Προς το περιεχόμενο

ΕΑΠ - ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Sot Wes είπε

Για να μάθεις καλό προγραμματισμό, δεν χρειάζεται καμία σπουδή, μόνο hands on practice. Το να μάθεις να χρησιμοποιείς τη γλώσσα προγραμματισμού σε ένα συγκεκριμένο τομέα, εκεί είναι που μετράει το domain knowledge, γιατί η γλώσσα είναι απλά ένα μέσο για υλοποίηση.

Λάθος υπόδειξη, που προέρχεται φυσικά απο μη πληροφορικό, όπως και τα σχόλια περί ανεπάρκειας των πληροφορικών σε ΑΙ/ML. Το ότι "εχουν πιάσει την πιάτσα" απόφοιτοι μαθηματικού και φυσικού, οφείλεται στο οτι η πληροφορική είναι νέα επιστήμη και βλέπεις ακόμα αποφοίτους συναφών πεδίων κάποιας ηλικίας σε θέσεις κλειδιά.
Σε κάποιον ο οποίος θέλει να σπουδάσει σήμερα πληροφορική επειδή του αρέσει ο προγραμματισμός, η υπόδειξη ειναι να μην γίνει προγραμματιστής, αλλά μηχανικός λογισμικού. Σαν τέτοιος επίσης θα προσληφθεί σχεδόν σε όλες τις θέσεις (εφαρμογής) ΑΙ/ML, εκτός αν μιλάμε για R&D. Πρόκειται για ειδικότητα που αποκτάς υπόβαθρο μόνο μέσω τμημάτων CS/CE. Διαφορετικά θα βρεις ταβάνι γρήγορα αλλά αν αργήσεις, δυστυχώς θα είναι σε ηλικία που θα είναι δύσκολο για νέες σπουδές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 230
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, Tasos είπε

Λάθος υπόδειξη, που προέρχεται φυσικά απο μη πληροφορικό, όπως και τα σχόλια περί ανεπάρκειας των πληροφορικών σε ΑΙ/ML. Το ότι "εχουν πιάσει την πιάτσα" απόφοιτοι μαθηματικού και φυσικού, οφείλεται στο οτι η πληροφορική είναι νέα επιστήμη και βλέπεις ακόμα αποφοίτους συναφών πεδίων κάποιας ηλικίας σε θέσεις κλειδιά.
Σε κάποιον ο οποίος θέλει να σπουδάσει σήμερα πληροφορική επειδή του αρέσει ο προγραμματισμός, η υπόδειξη ειναι να μην γίνει προγραμματιστής, αλλά μηχανικός λογισμικού. Σαν τέτοιος επίσης θα προσληφθεί σχεδόν σε όλες τις θέσεις (εφαρμογής) ΑΙ/ML, εκτός αν μιλάμε για R&D. Πρόκειται για ειδικότητα που αποκτάς υπόβαθρο μόνο μέσω τμημάτων CS/CE. Διαφορετικά θα βρεις ταβάνι γρήγορα αλλά αν αργήσεις, δυστυχώς θα είναι σε ηλικία που θα είναι δύσκολο για νέες σπουδές. 

