Προς το περιεχόμενο

To Σαν Φρανσίσκο θα είναι η πρώτη Αμερικάνικη πόλη που απαγορεύει το ηλεκτρονικό τσιγάρο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, orgixmh είπε

Θέμα ηλεκτρονικό τσιγάρο, Ελλάδα 2010, άτμιζα τα καταραμένα ego-t, χάναν λάδια από παντού, οι μπαταρίες δεν έβγαζαν μέρα με την καμία αλλά από τον πρώτο χρόνο κιόλας άρχισα να νιώθω δυνατότερος, καλύτερες γεύσεις, όσφρηση και σιγά σιγά να φεύγουν τα χρου χρου.
Αφού λοιπόν ξεκίνησα με 18mg  νικοτίνη μέσα σε βάθος 4-5 ετών έριχνα την ποσότητα της νικοτίνης μέχρι που κατάφερα να την μειώσω σε 2mg.
Τι το θες; Ο περίγυρος μου τότε ήταν αυτό που λέμε μέσος Έλληνας, αυτό που διαβάζεις κατά μέσο όρο στο insomnia, η άλλη επέμενε ότι "γνωστός" της στην Τουρκία γέμισε υγρασία στους πνεύμονες και πέθανε, άλλος καρκίνο στον λαιμό και χιλιάδες βλακείες προκειμένου να πούνε το μακρύ και το κοντό τους.
Το θέμα εδώ είναι ότι όσο και αν η λογική είναι χάρισμα σου, γυρνώντας το βράδυ σπίτι όλα αυτά αρχίζουν και τρέχουν υποσυνείδητα, ο φόβος γεμίζει το μυαλό σου και η λογική πλέον σου παίζει παιχνίδια, έτσι όλη η προσπάθεια 5 ετών πήγε στα σκουπίδια, γύρισα στο τσιγάρο και σήμερα με τα χίλια ζόρια κρατιέμαι στο ένα πακέτο. Η υγεία μου έχει γυρίσει στις προ-ηλετρονικό καταστάσεις και αναρωτιέμαι για το εξής:

Όλοι εσείς που θέλετε να νιώθετε ότι έχετε άποψη και γνώσεις σε κάτι που δεν το έχετε, για μία φορά στην ζωή σας καταλάβετε ότι το θέμα είναι σοβαρό, το ηλεκτρονικό τσιγάρο σίγουρα δεν είναι αθώο αλλά είναι τουλάχιστον καλύτερο από τον καπνό.
ΒΓΑΛΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟΝ ΣΚΑΣΜΟ.  Μάθετε την έννοια του ΔΕΝ ΞΕΡΩ καθώς ούτε η επιστήμη δεν είναι σίγουρη για το θέμα και βουλώστε το επιτέλους.

Στο θέμα του ηλεκτρονικού τσιγάρου τρέχουν αρκετές έρευνες, αρκετές από αυτές είναι μάλιστα Ελληνικές και τρέχουν από τον Δρ. Κωνσταντίνο Φαρσαλινό, (Καρδιολόγος). Μέχρι στιγμής τα ευρήματα είναι θετικότατα και όπως ο ίδιος αναφέρει φαίνεται ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο έχει ελάχιστες συνέπειες στην υγεία σε σχέση με το συμβατικό. Αυτά λοιπόν γνωρίζει μέχρι σήμερα η επιστήμη, το θέμα ακόμα τρέχει και θα τρέχει για αρκετά χρόνια καθώς χρειάζονται μακροχρόνιες έρευνες για να φανούν οι επιπτώσεις.

