Προς το περιεχόμενο

To Σαν Φρανσίσκο θα είναι η πρώτη Αμερικάνικη πόλη που απαγορεύει το ηλεκτρονικό τσιγάρο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Choulio είπε

Η νικοτινη ειναι επιβλαβης. Τελεία. Οι δοσεις και απο το ηλεκτρονικο τσιγάρο και απο το παθητικο καπνισμα ακομα ειναι ικανες να δημιουργησουν επιπτωσεις στον οργανισμο. Το κειμενο περι ημιμαθειας να διαβασεις.

Το ήξερα πως κάποιον θα πεταγόταν να πει κάτι για την νικοτίνη.

Ας μάθουμε κάποια πράγματα λοιπόν.

Η τοξικότητα μιας ουσίας εξαρτάται από τη δόση που λαμβάνεται και σχεδόν όλες οι ουσίες μπορούν να είναι δηλητήρια σε συγκεκριμένες δόσεις (δοσοεξαρτώμενη τοξικότητα – Παράκελσος).

Συνεπώς η νικοτίνη δεν είναι απαραίτητα τοξική άρα επιβλαβής στην προκειμένη περίπτωση.

Μην ξεχάσεις να μελετήσεις το άρθρο του CNN.

Αδιάβαστος Choulio παιδί μου. Την επόμενη φορά με τον κηδεμόνα σου.

Επίσης σου εξηγήσαμε πως ΔΕΝ υφίσταται παθητικό άτμισμα. Γιατί επιμένεις;

Θα σταματήσω να τα βάζω μαζί σου γιατί στο τέλος θα νικήσεις. ;)

Επεξ/σία από nikoskon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 228
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 ώρες πριν, AlphaAlpha είπε

Να φανταστω κατι ανάλογο φα εφαρμοστεί και για το συμβατικό τσιγαρο. Σωστά Σαν Φρανσίσκο;

Για το συμβατικο τσιγαρο ισχυει ηδη και εφαρμοζεται πληρως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/6/2019 στις 12:48 ΜΜ, nikoskon είπε

Το ήξερα πως κάποιον θα πεταγόταν να πει κάτι για την νικοτίνη.

Ας μάθουμε κάποια πράγματα λοιπόν.

Η τοξικότητα μιας ουσίας εξαρτάται από τη δόση που λαμβάνεται και σχεδόν όλες οι ουσίες μπορούν να είναι δηλητήρια σε συγκεκριμένες δόσεις (δοσοεξαρτώμενη τοξικότητα – Παράκελσος).

Συνεπώς η νικοτίνη δεν είναι απαραίτητα τοξική άρα επιβλαβής στην προκειμένη περίπτωση.

Μην ξεχάσεις να μελετήσεις το άρθρο του CNN.

Αδιάβαστος Choulio παιδί μου. Την επόμενη φορά με τον κηδεμόνα σου.

Επίσης σου εξηγήσαμε πως ΔΕΝ υφίσταται παθητικό άτμισμα. Γιατί επιμένεις;

Θα σταματήσω να τα βάζω μαζί σου γιατί στο τέλος θα νικήσεις. ;)

Είτε μπαινεις σε έννοιες που δεν ξέρεις και διαβασες καπου τυχαία ή ξερεις πολυ καλα τι ειναι η τοξικη και τι η θανατηφορος δοση αλλα προσπαθεις να αποπροσανατολίσεις την συζητηση. Γιατρος ειμαι δε περιμενω εσενα να μου εξηγησεις την αλφαβητα. Προφανως οταν λεω οτι η νικοτικη ειναι επιβλαβης εννοω οτι οι δοσεις που υπαρχουν στα ηλεκτρονικα τσιγαρα και ακομα και στο παθητικο καπνισμα ειναι επιβλαβεις.

