Προς το περιεχόμενο

Apple Pay από σήμερα σε Ελλάδα και Κύπρο χωρίς όμως συστημικές τράπεζες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 356
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 λεπτά πριν, Manosioa είπε

Δε ξερω αν τρολαρεις, αλλα αυτο δεν ειναι εφικτο καθοτι η συσκευη κανει χρηση του face/touch id για την ταυτοποιηση του χρηστη.

Το ρολοι εχει κωδικο ασφαλειας. εφοσον ειναι πανω σου και ξεκλειδωτο εχει κανει ταυτοποιηση. εαν το βγαλεις απο το χερι σου κλειδωνει χαρη στους αισθητηρες στο πισω/κατω μερος του.

Έχεις δίκιο. Αυτό που ανέφερα ισχύει τελικά μόνο για πληρωμές σε ΜΜΜ (Express Transit Card) και είσοδο σε κτίρια (StudentID).

https://bgr.com/2018/09/18/iphone-xs-vs-iphone-xr-nfc-chip-works-battery-dead/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, k2papadopoulos είπε

για το apple watch μέσω της εφαρμογής του στο iphone μπορείς να διαλέξεις default κάρτα αν έχεις πχ 2 κάρτες! Για το iphone γνωρίζει κανείς πως γίνεται? 

Πατάς επάνω στην κάρτα που θες να κανεις πρωτεύουσα  και την σερνεις κρατώντας πατημένο το δάκτυλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να καταλαβω, οταν λεει οτι ηρθε στην ελλαδα το apple pay, τι ακριβως εννοει? Δηλαδη αν ενας τουριστας απο το εξωτερικο ειχε apple pay, δεν μπορουσε να πληρωσει στα ελληνικα pos? Γιατι και καλα το google pay δεν εχει ερθει επισημα ελλαδα αλλα το χρησιμοποιω μια χαρα με τη revolut και τη monzo στην ελλαδα. Επισης τι σημαινει ηρθε επισημα στην ελλαδα αν δεν υποστηριζει τις ελληνικες τραπεζες? Σημαινει οτι απλα την προσθεσαν στο ελληνικο στορε? Aν ειναι ετσι οι ελληνες χρηστες μεσω vpn να την κατεβαζαν απο το αγγλικο store για παραδειγμα, ποια η διαφορα?

58 λεπτά πριν, Steiner είπε

Φίλε μου κάνεις λάθος. Μένω Αγγλία και παντού δέχονται πληρωμές μέσω Google Pay που χρησιμοποιώ εγώ χωρις pin (εδω το όριο είναι 30 λίρες).

Aπλα με το google pay αν ξεπερασεις τις 30 λιρες σου ζηταει να ξεκλειδωσεις το κινητο

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, gdimitris είπε

Για να καταλαβω, οταν λεει οτι ηρθε στην ελλαδα το apple pay, τι ακριβως εννοει? Δηλαδη αν ενας τουριστας απο το εξωτερικο ειχε apple pay, δεν μπορουσε να πληρωσει στα ελληνικα pos? Γιατι και καλα το google pay δεν εχει ερθει επισημα ελλαδα αλλα το χρησιμοποιω μια χαρα με τη revolut και τη monzo στην ελλαδα. Επισης τι σημαινει ηρθε επισημα στην ελλαδα αν δεν υποστηριζει τις ελληνικες τραπεζες? Σημαινει οτι απλα την προσθεσαν στο ελληνικο στορε? Aν ειναι ετσι οι ελληνες χρηστες μεσω vpn να την κατεβαζαν απο το αγγλικο store για παραδειγμα, ποια η διαφορα?

για να χρησιμοποποιείς revolut σημαίνει ότι έχεις δηλώσει διεύθυνση χώρας που υπάρχει το apple pay και ότι δεν έχεις την Ελλάδα ως Region στο iPhone.

Ότι ήρθε επίσημα σημαίνει ότι σε μένα που έχω την ελληνική μου διεύθυνση στη Revolut και Ελλάδα ως region ήρθε σήμερα το Αpple pay.

Επεξ/σία από panosathns
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, panosathns είπε

για να χρησιμοποποιείς revolut σημαίνει ότι έχεις δηλώσει διεύθυνση χώρας που υπάρχει το apple pay και ότι δεν έχεις την Ελλάδα ως Region στο iPhone.

Ότι ήρθε επίσημα σημαίνει ότι σε μένα που έχω την ελληνική μου διεύθυνση στη Revolut και Ελλάδα ως region ήρθε σήμερα το Αpple pay.

Στο google pay δεν εχει θεμα τετοιο με τη διευθυνση, αρα πιστευω το ιδιο και στo apple pay, μαλλον κατι αλλο εννουν.