Αυτά που σήμερα είμαστε σίγουροι είναι ότι:
1) Δεν υπάρχει παθητικό άτμισμα
2) ο ατμός αποτελείται από γλυκερίνη/προπυλενογλυκόλη, νικοτίνη και αρώματα.
3) Δεν προκαλεί υγρασία στους πνεύμονες
4) Οι υψηλές θερμοκρασίες στην αντίσταση είναι ικανές να μετατρέψουν αρώματα σε καρκινογόνες ουσίες, προσοχή στα watt/volt χρήσης
5) Δεν υπάρχει κανένας μα κανένας έλεγχος στα υγρά. (Υπάρχουν Έλληνες κατασκευαστές που τα περνάνε από χημικούς ελέγχους.)
6) Οι μπαταρίες δεν είναι παιχνίδι, είναι τεράστιας χωρητικότητας και χωρίς ασφάλειες, είναι άκρος επικίνδυνες σε περίπτωση βραχυκυκλώματος και ανάλογα την χημεία τους.
7) Στο εμπόριο υπάρχουν περισσότερες επικίνδυνες συσκευές παρά καλές, προσοχή και μακριά από τις φθηνές
8 ) Το Ελληνικό κράτος προωθεί το κάπνισμα και την Παπαστράτος, μην τους κάνετε την χάρη.
9) Δεν υπάρχει κανένα σοβαρός κρατικός έλεγχος, τα μέτρα είναι γελοία και σαν ατμιστής θα αντιμετωπίσεις περισσότερα προβλήματα από τους καπνιστές, δεν υπάρχουν υγρά παντού,  το ίδιο και μπαταρίες, ο Έλληνας όντας αγράμματος και τσομπάνης θα στην μπαίνει κάθε λίγο και λιγάκι για τον καρκίνο που 100% σύντομα θα βγάλεις, μπορεί να ακούγεται light αλλά είναι τόσο στρεσογόνο που δεν το άντεξα.

Πριν λοιπόν στρέψετε τον επόμενο που θέλει να ξεφύγει από την νικοτίνη στο τσιγάρο γιατί η θεία σας που έχει ξάδερφο στο πακιστάν σας είπε ότι τον σκότωσε το ηλεκτρονικό τσιγάρο γεμίζοντας υγρά τον εγκέφαλο του κάντε μια ερώτηση στον εαυτό σας, σίγουρα; Το ψάξατε; ή για ακόμα μία φορά λέτε αρλούμπες βασισμένες σε άλλες αρλούμπες; Το θέμα έχει να κάνει με δημόσια υγεία και όχι με εσάς.

Για τους υπόλοιπους που θέλουν να ενημερωθούν επί του θέματος προτείνω Κωνσταντίνο Φαρσαλινό για τα τρέχων δεδομένα και Mad Scientist για μία γενικότερη εικόνα περί του θέματος.

Ότι να ναι πραγματικα. ΚΑΝΕΙΣ δεν λέει ότι είναι χειρότερο από το κανονικό. ΚΑΝΕΙΣ. Καλύτερα να ατμίζεις παρά να καπνίζεις. Αυτό που λέω εγώ και πολλοί άλλοι είναι ότι ΝΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ 2. Αν δεν υπάρχει κανονικό τσιγάρο, δεν θα χρειάζεσαι και το ηλεκτρονικό για να το κόψεις ή για να παθαίνεις μικρότερη βλάβη. Και όταν λέμε να απαγορευτούν, εννοούμε να ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥΛΙΟΥΝΤΑΙ. να εξαφανισθούν από το πρόσωπο της γης.

Αναφορά σε κείμενο

ΒΓΑΛΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟΝ ΣΚΑΣΜΟ

Κλασσική φασιστική συμπεριφορά καπνιστών/ατμιστών...

2 λεπτά πριν, kwnssk είπε

ποιες ουσίες?

https://www.webmd.com/lung-cancer/vaping-lung-cancer

E-cigarettes, sometimes called vapes, run on batteries and heat up nicotine, flavorings, and other chemicals. They turn them into a vapor you can breathe in. Many chemicals that cause cancer are in this vapor. That includes formaldehyde, heavy metals, and particles that can get stuck in the deepest parts of your lungs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 228
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
2 minutes ago, orgixmh said:

