Προς το περιεχόμενο

DeepNude: Εφαρμογή AI αφαιρεί τα ρούχα γυναικών από φωτογραφίες [Ενημέρωση]


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, BOURBOULAS είπε

Τρία πουλάκια κάθονται.Μπορεί η εφαρμογή να αντιληφθεί της έννοια της ανθρώπινης επικοινωνίας,την έννοια του κοινωνικού διαλόγου; Μπορεί να αντιληφθεί πως επικοινωνεί με ένα ον;

Μια data base προσομειώνει μια λεκτική επικοινωνία με έναν άνθρωπο.Κλάιν μάιν!

Επειδή δεν ξέρω τι είναι το deep learning  δεν μου λες να μάθω;

Εδώ δεν μπορούν να εξελίξουν την νοημοσύνη των ζώων και θα κάνουν deep learning σε τι; Σε κομμάτια πυρητίου;

Μπορείς να αναπτύξεις νοημοσύνη αν δεν έχεις συνείδηση;

Συνείδηση είναι η νοητική δυνατότητα ενός οργανισμού η οποία του επιτρέπει, σε προέκταση των αισθήσεών του, να γνωρίζει και να κατανοεί τον εαυτό του, το περιβάλλον του, τα συμβαίνοντα[σ 1] γύρω του και μέσα του και να έχει το δυνατόν την αίσθηση της «θέσης» και της σημασίας του στον κόσμο καθώς και του αντίκτυπου των πράξεών του. Η ενσυνείδητη κατάσταση ως άμεση, ολοφάνερη, θεμελιώδης εμπειρία ζωής αποτέλεσε για τον Ρενέ Ντεκάρτ τη σταθερή αφετηρία[σ 2] στο έργο του για την «ανάπλαση» της πραγματικότητας.[1]

https://el.wikipedia.org/wiki/Συνείδηση


Προσομειώσεις δημιουργούν! Και όχι τεχνητή νοημοσύνη! Προσομείωσεις που βασίζονται σε αριθμητικές πράξεις και στην λογική.
Κανένα λογισμικό δεν μπορεί να αυτοδιδαχθεί.Κανένα λογισμικό δεν μπορεί να παράξει λογική.Τα λογισμικά δημιουργούνται για να μιμούνται!

Αυτή η υποτιθέμενη τεχνητή νοημοσύνη δεν είναι τίποτα άλλο απο μια μίμηση.Μαθαίνουν στο λογισμικό να προσομειώνει,να μιμείται.
Αν φτιάξω ένα ανδροειδές και το κάνω να μιμείται την ανθρώπινη κίνηση και την γλώσσα του ανθρώπινου σώματος,δεν σημαίνει πως το ανδροειδές μετατράπηκε σε άνθρωπο

Εσύ το πήγες σε φιλοσοφικό επίπεδο και έχεις μπλέξει και λίγο το αντικείμενο συζήτησης. Δεν ήρθαμε να τσακωθούμε αν η μηχανή είναι πιο ανθρώπινη από έναν άνθρωπο. Ήρθαμε να δούμε βυζιά και νομίζω αυτό ενώνει όλους εμάς τους άντρες ανεξαιρέτως. Οπότε ας χαρούμε με αυτό και ας αφήσουμε στην άκρη τους διαξιφισμούς. Make Love not war.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 204
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 ώρες πριν, AliasAndrew είπε

Τα σπας που ενω δεν εχεις καταλαβει τι ειναι τεχνητη νοημοσυνη εχεις το υφακι του πεφωτισμενου διδακτορα που 'μαθαινει' και τους αλλους. Ελλαδα αθανατη

Περιμένω να μου δώσεις την ετυμολογία του όρου "Τεχνητή νοημοσύνη" για να δούμε ποιος είναι ο διδάκτορας και ποιος ο στόκος.Τι εστι νοημοσύνη και πως ορίζεται αυτή;

Έλα ρε προφέσορα να δω τις αλχημιστικές θεωρίες που θα μου σερβίρεις περι την έννοια της νοημοσύνης,όταν εγώ σου έχω σερβίρει την έννοια που περιγράφουν οι εγκυκλοπαίδειες.