Τωρα για το Region ειμαι σιγουρος οτι υπαρχει τροπος να το αλλαξεις στο iphone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, gdimitris είπε

Για να καταλαβω, οταν λεει οτι ηρθε στην ελλαδα το apple pay, τι ακριβως εννοει? Δηλαδη αν ενας τουριστας απο το εξωτερικο ειχε apple pay, δεν μπορουσε να πληρωσει στα ελληνικα pos? Γιατι και καλα το google pay δεν εχει ερθει επισημα ελλαδα αλλα το χρησιμοποιω μια χαρα με τη revolut και τη monzo στην ελλαδα. Επισης τι σημαινει ηρθε επισημα στην ελλαδα αν δεν υποστηριζει τις ελληνικες τραπεζες? Σημαινει οτι απλα την προσθεσαν στο ελληνικο στορε? Aν ειναι ετσι οι ελληνες χρηστες μεσω vpn να την κατεβαζαν απο το αγγλικο store για παραδειγμα, ποια η διαφορα?

To Apple Pay ειναι ενεργο στην Ελλαδα για οσους εχουν εγγραφει με ελληνικα στοιχεια διευθυνσης/ αποδεικτικα και εχουν στην κατοχη τους καρτες απο τις "Τραπεζες" που αναφερονται/υποστηριζονται Edenred, Monese, N26 και Revolut ,πλεον λειτουργουν στο Apple Pay.
Μεχρι χθες δεν ηταν ενεργη η επιλογη Apple Pay.
Μεχρι χθες μπορουσες να εχεις Apple Pay εφοσον εχεις καποια καρτα τραπεζας απο χωρα που ειναι ενεργη η πλατφορμα Apple Pay αλλα επρεπε να μπεις σε διαδικασιες αλλαγης localisation(region) στο iphone και εκδοσης καρτας με αλλα στοιχεια διευθυνσης (ψευδη η μη) (βλ. .boon.).

Επεξ/σία από Manosioa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, gdimitris είπε

Στο google pay δεν εχει θεμα τετοιο με τη διευθυνση, αρα πιστευω το ιδιο και στo apple pay, μαλλον κατι αλλο εννουν.

Τωρα για το Region ειμαι σιγουρος οτι υπαρχει τροπος να το αλλαξεις στο iphone

το Region το αλλάζεις από τις ρυθμίσεις. η Revolut όμως στα iPhone αν είχες ελληνική διεύθυνση δεν σε άφηνε να έχεις apple pay. για το google pay δεν γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, panosathns είπε

το Region το αλλάζεις από τις ρυθμίσεις. η Revolut όμως στα iPhone αν είχες ελληνική διεύθυνση δεν σε άφηνε να έχεις apple pay. για το google pay δεν γνωρίζω.

Καταλαβα, στο google pay απλα οτι διευθυνση και να βαλεις δεν τους νοιαζει καθολου.
Αν αλλαζες τη διευθυνση απο το revolut σε ψευτικη αγγλικη για παραδειγμα? Τι θα γινοταν?

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, gdimitris είπε

Καταλαβα, στο google pay απλα οτι διευθυνση και να βαλεις δεν τους νοιαζει καθολου.
Αν αλλαζες τη διευθυνση απο το revolut σε ψευτικη αγγλικη για παραδειγμα? Τι θα γινοταν?

αν άφηνες την αγγλική δεν υπήρχε πρόβλημα. όμως με το που το γύριζες στην ελληνική διεύθυνση σου αφαιρούσε τη κάρτα από το wallet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Ναι. Εμβασμα. Με χρεωση 1€. Φορτιση δε γινεται ακομα (αν και στο νήμα της Revo ειπαν καποια παιδιά πως έγινε με χρεωστική της Εθνικής)

Πάντως σήμερα άνοιξα revolut να δοκιμάσω το Apple Pay και με προπληρωμένη της εθνικής μου έκανε κανονικά φορτιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δλδ εγώ που έχω π.χ. eurobank χρεωστική μπορώ μέσα της revoliut να περάσω την κάρτα μου και να πληρώνω από το iphone μου η πρέπει να περιμένω μέχρι και τα Χριστούγεννα που θα μπουν και οι ελληνικές τράπεζες

Επεξ/σία από markos9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο χορός άνοιξε με την απρόσμενη υποστήριξη της Alpha Bank στο Garmin Pay.

Νομίζω ότι είναι θέμα χρόνου να ακολουθήσουν και οι υπόλοιπες τράπεζες με κάποιο ανέπαφο τρόπο πληρωμών (Apple Pay, Google Pay , Garmin Pay, Samsung Pay).

 

Επεξ/σία από Looter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...