Δεν είπα το αντίθετο, συμφωνώ και επαυξάνω. Προγραμματιστής μπορεί να γίνει ο καθένας, software engineer(μηχανικός λογισμικού δηλαδή), γίνονται μόνο άτομα με CS πτυχίο. Ο προγραμματιστής είναι υποσύνολο του engineer, δεν μπορεί να σκεφτεί την αρχιτεκτονική υλοποίηση, τις απαιτήσεις, κλπ ενός λογισμικού, ούτε το σωστό system design, το οποίο αν δεν υπάρχει, δε θα λειτουργεί τίποτα καλά. Το να ξέρεις πολύ καλό προγραμματισμό, δε σε κάνει software engineer, είναι διαφορετικά πράγματα.
Δεν το έχουν πιάσει αυτοί στην πιάτσα, το AI/ML δεν ανήκει στην επιστήμη υπολογιστών, στατιστική είναι. Απλά πλέον, βλέπεις όλα τα papers και fundings, να μην ανήκουν σε Mathematics - Statistics departments, αλλά σε computer science. Μελετώντας όμως τις "βίβλους" της μηχανικής μάθησης(και deep learning), θα δεις ότι το 95-98% των εννοιώ, ένας που γνωρίζει καλή στατιστική θα τις καταλαβαίνει και πολύ καλύτερα, για αυτό και πολλοί μαθηματικοί πάνε εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ένστασή μου είναι οτι η υπόδειξη (ή συμβουλή) απευθύνεται σε έναν άνθρωπο που πρόκειται τώρα να ξεκινήσει την καριέρα του. Το να σπουδάσει μαθηματικά, φυσική η στατιστική δεν είναι καλη ιδέα, όταν η πληροφορία που μας δίνει ειναι οτι του αρέσει ο προγραμματισμός και θα ήθελε να ασχοληθεί με περιβάλλοντα εξομοίωσης. Απο τη μία θα περασει σε μια σχολή που πιθανόν να μην τον ενδιαφέρει όλο το υπόλοιπο πακέτο και να την παρατήσει νωρίς, απο την άλλη, αν τα καταφέρει, θα βρεθεί με ενα πτυχίο ανέργου. Επίσης (δεν ήθελα να το γράψω ευθέως, αλλά θα το κάνω), είναι σχετικά απίθανο να βρει ευκολα δουλειά πάνω σε αυτο που τον ενδιαφέρει (γιατί υπάρχουν λίγες θέσεις, κι αυτές στο εξωτερικό). Αντιθέτως με ενα πρώτο πτυχίο πληροφορικής (και προσωπική δουλειά σε εφαρμοσμένα αντικείμενα), μπορεί να βρει πολύ αξιόλογες δουλειές. Επίσης, σπουδάζοντας σε ενα campus, μπορεί να παρακολουθήσει όλα τα σχετικά μαθήματα που τον ενδιαφέρουν για να αποκτήσει υποδομή πάνω σε αυτά που αναφέρθηκαν (ακόμα κι αν δεν υπάρχουν στο πρόγραμμα σπουδών της σχολής του) ή να κάνει αργότερα ενα σχετικό μεταπτυχιακό (στο εξωτερικό) πανω σε αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Tasos είπε

Η ένστασή μου είναι οτι η υπόδειξη (ή συμβουλή) απευθύνεται σε έναν άνθρωπο που πρόκειται τώρα να ξεκινήσει την καριέρα του. Το να σπουδάσει μαθηματικά, φυσική η στατιστική δεν είναι καλη ιδέα, όταν η πληροφορία που μας δίνει ειναι οτι του αρέσει ο προγραμματισμός και θα ήθελε να ασχοληθεί με περιβάλλοντα εξομοίωσης. Απο τη μία θα περασει σε μια σχολή που πιθανόν να μην τον ενδιαφέρει όλο το υπόλοιπο πακέτο και να την παρατήσει νωρίς, απο την άλλη, αν τα καταφέρει, θα βρεθεί με ενα πτυχίο ανέργου. Επίσης (δεν ήθελα να το γράψω ευθέως, αλλά θα το κάνω), είναι σχετικά απίθανο να βρει ευκολα δουλειά πάνω σε αυτο που τον ενδιαφέρει (γιατί υπάρχουν λίγες θέσεις, κι αυτές στο εξωτερικό). Αντιθέτως με ενα πρώτο πτυχίο πληροφορικής (και προσωπική δουλειά σε εφαρμοσμένα αντικείμενα), μπορεί να βρει πολύ αξιόλογες δουλειές. Επίσης, σπουδάζοντας σε ενα campus, μπορεί να παρακολουθήσει όλα τα σχετικά μαθήματα που τον ενδιαφέρουν για να αποκτήσει υποδομή πάνω σε αυτά που αναφέρθηκαν (ακόμα κι αν δεν υπάρχουν στο πρόγραμμα σπουδών της σχολής του) ή να κάνει αργότερα ενα σχετικό μεταπτυχιακό (στο εξωτερικό) πανω σε αυτά.

