Προς το περιεχόμενο

Οδηγός παραμετροποίησης FRITZ!Fon και VoIP Telephony στα FRITZ!BOX. Χαρακτηριστικά και δυνατότητες.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

48 λεπτά πριν, poulinos είπε

θα στις δωσουν τις ρυθμισεις.δεν ειναι κατι δυσκολο

Ναι εύκολο έχω ανεβάσει και εικόνες πιο πάνω . Πάντως ήρθε κι ένας τεχνικός σήμερα να κοιτάξει την γραμμή μου . Τους έχουν ενημερώσει από κεντρικά ότι σε κάποιες γραμμές VDSL  με αυτά τα μοντεμ σε 7530 & 7590 το τελευταίο διάστημα δεν φέρνει αυτόματα τηλεφωνία. . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 371
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 14/1/2024 στις 4:17 ΜΜ, poulinos είπε

ειναι και αυτο μια λυση να στα δωσουν αλλα καλο θα ειναι να τα περασεις γρηγορα στο αρχικο Router  (speedport)που εχεις απο cosmote για να  ενεργοποιηθουν και μετα να τα περασεις στο fritz!box .γιατι εχουν συγκεκριμενη διαρκεια.

κανονικα δεν θα πρεπε να εχεις παρεμβολες.το εχω δειαπειρες φορες και δεν υπηρχε προβλημα.πως το εννοεις το παρεμβολες?

λογικα θα σου δωσουν και sip servers κτλ.

μολις το κανεις pair θα γυρισει στα αγγλικα και θα σου βγαλει και για Firmware αν εχει.

οποιοδηποτε τηλεφωνο μπορει να συνδεθει στην fxs οπως και τα ασυρματα μπορουν να συνδεθουν στο dect ασχετα αν ειναι Fritz ή οχι.τωρα αν ειναι ολα συμβατα στο dect ειναι αλλη ερωτηση

Εγω εχω το speedport plus 2 .Μπορω να το συνδεσω με το c6 οπως ειναι ή θελει κατι εξτρα ? Εχω ψαξει στο ιντερνετ και δεν βρισκω κατι σχετικο δυστυχως .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε fritz 7530ax , θελω περαν του παροχου να προσθεσω voip τηλεφωνικη συνδεση για το συναγερμο. Πως θα ειναι η συνδεσμολογια? Θελω να πω τωρα με ενα τηλεφωνικο αριθμο, βγαινει στη fon και εκει συνδεεται διακλαδωτης που βγαζει δυο εισοδους, για την τηλεφωνικη συσκευη και τον συναγερμο.

Μπορω να συνδεσω μεσω dect το ασυρματο και η fon να βγαζει τον voip αριθμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αν είναι dect το ασύρματο σου συνδέεις στο fon τον συναγερμό αλλιώς με τον διακλαδωτη στο ένα δίνεις στο ασύρματο και στο άλλο στον συναγερμό . Δουλεύει κομπλέ όπως και να το κανεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστω. Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι πως θα μοιρασω τα δυο τηλεφωνικα νουμερα. Δηλαδη το ασυρματο να παιρνει του οτε και ο συναγερμος το voip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, DimitrisM. said:

Σ ευχαριστω. Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι πως θα μοιρασω τα δυο τηλεφωνικα νουμερα. Δηλαδη το ασυρματο να παιρνει του οτε και ο συναγερμος το voip.

μεσα απο το fritz!box

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βρηκα! Αλλα μου δημιουργηθηκε αλλη απορια, με στικακι 4g δε σηκωνει τη voip τηλεφωνια παρολο που εχω τικαρισμενες τις επιλογες για registration μεσω ιντερνετ. Καμια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 22/01/2024 at 16:22, DimitrisM. said:

Τα βρηκα! Αλλα μου δημιουργηθηκε αλλη απορια, με στικακι 4g δε σηκωνει τη voip τηλεφωνια παρολο που εχω τικαρισμενες τις επιλογες για registration μεσω ιντερνετ. Καμια ιδεα?

δεν το ειχα δοκιμασει αυτο.ισως να πρεπει να ορισεις οτι θα βγει απο αλλο interface.

αυτο βρηκα μονο

https://forums.whirlpool.net.au/archive/2707266

On 17/01/2024 at 21:33, stiliandreas said:

Ναι εύκολο έχω ανεβάσει και εικόνες πιο πάνω . Πάντως ήρθε κι ένας τεχνικός σήμερα να κοιτάξει την γραμμή μου . Τους έχουν ενημερώσει από κεντρικά ότι σε κάποιες γραμμές VDSL  με αυτά τα μοντεμ σε 7530 & 7590 το τελευταίο διάστημα δεν φέρνει αυτόματα τηλεφωνία. . 

δεν ξερω τι μπορει να φταιει.σιγουρα αν το βρουν η avm θα βγαλει νεο firmware για να το φτιαξει.

On 18/01/2024 at 13:18, Manthos91 said:

Εγω εχω το speedport plus 2 .Μπορω να το συνδεσω με το c6 οπως ειναι ή θελει κατι εξτρα ? Εχω ψαξει στο ιντερνετ και δεν βρισκω κατι σχετικο δυστυχως .

το Fritz!fon c6 συνδεεται μονο σε Fritz που εχει dect station.

On 22/01/2024 at 11:16, DimitrisM. said:

Σε fritz 7530ax , θελω περαν του παροχου να προσθεσω voip τηλεφωνικη συνδεση για το συναγερμο. Πως θα ειναι η συνδεσμολογια? Θελω να πω τωρα με ενα τηλεφωνικο αριθμο, βγαινει στη fon και εκει συνδεεται διακλαδωτης που βγαζει δυο εισοδους, για την τηλεφωνικη συσκευη και τον συναγερμο.

