Προς το περιεχόμενο

DeepNude: Εφαρμογή AI αφαιρεί τα ρούχα γυναικών από φωτογραφίες [Ενημέρωση]


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 204
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, Yiannis_B είπε

Γιατί δεν μπαίνεις άραγε στον κόπο να επιχειρηματολογήσεις βάση της δικής σου σκέψής και μου σερβίρεις παπατζιλίκια; Όταν έχω χρόνο να διαβάσω τι; Να διαβάσω τις παπαριές κάποιων

Μπορείς να μου απαντήσεις στο ερώτημα με ποιο τρόπο ένα λογισμικό μπορεί να αποκτήσει νου-νόηση; Τους προσομειωτές τους βαφτίζουν ως νοημοσύνη.Αυτό μπορείς να το καταλάβεις ή δεν σου κόβει για να το αντιληφθείς;

Το μυαλό γιατί το έχεις; Για να σερβίρεις τα παπατζιλίκια των άλλων; Γιατί δεν μας τεκμεριώνεις την προσωπική σου άποψη επι του θέματος; Κάνε μας μια ανάλυση περι της έννοιας της νοημοσύνης και πες μας σε ποια σημεία αυτή η έννοια ταυτίζεται με την υποτιθέμενη νοημοσύνη των λογισμικών.

 

2 ώρες πριν, vasilissss456 είπε

https://t.me/thisDeepNude απο εδω ετοιμη crackarismeni 

1,4gb είναι η εφαρμογή; Μπορείς να μου πεις σε ποιο φάκελο είναι αποθηκευμένες οι φωτογραφίες με τα βυζάκια που τις κάνει copy paste πάνω στην φωτογραφία που θα βάλεις να πάμε να βάλουμε τα βυζάκια της αρεσκείας μας και όχι αυτά που έχουν φορτωμενα οι δημιουργοί του προγράμματος;

Επίσης αν του δώσω μια φωτογραφία π.χ. 70 μεγκαπιξελ,το προγραμμα έχει data base φωτογραφιών βυζακίων που μπορεί να τα προσαρμόσει σε τέτοια ανάλυση.

70 μεγκαπίξελ  φωτογραφία απο το μπούστο μιας κυρίας.Τι γυμνά βυζάκια θα μου δείξει το πρόγραμμα,οεο; Πιξελιασμένα γιατί οι φωτογραφίες στην data base θα έχουν μικρότερη ανάλυση και θα τα εχει ξεχειλώσει για να τα καλιμπράρει στο γυμνό στήθος της γυναικάς;

Υπάρχουν ακόμη εδώ μέσα εγκέφαλοι που πιστευουν πως μια τετοια εφαρμογή λειτουργει με βάση την τεχνητη νοημοσύνη;

Θα μπορούσε να ήταν ένα ωραιότατο Plugin του photoshop για όλους εκείνους που δεν έχουν την εμπειρία ή τον χρόνο για να πετύχουν ένα καλύτερο αποτέλεσμα.Απορώ με την νοημοσύνη κάποιων που νομίζουν πως η συγκεκριμένη εφαρμογή κάνει θαύματα δια της περίφημης τεχνητής νοημοσνύνης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/6/2019 στις 2:34 ΠΜ, AliasAndrew είπε

Τα σπας που ενω δεν εχεις καταλαβει τι ειναι τεχνητη νοημοσυνη εχεις το υφακι του πεφωτισμενου διδακτορα που 'μαθαινει' και τους αλλους. Ελλαδα αθανατη

Είναι σίγουρο ότι η τεχνητή νοημοσύνη δεν έχει καμία σχέση με την αληθινή 100% αυτόνομη νοημοσύνη των ζώων. Νομίζω ότι σε αυτό μπορούμε να συμφωνήσουμε όλοι.

