Προς το περιεχόμενο

To Σαν Φρανσίσκο θα είναι η πρώτη Αμερικάνικη πόλη που απαγορεύει το ηλεκτρονικό τσιγάρο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kwnssk είπε

Ελα τωρα. δεν παίζει. Είναι διπλος λογαριασμός. Το ότι πρέπει να μην ανοίγουν όπου να ναι.. συμφωνώ. Αλλά πως δημιουγούν παρακμή οικονομική και πολιτιστική? Αλλα και πως ακριβώς υποβαθμίζουν δρόμους και γειτονιές?

Εκεί που λέω όχι άλλο post, τσακ ένα ακόμα τρολ

έχεις μαγαζάκι και σου θίξαμε τα κουβαδάκια σου  ?  οι κατσαρολες και οι χύτρες ατμίζουν όχι οι άνθρωποι

Επεξ/σία από ethereum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 228
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, ethereum είπε

έχεις μαγαζάκι και σου θίξαμε τα κουβαδάκια σου  ?  οι κατσαρολες και οι χύτρες ατμίζουν όχι οι άνθρωποι

Όχι φίλε. Δεν έχω μαγαζί. Απλά καλό το τρολαρισμα αλλά μέχρι ένα σημείο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Leparte1862 είπε

Μπραβο ...πολυ σωστη κινηση!!! Γνωστος μου επαθε μεγαλο θεμα με το ηλεκτρονικο τσιγαρο!!! Δεν ειναι τοσο αθωα οσω λενε !! Εν τω μεταξυ για εναν καινουργιο καπνιστη ...ειναι πιο ωραιο το ατμισμα απο το κλασικο τσιγαρο και πιο ευκολα προσβασιμο για εναν νεο να το ξεκινησει. Γενικα οτι μετρο ειναι κατα τον μεγαλων εταιρειων με συμφεροντα ...καλο ειναι!!

Επειδη το χω ψαξει το θεμα αρκετα, κατα 99,9% ο "γνωστος σου" δεν επαθε οτι επαθε απο το ηλεκτρονικο... ΔΕΝ εχει καμια σχεση με το κανονικο τσιγαρο εκτος κι αν επαιρνε υγρα απο τους γυφτους.... ψαξτε λιγο, ενημερωθειτε, μη το παιζευε ξερολες χωρις να εχετε ιδεα γιατο οτιδηποτε... 

Επεξ/σία από manolinio11
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φουμαρο λαγνοι με τους ηλεκτρονικούς ναργιλέδες , ξέρουμε τι υγρα βάζουν μέσα και το παίζουν και καθαροι ....... fun to smoke .....

Επεξ/σία από ethereum
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, TasosPk είπε

Ε και εσυ, δεν του έλεγες να κοψει το ηλεκτρονικο τσιγαρο και να ξαναγυρισει στο κλασσικο συμβατικο τσιγαρο που δεν εχει και κανα κινδυνο σοβαρο?
σιγα τωρα, τι ειναι ο καρκινος.
Επειδή δηλαδη οι καπνιστές(και εγω μέσα σε αυτους) θα προτιμήσουμε να το γυρίσουμε στο ηλεκτρονικό πρεπει να ακουμε την κινδυνολογία του τύπου "δεν ειναι τοσο αθωα οσο λένε" λες και αν εγω απλα σιχαθικα το τσιγαρο αλλα οχι ολη την συνηθεια περιμενω οτι το Ηλεκτρονικο ειναι αβλαβες.

Ατμισα για ενα εξαμηνο περιπου και για δικους μου λογους γυρισα στο κανονικο τσιγαρο, εχω να πω οτι ακομα και βραχυπροθεσμα να εχει το ιδιο αποτελεσμα(στην τελικη ποσο χειροτερο να γινει απο τον καρκινο του κανονικου?), μεσοπροθεσμα ειχα θέτικες επιπτώσεις,μετα απο καποιες μερες ειχα καλυτερη οσφρηση και γευση,το κανονικο τσιγάρο μου βρωμουσε +οποιος ειχε καπνίσει πιο πριν, ειχα καλύτερες αντοχές στο περπάτημα και είχα και καθε εναν συναδελφο να μου λεει, ε το ηλεκτρονικο δεν ειναι αθωο μην το ατμιζεις.Κανενας τους δεν ηρθε εστω και μια φορα να μου πει οτι το κανονικο τσιγαρο ειναι καρκινογονο και να το κοψω παντως η οτι τους ενοχλει κλπ