Τι είδους νοημοσύνη είναι αυτή η περίφημη "τεχνητή νοημοσύνη" και σε τι διαφέρει απο την ανθρώπινη και την εξωγήινη νοημοσύνη;

Μήπως θες να αναφερθούμε και στα είδη της νοημοσύνης;

Θεωρία της πολλαπλής νοημοσύνης

https://el.wikipedia.org/wiki/Θεωρία_της_πολλαπλής_νοημοσύνης

 

2 λεπτά πριν, zx1234r είπε

Εσύ το πήγες σε φιλοσοφικό επίπεδο και έχεις μπλέξει και λίγο το αντικείμενο συζήτησης. Δεν ήρθαμε να τσακωθούμε αν η μηχανή είναι πιο ανθρώπινη από έναν άνθρωπο. Ήρθαμε να δούμε βυζιά και νομίζω αυτό ενώνει όλους εμάς τους άντρες ανεξαιρέτως. Οπότε ας χαρούμε με αυτό και ας αφήσουμε στην άκρη τους διαξιφισμούς. Make Love not war.

Αν είναι να δούμε βυζάκια με βρίσκεις σύμφωνο,αλλά όχι να μας δουλεύουν οι παπατζήδες και να μας λένε πως τα βυζάκια δημιουργήθηκαν απο τεχνητές νοημοσύνες προσπαθώντας να μας πείσουν πως οι μηχανές από την ταινία του Matrix είναι εδώ και μας κυβερνούν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, BOURBOULAS είπε

Περιμένω να μου δώσεις την ετυμολογία του όρου "Τεχνητή νοημοσύνη" για να δούμε ποιος είναι ο διδάκτορας και ποιος ο στόκος.Τι εστι νοημοσύνη και πως ορίζεται αυτή;

Έλα ρε προφέσορα να δω τις αλχημιστικές θεωρίες που θα μου σερβίρεις περι την έννοια της νοημοσύνης,όταν εγώ σου έχω σερβίρει την έννοια που περιγράφουν οι εγκυκλοπαίδειες.

Τι είδους νοημοσύνη είναι αυτή η περίφημη "τεχνητή νοημοσύνη" και σε τι διαφέρει απο την ανθρώπινη και την εξωγήινη νοημοσύνη;

Μήπως θες να αναφερθούμε και στα είδη της νοημοσύνης;

Θεωρία της πολλαπλής νοημοσύνης

https://el.wikipedia.org/wiki/Θεωρία_της_πολλαπλής_νοημοσύνης

Αν είναι να δούμε βυζάκια με βρίσκεις σύμφωνο,αλλά όχι να μας δουλεύουν οι παπατζήδες και να μας λένε πως τα βυζάκια δημιουργήθηκαν απο τεχνητές νοημοσύνες προσπαθώντας να μας πείσουν πως οι μηχανές από την ταινία του Matrix είναι εδώ και μας κυβερνούν

Εχεις μπλεξει ενα σωρο διαφορετικες τεχνικες και φιλοσοφικες εννοιες σε ενα μοναδικο ημιμαθη αχταρμα. Και ταυτοχρονα μιλωντας με ενα αθλιο διδακτικο στυλακι. Σιιιιγουρα θα κατσω να μιλησω μαζι σου

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 minutes ago, BOURBOULAS said:

Περιμένω να μου δώσεις την ετυμολογία του όρου "Τεχνητή νοημοσύνη" για να δούμε ποιος είναι ο διδάκτορας και ποιος ο στόκος.Τι εστι νοημοσύνη και πως ορίζεται αυτή;

Έλα ρε προφέσορα να δω τις αλχημιστικές θεωρίες που θα μου σερβίρεις περι την έννοια της νοημοσύνης,όταν εγώ σου έχω σερβίρει την έννοια που περιγράφουν οι εγκυκλοπαίδειες.