Η αλήθεια είναι πως έχεις δίκιο, το CS degree είναι το καλύτερο return on investment πτυχίο, που στέκει από μόνο του για να βρεις μια καλή δουλειά, με αρκετά αξιόλογα χρήματα(με την κατάλληλη προϋπηρεσια πάντα), ενώ τα υπόλοιπα χρειάζονται και κάποια εξειδίκευση, οποιαδήποτε, δεν έχει σημασία ποια, ώστε να υπάρχει αρκετό domain knowledge και να γίνει η μετάβαση πιο ομαλά. Εννοείται ότι ένα πτυχίο από ένα συμβατικό Πανεπιστήμιο(συμβατικό εννοώ το κλασικό μοντέλο και ότι το εξ αποστάσεως μοντέλο του ΕΑΠ, γιατί και το ΕΑΠ είναι αξιόλογο, να μην υπάρχει παρεξήγηση), θα δώσει περισσότερα ερεθίσματα, επιλογές-ευκαιρίες και το σημαντικότερο, διασυνδέσεις, αλλά και το CS του ΕΑΠ, παραμένει ένα τούμπανο πτυχίο, καθώς ο φοιτητής που είναι εκεί μαθαίνει ένα από τα σημαντικότερα skills του τομέα, το να μαθαίνεις να διαβάζεις-μαθαίνεις και να ψάχνεσαι μόνος σου. Άμα δεν μπορεί/δε θέλει να δώσει πανελλήνιες ξανά, ας πάει στο ΕΑΠ. Χαμένος ούτως ή άλλως δεν βγαίνει και θα έχει εξίσου τις ίδιες ευκαιρίες με έναν απόφοιτο από κάποιο άλλο Πανεπιστήμιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω και πρέπει να συμπληρώσω οτι τα κλασικά πτυχία Μαθηματικών και Φυσικής (συμπεριλαμβανομένων ΣΕΜΦΕ, εφαρμοσμένων μαθηματικών κλπ) είναι εξαιρετικά δύσκολα. Πολλοί δηλώνουν τις σχολές αυτές λόγω χαμηλών βάσεων (ειδικά επαρχία), πάνε κι διαπιστώνουν ότι διάλεξαν λάθος ειδικότητα. Οπότε, δεν έχουν το κουράγιο για πτυχίο και μετά κάποιο bridge MSc σε πληροφορική ή κατι πιο εξειδικευμένο. Οπότε καταλήγουν (χωρίς πτυχίο) στις κλασικές δουλειές του web dev τύπου Ελλάδας, που δεν θα τις αποκαλέσω και καλή επένδυση (για το μέλλον). Αυτό το λέω με βεβαιότητα, γιατί στα χρόνια που είμαι στην ΠΛΗ, εχω γνωρίσει πολλές τέτοιες περιπτώσεις που βρήκαν ταβάνι στα 40+ και αποφάσισαν για νέες σπουδές, εν μέσω δημιουργίας οικογένειας, άλλων υποχρεώσεων και εξαντλητικών δουλειών.

Επεξ/σία από Tasos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα ξανά, ένα μικρό update για την κατάσταση μου, εχθές πήρα την απόφαση (επιτέλους) να προχωρήσω με την διαδικασία να βγω εξωτερικό για σπουδές και επικοινώνησα με μια consulting εταιρία για να με βοηθήσει με το application process.
Σήμερα με κάλεσε η μια από τις εταιρίες οπού είχα αναφέρει πιο πριν για συνέντευξη (software developer intern, C++ και Python).
Ήμουν τόσο καιρός μπερδεμένος με την απόφαση εξωτερικό ή ΕΑΠ, και τώρα που αποφάσισα ότι θέλω να βγω, μου τυχαίνει αυτό και μπερδεύει ακόμη πιο πολύ τα πράγματα.
Η πρακτική είναι 11 μήνες (on site αυστηρά βάση νομού) και δεν θα προλάβω την έναρξη της σχόλης (σε περίπτωση οπού έχω offer και δεχτώ).
Επίσης διάβασα αυτά που ειπώθηκαν και νομίζω πως συμφωνώ με τον Τασο.
Θεωρώ είναι καλύτερα να έχω πτυχίο compute science μαζί με ένα masters στα graphics πάρα πτυχίο στα μαθηματικά / φυσική με masters σε computer science.