Αστα φιλε... εχουμε γεμισει με ασχετους που το παιζουν ξερολες... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, lightsout είπε

Αν οι διάφορες οικονομοτεχνικές μελέτες δείξουν κάποια στιγμή ότι τα έσοδα από τις καπνοβιομηχανίες είναι μικρότερα από την οικονομική επιβάρυνση που προκαλούν οι ασθενείς στα ταμεία -ιδιωτικά και δημόσια- να είσαι βέβαιος ότι θα μεθοδευτεί η απαγόρευση του με τον έναν ή τον άλλον τρόπο. Άλλωστε, ένας από τους κινητήριους μοχλούς για τη δημιουργία και εφαρμογή -εκτός Ελλάδας, χα!- των αντικαπνιστικών νόμων είναι τα κόστη που προκύπτουν από τους ασθενείς των οποίων οι νόσοι ή οι παθήσεις σχετίζονται με το κάπνισμα. 

Μην παιρνεις σαν παραδειγμα την δικη μας χωρα και το συστημα υγειας δεν ειναι παντου τσαμπα οπως εδω...Και γιατι δεν το πας ενα βημα παραπανω σε αυτο που ειπες με τα τεραστια εσοδα που εχει το κρατος απο φαρμακα που υπαρχουν εξαιτιας του τσιγαρου...Με λιγα λογια ενα καπνιστης κανει κακο στην υγεια του το κρατος και οι υπολοιποι δορυφοροι βγαζουν λεφτα εις βαρος του και εφοσον εχει κανει ζημια στον εαυτο του ερχονται μετα με την σειρα τους και οι φαρμακευτικες εταιρειες να βγαλουν λεφτα απο αυτην την ιστορια και μαζι με αυτους και το κρατος απο τον φορο που εχουν τα φαρμακα. Ο μονος χαμενος της υποθεσης νομιζω ολοι ξερουμε ποιος ειναι και ολα αυτα γιατι πολλοι νομιζουν ειναι μαγκια και cool να φυσας κοπανιστο αερα. Τεσπα δεν λεω αλλα γιατι θα πω αληθειες και βλεπω να τσουζουν πολλα πωπουδακια καπνιστων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Άλλο δεν κάνει κακό και άλλο κάνει καλό.

Απλά να σου πω ότι βλέπουν 2 μικρά παιδιά να παίζουν και πάνε με το μπαλάκι από πάνω. Μία φορά ένας πέτυχε στο κεφάλι το παιδί μου (2 χρονών τότε) με το μπαλάκι ενώ του είχα πει ήδη ότι εδώ είναι παιδάκια. Καταλαβαίνεις τι έγινε.... Στον άλλον το είπα πολύ ευγενικά αν μπορεί να μην καπνίζει μέσα στο εστιατόριο γιατί είμαι δίπλα του και τρώω και έρχεται όλο πάνω μου (ΜΑ ΠΟΛΥ ΕΥΓΕΝΙΚΑ) και μου απαντά να φωνάξω την αστυνομία... Είμαστε κάφροι. Και φαίνεται από τον τρόπο που λειτουργούμε πίσω από το πληκτρολόγιο...

ΥΓ. Τελευταίο. Κάνω υπόδειξη (ούτε καν παρατήρηση) ότι έχει παρκάρει πάνω σε διάβαση πεζών και αναπήρων σε κεντρική πολυσύχναστη διάβαση και απλά γέλαγε μαζί μου...

Η αλήθεια φίλε μου είναι αυτή ,,,, σην Ελλάδα λίγα άτομα έχουν παιδεία και μπορούν να φερθούν σωστά ,,,, από την άλλη και εγώ έτσι είμαι , με ευγενικό τρόπο θα μιλήσω , τώρα αν ο άλλος δεν καταλαβαίνει , δεν μπορώ να ασχολουμε με ζώα ... θα σηκωθώ να φύγω ... αλλά στη παραλία ρε φίλε είναι τόσο σπαστηκοι που παίζουν κοντα σου , λες και εγώ θέλω να τους παρακολουθήσω ,,, αυτοί παίζει να νομίζουν ότι είναι στο Ρόναλντ γκαρος,,,,, καμία μέρα θα πάρω το paintball και θα βαράω στόχους δίπλα τους ,, τώρα αν τους πάρει καμία ξωφαλτση ........