 

Στις 28/6/2019 στις 8:01 ΠΜ, argipen είπε

Έχεις μπερδευτεί λίγο, πιθανότητα ελέω της απλούστευσης του όρου κατά την–πάντα Ελληνική–μετάφραση. Είναι άλλη η έννοια του "A.I" (abbr. Artificial Intelligence) και άλλη του "A.C" (abbr. Artificial Consciousness) οι οποίες συχνά, αλλά απολύτως λανθασμένα συγχέονται. Φυσικά και δεν υπάρχει το δεύτερο (τουλάχιστον όχι ακόμη), κανείς δεν εικάζεται άλλωστε αυτό. Τεχνητή Εξυπνάδα δια της πληροφορίας όμως, είναι κάτι απόλυτα υπαρκτό εδώ και αρκετά χρόνια. Έχει να κάνει με deep learning μοντέλα μηχανικής εκμάθησης (εξού και η χρήση της λέξης "deep" σχεδόν σε κάθε τέτοιο πόνημα). Ένα σύστημα τύπου Artificial Intelligence προκύπτει ύστερα εκατοντάδων–ή ακόμη και εκατοντάδων χιλιάδων–ωρών reinforcement learning (όπου όσο μεγαλύτερος ο δειγματολειπτικός κατάλογος, όταν απαιτείται, τόσο καλύτερο και το αποτέλεσμα). Κατά τη διάρκεια αυτού, το πρόγραμμα δημιουργεί "αυτοβούλως" ένα τεράστιο, αχανές νευρωνικό δίκτυο, ανακαλύπτοντας τοιουτοτρόπως το τι μπορεί και τι δεν μπορεί να κάνει στο χώρο που έχει τοποθετηθεί, ενώ δια του trial-and-error ανακαλύπτει τη βέλτιστη διαδρομή για την επίτευξη του εκάστοτε στόχου.

"A machine learning program differs from a regular ("smart") program in the way that the logic is not explicitly defined by the programmer. The programmer has instead created a program that has the ability to teach itself how to successfully complete the task at hand."

Υ.Γ Για χαλαρή ενημέρωση, για όποιον ενδιαφέρεται προτείνω αυτό το αρθράκι: https://towardsdatascience.com/understanding-basics-of-machine-learning-through-super-mario-5ed93c7d587d

Τα σύγχρονα AI συστήματα δεν μπορούν μόνα τους να συλλάβουν καινούργιες έννοιες ώστε σταδιακά να χτίσουν ένα μοντέλο της πραγματικότητας. Με απλά λόγια δεν μπορούν να να ανακαλύψουν  μοτίβα μέσα από χύμα δεδομένα χωρίς την ύπαρξη κάποιου οδηγού/στόχου(label=ετικέτα ή συνάρτηση κέρδους αν μιλάμε για reinforcement learning) που θα τους λέει αν τα πάνε καλά ή όχι.

Για να αναγνωρίσει ένα AI π.χ. αυτοκίνητα πρέπει να του δώσεις π.χ. 10.000 εικόνες αυτοκινήτων και 10.000 εικόνες αντικειμένων που δεν είναι αυτοκίνητα. Το νευρωνικό σταδιακά μετατρέπεται σε μια συνάρτηση που παίρνει πίξελς και βγάζει στο τέλος την τιμή 1(=είναι αυτοκίνητο) ή την τιμή 0(δεν είναι αυτοκίνητο). Ή ενδιάμεσες τιμές αν δεν είναι απόλυτα βέβαιο.

Τα ζώα ΔΕΝ μαθαίνουν έτσι. Ο εγκέφαλος τους παίρνει ηλεκτρικά σήματα από τα νεύρα και ανακαλύπτει περιοδικότητες σε ολοένα και μεγαλύτερα επίπεδα εντελώς μόνος του. Έτσι ένας σκίουρος π.χ. όταν βλέπει έναν άνθρωπο για πρώτη φορά αμέσως τον αναγνωρίζει και τον οριοθετεί από το υπόλοιπο περιβάλλον. Με μηδέν παραδείγματα ανθρώπων δηλαδή.

Αυτό που περιέγραψα είναι ευρέως γνωστό ως unsupervised learning. Ταξινόμηση δεδομένων με κριτήρια που το ίδιο το σύστημα ανακαλύπτει. Οι ερευνητές AI δεν έχουν ούτε μία στο εκατομμύριο ιδέα πώς μπορεί να γίνει. Εδώ και κάμποσες δεκαετίες.