Στις 9/2/2024 στις 6:09 ΜΜ, Sot Wes είπε

software engineer(μηχανικός λογισμικού δηλαδή), γίνονται μόνο άτομα με CS πτυχίο

Η άποψη μου είναι ότι software engineers είναι αυτοί οπού έχουν τις αντίστοιχες γνώσεις για να κάνουν την δουλειά και όχι το πτυχίο, και υπάρχουν πολλά παραδείγματα που το υποστηρίζουν αυτό.
Μην με πάρετε με στραβό μάτι με αυτό που θα πω, δεν μιλάω για εσάς συγκεκριμένα, άλλα παρατηρώ (κυρίως στους Έλληνες) πως αυτοί με πτυχίο και συνήθως μεγάλοι σε ηλικία, υποβαθμίζουν πάρα πολύ τους αυτοδίδακτους, λες και το μυαλό τους μεταφράζει αυτήν την λέξη σε "underpaid web developer σε μικρή εταιρία" ή κάτι παρόμοιο.

Στις 10/2/2024 στις 12:48 ΜΜ, Tasos είπε

Επίσης (δεν ήθελα να το γράψω ευθέως, αλλά θα το κάνω), είναι σχετικά απίθανο να βρει ευκολα δουλειά πάνω σε αυτο που τον ενδιαφέρει (γιατί υπάρχουν λίγες θέσεις, κι αυτές στο εξωτερικό).

Δεν διαφωνώ, το γνωρίζω και εγώ άλλα αυτό δεν είναι κάτι το οποίο θα το αφήσω να με αποθαρρύνει, θα προσπαθήσω όσο πιο πολύ μπορώ για να πετύχω τον στόχο μου, και όταν το κάνω, σας υπόσχομαι ότι θα σας ενημερώσω εδώ στο insomnia ! 😄

Επεξ/σία από CPPMinister
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, CPPMinister said:

Ήμουν τόσο καιρός μπερδεμένος με την απόφαση εξωτερικό ή ΕΑΠ, και τώρα που αποφάσισα ότι θέλω να βγω, μου τυχαίνει αυτό και μπερδεύει ακόμη πιο πολύ τα πράγματα.
Η πρακτική είναι 11 μήνες (on site αυστηρά βάση νομού) και δεν θα προλάβω την έναρξη της σχόλης (σε περίπτωση οπού έχω offer και δεχτώ).

Για μένα κάνε το βήμα και πήγαινε. Δεν ξέρω για ποια χώρα αναφέρεσαι, αλλά το 11 μήνες μπορεί να γίνει και παραπάνω και με κανονική θέση στην εταιρία (ανάλογα τις ικανότητες και την όρεξή σου).

Ακόμα και να μη γίνει, θα έχεις ήδη μια εμπειρία και θα πας σε άλλη εταιρία, όπου παράλληλα θα κάνεις και τις σπουδές σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, CPPMinister είπε

Καλησπέρα ξανά, ένα μικρό update για την κατάσταση μου, εχθές πήρα την απόφαση (επιτέλους) να προχωρήσω με την διαδικασία να βγω εξωτερικό για σπουδές και επικοινώνησα με μια consulting εταιρία για να με βοηθήσει με το application process.

