Προς το περιεχόμενο

Οδηγός παραμετροποίησης FRITZ!Fon και VoIP Telephony στα FRITZ!BOX. Χαρακτηριστικά και δυνατότητες.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 minutes ago, dakangr said:

Το fritzbox γινεται dect repeater για το τηλέφωνο;

The FRITZ!Box itself cannot be used as a DECT repeater and also does not function as one when used as a Mesh Repeater. However, in the FRITZ! Mesh you can register your cordless telephones with the Mesh Master and the Mesh Repeater and manually select the desired access point as necessary.

 

μπορεις να το κανεις αλλα δεν μπορεις να το εχεις ως repeater με την εννοια του roaming.δηλαδη να προχωρας και να αλλαζεις στο καθε Repeater.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 371
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα στην ομάδα. Αγόρασα και εγώ ένα Fritz 7530 AX και προσπαθώ να συνδέσω την τηλεφωνία χωρίς αποτέλεσμα. Το ιντερνετ δουλεύει κανονικά. Ακολούθησα τις οδηγίες του @poulinos  για να παρατήνω τη λήξη του κωδικού και αφού μου έδωσαν τον κωδικό τηλεφωνίας από την cosmote τον πέρασα στο speedport plus 2 και η τηλεφωνία με αυτό δουλεύει απροβλημάτιστα. Στην συνέχεια έβαλα τον κωδικό στο 7530 και username +30τηλέφωνο@ims.otenet.gr καθώς και τα υπόλοιπα ims.otenet.gr και τις λοιπές ρυθμίσεις όπως τις παραθέτει ο @stiliandreas χωρίς αποτέλεσμα όμως. Τι μπορεί να γίνεται λάθος; Παρακάτω παραθέτω εικόνες από τις ρυθμίσεις μου ανα μπορεί κάποιος να ελέγξει και να βοηθήσει.

1.png

2.png

3.png

4.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, alex-rocko6723 said:

Καλησπέρα στην ομάδα. Αγόρασα και εγώ ένα Fritz 7530 AX και προσπαθώ να συνδέσω την τηλεφωνία χωρίς αποτέλεσμα. Το ιντερνετ δουλεύει κανονικά. Ακολούθησα τις οδηγίες του @poulinos  για να παρατήνω τη λήξη του κωδικού και αφού μου έδωσαν τον κωδικό τηλεφωνίας από την cosmote τον πέρασα στο speedport plus 2 και η τηλεφωνία με αυτό δουλεύει απροβλημάτιστα. Στην συνέχεια έβαλα τον κωδικό στο 7530 και username +30τηλέφωνο@ims.otenet.gr καθώς και τα υπόλοιπα ims.otenet.gr και τις λοιπές ρυθμίσεις όπως τις παραθέτει ο @stiliandreas χωρίς αποτέλεσμα όμως. Τι μπορεί να γίνεται λάθος; Παρακάτω παραθέτω εικόνες από τις ρυθμίσεις μου ανα μπορεί κάποιος να ελέγξει και να βοηθήσει.

1.png

2.png

3.png

4.png

στον wizard διαλεξες cosmote για το Internet?

display name αν και δεν ξερω αν θα αλλαξει κατι βαλε οτι εβαλες στο Username.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα.firmware update κανε.πρεπει να εχει βγει το fritz!os 7.80

34 minutes ago, alex-rocko6723 said:

Τελικά δούλεψε με αυτές τις ρυθμίσεις. Απλά ήθελε λίγο χρόνο για να ενεργοποιηθεί και να ανάψει πράσινο! Ευχαριστώ για την βοήθεια!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, alex-rocko6723 said:

Ναι έχει βγεί και έχω κάνει ευχαριστώ.

θα το ευχαριστηθεις.μπορεις να ορισεις στα Updates να τα κανει και μονο του install για να μην ξαναασχοληθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/2/2024 στις 12:38 ΠΜ, alex-rocko6723 είπε

Τελικά δούλεψε με αυτές τις ρυθμίσεις. Απλά ήθελε λίγο χρόνο για να ενεργοποιηθεί και να ανάψει πράσινο! Ευχαριστώ για την βοήθεια!

Σε αυτές τις ρυθμίσεις που δείχνεις το password είναι από τα στοιχεία για την σύνδεση του σταθερού σου που μας έδωσε η cosmote και αν ναι στο πεδίο username δεν θάπρεπε να βάλουμε το αντίστοιχο που μας έδωσαν τύπου [email protected]?

Παιδεύομαι κι εγώ τώρα γι αυτό ρωτάω.

Όταν λες ήθελε λίγο χρόνο, πόσο περίπου εννοείς?