Τι είδους νοημοσύνη είναι αυτή η περίφημη "τεχνητή νοημοσύνη" και σε τι διαφέρει απο την ανθρώπινη και την εξωγήινη νοημοσύνη;

Μήπως θες να αναφερθούμε και στα είδη της νοημοσύνης;

Θεωρία της πολλαπλής νοημοσύνης

https://el.wikipedia.org/wiki/Θεωρία_της_πολλαπλής_νοημοσύνης

Αν είναι να δούμε βυζάκια με βρίσκεις σύμφωνο,αλλά όχι να μας δουλεύουν οι παπατζήδες και να μας λένε πως τα βυζάκια δημιουργήθηκαν απο τεχνητές νοημοσύνες προσπαθώντας να μας πείσουν πως οι μηχανές από την ταινία του Matrix είναι εδώ και μας κυβερνούν

Καταρχάς, ξέρεις τι σημαίνει «ετυμολογία»;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, zx1234r είπε

Επιβεβαιώνω πως δουλεύει. Τουλάχιστον η premium που βρήκα στο site με το καράβι. Έχω κάνει περίπου 200 δοκιμές και οι 120 βγαίνουν εξαιρετικές.

Όντως η premium από TPB είναι πλήρως λειτουργική. Μην βάζετε πατσακια και μλκιες από τα ρωσικά τα site θα γεμίσετε miners.Εγώ δοκίμασα 5-6 φώτο μετά βαρέθηκα 😂.

Επεξ/σία από Apaleytos80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το σαιτ με το καράβι πάντως που κατέβασα. Όταν επιλέξεις την φωτογραφία ή εφαρμογή κλείνει. Φταίνε τα Windows 10 η κάτι αλλο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, ababapanos είπε

Από το σαιτ με το καράβι πάντως που κατέβασα. Όταν επιλέξεις την φωτογραφία ή εφαρμογή κλείνει. Φταίνε τα Windows 10 η κάτι αλλο? 

Δοκίμασε σε μία photo να κάνεις ζουμ και δες αν κλείνει, γιατί παρατήρησα ότι αν η photo είναι τέρμα ξεζουμαρισμένη τότε κλείνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, ababapanos είπε

Από το σαιτ με το καράβι πάντως που κατέβασα. Όταν επιλέξεις την φωτογραφία ή εφαρμογή κλείνει. Φταίνε τα Windows 10 η κάτι αλλο? 

Τι να σου πω? Εγώ το έβαλα σε windows server 2019 virtual machine γιατί δεν είχα χώρο και ψιλοφοβηθηκα το exe γιατί χτύπησε το antivirus. Μια χαρά μου έπαιξε σου λέω. Θα συνδεθώ αύριο στο εταιρικό με VPN να συνεχίσω τη δουλειά. Έμεινα πίσω σήμερα.

20 λεπτά πριν, Tigkas είπε

Δοκίμασε σε μία photo να κάνεις ζουμ και δες αν κλείνει, γιατί παρατήρησα ότι αν η photo είναι τέρμα ξεζουμαρισμένη τότε κλείνει.

Πάντως για να είμαστε ειλικρινείς, όταν η γκόμενα φοράει μπούστο τα εμφανίζει μπαλόνια ενώ στην πραγματικότητα δεν ειναι. Επιβεβαιωμένο δηλαδή σε τρεις περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tigkas είπε

Δοκίμασε σε μία photo να κάνεις ζουμ και δες αν κλείνει, γιατί παρατήρησα ότι αν η photo είναι τέρμα ξεζουμαρισμένη τότε κλείνει.

Και με ζουμ κλείνει... Πρέπει να παίζει κάτι με την έκδοση των Windows αφού σε άλλους από το ίδιο σαιτ δουλευει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Καταρχάς, ξέρεις τι σημαίνει «ετυμολογία»;

Δεν ξέρω τίποτα.Περιμένω να μου πεις ετυμολογία,να μου εξηγήσεις τις έννοιες και γενικά να μου αποδείξεις πως ένα λογισμικό έχει καταφέρει
να αναπτύξει νοημοσύνη

Αν μου αποδείξεις πως σήμερα η ανθρωπότητα έχει καταφέρει να αναπτύξει λογισμικά που έχουν ΝΟΥ,τότε θα σου δώσω το δικαίωμα να με χαρακτηρίσεις με όποιο προσβλητικό τρόπο θέλεις.Αν δεν το καταφέρεις τότε θα έχεις αντιληφθεί ότι η νοημοσύνη σου είναι σε επίπεδο νοημοσύνης μαιμούς

νοημοσύνη < νοήμων + -οσύνη < αρχαία ελληνική νοήμων < νοέω / νοῶ < νόος / νοῦς

https://el.wiktionary.org/wiki/νοημοσύνη


Ο νους ή διάνοια είναι ένα σύνολο νοητικών ικανοτήτων που συμπεριλαμβάνει την συνείδηση, την αντίληψη, την σκέψη, την κρίση και την μνήμη[3][4].

