Προς το περιεχόμενο

ΕΑΠ - ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 27/4/2024 στις 10:15 ΜΜ, mpass είπε

Γενικα με ενδιαφερει να εχω καλη κατανοηση των μαθηματικων , και για να μπορω θεωρητικα να δουλεψω σε κατι που ισως χρειαζεται περισσοτερα μαθηματικα αλλα και επειδη με ενδιαφερουν. Πως θα μπορουσα ισως να καλυψω αυτη την ελλειψη στην ΠΛΗ  ?Να τα μαθω μονος μου μπορω σιγουρα γιατι ηδη εχω καποια  γνωση μαθηματικων ( δηλαδη ηδη ειμαι σε επιπεδο να μαθω λογισμο πολλων μεταβλητων σχετικα ανετα) αλλα θα μπορει αυτο να αναγνωριστει απο καποιον εργοδοτη η απο καποιο μελλοντικο μεταπτυχιακο? Θα μετραγε αν επαιρνα καποια modules μαθηματικων απο το αγγλικο OU ωστε να εχω τα credits και να μπορω κανονικα να τα βαλω στο βιογραφικο μου? Τι θα μου προτεινες?

Τι ακριβώς σε ενδιαφέρει αν κάνεις επαγγελματικά; Η ΠΛΗ του ΕΑΠ στοχεύει στην απόκτηση βασικών γνώσεων για Πληροφορική γενικά (informatics). Συνήθως απευθύνεται σε επαγγελματίες κάποιας ηλικίας που εκ συνθηκών δεν μπορούν πια να "καθίσουν σε θρανία". Εγω, για παράδειγμα, θα μπορούσα να δώσω κατατακτήριες για κάποια σχολή της Αθήνα και είμαι σίγουρος οτι θα πέρναγα και θα την τέλειωνα. Το πήγαινε-έλα στα campus, πχ ΕΜΠ, ΕΚΠΑ με ξενέρωνε. Αλλά με ενδιέφερε καθαρά η Πληροφορική, όχι άλλο αντικείμενο. Εσύ, όπως βλέπω να περιγράφεις τις ανάγκες σου, κάτι σε στυλ ΣΕΜΦΕ βλέπω να βρίσκεσαι. Το ΕΑΠ δεν θα καλύψει τις ανάγκες σου αυτές. Τo OU εχει σπουδές για τα πάντα, ίσως κάποιο minor να σου ταίριαζε καλύτερα, αρκεί φυσικά να έχεις ήδη κάποιο βασικό τίτλο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 230
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 23/4/2024 στις 8:27 ΠΜ, Tasos είπε

...το γνωστό "τράβα μάθε μόνος σου την x ύλη και μετά έλα να μας αποδείξεις οτι την έμαθες (όπως λέω συχνά)...

...ο όγκος για τις εξετάσεις αν και δεν είναι δύσκολες, είναι τρομακτικός.

Σωστά μιλάς. Μπορώ να χώσω κι εγώ πολλά για το ΠΛΣ (μεταπτυχιακό) και όχι μόνο στις παραπάνω παρατηρήσεις.

Το βασικό κακό του ΕΑΠ (από την εμπειρία μου στο ΠΛΣ) είναι ότι έχει νοοτροπία νηπιαγωγείου στην αντιμετώπιση των φοιτητών. Υπάρχει μέχρι και οδηγός μελέτης που λέει τι να διαβάσεις την κάθε εβδομάδα (ποτέ δεν έμαθα που είναι). Δεν υπάρχει κοινότητα, δεν υπάρχει ανταλλαγή απόψεων μεταξύ των φοιτητών (σ' αυτό βέβαια συμβάλλει το εξ' αποστάσεως σύστημα διδασκαλίας το οποίο δεν επιτρέπει τόσο εύκολα τις γνωριμίες μεταξύ των φοιτητών και δεν λέω ότι φταίει το ΕΑΠ απαραίτητα), δεν υπάρχει συζήτηση ως προς το γιατί έχει επιλεχθεί η ύλη που έχει επιλεχθεί να διδαχθεί ή αρκετός χρόνος για να συζητηθούν λάθος αποφάσεις που πήραν αυτοί που σχεδίασαν αυτά που διδασκόμαστε σήμερα (γλώσσες προγραμματισμού, κλπ). Το ΠΛΣ (και ίσως αυτή η παρατήρηση να γενικεύεται και σε άλλα προγράμματα του ΕΑΠ) δίνει πιο πολύ την εντύπωση ενός Μαραθώνιου (αγώνας δρόμου αντοχής) παρά ταχύτητας.