Θέμα ηλεκτρονικό τσιγάρο, Ελλάδα 2010, άτμιζα τα καταραμένα ego-t, χάναν λάδια από παντού, οι μπαταρίες δεν έβγαζαν μέρα με την καμία αλλά από τον πρώτο χρόνο κιόλας άρχισα να νιώθω δυνατότερος, καλύτερες γεύσεις, όσφρηση και σιγά σιγά να φεύγουν τα χρου χρου.
Αφού λοιπόν ξεκίνησα με 18mg  νικοτίνη μέσα σε βάθος 4-5 ετών έριχνα την ποσότητα της νικοτίνης μέχρι που κατάφερα να την μειώσω σε 2mg.
Τι το θες; Ο περίγυρος μου τότε ήταν αυτό που λέμε μέσος Έλληνας, αυτό που διαβάζεις κατά μέσο όρο στο insomnia, η άλλη επέμενε ότι "γνωστός" της στην Τουρκία γέμισε υγρασία στους πνεύμονες και πέθανε, άλλος καρκίνο στον λαιμό και χιλιάδες βλακείες προκειμένου να πούνε το μακρύ και το κοντό τους.
Το θέμα εδώ είναι ότι όσο και αν η λογική είναι χάρισμα σου, γυρνώντας το βράδυ σπίτι όλα αυτά αρχίζουν και τρέχουν υποσυνείδητα, ο φόβος γεμίζει το μυαλό σου και η λογική πλέον σου παίζει παιχνίδια, έτσι όλη η προσπάθεια 5 ετών πήγε στα σκουπίδια, γύρισα στο τσιγάρο και σήμερα με τα χίλια ζόρια κρατιέμαι στο ένα πακέτο. Η υγεία μου έχει γυρίσει στις προ-ηλετρονικό καταστάσεις και αναρωτιέμαι για το εξής:

Όλοι εσείς που θέλετε να νιώθετε ότι έχετε άποψη και γνώσεις σε κάτι που δεν το έχετε, για μία φορά στην ζωή σας καταλάβετε ότι το θέμα είναι σοβαρό, το ηλεκτρονικό τσιγάρο σίγουρα δεν είναι αθώο αλλά είναι τουλάχιστον καλύτερο από τον καπνό.
ΒΓΑΛΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟΝ ΣΚΑΣΜΟ.  Μάθετε την έννοια του ΔΕΝ ΞΕΡΩ καθώς ούτε η επιστήμη δεν είναι σίγουρη για το θέμα και βουλώστε το επιτέλους.

Στο θέμα του ηλεκτρονικού τσιγάρου τρέχουν αρκετές έρευνες, αρκετές από αυτές είναι μάλιστα Ελληνικές και τρέχουν από τον Δρ. Κωνσταντίνο Φαρσαλινό, (Καρδιολόγος). Μέχρι στιγμής τα ευρήματα είναι θετικότατα και όπως ο ίδιος αναφέρει φαίνεται ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο έχει ελάχιστες συνέπειες στην υγεία σε σχέση με το συμβατικό. Αυτά λοιπόν γνωρίζει μέχρι σήμερα η επιστήμη, το θέμα ακόμα τρέχει και θα τρέχει για αρκετά χρόνια καθώς χρειάζονται μακροχρόνιες έρευνες για να φανούν οι επιπτώσεις.

Αυτά που σήμερα είμαστε σίγουροι είναι ότι:
1) Δεν υπάρχει παθητικό άτμισμα
2) ο ατμός αποτελείται από γλυκερίνη/προπυλενογλυκόλη, νικοτίνη και αρώματα.
3) Δεν προκαλεί υγρασία στους πνεύμονες
4) Οι υψηλές θερμοκρασίες στην αντίσταση είναι ικανές να μετατρέψουν αρώματα σε καρκινογόνες ουσίες, προσοχή στα watt/volt χρήσης
5) Δεν υπάρχει κανένας μα κανένας έλεγχος στα υγρά. (Υπάρχουν Έλληνες κατασκευαστές που τα περνάνε από χημικούς ελέγχους.)
6) Οι μπαταρίες δεν είναι παιχνίδι, είναι τεράστιας χωρητικότητας και χωρίς ασφάλειες, είναι άκρος επικίνδυνες σε περίπτωση βραχυκυκλώματος και ανάλογα την χημεία τους.
7) Στο εμπόριο υπάρχουν περισσότερες επικίνδυνες συσκευές παρά καλές, προσοχή και μακριά από τις φθηνές
8 ) Το Ελληνικό κράτος προωθεί το κάπνισμα και την Παπαστράτος, μην τους κάνετε την χάρη.
9) Δεν υπάρχει κανένα σοβαρός κρατικός έλεγχος, τα μέτρα είναι γελοία και σαν ατμιστής θα αντιμετωπίσεις περισσότερα προβλήματα από τους καπνιστές, δεν υπάρχουν υγρά παντού,  το ίδιο και μπαταρίες, ο Έλληνας όντας αγράμματος και τσομπάνης θα στην μπαίνει κάθε λίγο και λιγάκι για τον καρκίνο που 100% σύντομα θα βγάλεις, μπορεί να ακούγεται light αλλά είναι τόσο στρεσογόνο που δεν το άντεξα.