Το υφος σου καταδεικνυει απλα το επιπεδο σου και δε θα κατσω να ασχοληθω. Επισης δεν ειπα πουθενα τίποτα για παθητικο ατμισμα και δεν καταλαβαινω τι εννοεις οτι επιμένω. Μου κανει βεβαια εντυπωση που εισαι τοσο σιγουρος οποτε το εψαξα ελαχιστα (μια απλη αναζητηση σε μια ελευθερη επιστημονικη database) και το αστειο ειναι οτι υπαρχουν ερευνες που λενε το αντιθετο οτι δηλαδή μια χαρα το παθητικο ατμισμα προκαλει αρνητικες επιπτωσεις. Για ριξε μια ματια εδω αν θες

 

Επεξ/σία από Choulio
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Choulio είπε

Είτε μπαινεις σε έννοιες που δεν ξέρεις και διαβασες καπου τυχαία ή ξερεις πολυ καλα τι ειναι η τοξικη ή η θανατηφορος δοση αλλα προσπαθεις να αποπροσανατολίσεις την συζητηση. Γιατρος ειμαι δε περιμενω εσενα να μου εξηγησεις την αλφαβητα. Προφανως οταν λεω οτι η νικοτικη ειναι επιβλαβης εννοω οτι οι δοσεις που υπαρχουν στα ηελκτρονικα τσιγαρα και ακομα και στο παθητικο καπνισμα ειναι επιβλαβεις.

Το υφος σου καταδεικνυει απλα το επιπεδο σου και δε θα κατσω να ασχοληθω. Επισης δεν ειπα πουθενα τίποτα για παθητικο ατμισμα και δεν καταλαβαινω τι εννοεις οτι επιμένω. Μου κανει βεβαια εντυπωση που εισαι τοσο σιγουρος οποτε το εψαξα ελαχιστα (μια απλη αναζητηση σε μια ελευθερη επιστημονικη database) και το αστειο ειναι οτι υπαρχουν ερευνες που λενε το αντιθετο οτι δηλαδή μια χαρα το παθητικο ατμισμα προκαλει αρνητικες επιπτωσεις. Για ριξε μια ματια εδω αν θες

Δεν θα ήθελα να είσαι ο γιατρός μου. Ειλικρινά όμως.

ΥΓ: Μεταξύ μας τώρα, δεν υπάρχει περίπτωση να είσαι.

Επεξ/σία από nikoskon
  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/6/2019 στις 12:04 ΠΜ, billdanos είπε

Δεν είναι δύσκολο να καταλάβουμε τα αυτονόητα: καπνίζουμε/ατμιζουμε/κλ@νουμε στα σπίτια μας η σε ανοιχτούς χώρους που δεν ενοχλούμε τους διπλανούς μας. 

Ολα τα υπόλοιπα είναι σαχλαμάρες από τσάμπα μάγκες. Όπως έχω αναφέρει ξανά, όταν είμαι σε χώρο μη καπνιστών και κάποιος επιμένει να καπνίζει/ατμιζει, τον πλησιάζω ευγενικά και τον ρωτάω αν έχει πρόβλημα να αφήσω μια καλή και βαριά υγρή κλ@νια μιας και γουστάρω να τις μυρίζω όπως γουστάρει και αυτός το τσιγάρο του. 

Καποιες φορές πετυχαίνει, κάποιες όχι. Φυσικά δεν είμαι τόσο βρωμιαρης ώστε να κάνω πράξη το σενάριο που μόλις περιέγραψα. 😛 

Να σημειώσω επίσης πως και καπνίζω και ατμίζω -αν και όχι φανατικά- αλλά ποτε σε κλειστά μέρη που υπάρχει και άλλος κόσμος. 

Είμαι 100 % σίγουρος ότι αυτοί που ενοχλούνται τόσο τραγικά από το τσιγάρο είναι και οι ίδιοι καπνιστές, ξέρω πολλά άτομα που δεν καπνίζουν και δεν ενοχλούνται δραματικά αν ο άλλος καπνίζει στα 5 μέτρα, αντίθετα ξέρω άτομο που καπνίζει φανατικά αλλά όταν του έρχεται καπνός από άλλο τσιγάρο κάνει σαν τρελός. Εγώ προσωπικά δεν καπνίζω και δεν έχω βάλει στο στόμα μου προϊόντα καπνού ούτε για αστείο, μισώ το τσιγάρο όσο τίποτα άλλο, αλλά θα δείξω μια μικρή κατανόηση αν κάποιος άλλος στα 5 μέτρα καπνίζει-ατμίζει, ιδικά αν το μαγαζί δεν έχει χώρο καπνιστών ή έξω κάνει τρομερό κρύο.