Γενικα είναι θέματα πολιτικής αυτά ... δεν γίνεται να σου λέει ότι πρέπει να σταματήσουν τη πώληση ηλεκτρονικού τσιγάρου γιατί τα περνούν και ανήλικα και εθίζονται ενώ υπάρχει ιδι το κανονικό τσιγαρο ,,,,,,,κοροϊδία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είστε σίγουροι ότι όλη αυτή η προπαγάνδα γίνεται από τις καπνοβιομηχανίες;

Παλιότερα ίσως, αλλά πλέον βλέπεις ότι και οι ίδιες κάνουν έρευνες για εναλλακτικούς μεθόδους( πχ.iquos)

Υπάρχει και άλλες παίχτης στην αγορά και είναι πιο δυνατός και πιο αδίστακτος

Φαρμακευτική βιομηχανία κύριοι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η.Π.Α.: "Ας απαγορέψουμε το ηλεκτρονικό τσιγάρο"
Πολίτης: "Με τα όπλα τι θα κάνετε?"
Η.Π.Α.: "Τι πρόβλημα έχετε με τα όπλα? Σώζουν ζωές! Πάρτε ένα να ΄χετε."

Επεξ/σία από godfather0991
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλοπροαίρετη σκέψη είναι ότι ναι μεν το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν βλάπτει όπως το κανονικό, αλλά δημιουργεί εθισμό στην νικοτίνη . Θεωρητικά σωστό. 

Τι γίνεται όμως με το αλκοόλ, το κανονικό τσιγάρο,  ακόμα και με την ζάχαρη και το αλάτι;  Και αυτά δημιουργούν εθισμό και μάλιστα μερικά  χειρότερο. Αυτά γιατί δεν απαγορεύονται που είναι εξ ίσου βλαβερά; Ακόμα και τα χάμπουργκερ στελνουν στον αγυριστο εκατομμυρια κοσμο καθε χρονο.

Στα των ανθρώπων τώρα,  ειλικρινά όσο με ενοχλούν τα ζώα που δεν σέβονται κανέναν και τίποτε, άλλο τόσο με ενοχλούν και οι Ταλιμπάν κατά του καπνίσματος, του κρέατος, των γλυκών, του αλκοόλ κλπ. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον είπε πως η νικοτίνη είναι "κακή".

Προφανώς εννοούσε "επιβλαβής".

Μάντεψε φίλε μου... Η νικοτίνη ΔΕΝ είναι επιβλαβής γιατί στην ποσόστωση που την λαμβάνει κανείς, ΔΕΝ είναι τοξική.

 

Σχετικό άρθρο που αφορά το συγκεκριμένο thread και θα τολμήσω να πω, την γενικότερη κατάσταση των Ελλήνων.

https://www.cnn.gr/focus/apopseis/story/148861/h-imimatheia-lamprynetai-sto-vasileio-tis-kataigistikis-pliroforisis

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, ELTASSOS είπε

Ρε δεν εχουν αναγκη ηλεκτρονικα τσιγαρα εκει. Εχου τις πιπες, ηρωινες, κοκες χαπια κλπ. Αυτα θελουν να προστατεψουν...

Κινδυνευουν οι πιπες από τα ηλεκτρονικα τσιγαρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιμάμαι καλύτερα

Τρεχω καλυτερα

Γεύομαι καλυτερα

''Πηδάω'' καλυτερα

Μυριζω καλυτερα

Αντεχω πιο πολυ

Δεν βηχω

Δεν βρωμοκοπαει το στομα μου τα δαχτυλα μου και τα ρουχα μου Συγκριτικα με το κανονικο τσιγαρο

....και ΟΧΙ δε μου τα ειπε καποιος ''γνωστος''..Ατμιζω απο το Δεκεβριο του 2011 μετα απο 25 χρονια καπνισματος..Και ΒΕΒΑΙΩΣ γνωριζω οτι το ακομα πιο υγιεινο ειναι ο αερας του δασους κατω απο τα πεύκα αλλα δυστυχως δε μπορω να αναπνεω βουνισιο αερα στην  πολη μου

Συμπερασμα:...οποιος εχει προσωπικη εμπειρια να την πει ..αλλοιως ας γραψει στο θεμα Samsung Vs Iphone

Επεξ/σία από optostyle
  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Τότε γιατί απλά δεν κάνουν κάτι για να σταματάνε να τα πουλάνε σε ανήλικα ; Παρα τα σταματάνε οριστικά σε ολόκληρη πολιτεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπορώ γιατί σβήστηκε το προηγούμενο ποστ μου με αυτό το βίντεο... Πάρτε το ξανά να το εμπεδώσετε όσοι έχετε άγνοια. Έχει και μετάφραση στα ελληνικά.
 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...