Είναι η δύναμη του συλλογισμού και των σκέψεων ενός ανθρώπινου όντος. Κατέχει τη δύναμη της φαντασίας, της αναγνώρισης και της εκτίμησης, και είναι υπεύθυνος για την επεξεργασία των συναισθημάτων και των συγκινήσεων, με αποτέλεσμα τις συμπεριφορές και τις δράσεις.

Δεν υπάρχει καθολικά αποδεκτός ορισμός του τι είναι νους και ποιες είναι οι διακριτικές ιδιότητές του, αν και υπάρχει μια μακρά παράδοση των ερευνών στη φιλοσοφία, στη θρησκεία, στην ψυχολογία και στην γνωσιακή επιστήμη. Το κύριο ανοικτό ερώτημα σχετικά με τη φύση του νου είναι το πρόβλημα νου-σώματος, η οποία διερευνά τη σχέση του νου με το φυσικό εγκέφαλο και το νευρικό σύστημα. Τυπικές απόψεις περιλαμβάνουν τον δυϊσμό και τον ιδεαλισμό[5], οι οποίες εξετάζουν το νου κάπως ξεχωριστό από φυσική ύπαρξη, και τον φυσικαλισμό και την λειτουργικότητα, οι οποίες ισχυρίζονται ότι ο νους είναι περίπου ταυτόσημος με τον εγκέφαλο ή να αναχθεί σε φυσικά φαινόμενα όπως η νευρωνική δραστηριότητα[6]. Ένα άλλο ερώτημα αφορά το ποια είδη των όντων είναι ικανά να έχουν νου, για παράδειγμα, αν ο νους είναι αποκλειστικά για τους ανθρώπους, να κατέχεται επίσης από ορισμένα ή όλα τα ζώα, από όλα τα ζωντανά όντα, ή αν ο νους μπορεί επίσης να είναι μια ιδιότητα ορισμένων τύπων τεχνητών μηχανών.

Όποια και αν είναι η φύση του, είναι γενικά αποδεκτό ότι ο νους είναι αυτό που επιτρέπει σε ένα ον να έχει υποκειμενική συνείδηση και αποβλεπτικότητα προς το περιβάλλον του, να αντιλαμβάνεται και να απαντάει σε ερεθίσματα με κάποιο είδος του οργανισμού, και να έχει συνείδηση , συμπεριλαμβανομένου την σκέψη και το συναίσθημα

https://el.wikipedia.org/wiki/Νους


Εδώ σε θέλω προφεσοράκο! Να δούμε πόσα κιλά νοημοσύνη διαθέτεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, BOURBOULAS said:

Δεν ξέρω τίποτα.Περιμένω να μου πεις ετυμολογία,να μου εξηγήσεις τις έννοιες και γενικά να μου αποδείξεις πως ένα λογισμικό έχει καταφέρει
να αναπτύξει νοημοσύνη

Κανείς δεν είπε ότι οι μηχανές έχουν νοημοσύνη. Αυτό που έχουν είνα ΤΕΧΝΗΤΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ. Είναι άλλο πράγμα.

Αυτό που ψάχνεις είναι ο ορισμός της έννοιας, όχι το έτυμο. Εξάλλου μιλάμε για όρο, όχι για λέξη. Ο όρος δεν έχει έτυμο. Οι λέξεις που τον αποτελούν έχουν αλλά αυτό δεν έχει σημασία. Αν σε ενοχλεί ο όρος που επιλέχθηκε μπορείς να χρησιμοποιείς όποιον θέλεις αλλά θα έχεις προβλήματα επικοινωνίας.