Πριν λοιπόν στρέψετε τον επόμενο που θέλει να ξεφύγει από την νικοτίνη στο τσιγάρο γιατί η θεία σας που έχει ξάδερφο στο πακιστάν σας είπε ότι τον σκότωσε το ηλεκτρονικό τσιγάρο γεμίζοντας υγρά τον εγκέφαλο του κάντε μια ερώτηση στον εαυτό σας, σίγουρα; Το ψάξατε; ή για ακόμα μία φορά λέτε αρλούμπες βασισμένες σε άλλες αρλούμπες; Το θέμα έχει να κάνει με δημόσια υγεία και όχι με εσάς.

Για τους υπόλοιπους που θέλουν να ενημερωθούν επί του θέματος προτείνω Κωνσταντίνο Φαρσαλινό για τα τρέχων δεδομένα και Mad Scientist για μία γενικότερη εικόνα περί του θέματος.

Δεν είμαι ειδικός και δεν το έψαξα τόσο πολύ το θέμα του ηλεκτρονικού τσιγάρου μιας και δεν είμαι αυτό που λέμε "σοβαρός καπνιστής/ατμιστής" αλλά δεν σε προβληματίζει το γεγονός πως όλα τα επιχειρήματα σχετικά με τη μειωμένη επικινδυνότητα του ΗΤ έχουν σαν σημείο αναφοράς ΜΟΝΟ το όνομα του συγκεκριμένου γιατρού??? Είναι σα να ψάχνουμε όλοι με αγωνία να βρούμε μια θετική μελέτη και χρησιμοποιούμε τελικά ...μόνο μία! 

Επίσης το ότι επέστρεψες στο κανονικό τσιγάρο "κατηγορώντας" τους γύρω σου, είναι μια αστεία δικαιολογία για να κρύψεις την αδυναμία σου που δεν μπόρεσε να αντισταθεί σε αυτό. Γιατί αν τρόμαξες με όσα άκουγες για το ΗΤ, θα έπρεπε να πανικοβληθείς με όσα ακούς και διαβάζεις για το κλασικό κάπνισμα... :)

2 minutes ago, Retromaniac said:

Οι άλλες ουσίες που περιέχει και έχουν αποδειχθεί ότι προκαλούν καρκίνο;  Προσπάθησε να μιλάς καλύτερα. Στο λέω για τελευταία φορά.

Αποφασίστε αν θέλετε να το σταματήσετε εδώ ή να αναγκαστούμε να αφαιρέσουμε όσα μηνύματα έχετε γράψει εως τώρα και οι 2... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Ότι να ναι πραγματικα. ΚΑΝΕΙΣ δεν λέει ότι είναι χειρότερο από το κανονικό. ΚΑΝΕΙΣ. Καλύτερα να ατμίζεις παρά να καπνίζεις. Αυτό που λέω εγώ και πολλοί άλλοι είναι ότι ΝΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ 2. Αν δεν υπάρχει κανονικό τσιγάρο, δεν θα χρειάζεσαι και το ηλεκτρονικό για να το κόψεις ή για να παθαίνεις μικρότερη βλάβη. Και όταν λέμε να απαγορευτούν, εννοούμε να ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥΛΙΟΥΝΤΑΙ. να εξαφανισθούν από το πρόσωπο της γης.

