Προς το περιεχόμενο

Οδηγός παραμετροποίησης FRITZ!Fon και VoIP Telephony στα FRITZ!BOX. Χαρακτηριστικά και δυνατότητες.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, giannisnt1982 είπε

έχω πάθει ότι εσύ έρχεται τεχνικός τα κοιτάει δεν έχει ιδέα από το ρουτερ το καινούργιο ούτε ότι το πουλάει η cosmοte γιατί έλεγε ότι δεν κάνει ότι χάλασε και άλλα με τα πολλά την άλλη μέρα με πήρε τηλ. ότι κάτι βρήκε και το φτιάξανε άλλα 2 μέρες δεν είχα τηλ

Α ωραία πράγματα . Βρε εδώ πήγα το δοκίμασα σε άλλον φιλο με κοσμοτε καο παίζει κανονικά . Τι σκατα έχουν κάνει και δεν φτιάχνει σε εμένα δεν ξέρω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 371
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, poulinos είπε

ta powerlines θα παιξουν αλλα δεν ξερω αν θα μπορεις να δωσεις full ταχυτητα εκει που θες λογω της φυσης του powerline.κανονικα  δεν πρεπει να σου κανει παρεμβολη η συνδεση σε ταφ. το εχω δει και παιζει μια χαρα. η αλλη λυση ειναι η γραμμη να μπει πρωτα στον συναγερμο απο το router και μετα απο το router να παει στις υπολοιπες πριζες. δεν θες φιλτρακια σπλιττερακια κτλ αφου παιρνεις απο την Fxs.

 

Ετσι και αλλιως με τα power lines ουτε και τωρα εχω full ταχυτητα.

Δεν χρησιμοποιω πριζες , το τηλεφωνο ειναι συνδεδεμενο πανω στο ρουτερ στο fon1 και στο fon2 εχω τον συναγερμο (speedport plus) . Αν συνδεσω και τα δυο σε ταυ εχει παρεμβολη το τηλεφωνο.

Εδω ειναι το προβλημα μου και το σκεφτομαι για 7530

Επεξ/σία από jogatore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, stiliandreas είπε

Ευχαριστώ αλλά ότι κι αν έχω κάνει τίποτα . Θα περιμένω τον τεχνικό . Πιο παλιό firmware όντως δεν βρίσκω με τίποτα . 

Έκανα τώρα αίτημα να μου στείλουν κωδικούς τηλεφωνίας μήπως τους περάσω και λυθεί το θέμα 

Μήπως ξέρεις ακριβώς ρυθμίσεις για να βάλω το VoIP χειροκίνητα στο fritzbox ? Θα μου στείλουν σε λίγο κωδικούς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια για να μην ανοιγω και ειναι θεμα εχω μια ερωτηση. Μπηκα σε καινουριο σπιτι και εβαλα 300αρα στην cosmote .Για τηλεφωνο πηρα το c6 .Παιζει το τηλεφωνο μονο του με το μοντεμ που μου εδωσε η cosmote , ή θα πρεπει να αγορασω της fritz υποχρεωτικα ? Ευχαριστω εκ των προτερων !

ΥΓ Ενω αγορασα υποτιθεται το international οπως ελεγε στο skroutz ολα ειναι στα γερμανικα και απ οτι καταλαβαινω για να γυρισει στα αγγλικα θα πρεπει να κανω το pair με το μοντεμ.

Επεξ/σία από Manthos91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/01/2024 at 16:51, stiliandreas said:

Ευχαριστώ αλλά ότι κι αν έχω κάνει τίποτα . Θα περιμένω τον τεχνικό . Πιο παλιό firmware όντως δεν βρίσκω με τίποτα . 

Έκανα τώρα αίτημα να μου στείλουν κωδικούς τηλεφωνίας μήπως τους περάσω και λυθεί το θέμα 

ειναι και αυτο μια λυση να στα δωσουν αλλα καλο θα ειναι να τα περασεις γρηγορα στο αρχικο Router  (speedport)που εχεις απο cosmote για να  ενεργοποιηθουν και μετα να τα περασεις στο fritz!box .γιατι εχουν συγκεκριμενη διαρκεια.

