω γύρω προκειμένω να δω τις επιθέσεις του boss. Αυτή η τακτική με γλυτώνει πολλά tries.

Το Sekiro είναι ιδιάζουσα περίπτωση, δεν έχει φυσιολογική δυσκολία. Δεν είναι game που όσο το παίζεις το μαθαίνεις καλύτερα, μπορεί να φτάσεις στις 50 ώρες played time και πάλι να σε σφάζουν τα ίδια bosses. Είναι λίγο τυχαία η δυσκολία του.

Κάτσε ρε, με μπερδεύεις όπως τα λες. Κατ' αρχήν πως πήγες lvl 45 στον Godrick και 130 στην Rennala, κόβεις βόλτες αντί να προχωράς το game; :P

Κατά δεύτερον ο Godrick είναι το πρώτο boss και η Rennala το δεύτερο, γιατί τα μετράς αλλιώς;

Σας έχουμε μάθει ρε τι πονηροί είστε! Γω άτομα που λιώνανε τα προηγούμενα της fs δεν τους εμπιστεύομαι! Είναι πονηροί σα τα παιχνίδια αυτά 😅.

 

Όλο στην απέξω αφήνετε τον Margit 😅. Τον μετράω πρώτο κ ας είναι optional boss.  Αλλά ναι, χάνομαι στον κόσμο του παιχνιδιού, έχει τόσα ωραία μέρη. Και πάω και φσρμαρω ή ψάχνω πράματα, μέχρι το σημείο που μπορώ, μετά γυρίζω και προχωράω το παιχνίδι.

Χθες στο δρόμο προς lucaria είχα θαμπωθεί! (Όπως καταλάβετε πριν 2 χρόνια αν και είχα 60 ώρες παιχνιδιού δεν είχα προχωρήσει, έκοβα μόνο βόλτες και τώρα ουσιαστικά το παίζω κανονικά, αν και πάλι πάω και φσρμαρω ρούνια.

Τώρα που σκότωσα την τύπισσα, μπορώ να κάνω respec έτσι? Αν ναι, πως το κάνω?

Γιατί ενώ ξεκίνησα για full dexterity έδωσα ακυρους πόντους σε faith/intelligent αντί για vigor. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...