Επέλεξες ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις στην παρούσα φάση που βρίσκεσαι. Σκέψου επίσης οτι το αντικείμενο εργασίας που σε ενδιαφέρει (simulation), δεν θα είναι απαραίτητα σε εταιρίες που φτιάχνουν game engines. Αν για παράδειγμα προκύψει θέση σε εταιρία που ψάχνει developer για λογισμικό ρεαλιστικού εξομοιωτή πτήσης ή πλεύσης, θα την αγνοήσεις; (εγω στην ηλικία σου θα πήγαινα... πετώντας, ακομα και στην Αυστραλία)

20 ώρες πριν, CPPMinister είπε

Μην με πάρετε με στραβό μάτι με αυτό που θα πω, δεν μιλάω για εσάς συγκεκριμένα, άλλα παρατηρώ (κυρίως στους Έλληνες) πως αυτοί με πτυχίο και συνήθως μεγάλοι σε ηλικία,

Κατι σχετικά με το πτυχίο CS/CE αναφορικά με τη θέση software engineer. Υπάρχουν πολλοί αυτοδίδακτοι που κατέχουν τέτοιες θέσεις και έχουν διαπρέψει. Εχουν δηλαδή συμπληρώσει τα κενά μόνοι τους, με επαγγελματική εμπειρία, σεμινάρια και άπειρη προσωπική ενασχόληση. Ολοι αυτοί έχουν ένα μειονέκτημα: έχουν ταβάνι. Οταν θα έρθουν στην ηλικία κάποιων (όπως αυτοί που δίνουν τώρα συμβουλές) και δεν θα είναι σε θέση να χτυπάνε x-ωρα στα pc, θα αρχίσουν να τους ενδιαφέρουν  και τεχνικές-διοικητικές θέσεις. Τότε θα ανακαλύψουν οτι τις θέσεις αυτές τις διεκδικούν και άλλοι με παραπλήσια επαγγελματικά προσόντα και δυστυχώς... σχετικά πτυχία (συν MBA, συν διάφορα άλλα). Οπότε καλό είναι να έχουν ένα βασικό πτυχίο ειδικότητας, γιατί την έλλειψη του θα τη βρούνε σχεδόν σίγουρα μπροστά τους και δεν αναφέρομαι μόνο στο Ελληνικό status quo.

20 ώρες πριν, CPPMinister είπε

Δεν διαφωνώ, το γνωρίζω και εγώ άλλα αυτό δεν είναι κάτι το οποίο θα το αφήσω να με αποθαρρύνει, θα προσπαθήσω όσο πιο πολύ μπορώ για να πετύχω τον στόχο μου, και όταν το κάνω, σας υπόσχομαι ότι θα σας ενημερώσω εδώ στο insomnia ! 😄

Θα μας ενδιέφερε επίσης να μεταφέρεις feedback απο τις σπουδές στο εξωτερικό, όπως και απο την αγορά εργασίας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, jimmy213 είπε

Για μένα κάνε το βήμα και πήγαινε. Δεν ξέρω για ποια χώρα αναφέρεσαι, αλλά το 11 μήνες μπορεί να γίνει και παραπάνω και με κανονική θέση στην εταιρία (ανάλογα τις ικανότητες και την όρεξή σου).

Ακόμα και να μη γίνει, θα έχεις ήδη μια εμπειρία και θα πας σε άλλη εταιρία, όπου παράλληλα θα κάνεις και τις σπουδές σου.

Η πρακτικη ειναι στην Ελλαδα, οποτε αν παει καλα η συνεντευξη και αποφασισω να δεχτω το offer, ανακγαστικα πηγαινω στο ΕΑΠ.
Οπου οκ, καλο deal δεν λεω, απλος ημουν 90% ετοιμος ψυχολογικα για το εξω και τωρα αυτο μου χαλαει τα σχεδια 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, CPPMinister είπε

Η πρακτικη ειναι στην Ελλαδα, οποτε αν παει καλα η συνεντευξη και αποφασισω να δεχτω το offer, ανακγαστικα πηγαινω στο ΕΑΠ.
Οπου οκ, καλο deal δεν λεω, απλος ημουν 90% ετοιμος ψυχολογικα για το εξω και τωρα αυτο μου χαλαει τα σχεδια 🤣