Κλασσική φασιστική συμπεριφορά καπνιστών/ατμιστών...


Δεν γράφω απάντηση σε εσένα και ναι συφωνώ με την απαγόρευση της νικοτίνης γενικότερα είτε το λέμε ηλεκτρονικό είτε όχι.

Αν είσαι αγράμματος και τσομπάνης και ώθησες κόσμο ξανά στο τσιγάρο τότε ναι είμαι φασίστας και ότι άλλο θέλεις.

Επεξ/σία από orgixmh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Δες από πάνω....

Sorry το έβαλα στα γρήγορα χωρίς να το διάβασω όλο....

https://www.webmd.com/lung-cancer/vaping-lung-cancer

Είναι φανερό ότι υπάρχουν ουσίες που προκαλούν καρκίνο. Όταν είναι αποδεδειγμένο ότι οι ουσίες αυτές προκαλούν καρκίνο, περιμένεις κάποιο θαύμα ότι στο ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν θα προκαλούν;

Αυτό που παραθέτεις δεν είναι επιστημονική έρευνα είναι δημοσιογραφικό άρθρο, σε ιατρικό (παραϊατρικό καλύτερα) σάιτ. Από αυτά που βγάζουν λεφτά με τα κλικ αυτών που ψάχνουν για να βρουν ότι ΌΝΤΩΣ έχουν κα΄τι σημαντικό. Όλη η επιχειρηματολογία του, κρέμεται από αυτό:

"It's hard to know how much of these chemicals you breathe in when you vape. The levels are usually lower in e-cigarettes than regular cigarettes. But some studies show that high-voltage e-cigarettes have more formaldehyde and other toxins than standard e-cigarettes". 

Όπως σου είπα, οι μόνες έγκυρες έρευνες έχουν δείξει ότι έχει το 1% των ουσιών που έχει το συμβατικό. Κάποιοι ερευνητές όμως, σε πανεπιστήμια τύπου Σιγκαπούρης και Χονγκ Κονγκ, που ήθελαν να κάνουν όνομα, έκαναν έρευνα, σε συνθήκες μη κανονικού ατμίσματος. Ανέβασαν πολύ το ρεύμα να στο πω λαϊκά, (είναι το δεύτερο bold μου), με αποτέλεσμα να μετράνε τον ατμό από μια διαδικασία στην οποία το βαμβάκι είναι καμένο, και προφανώς έχει της παναγιάς τα μάτια. Πίστεψε με, κανείς δεν ατμίζει καμένο βαμβάκι εν γνώσει του. Είναι αδύνατο. Όλα αυτά είναι γνωστά, τα ήξερα ήδη. Κάτι άλλο;

 

 

Επεξ/σία από tzavardin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρις να εχω διαβασει ολες τις απαντησεις εχω να πω σε ολους τους διαφωνουντες οτι αν καποιος κοψει την νικοτινη (σε καπνικη, ατμικη or whatever) θα καταλαβει οτι δεν υπαρχει απολαυση στο τσιγαρο. Μονο εθισμος.

 

Καπνιζα τα παντα (ηλεκτρονικα και μη) για 30 χρονια. 3 πακετα σχεδον την ημερα. Απο την στιγμη που το εκοψα συνηδειτοποίησα οτι το τσιγαρο δεν μου προσεφερε καμια παραπανω χαρα απο το να ειμαι ακαπνος.. Απλα μετα την παροδο των 20 λεπτων χωρις νικοτινη ξεκινουσε το στερητικο συνδρομο και επρεπε να παρω την δοση μου με καποιο τροπο ωστε να ερθω στα ΙΔΙΑ επιπεδα ανεσης με καποιον που δεν καπνιζει. Και ημουν ανθρωπος που βγηκα 3 το πρωι με χιονια να βρω περιπτερο σε φαση που ειχα ξεμεινει.