Επεξ/σία από nikosaek2121
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, nikosaek2121 είπε

Είμαι 100 % σίγουρος ότι αυτοί που ενοχλούνται τόσο τραγικά από το τσιγάρο είναι και οι ίδιοι καπνιστές, ξέρω πολλά άτομα που δεν καπνίζουν και δεν ενοχλούνται δραματικά αν ο άλλος καπνίζει στα 5 μέτρα, αντίθετα ξέρω άτομο που καπνίζει φανατικά αλλά όταν του έρχεται καπνός από άλλο τσιγάρο κάνει σαν τρελός. Εγώ προσωπικά δεν καπνίζω και δεν έχω βάλει στο στόμα μου προϊόντα καπνού ούτε για αστείο, μισώ το τσιγάρο όσο τίποτα άλλο, αλλά θα δείξω μια μικρή κατανόηση αν κάποιος άλλος στα 5 μέτρα καπνίζει-ατμίζει, ιδικά αν το μαγαζί δεν έχει χώρο καπνιστών ή έξω κάνει τρομερό κρύο.

Και γιατί να μην δείξει ο καπνιστής κατανόηση και να μην καπνίσει σε κλειστό χώρο; Ειδικά όταν έξω κάνει κρύο και πρέπει να φάω μέσα;

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, nikosaek2121 είπε

Είμαι 100 % σίγουρος ότι αυτοί που ενοχλούνται τόσο τραγικά από το τσιγάρο είναι και οι ίδιοι καπνιστές,

Mην εισαι και τοσο σιγουρος. Στη πραγματικοτητα δυσκολα θα βρεις μη καπνιστη που να μην ενοχλειται από το καπνισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, korakios είπε

Βασικά το ηλεκτρονικό μου θυμίζει παλιές εποχές που βάλανε τα φίλτρα στα τσιγάρα και διαφήμιζαν ότι πλέον μπορούν να καπνίζουν άφοβα .

Ενα μερος της επιχειρηματολογιας που συνανταται ειναι ιδιο. Το θεμα ειναι οτι οντως ειναι πολυ καλυτερη εναλλάκτικη το ηλεκτρονικο αλλα σε καμια περιπτωση ακινδυνο

Επεξ/σία από Choulio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ηλεκτρονικο χαλαει τη σουπα των καπνοβιομηχανιων εξου και το πολεμανε τοσο.Προσωπικα με βοηθησε να κοψω το συμβατικο καπνισμα και πλεον ουτε ηλεκτρονικο κανω εδω και 4 χρονια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, baiosss είπε

Σαν το DMT κανένα!

Τι ειναι αυτο?

Μόλις τώρα, korakios είπε

Βασικά το ηλεκτρονικό μου θυμίζει παλιές εποχές που βάλανε τα φίλτρα στα τσιγάρα και διαφήμιζαν ότι πλέον μπορούν να καπνίζουν άφοβα .

Το ιδιο ητανε και με τα προφυλακτικα και αρχισανε αβερτα τα διαζυγια. Σε τη χωρα ζουμε...θειε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/6/2019 στις 3:33 ΜΜ, newton91 είπε

Τότε γιατί απλά δεν κάνουν κάτι για να σταματάνε να τα πουλάνε σε ανήλικα ; Παρα τα σταματάνε οριστικά σε ολόκληρη πολιτεία

Δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Δεν ξέρω.

Μηπως οι αμερικανικες τσιγαροβιομηχανιες πολεμουν τα κινεζικα ηλεκτρονικα?...στυλ αποκλεισμου χουαευ εις ωφελος απλ?...δεν ειναι τοσο απλα.

11 ώρες πριν, baiosss είπε

Αυτο ειναι  ναρκωτικο ρε παιδια...νομιζω δεν επιτρεπεται η πωληση χωρις συνταγη ιατρου. Σαν φαρμακο ειναι...κατι μαθαμε στο ισομνια σημερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/6/2019 στις 10:01 ΜΜ, Leparte1862 είπε

Μπραβο ...πολυ σωστη κινηση!!! Γνωστος μου επαθε μεγαλο θεμα με το ηλεκτρονικο τσιγαρο!!! Δεν ειναι τοσο αθωα οσω λενε !! Εν τω μεταξυ για εναν καινουργιο καπνιστη ...ειναι πιο ωραιο το ατμισμα απο το κλασικο τσιγαρο και πιο ευκολα προσβασιμο για εναν νεο να το ξεκινησει. Γενικα οτι μετρο ειναι κατα τον μεγαλων εταιρειων με συμφεροντα ...καλο ειναι!!

Φημες λενε οτι οι βιομηχανιες καπνου που ευνοουνται προφανως απο αυτο το μετρο δεν ειναι μεγαλες εταιρειες με συμφεροντα. αχαχαχαχαχχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...