OK, απο το μία χαίρομαι που επιλέγουν την ΠΛΗ υποψήφιοι σαν κι εσένα, απο την άλλη τσέκαρε καλά το status της εταιρίας πριν πας. Αν μπορέσεις, μάζεψε κριτική εκ των έσω, με όποιο τρόπο (politically correct) μπορείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 27/7/2023 στις 12:04 ΜΜ, Niiikoc είπε

Γνωρίζεις κάποια πανεπιστήμια του εξωτερικού να μας πεις;

Νομίζω το να δώσω πανελλήνιες στα 30 μου είναι κάτι που δεν γίνεται.

Πρώτον γιατί έχουν περάσει πάνω από 10 χρόνια από τότε που έδωσα.

Δεύτερον, αν το επιχειρούσα θα ήθελα οπωσδήποτε φροντιστήριο σε όλα τα μαθήματα και αυτό θα μου έπαιρνε 1 με 2 χρόνια για να είμαι σε φάση να δώσω συν τα τόσα λεφτά που θα έπρεπε να δώσω.

Μετά αν περάσω, που τα 17000 μόρια δεν θα τα βγάλω ξανά όπως την πρώτη. Και 4 χρόνια minimum σε ΑΕΙ εφόσον έχω περάσει.

Και όλα αυτά με 8 ωρη δουλειά συν υποχρεώσεις.

Για μένα φαίνεται αδύνατον όλο αυτό που περιέγραψα. Δεν λέω αν πάω σε κάποιο κολέγιο ή ΕΑΠ δεν θα χρειάζεται να διαβάζω απλά θα μπορώ να διαθέσω τον χρόνο και τα χρήματα του φροντιστηρίου κατευθείαν στην σχολή.

Kαλησπέρα σε όλους,
Με ενδιέφεραν πολλές απο τις απαντήσεις που διάβασα στο thread αλλα εστιάζω κυρίως σε αυτήν γιατι βρίσκομαι σε παρόμοια θέση με τον @Niiikoc και θέλω να κάνω την εξής στοχευμένη ερώτηση και να απευθηνθώ σε όποιον είναι ακόμη εδώ και μπορεί να με βοηθήσει. Πριν ρωτήσω να ανεφέρω οτι ειμαι και εγώ σχεδόν στην κομβική ηλικία των 30 με πτυχίο άσχετο με την πληροφορική και σχεδόν μηδενικές γνώσεις στον τομέα, με μια καλή δουλειά ως trader σε στοιχηματική με κυλιόμενο ωράριο και πα'ρόλα αυτα τίποτα δεν με αποθαρρύνει απο τον στόχο μου να ασχοληθώ με αυτόν τον τομέα ξεκινώντας απο το 0.  Έχοντας λοιπον εξερευνήσει αρκετές επιλογές εχω καταλήξει οτι η αρχή μου θα είναι δύσκολη και δεν θα είναι άλλη απο την ΠΛΗ στο ΕΑΠ. Τα προβλήματα που έχω και εγω όπως και άλλα παιδιά που έχουν σχολιάσει παραπάνω στο thread είναι οτι έχω παραπάνω απο 10 χρόνια να ασχοληθώ με τα μαθηματικά. Θα κάνω αίτηση για να ξεκινήσω απο του χρόνου στο ΕΑΠ και φτάνω λοιπόν στην ερώτηση μου.
Μένω αθήνα και θέλω να ψάξω κάποιο φροντιστήριο για να ξεκινήσω να φρεσκάρω τις γνώσεις μου στα μαθηματικά ξεκινώντας απο τα βασικά δηλαδη γυμνασίου λυκείου και έπειτα να μπω πιο στοχευμένα σε αυτά που θα μου χρειαστούν στο ΕΑΠ.  Γνωρίζει κανείς που βρισκόταν στην ίδια θέση με εμένα λιγο νωρίτερα  κάποιο φροντιστήριο η ακόμη και καθηγητή  να με κατευθύνει για αρχή; Θα εκτιμούσα πάρα πολύ τις όποιες πληροφορίες η ακόμη και υλικό και σημειώσεις αν κάποιος έχει ήδη αρχίσει τα μαθήματα! 
Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, AntMpak είπε