Αν κάποιον δεν τον ενοχλούν τα παραπάνω, δηλ. να υπάρχει μια αίσθηση μακρόσυρτης διαδικασίας και να παίρνει μια ύλη πακέτο κάθε μήνα την οποία πρέπει να μάθει και να κάνει και μία εργασία πάνω σ' αυτήν, μπορεί να το επιλέξει. Δεν θα δυσκολευτεί ιδιαίτερα νομίζω, εκτός αν προέρχεται από σχολές παντελώς άσχετες με Μαθηματικά και Πληροφορική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Tasos είπε

Τι ακριβώς σε ενδιαφέρει αν κάνεις επαγγελματικά; Η ΠΛΗ του ΕΑΠ στοχεύει στην απόκτηση βασικών γνώσεων για Πληροφορική γενικά (informatics). Συνήθως απευθύνεται σε επαγγελματίες κάποιας ηλικίας που εκ συνθηκών δεν μπορούν πια να "καθίσουν σε θρανία". Εγω, για παράδειγμα, θα μπορούσα να δώσω κατατακτήριες για κάποια σχολή της Αθήνα και είμαι σίγουρος οτι θα πέρναγα και θα την τέλειωνα. Το πήγαινε-έλα στα campus, πχ ΕΜΠ, ΕΚΠΑ με ξενέρωνε. Αλλά με ενδιέφερε καθαρά η Πληροφορική, όχι άλλο αντικείμενο. Εσύ, όπως βλέπω να περιγράφεις τις ανάγκες σου, κάτι σε στυλ ΣΕΜΦΕ βλέπω να βρίσκεσαι. Το ΕΑΠ δεν θα καλύψει τις ανάγκες σου αυτές. Τo OU εχει σπουδές για τα πάντα, ίσως κάποιο minor να σου ταίριαζε καλύτερα, αρκεί φυσικά να έχεις ήδη κάποιο βασικό τίτλο

 

Γενικα θα με ενδιεφερε κυριως κατι σχετικο με ΗΜΜΥ. Σπουδαζω στην ιταλια στο πολυτεχνειο του τορινο (ηλεκτρονικος μηχανικος) αλλα για διαφορους σοβαρους λογους  μαλλον δεν θα μπορεσω να συνεχισω εκει οποτε ψαχνω μια επιλογη Ελλαδα. Ειμαι 25 οποτε δεν νιωθω οτι δεν μπορω 'να κατσω στα θρανια' αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα ηθελα να δωσω πανελληνιες. Me  ενδιαφερει σιγουρα και η πληροφορικη, ασχολουμαι και με προγραμματισμο πολυ, κυριως βεβαια αν δουλευα στο αντικειμενο θα ηθελα να δουλεψω σε κατι σχετικο με machine learning (κλισε αλλα εχει ενα ενδιαφερον σιγουρα) που νομιζω μπορει να γινει μεσω της ΠΛΗ ετσι? Ειδικα αμα εκανα και ενα μεταπτυχιακο? Γνωριζεις αν γινονται δεκτοι μαθητες του ΕΑΠ σε μεταπτυχιακα αλλων σχολων (πχ ΕΜΠ) και ποσο σπανιο ( η συχνο ) ειναι?

Επεξ/σία από mpass
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, mpass είπε

Γενικα θα με ενδιεφερε κυριως κατι σχετικο με ΗΜΜΥ. Σπουδαζω στην ιταλια στο πολυτεχνειο του τορινο (ηλεκτρονικος μηχανικος) αλλα για διαφορους σοβαρους λογους  μαλλον δεν θα μπορεσω να συνεχισω εκει οποτε ψαχνω μια επιλογη Ελλαδα. Ειμαι 25 οποτε δεν νιωθω οτι δεν μπορω 'να κατσω στα θρανια' αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα ηθελα να δωσω πανελληνιες. Me  ενδιαφερει σιγουρα και η πληροφορικη, ασχολουμαι και με προγραμματισμο πολυ, κυριως βεβαια αν δουλευα στο αντικειμενο θα ηθελα να δουλεψω σε κατι σχετικο με machine learning (κλισε αλλα εχει ενα ενδιαφερον σιγουρα) που νομιζω μπορει να γινει μεσω της ΠΛΗ ετσι? Ειδικα αμα εκανα και ενα μεταπτυχιακο? Γνωριζεις αν γινονται δεκτοι μαθητες του ΕΑΠ σε μεταπτυχιακα αλλων σχολων (πχ ΕΜΠ) και ποσο σπανιο ( η συχνο ) ειναι?

Οι σπουδές που κάνεις είναι στο ευρύτερο αντικείμενο του BEng/MEng Computer Engineering. Δεν ξέρω αν έχετε μεμονωμένα μαθήματα ML, αν θέλεις πάντως πανεπιστημιακό υπόβαθρο, θα κινηθείς αναγκαστικά σε μεταπτυχιακό μετά το προπτυχιακό. Σε αυτό σε καλύπτει πλήρως η ΠΛΗ, γιατί θα αποκτήσεις έναν βασικό τίτλο πληροφορικής, ισότιμο με BSc Computer Science, και στη συνέχεις μπορείς να παρακολουθήσεις όποιο μεταπτυχιακό θέλεις. 