Τέλος, δεν έχω (ούτε είχα) σκοπό να σε προσβάλλω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AliasAndrew είπε

Εχεις μπλεξει ενα σωρο διαφορετικες τεχνικες και φιλοσοφικες εννοιες σε ενα μοναδικο ημιμαθη αχταρμα. Και ταυτοχρονα μιλωντας με ενα αθλιο διδακτικο στυλακι. Σιιιιγουρα θα κατσω να μιλησω μαζι σου

Θα ξεκινήσεις να μας εξηγήσεις τι είναι νους,τι είναι νοημοσύνη και πως η ανθρωπότητα έχει καταφέρει να αναπτύξει νοημοσύνη στα λογισμικά ή θα εξακολουθείς
να μην τολμάς να πιάσεις την καυτή πατάτα;

Γιατί κανείς εδώ μέσα δεν μπαίνει στην διαδικασία να προβληματιστεί κατά πόσο έχει δημιουργηθεί ή δύναται να δημιουργηθεί νοημοσύνη σε επίπεδο λογισμικού;

Βαφτήσανε οι εταιρείες τους προσομοιωτές ως τεχνητές νοημοσύνες και εσείς νομίζετε πως αυτή την στιγμή στα εργαστήρια έχει δημιουργηθεί κάτι ανάλογο με αυτό
που δείχνει το παρακάτω trailer

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Κανείς δεν είπε ότι οι μηχανές έχουν νοημοσύνη. Αυτό που έχουν είνα ΤΕΧΝΗΤΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ. Είναι άλλο πράγμα.

Αυτό που ψάχνεις είναι ο ορισμός της έννοιας, όχι το έτυμο. Εξάλλου μιλάμε για όρο, όχι για λέξη. Ο όρος δεν έχει έτυμο. Οι λέξεις που τον αποτελούν έχουν αλλά αυτό δεν έχει σημασία. Αν σε ενοχλεί ο όρος που επιλέχθηκε μπορείς να χρησιμοποιείς όποιον θέλεις αλλά θα έχεις προβλήματα επικοινωνίας.

Τέλος, δεν έχω (ούτε είχα) σκοπό να σε προσβάλλω. 

Δημοτικό σχολείο έχεις τελειώσει; Μπορείς να βαφτίσεις μια λειτουργία ενός λογισμικού ως τεχνητή νοημοσύνη απο την στιγμή που δεν διαθέτει τις προδιαγραφές που πιστοποιούν τον ορισμό της νοημοσύνης;

Φυσικά και μπορείς.Μπορείς δια του μαρκετίστικου παπατζιλικίου.Και το GPS που σου μιλάει και σου δείχνει το δρόμο τεχνητή νοημοσύνη μπορείς να το βαφτίσεις ανετότα.Του μιλάς και σου απαντάει.Του λες που θες να πας και σε πάει.Άρα το μηχάνημα έχει νοημοσύνη

Στον αυτόματο πιλότο λειτουργεί το μυαλουδάκι σας και δεν το έχετε καταλάβει

Δεν κυκλοφόρησαν τυχαία τα νανογιλέκα.Αυτοί που τα διαφημίζανε ήξεραν με τι εγκεφάλους είχαν να κάνουν

Ερώτηση κρίσεως.Τα πλοία των Φαιάκων δούλευαν με τεχνητή νοημοσύνη;

Ο Αλκίνοος, ζητώντας από τον ‘Οδυσσέα πληροφορίες για την χώρα του και τον λαό του, του λέει: «Πες μου και την χώρα σου και τον λαό σου και την πόλη, για να πάρουν προς τα εκεί κατεύθυνση τα πλοία και να σε πάνε, γιατί δεν υπάρχουν κυβερνήτες στους Φαίακες, ούτε πηδάλια κι εκείνα πού έχουν τ’ άλλα καράβια, παρά τα πλοία τους ξέρουν τις διαθέσεις και τις σκέψεις των ανθρώπων και γνωρίζουν τις πατρίδες όλων και τούς εύφορους αγρούς και σαν πουλιά διαβαίνουν τις θαλασσινές αποστάσεις, σκεπασμένα με σκοτάδι και συvvεφιά και ποτέ δεν υπάρχει φόβος να πάθουν καμία βλάβη ή v’ άφαvισθούv» (ΟΔΥΣΣΕΙΑ θ, στίχ. 555-­564)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...