Kαλησπέρα σε όλους,
Με ενδιέφεραν πολλές απο τις απαντήσεις που διάβασα στο thread αλλα εστιάζω κυρίως σε αυτήν γιατι βρίσκομαι σε παρόμοια θέση με τον @Niiikoc και θέλω να κάνω την εξής στοχευμένη ερώτηση και να απευθηνθώ σε όποιον είναι ακόμη εδώ και μπορεί να με βοηθήσει. Πριν ρωτήσω να ανεφέρω οτι ειμαι και εγώ σχεδόν στην κομβική ηλικία των 30 με πτυχίο άσχετο με την πληροφορική και σχεδόν μηδενικές γνώσεις στον τομέα, με μια καλή δουλειά ως trader σε στοιχηματική με κυλιόμενο ωράριο και πα'ρόλα αυτα τίποτα δεν με αποθαρρύνει απο τον στόχο μου να ασχοληθώ με αυτόν τον τομέα ξεκινώντας απο το 0.  Έχοντας λοιπον εξερευνήσει αρκετές επιλογές εχω καταλήξει οτι η αρχή μου θα είναι δύσκολη και δεν θα είναι άλλη απο την ΠΛΗ στο ΕΑΠ. Τα προβλήματα που έχω και εγω όπως και άλλα παιδιά που έχουν σχολιάσει παραπάνω στο thread είναι οτι έχω παραπάνω απο 10 χρόνια να ασχοληθώ με τα μαθηματικά. Θα κάνω αίτηση για να ξεκινήσω απο του χρόνου στο ΕΑΠ και φτάνω λοιπόν στην ερώτηση μου.
Μένω αθήνα και θέλω να ψάξω κάποιο φροντιστήριο για να ξεκινήσω να φρεσκάρω τις γνώσεις μου στα μαθηματικά ξεκινώντας απο τα βασικά δηλαδη γυμνασίου λυκείου και έπειτα να μπω πιο στοχευμένα σε αυτά που θα μου χρειαστούν στο ΕΑΠ.  Γνωρίζει κανείς που βρισκόταν στην ίδια θέση με εμένα λιγο νωρίτερα  κάποιο φροντιστήριο η ακόμη και καθηγητή  να με κατευθύνει για αρχή; Θα εκτιμούσα πάρα πολύ τις όποιες πληροφορίες η ακόμη και υλικό και σημειώσεις αν κάποιος έχει ήδη αρχίσει τα μαθήματα! 
Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων!

Καλησπέρα fellow trader. Εγώ είμαι οριακά να ξεκινησω ΕΑΠ το ΠΛΣ. Έγινα δεκτος στης Θεσσαλίας στο "Εφαρμοσμένη Πληροφορική" το οποίο είναι προγραμματάρα τουλάχιστον σε θέμα περιεχομένου αλλά δεν βγαίνει. 

Πως και δεν προχωράς με το ΠΛΣ; Ρωτάω την αποψη σου για να δω μήπως τπ βλέπω εγώ λαθος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα γιώργο! Οι λόγοι που επιλέγω προπτυχιακό είναι κυρίως γιατί θα με βοηθήσει να αποκτήσω πιο ουσιαστικές γνώσεις και μαθηματικές και υπολογιστικές, θα μου δώσει ενα καλό boost στο βιογραφικό μου καθώς παρατηρώ οτι μαζι με τις απαιτήσεις της αγοράς ανεβαίνει και ο ανταγωνισμός και απο κοινή λογική να το σκεφτείς αλλιώς είναι να έχεις ενα πτυχίο πάνω στον πληροφορική και αλλιώς μόνο ένα μεταπτυχιακό ( μιλάω για την δική μου περίπτωση) εννοώντας ότι εμένα που το πρώτο μου πτυχίο είναι τελείως άσχετο και αδύναμο (προέρχομαι απο ΑΕΝ) και όχι απο άλλους κλάδους που είναι άσχετοι αλλα έχουν ένα κύρος. Γενικά επειδή θέλω να μπώ πάλι σε αυτό το κλίμα και τον τρόπο σκέψης που έχω χάσει τόσα χρόνια που απέχω πιστέυω πως είναι η καλύτερη επιλογή για εμένα και ας χρειάζεται θυσίες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, AntMpak είπε