Στο 13888 εχθές μου είπαν ότι θα μου στείλουν τα VoIP προσωπικά διαπιστευτήρια, αλλά δεν ξέρω αν εννοεί το username & το password για την γενική internet σύνδεσή μου (με όνομα τον αριθμό του σταθερού μου εννοώ) που μου έδωσε κάποιος άλλος τεχνικός λίγες ώρες πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, barbaperiergos είπε

Σε αυτές τις ρυθμίσεις που δείχνεις το password είναι από τα στοιχεία για την σύνδεση του σταθερού σου που μας έδωσε η cosmote και αν ναι στο πεδίο username δεν θάπρεπε να βάλουμε το αντίστοιχο που μας έδωσαν τύπου [email protected]?

Παιδεύομαι κι εγώ τώρα γι αυτό ρωτάω.

Όταν λες ήθελε λίγο χρόνο, πόσο περίπου εννοείς?

Στο 13888 εχθές μου είπαν ότι θα μου στείλουν τα VoIP προσωπικά διαπιστευτήρια, αλλά δεν ξέρω αν εννοεί το username & το password για την γενική internet σύνδεσή μου (με όνομα τον αριθμό του σταθερού μου εννοώ) που μου έδωσε κάποιος άλλος τεχνικός λίγες ώρες πριν.

Το password ήρθε με SMS ύστερα από τηλέφωνο στο13788. Το pass το έβαλα αρχικά στην τηλεφωνία του speedport έτσι να μη λήγει εντός 30 λεπτών για να έχω χρόνο για ψαχουλεμα στο Fritz σύμφωνα με υπόδειξη του @poulinos. Μετά έβαλα το Fritz και το user και pass του ίντερνετ έρχονται αυτόματα μόνοι τους στη μορφή που αναφέρεις επάνω. Μετά έβαλα τον κωδικό στην τηλεφωνία με user της μορφής [email protected] και ρυθμίσεις όπως φαίνονται πάνω και τις οποίες πήρα από @stiliandreas. Στην αρχή εμφάνισε γκρι στο νούμερο και δε δούλευε. Εκεί με έπιασε απογοήτευση και τα παράτησα. Πήγα ύστερα από τρεις ώρες να το ξαναδώ για να το μαστορεψω και είχε γίνει πράσινο και όλα δούλευαν κανονικά. Μπορεί να είχε δουλέψει και νωρίτερα εγώ το τσεκαρα μετά από τρεις ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, εγώ περίμενα μόνο μισή ώρα και μετά έφυγα από το σπίτι για 5 ώρες κι όταν γύρισα το info ήταν σταθερά κόκκινο. Έβαλα πίσω το εργοστασιακό ρούτερ και περιμένω τους κωδικούς από cosmote.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως όταν πέρασα τους κωδικούς και τις ρυθμίσεις αυτές ήρθε το τηλέφωνο το πολύ σε 5 λεπτά . Ίσως με το νέο firmware να διορθώθηκε ή παίζει και να αργεί παραπάνω να γίνει registered το τηλέφωνο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 15/02/2024 at 18:42, alex-rocko6723 said:

Το password ήρθε με SMS ύστερα από τηλέφωνο στο13788. Το pass το έβαλα αρχικά στην τηλεφωνία του speedport έτσι να μη λήγει εντός 30 λεπτών για να έχω χρόνο για ψαχουλεμα στο Fritz σύμφωνα με υπόδειξη του @poulinos. Μετά έβαλα το Fritz και το user και pass του ίντερνετ έρχονται αυτόματα μόνοι τους στη μορφή που αναφέρεις επάνω. Μετά έβαλα τον κωδικό στην τηλεφωνία με user της μορφής [email protected] και ρυθμίσεις όπως φαίνονται πάνω και τις οποίες πήρα από @stiliandreas. Στην αρχή εμφάνισε γκρι στο νούμερο και δε δούλευε. Εκεί με έπιασε απογοήτευση και τα παράτησα. Πήγα ύστερα από τρεις ώρες να το ξαναδώ για να το μαστορεψω και είχε γίνει πράσινο και όλα δούλευαν κανονικά. Μπορεί να είχε δουλέψει και νωρίτερα εγώ το τσεκαρα μετά από τρεις ώρες.

ή με restart να επαιζε πιο γρηγορα.

On 15/02/2024 at 19:57, barbaperiergos said:

Ευχαριστώ, εγώ περίμενα μόνο μισή ώρα και μετά έφυγα από το σπίτι για 5 ώρες κι όταν γύρισα το info ήταν σταθερά κόκκινο. Έβαλα πίσω το εργοστασιακό ρούτερ και περιμένω τους κωδικούς από cosmote.

to Username συνηθως ειναι το τηλεφωνο πχ +30210 'ή 30210 κτλ @παροχος.