Οι απόφοιτοι ΕΑΠ φυσικά και γίνονται δεκτοί σε μεταπτυχιακά άλλων σχολών. Απλά στα δωρεάν μεταπτυχιακά, υπάρχει συσσώρευση ενδιαφερομένων και πριμοδοτούνται οι απόφοιτοι του οικείου ιδρύματος, συν διάφορα άλλα τυπικά προσόντα (πχ βαθμός πτυχίου, συστατικές επιστολές κλπ.). Στο ΕΜΠ είναι αρκετά δύσκολο να γίνουν δεκτοί απόφοιτοι άλλων ιδρυμάτων (κυρίως λόγω δωρεάν ΠΜΣ), αλλά και αρκετά άλλα ιδρύματα των κέντρων (κυρίως πολυτεχνεία) σε περνάνε απο κόσκινο. Εκεί που πληρώνεις φυσικά, δεν το πολυψάχνουν 😁

Παρόλα αυτά, ίσως να ήτανε χρήσιμο να διερευνήσεις το ενδεχόμενο μεταγραφής απο το πολυτεχνείο που είσαι, σε κάποια πολυτεχνική σχολή ΗΜΜΥ της Ελλάδας. Για τα μεγάλα ιδρύματα το βλέπω κάπως δύσκολο, μικρότερα ιδρύματα ίσως είναι πιο ελαστικά. Λόγοι υγείας φυσικά είναι ένας πολυ καλός λόγος γι' αυτό. Θα χρειαστεί να το ψάξεις, δεν γνωρίζω άλλα να σου πω.
 

19 ώρες πριν, moveax1 είπε

Το βασικό κακό του ΕΑΠ (από την εμπειρία μου στο ΠΛΣ) είναι ότι έχει νοοτροπία νηπιαγωγείου στην αντιμετώπιση των φοιτητών. Υπάρχει μέχρι και οδηγός μελέτης που λέει τι να διαβάσεις την κάθε εβδομάδα (ποτέ δεν έμαθα που είναι). Δεν υπάρχει κοινότητα, δεν υπάρχει ανταλλαγή απόψεων μεταξύ των φοιτητών (σ' αυτό βέβαια συμβάλλει το εξ' αποστάσεως σύστημα διδασκαλίας το οποίο δεν επιτρέπει τόσο εύκολα τις γνωριμίες μεταξύ των φοιτητών και δεν λέω ότι φταίει το ΕΑΠ απαραίτητα), δεν υπάρχει συζήτηση ως προς το γιατί έχει επιλεχθεί η ύλη που έχει επιλεχθεί να διδαχθεί ή αρκετός χρόνος για να συζητηθούν λάθος αποφάσεις που πήραν αυτοί που σχεδίασαν αυτά που διδασκόμαστε σήμερα (γλώσσες προγραμματισμού, κλπ). Το ΠΛΣ (και ίσως αυτή η παρατήρηση να γενικεύεται και σε άλλα προγράμματα του ΕΑΠ) δίνει πιο πολύ την εντύπωση ενός Μαραθώνιου (αγώνας δρόμου αντοχής) παρά ταχύτητας.

Ο οδηγός μελέτης ξέρεις, όταν είναι ουσιαστικός και καλογραμμένος, είναι το Α & το Ω ενός ανοικτού πανεπιστημίου, που βασίζεται στην αυτοδιδασκαλία. Δεν είσαι υποχρεωμένος φυσικά να τον τηρήσεις, εγω στην ΠΛΗ όμως, πάντα τον συμβουλευόμουνα.

Τώρα σχετικά με τα διάφορα άλλα που αναφέρεις, νομίζω οτι αφορούν τα ΠΛΣ που βρίσκεσαι και όχι την ΠΛΗ. Η ΠΛΗ έχει ισχυρή κοινότητα (λόγω πλήθους φοιτητών), υπάρχει ενεργή συμμετοχή στο study, σε ομάδες του FB και του discord, συν διάφορες κλειστές που δημιουργούν ολιγάριθμες ομάδες φοιτητών. 

Το πρόβλημα τώρα με ΠΜΣ όπως τα ΠΛΣ είναι οτι επιλέγονται συνήθως απο ανθρώπους που απλά θέλουν ένα τίτλο σπουδών για το βιογραφικό τους ή για εξέλιξη στην υπηρεσία τους (κυρίως ΔΥ). Δεν υπάρχει δηλαδή ουσιαστικό ενδιαφέρον για το αντικείμενο, οπότε φέρονται ανάλογα σαν φοιτητές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tasos είπε

Η ΠΛΗ έχει ισχυρή κοινότητα (λόγω πλήθους φοιτητών), υπάρχει ενεργή συμμετοχή στο study

Ενεργή συμμετοχή στο study υπήρχε και στο ΠΛΣ, ειδικά στις πρώτες θεματικές ενότητες (ιδίως στην ΠΛΣ51). Η πλέον απαράδεκτη ΘΕ σ' αυτό το θέμα ήταν η ΠΛΣ61.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, moveax1 είπε

Ενεργή συμμετοχή στο study υπήρχε και στο ΠΛΣ, ειδικά στις πρώτες θεματικές ενότητες (ιδίως στην ΠΛΣ51). Η πλέον απαράδεκτη ΘΕ σ' αυτό το θέμα ήταν η ΠΛΣ61.

Συνήθως οταν συμβαίνει αυτό, ο υπεύθυνος της ΘΕ ειναι κάποιος που μπήκε ΣΕΠ στο ΕΑΠ για να συμπληρώσει το εισόδημά του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...