On 13/01/2024 at 09:14, jogatore said:

 

Ετσι και αλλιως με τα power lines ουτε και τωρα εχω full ταχυτητα.

Δεν χρησιμοποιω πριζες , το τηλεφωνο ειναι συνδεδεμενο πανω στο ρουτερ στο fon1 και στο fon2 εχω τον συναγερμο (speedport plus) . Αν συνδεσω και τα δυο σε ταυ εχει παρεμβολη το τηλεφωνο.

Εδω ειναι το προβλημα μου και το σκεφτομαι για 7530

κανονικα δεν θα πρεπε να εχεις παρεμβολες.το εχω δειαπειρες φορες και δεν υπηρχε προβλημα.πως το εννοεις το παρεμβολες?

On 13/01/2024 at 11:14, stiliandreas said:

Μήπως ξέρεις ακριβώς ρυθμίσεις για να βάλω το VoIP χειροκίνητα στο fritzbox ? Θα μου στείλουν σε λίγο κωδικούς 

λογικα θα σου δωσουν και sip servers κτλ.

On 13/01/2024 at 15:52, Manthos91 said:

Καλησπερα παιδια για να μην ανοιγω και ειναι θεμα εχω μια ερωτηση. Μπηκα σε καινουριο σπιτι και εβαλα 300αρα στην cosmote .Για τηλεφωνο πηρα το c6 .Παιζει το τηλεφωνο μονο του με το μοντεμ που μου εδωσε η cosmote , ή θα πρεπει να αγορασω της fritz υποχρεωτικα ? Ευχαριστω εκ των προτερων !



ΥΓ Ενω αγορασα υποτιθεται το international οπως ελεγε στο skroutz ολα ειναι στα γερμανικα και απ οτι καταλαβαινω για να γυρισει στα αγγλικα θα πρεπει να κανω το pair με το μοντεμ.

μολις το κανεις pair θα γυρισει στα αγγλικα και θα σου βγαλει και για Firmware αν εχει.

οποιοδηποτε τηλεφωνο μπορει να συνδεθει στην fxs οπως και τα ασυρματα μπορουν να συνδεθουν στο dect ασχετα αν ειναι Fritz ή οχι.τωρα αν ειναι ολα συμβατα στο dect ειναι αλλη ερωτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, poulinos είπε

ειναι και αυτο μια λυση να στα δωσουν αλλα καλο θα ειναι να τα περασεις γρηγορα στο αρχικο Router  (speedport)που εχεις απο cosmote για να  ενεργοποιηθουν και μετα να τα περασεις στο fritz!box .γιατι εχουν συγκεκριμενη διαρκεια.

κανονικα δεν θα πρεπε να εχεις παρεμβολες.το εχω δειαπειρες φορες και δεν υπηρχε προβλημα.πως το εννοεις το παρεμβολες?

λογικα θα σου δωσουν και sip servers κτλ.

μολις το κανεις pair θα γυρισει στα αγγλικα και θα σου βγαλει και για Firmware αν εχει.

οποιοδηποτε τηλεφωνο μπορει να συνδεθει στην fxs οπως και τα ασυρματα μπορουν να συνδεθουν στο dect ασχετα αν ειναι Fritz ή οχι.τωρα αν ειναι ολα συμβατα στο dect ειναι αλλη ερωτηση

Α δεν μπορώ να τα περάσω απευθείας στο Fritzbox ? Έτσι μου είπαν μα τα περάσω εκεί απευθείας . Ακόμα περιμένω κωδικούς . Μέσα στην ήμερε μου είπαν . 2 ημέρες περιμένω και ακόμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, stiliandreas said:

Α δεν μπορώ να τα περάσω απευθείας στο Fritzbox ? Έτσι μου είπαν μα τα περάσω εκεί απευθείας . Ακόμα περιμένω κωδικούς . Μέσα στην ήμερε μου είπαν . 2 ημέρες περιμένω και ακόμα 

μπορεις.αλλα αν δεν παιξει για καποιο λογο τοτε οι κωδικοι θα γινουν expire. δεν ξερω ποσο κρατανε.ισως ο @jkoukos να σου πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, poulinos είπε

μπορεις.αλλα αν δεν παιξει για καποιο λογο τοτε οι κωδικοι θα γινουν expire. δεν ξερω ποσο κρατανε.ισως ο @jkoukos να σου πει.

Ναι διαρκούν για μισή ώρα μου είπαν οι κωδικοί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, stiliandreas said:

Ναι διαρκούν για μισή ώρα μου είπαν οι κωδικοί 

ωραια.αρα καλο θα ηταν να μπουν στο speedport για να παιξει και να μεινουν σταθεροι παρα να τους δοκιμαζεις στο fritz και να μην παιξει σε μιση ωρα και μετα να τρεχεις να ξαναζητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, poulinos είπε

ωραια.αρα καλο θα ηταν να μπουν στο speedport για να παιξει και να μεινουν σταθεροι παρα να τους δοκιμαζεις στο fritz και να μην παιξει σε μιση ωρα και μετα να τρεχεις να ξαναζητας.

Απλά στο speedport plus έπαιζε έτσι κι αλλιώς το τηλ . Αλλά εσυ λες να το βάλω στο speedport plus για να παραμείνουν μόνιμα αυτοί σε περίπτωση που δεν παίξει ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, stiliandreas said:

Απλά στο speedport plus έπαιζε έτσι κι αλλιώς το τηλ . Αλλά εσυ λες να το βάλω στο speedport plus για να παραμείνουν μόνιμα αυτοί σε περίπτωση που δεν παίξει ε;

τους περνας στο speedport MANUALLY με σκοπο να μην αλλαξει ο κωδικος σε 30 λεπτα οποτε μετα να μπορεις να εχεις χρονο για να κανεις δοκιμες στο fritz. Γιατι τα 30 λεπτα ειναι λιγα.μια να μην σου παιξει στο Fritz!box πανε τα 30 λεπτα εφυγαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stiliandreas είπε

Απλά στο speedport plus έπαιζε έτσι κι αλλιώς το τηλ . Αλλά εσυ λες να το βάλω στο speedport plus για να παραμείνουν μόνιμα αυτοί σε περίπτωση που δεν παίξει ε;

Εντωμεταξύ τώρα ξανά μίλησα , ξανά έκανε καθαρισμό της τηλεφωνίας αλλά τίποτα και ξαφνικά μου λέει γενικευμένο πρόβλημα στην περιοχή , μα της λέω με το speedport παίζει κανονικά η τηλεφωνία και δεν είχα θέμα . Στο fritzbox δεν παίζει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, stiliandreas said:

Εντωμεταξύ τώρα ξανά μίλησα , ξανά έκανε καθαρισμό της τηλεφωνίας αλλά τίποτα και ξαφνικά μου λέει γενικευμένο πρόβλημα στην περιοχή , μα της λέω με το speedport παίζει κανονικά η τηλεφωνία και δεν είχα θέμα . Στο fritzbox δεν παίζει 

αυτα τα support....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, poulinos είπε

αυτα τα support....

Δεν υπάρχουν οι τύποι . 3 ημέρες μιλάω για να σταλούν οι κωδικοί και όλο λένε κάνουμε επίσπευση να σταλούν άμεσα . Έλεος δηλαδή . 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, stiliandreas said:

Δεν υπάρχουν οι τύποι . 3 ημέρες μιλάω για να σταλούν οι κωδικοί και όλο λένε κάνουμε επίσπευση να σταλούν άμεσα . Έλεος δηλαδή . 

υπομονη .δεν μπορω να πω τπτ αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...