On 15/02/2024 at 22:35, stiliandreas said:

Εμένα πάντως όταν πέρασα τους κωδικούς και τις ρυθμίσεις αυτές ήρθε το τηλέφωνο το πολύ σε 5 λεπτά . Ίσως με το νέο firmware να διορθώθηκε ή παίζει και να αργεί παραπάνω να γίνει registered το τηλέφωνο . 

και προς τους 2 πιο πανω.καντε και το firmware update στην 7.80.

On 15/02/2024 at 11:20, barbaperiergos said:

Σε αυτές τις ρυθμίσεις που δείχνεις το password είναι από τα στοιχεία για την σύνδεση του σταθερού σου που μας έδωσε η cosmote και αν ναι στο πεδίο username δεν θάπρεπε να βάλουμε το αντίστοιχο που μας έδωσαν τύπου [email protected]?

Παιδεύομαι κι εγώ τώρα γι αυτό ρωτάω.

Όταν λες ήθελε λίγο χρόνο, πόσο περίπου εννοείς?

Στο 13888 εχθές μου είπαν ότι θα μου στείλουν τα VoIP προσωπικά διαπιστευτήρια, αλλά δεν ξέρω αν εννοεί το username & το password για την γενική internet σύνδεσή μου (με όνομα τον αριθμό του σταθερού μου εννοώ) που μου έδωσε κάποιος άλλος τεχνικός λίγες ώρες πριν.

αλλα τα στοιχεια για το Internet αλλα για την τηλεφωνια. η τηλεφωνια εχει username, password, display name ,registrat server κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά τα VoIP διαπιστευτήρια που μου έστειλε ο OTE μετά από υπογεγραμένη αίτηση και φωτοτυπία ταυτότητας (διαδικτυακά) ήταν ένα ξερό password και καλά νάναι τα παιδιά εδώ που έδειξαν τι βάζουμε στα υπόλοιπα πεδία, ισως εκεί στον ΟΤΕ νομίζουν ότι απευθύνονται σε τεχνικούς συνάδελφους και όχι σε απλούς ή μεσους χρήστες.

Μόλις τα συμπλήρωσα όλα τα πεδία (εκτός από το STUN server, το άφησα κενό) αποθήκευσα βγήκα και ξαναμπήκα και ήταν όλα πράσινα και το σταθερό δούλεψε κανονικά.

Απορώ για τις κριτικές στο skroutz για αυτήν την συσκευή που γράφουν ότι αν είσαι Cosmote απλά την επιλέγεις στις ρυθμίσεις και όλα συνδέονται από μόνα τους, plug'n'play!!!

Αμ δε!

Επεξ/σία από barbaperiergos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, barbaperiergos said:

Τελικά τα VoIP διαπιστευτήρια που μου έστειλε ο OTE μετά από υπογεγραμένη αίτηση και φωτοτυπία ταυτότητας (διαδικτυακά) ήταν ένα ξερό password και καλά νάναι τα παιδιά εδώ που έδειξαν τι βάζουμε στα υπόλοιπα πεδία, ισως εκεί στον ΟΤΕ νομίζουν ότι απευθύνονται σε τεχνικούς συνάδελφους και όχι σε απλούς ή μεσους χρήστες.

Μόλις τα συμπλήρωσα όλα τα πεδία (εκτός από το STUN server, το άφησα κενό) αποθήκευσα βγήκα και ξαναμπήκα και ήταν όλα πράσινα και το σταθερό δούλεψε κανονικά.

Απορώ για τις κριτικές στο skroutz για αυτήν την συσκευή που γράφουν ότι αν είσαι Cosmote απλά την επιλέγεις στις ρυθμίσεις και όλα συνδέονται από μόνα τους, plug'n'play!!!

Αμ δε!

καποιοι λενε οτι αυτα που εδινε ο οτε επαιζαν κατευθειαν.αλλοι ειπαν οτι αυτα που πηραν απο το εμποριο ειτε την πρωτη φορα τα σεταραν με την βοηθεια του help desk χωρις ομως να τους δωσουν τα στοιχεια ειτε καλεσαν την τεχνικη υποστηριξη και πριν προλαβουν να μιλησουν με εκπροσωπο  ειχε παιξει. οτι επαιξε δηλαδη οταν το αυτοματο συστημα τους ζητησε το σταθερο νουμερο για να γινει ο πρωτος ελεγχος.δεν ξερω αν αλλαξαν κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη μια απορία επιτρέψτε μου.

Αν συνδέσω vpn (surfshark έχω) στο ρουτερ θα έχω πρόβλημα με το σταθερό ή όχι? 

Απορώ διότι το vpn το βάζουμε για να φαινόμαστε ότι μπαίνουμε στο ιντερνετ από άλλη χώρα

(βασικά για να μην φαίνεται που μπαίνουμε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...