Προσπαθω να το εξηγησω σε φιλους καπνιστες οτι ειναι απλα εθισμενοι αλλα δεν το καταλαβαινουν. Εχει γινει τοση πλυση εγκεφαλου με το οτι το τσιγαρο ειναι απολαυση η μαγκια που αν δεν βγεις απεξω πιστευεις οτι το γουσταρεις και το απολαμβανεις και οχι οτι σε τραβαει απο την μυτη μια απο τις δυνατοτερες εθιστικες ουσιες.

 

Παρολα αυτα εχω ορκιστει οτι δεν θα γινω ποτε αντιπαθητικος αντικαπνιστης. Στο σπιτι μου επιτρεπω το καπνισμα σε οσους φιλους εξακολουθουν να καπνιζουν και πηγαινω σε ολα τα μαγαζια χωρις προβλημα. 

 

Just my two cents..

 

 

Επεξ/σία από vste
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billdanos είπε

Δεν είμαι ειδικός και δεν το έψαξα τόσο πολύ το θέμα του ηλεκτρονικού τσιγάρου μιας και δεν είμαι αυτό που λέμε "σοβαρός καπνιστής/ατμιστής" αλλά δεν σε προβληματίζει το γεγονός πως όλα τα επιχειρήματα σχετικά με τη μειωμένη επικινδυνότητα του ΗΤ έχουν σαν σημείο αναφοράς ΜΟΝΟ το όνομα του συγκεκριμένου γιατρού??? Είναι σα να ψάχνουμε όλοι με αγωνία να βρούμε μια θετική μελέτη και χρησιμοποιούμε τελικά ...μόνο μία! 

Επίσης το ότι επέστρεψες στο κανονικό τσιγάρο "κατηγορώντας" τους γύρω σου, είναι μια αστεία δικαιολογία για να κρύψεις την αδυναμία σου που δεν μπόρεσε να αντισταθεί σε αυτό. Γιατί αν τρόμαξες με όσα άκουγες για το ΗΤ, θα έπρεπε να πανικοβληθείς με όσα ακούς και διαβάζεις για το κλασικό κάπνισμα... :)

Αποφασίστε αν θέλετε να το σταματήσετε εδώ ή να αναγκαστούμε να αφαιρέσουμε όσα μηνύματα έχετε γράψει εως τώρα και οι 2... 

Βildanos σου έκανα report από το πρώτο μήνυμά του. Βλέπεις ότι δείχνω τρομερή εγκράτεια. Στην θέση μου ίσως δεν έδειχνες. Δεν ξέρω τι περιμένεις. 

2 λεπτά πριν, orgixmh είπε


Δεν γράφω απάντηση σε εσένα και ναι συφωνώ με την απαγόρευση της νικοτίνης γενικότερα είτε το λέμε ηλεκτρονικό είτε όχι.

Αν είσαι αγράμματος και τσομπάνης και ώθησες κόσμο ξανά στο τσιγάρο τότε ναι είμαι φασίστας και ότι άλλο θέλεις.

Εγώ στους καπνιστές τους λέω ή να το κόψουν ή να πάνε στο ηλεκτρονικό. Απλά βλέπω ότι και οι 2 τύποι, δείχνουν την ίδια άρνηση να πιστέψουν ότι κάνει κακό αυτό που κάνουν και φυσικά λειτουργούν φασιστικά εις βάρος των άλλων μέσα στην κοινωνία. Ο τρόπος δε που μιλάς τα λέει όλα...

4 λεπτά πριν, vste είπε

Παρολα αυτα εχω ορκιστει οτι δεν θα γινω ποτε αντιπαθητικος αντικαπνιστης. Στο σπιτι μου επιτρεπω το καπνισμα σε οσους φιλους εξακολουθουν να καπνιζουν και πηγαινω σε ολα τα μαγαζια χωρις προβλημα. 

Just my two cents..

Η λογική των καπνιζόντων. Αυτοί που δεν επιτρέπουν το κάπνισμα στο σπίτι τους ή δεν θέλουν το καπνιστής δίπλα τους στο μαγαζί είναι αντιπαθητικοί αντικαπνιστές...