Καλησπέρα γιώργο! Οι λόγοι που επιλέγω προπτυχιακό είναι κυρίως γιατί θα με βοηθήσει να αποκτήσω πιο ουσιαστικές γνώσεις και μαθηματικές και υπολογιστικές, θα μου δώσει ενα καλό boost στο βιογραφικό μου καθώς παρατηρώ οτι μαζι με τις απαιτήσεις της αγοράς ανεβαίνει και ο ανταγωνισμός και απο κοινή λογική να το σκεφτείς αλλιώς είναι να έχεις ενα πτυχίο πάνω στον πληροφορική και αλλιώς μόνο ένα μεταπτυχιακό ( μιλάω για την δική μου περίπτωση) εννοώντας ότι εμένα που το πρώτο μου πτυχίο είναι τελείως άσχετο και αδύναμο (προέρχομαι απο ΑΕΝ) και όχι απο άλλους κλάδους που είναι άσχετοι αλλα έχουν ένα κύρος. Γενικά επειδή θέλω να μπώ πάλι σε αυτό το κλίμα και τον τρόπο σκέψης που έχω χάσει τόσα χρόνια που απέχω πιστέυω πως είναι η καλύτερη επιλογή για εμένα και ας χρειάζεται θυσίες!

Καλημέρα. Και εγώ μην νομίζεις. Από Διοίκηση προπτυχιακο σε ΤΕΙ και Μεταπτυχιακό Ναυτιλιακά ΠΑΠΕΙ είμαι. Αλλα δεν έχω με τίποτα τις αντοχές για προπτυχιακό. 

Γενικά έχω κάνει την έρευνα μου. Αν θές ευελιξία τα κολλέγια ή το ΕΑΠ είναι μονόδρομος. 

Αν θές κατι σε ΣΚ ή δυο φορές τη βδομάδα πας σε Πανεπιστήμιο Αιγαίου ή Θεσσαλίας. Αν θες κατι πιο σκληροπυρινικό πας ΠΑΠΕΙ ή Χαροκόπειο. 

Εμένα δυστυχώς οι επιλογές μου είναι κολλ΄για η ΕΑΠ λόγω χρόνου καθώς και κοιτάω και κάποια στο εξωτερικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/2/2024 στις 6:08 ΜΜ, GiorgosKorn είπε

Καλησπέρα fellow trader. Εγώ είμαι οριακά να ξεκινησω ΕΑΠ το ΠΛΣ. Έγινα δεκτος στης Θεσσαλίας στο "Εφαρμοσμένη Πληροφορική" το οποίο είναι προγραμματάρα τουλάχιστον σε θέμα περιεχομένου αλλά δεν βγαίνει. 

Πως και δεν προχωράς με το ΠΛΣ; Ρωτάω την αποψη σου για να δω μήπως τπ βλέπω εγώ λαθος. 

Καλησπέρα φίλε μου, έχω κάποιες απορίες για το συγκεκριμένο πρόγραμμα, αν τις γνωρίζεις βέβαια, για το συγκεκριμένο ΠΜΣ της Εφαρμοσμένης Πληροφορικής. Θεωρείται γενικά "δυνατό" μεταπτυχιακό; Το μαθηματικό του επίπεδο σε αλγορίθμους και δομές δεδομένων, ανταποκρίνεται σε αντίστοιχα προπτυχιακών επιπέδων τμημάτων Πληροφορικής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...