Μπορω να συνδεσω μεσω dect το ασυρματο και η fon να βγαζει τον voip αριθμο?

για να εχεις 2 καναλια φωνης δεν γινεται να τα βγαλεις και τα δυο σε Fxs .να εχεις 2 νουμερα σε μια fxs ναι.να εχεις 2 γραμμες(καναλια φωνης) σε μια fxs Τοτε οχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα. Έχω στην κατοχή μου το μοντέλο 7170 και θέλω να το χρησιμοποιήσω για να συνδέσω επάνω του τηλέφωνο αναλογικό και μέσω του fritz να συνδεθώ σε voip. Θέλω να ρωτήσω αν είναι εφικτό αυτό που σκέφτομαι θέλω να το συνδέσω ως wifi client mode με το wifi δίκτυο μου για να πάρει ίντερνετ και μετά επάνω του το αναλογικό τηλέφωνο . Είναι εφικτό αυτό το configuration;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Theogrgr said:

Καλησπέρα στην παρέα. Έχω στην κατοχή μου το μοντέλο 7170 και θέλω να το χρησιμοποιήσω για να συνδέσω επάνω του τηλέφωνο αναλογικό και μέσω του fritz να συνδεθώ σε voip. Θέλω να ρωτήσω αν είναι εφικτό αυτό που σκέφτομαι θέλω να το συνδέσω ως wifi client mode με το wifi δίκτυο μου για να πάρει ίντερνετ και μετά επάνω του το αναλογικό τηλέφωνο . Είναι εφικτό αυτό το configuration;;;

θα το συνδεσεις με την wan(αν εχει ή αν μια lan παιζει και ως wan)  στο adsl,vdsl modem router που εχεις

και η τηλεφωνια θα βγαινει απο την wan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, poulinos είπε

θα το συνδεσεις με την wan(αν εχει ή αν μια lan παιζει και ως wan)  στο adsl,vdsl modem router που εχεις

και η τηλεφωνια θα βγαινει απο την wan

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το Θέμα ειναι να συνδέσω το fritz ασύρματα με το wifi μου ως client για να μην εχω καλώδιο και μετα να βγάλω το voip στο αναλογικό τηλέφωνο μέσω του fritz αυτο θέλω να μάθω αν μπορεί να γίνει.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/02/2024 at 11:52, Theogrgr said:

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το Θέμα ειναι να συνδέσω το fritz ασύρματα με το wifi μου ως client για να μην εχω καλώδιο και μετα να βγάλω το voip στο αναλογικό τηλέφωνο μέσω του fritz αυτο θέλω να μάθω αν μπορεί να γίνει.  

δυστυχως αυτο δεν το ξερω. στα πιο νεα Fritz μπορει να γινει συνδεση μεταξυ 2 fritz αλλα δεν ξερω.

α.αν θα πετυχει με αλλο router εκτος fritz

β.αν θα μπορει να σηκωσει τηλεφωνια δηλαδη να ειναι ως wan το wireless Κομματι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/2/2024 στις 2:30 ΜΜ, poulinos είπε

δυστυχως αυτο δεν το ξερω. στα πιο νεα Fritz μπορει να γινει συνδεση μεταξυ 2 fritz αλλα δεν ξερω.

α.αν θα πετυχει με αλλο router εκτος fritz

β.αν θα μπορει να σηκωσει τηλεφωνια δηλαδη να ειναι ως wan το wireless Κομματι.

Καλησπέρα. Το έψαξα γίνεται αλλά δυστυχώς τουλάχιστον το μοντέλο fritzbox που έχω εγώ μπορεί να γίνει client σε άλλο Access point ασύρματα αλλά μόνο σε κλειδί wep σε wpa2 μπορεί αλλά μόνο από fritzbox σε fritz box οπότε δεν ήθελα να θυσιάσω την ασφάλεια του wifi και κατέληξα σε καλώδιο και η τηλεφωνία δούλεψε μια χαρά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Theogrgr said:

Καλησπέρα. Το έψαξα γίνεται αλλά δυστυχώς τουλάχιστον το μοντέλο fritzbox που έχω εγώ μπορεί να γίνει client σε άλλο Access point ασύρματα αλλά μόνο σε κλειδί wep σε wpa2 μπορεί αλλά μόνο από fritzbox σε fritz box οπότε δεν ήθελα να θυσιάσω την ασφάλεια του wifi και κατέληξα σε καλώδιο και η τηλεφωνία δούλεψε μια χαρά .

απο Fritz σε fritz ναι παιζει και με καλωδιο και ασυρματα.και γινεται και dect repeater (οποτε δεν χρειαζεται να παρεις dect repeater) με εναν μονο περιορισμο. δεν κανει roaming στο dect οπως κανει το κανονικο dect repeater. επισης το mesh δουλευει κανονικα και στο δευτερο Fritz και μπορουν να περαστουν ολες οι ρυθμισεις αυτοματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/2/2024 στις 11:34 ΜΜ, poulinos είπε

απο Fritz σε fritz ναι παιζει και με καλωδιο και ασυρματα.και γινεται και dect repeater (οποτε δεν χρειαζεται να παρεις dect repeater) με εναν μονο περιορισμο. δεν κανει roaming στο dect οπως κανει το κανονικο dect repeater. επισης το mesh δουλευει κανονικα και στο δευτερο Fritz και μπορουν να περαστουν ολες οι ρυθμισεις αυτοματα

Το fritzbox γινεται dect repeater για το τηλέφωνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...