Κοινωνία ώρα μηδέν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, billdanos είπε

Δεν είμαι ειδικός και δεν το έψαξα τόσο πολύ το θέμα του ηλεκτρονικού τσιγάρου μιας και δεν είμαι αυτό που λέμε "σοβαρός καπνιστής/ατμιστής" αλλά δεν σε προβληματίζει το γεγονός πως όλα τα επιχειρήματα σχετικά με τη μειωμένη επικινδυνότητα του ΗΤ έχουν σαν σημείο αναφοράς ΜΟΝΟ το όνομα του συγκεκριμένου γιατρού??? Είναι σα να ψάχνουμε όλοι με αγωνία να βρούμε μια θετική μελέτη και χρησιμοποιούμε τελικά ...μόνο μία! 

Επίσης το ότι επέστρεψες στο κανονικό τσιγάρο "κατηγορώντας" τους γύρω σου, είναι μια αστεία δικαιολογία για να κρύψεις την αδυναμία σου που δεν μπόρεσε να αντισταθεί σε αυτό. Γιατί αν τρόμαξες με όσα άκουγες για το ΗΤ, θα έπρεπε να πανικοβληθείς με όσα ακούς και διαβάζεις για το κλασικό κάπνισμα... :)

Αποφασίστε αν θέλετε να το σταματήσετε εδώ ή να αναγκαστούμε να αφαιρέσουμε όσα μηνύματα έχετε γράψει εως τώρα και οι 2... 

Ορίστε και η ψυχολογική ανάλυση, ινσόμνια users, εγγύηση.
Ένα μήνυμα έγραψα αγαπητέ μου στο θέμα, ένα, είμαι καπνιστής, ήμουν ατμιστής και το θέμα με αφορά, εσύ; Είσαι εδώ για να πεις το μακρύ σου και το κοντό σου ε κάτι που δεν σε αφορά; 
Είσαι εδώ γιατί; Για να κρίνεις καπνιστές για το πόσο χαβαλέ έχει η εξάρτιση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, newton91 είπε

Πουλιουνται τα κανονικα τσιγαρα σε ανηλικους στο Σαν Φρανσισκο; Δεν ξερω, απλα ρωταω

Όχι.

http://leginfo.legislature.ca.gov/faces/billTextClient.xhtml?bill_id=201520162SB7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

" Ο Dennis Herrera, νομικός εκπρόσωπος της πόλης δήλωσε ότι ανήλικοι και νεαρά άτομα «έχουν σχεδόν αδιάκριτη πρόσβαση σε ένα προϊόν που δεν θα έπρεπε καν να πωλείται». "

συμφωνώ απόλυτα με αυτό που κάνει στο Σάν Φρανσίσκο ,  τα καταστήματα ηλεκτρονικών τσιγάρων έχουν συνδεθεί με την οικονομική και  πολιτιστική παρακμή μιας κοινωνίας , ανοίγουν όπου ναναι και σε υπερβολικό αριθμό , το βλέπουμε και εδώ , υποβαθμίζουν όποια γειτονιά και δρόμο ανοίγουν , τα βλέπουμε κοντά σε σχολεία , μυούν τα παιδιά που το βλέπουν σαν παιχνίδι σε μία υπο κουλτούρα που δεν έχει κανένα νόημα και επιβαρύνουν και το σύστημα υγείας , νομίζω θα έπρεπε να διανέμονται μόνο απο φαρμακεία με συνταγή γιατρού για απεξάρτηση απο χρόνιο κάπνισμα τσιγάρων

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Η λογική των καπνιζόντων. Αυτοί που δεν επιτρέπουν το κάπνισμα στο σπίτι τους ή δεν θέλουν το καπνιστής δίπλα τους στο μαγαζί είναι αντιπαθητικοί αντικαπνιστές...

Κοινωνία ώρα μηδέν...

Πιθανον να ειναι η λογικη των καπνιζοντων. Η να ειναι η ηλικια (παιδι των 80s-90s) Εχω κατανοηση στους εθισμους του καθενα γιατι πιστευω οτι δικια του ειναι η ζωη, οτι θελει την κανει. Επισης σε πληροφορω οτι οι περισσοτεροι καπνιστες φιλοι, ακομα και αν το επιτρεπω σπιτι μου, ειτε κανουν ελαχιστα τσιγαρα, ειτε βγαινουν εξω μονοι τους ακομα και τον χειμωνα γιατι δεν θελουν να μυρισει το σπιτι. Πολλες φορες με το φιλοτιμο πετυχαινεις περισσοτερα απο οτι με τον στεγνο φασισμο φιλε μου.

 

Επεξ/σία από vste
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Leparte1862 είπε

Μπραβο ...πολυ σωστη κινηση!!! Γνωστος μου επαθε μεγαλο θεμα με το ηλεκτρονικο τσιγαρο!!! Δεν ειναι τοσο αθωα οσω λενε !! Εν τω μεταξυ για εναν καινουργιο καπνιστη ...ειναι πιο ωραιο το ατμισμα απο το κλασικο τσιγαρο και πιο ευκολα προσβασιμο για εναν νεο να το ξεκινησει. Γενικα οτι μετρο ειναι κατα τον μεγαλων εταιρειων με συμφεροντα ...καλο ειναι!!

Τι επαθε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ethereum είπε

" Ο Dennis Herrera, νομικός εκπρόσωπος της πόλης δήλωσε ότι ανήλικοι και νεαρά άτομα «έχουν σχεδόν αδιάκριτη πρόσβαση σε ένα προϊόν που δεν θα έπρεπε καν να πωλείται». "

συμφωνώ απόλυτα με αυτό που κάνει στο Σάν Φρανσίσκο ,  τα καταστήματα ηλεκτρονικών τσιγάρων έχουν συνδεθεί με την οικονομική και  πολιτιστική παρακμή μιας κοινωνίας , ανοίγουν όπου ναναι και σε υπερβολικό αριθμό , το βλέπουμε και εδώ , υποβαθμίζουν όποια γειτονιά και δρόμο ανοίγουν , τα βλέπουμε κοντά σε σχολεία , μυούν τα παιδιά που το βλέπουν σαν παιχνίδι σε μία υπο κουλτούρα που δεν έχει κανένα νόημα και επιβαρύνουν και το σύστημα υγείας , νομίζω θα έπρεπε να διανέμονται μόνο απο φαρμακεία με συνταγή γιατρού για απεξάρτηση απο χρόνιο κάπνισμα τσιγάρων

Ελα τωρα. δεν παίζει. Είναι διπλος λογαριασμός. Το ότι πρέπει να μην ανοίγουν όπου να ναι.. συμφωνώ. Αλλά πως δημιουγούν παρακμή οικονομική και πολιτιστική? Αλλα και πως ακριβώς υποβαθμίζουν δρόμους και γειτονιές?

Εκεί που λέω όχι άλλο post, τσακ ένα ακόμα τρολ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Suzumebachi είπε

Τι επαθε?

Κολούμπρα μάλλον, δεν μας απάντησε ποτέ ο φίλος, γιατί 1)προφανώς ο φανταστικός φίλος του δεν έπαθε φανταστική αρρώστεια από το ηλεκτρονικό τσιγάρο και είπε απλά να αμολήσει μπαρούφα ή 2) ο φίλος του ήταν 30 χρόνια καπνιστής και έπαθε δυστυχώς καρκίνο, αυτό που προσπαθούμε να αποφύγουμε όλοι εμείς που προσπαθούμε να το κόψουμε. Έπαθε δηλαδή αυτό που έχει πάθει και ο άνθρωπος που απεικονίζεται έξω από τα πακέτα κανονικών τσιγάρων, που έχει μια τομή στην πλάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κόψει το αληθινό τσιγάρο εδώ και 9 χρόνια, δεν θέλω να έχω καμία σχέση με οτιδήποτε σχετίζεται με νικοτίνη και τα συναφή. Εύχομαι σε όλους σας να απαλλαγείτε από αυτόν τον διάολο σε οποιαδήποτε μορφή του ηλεκτρονική ή κανονική 

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...