Η συνείδηση δεν μας αφορά καθόλου γιατί ο μηχανισμός ανακάλυψης μοτίβων χωρίς καθοδήγηση είναι υλικός(εγκέφαλος). Αυτό θέλουμε για ρομπότ υπηρέτες. Τίποτε άλλο.

Η ύπαρξη συνείδησης ή όχι σε ένα υλικό αντικείμενο(π.χ. εγκέφαλος, καρέκλα, Η/Υ κτλ.) είναι κάτι που βιώνεται αν είσαι εσύ ο ίδιος το αντικείμενο. Δεν μπορεί να αποδειχθεί μέσω παρατήρησης από τρίτο.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, BOURBOULAS είπε

Γιατί δεν μπαίνεις άραγε στον κόπο να επιχειρηματολογήσεις βάση της δικής σου σκέψής και μου σερβίρεις παπατζιλίκια; Όταν έχω χρόνο να διαβάσω τι; Να διαβάσω τις παπαριές κάποιων

Μπορείς να μου απαντήσεις στο ερώτημα με ποιο τρόπο ένα λογισμικό μπορεί να αποκτήσει νου-νόηση; Τους προσομειωτές τους βαφτίζουν ως νοημοσύνη.Αυτό μπορείς να το καταλάβεις ή δεν σου κόβει για να το αντιληφθείς;

Το μυαλό γιατί το έχεις; Για να σερβίρεις τα παπατζιλίκια των άλλων; Γιατί δεν μας τεκμεριώνεις την προσωπική σου άποψη επι του θέματος; Κάνε μας μια ανάλυση περι της έννοιας της νοημοσύνης και πες μας σε ποια σημεία αυτή η έννοια ταυτίζεται με την υποτιθέμενη νοημοσύνη των λογισμικών.

1,4gb είναι η εφαρμογή; Μπορείς να μου πεις σε ποιο φάκελο είναι αποθηκευμένες οι φωτογραφίες με τα βυζάκια που τις κάνει copy paste πάνω στην φωτογραφία που θα βάλεις να πάμε να βάλουμε τα βυζάκια της αρεσκείας μας και όχι αυτά που έχουν φορτωμενα οι δημιουργοί του προγράμματος;

Επίσης αν του δώσω μια φωτογραφία π.χ. 70 μεγκαπιξελ,το προγραμμα έχει data base φωτογραφιών βυζακίων που μπορεί να τα προσαρμόσει σε τέτοια ανάλυση.

70 μεγκαπίξελ  φωτογραφία απο το μπούστο μιας κυρίας.Τι γυμνά βυζάκια θα μου δείξει το πρόγραμμα,οεο; Πιξελιασμένα γιατί οι φωτογραφίες στην data base θα έχουν μικρότερη ανάλυση και θα τα εχει ξεχειλώσει για να τα καλιμπράρει στο γυμνό στήθος της γυναικάς;

Υπάρχουν ακόμη εδώ μέσα εγκέφαλοι που πιστευουν πως μια τετοια εφαρμογή λειτουργει με βάση την τεχνητη νοημοσύνη;

Θα μπορούσε να ήταν ένα ωραιότατο Plugin του photoshop για όλους εκείνους που δεν έχουν την εμπειρία ή τον χρόνο για να πετύχουν ένα καλύτερο αποτέλεσμα.Απορώ με την νοημοσύνη κάποιων που νομίζουν πως η συγκεκριμένη εφαρμογή κάνει θαύματα δια της περίφημης τεχνητής νοημοσνύνης

Ρε φίλε αρχίζεις ομως και μας χαλάς και το νήμα και την διάθεση. Πήγαινε σε μια συνάθροιση των συνομοσιολογων στην πλατεία Κάνιγγος και μιλήστε για φιλοσοφία όσο θέλετε. Εδώ συζητάμε για ai. Αν δες θες, έχει και άλλα θέματα το ινσομνια για να πας να χαλάσεις. Η υπομονή και ο χαβαλες έχουν και ένα όριο.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, zx1234r είπε

Ρε φίλε αρχίζεις ομως και μας χαλάς και το νήμα και την διάθεση. Πήγαινε σε μια συνάθροιση των συνομοσιολογων στην πλατεία Κάνιγγος και μιλήστε για φιλοσοφία όσο θέλετε. Εδώ συζητάμε για ai. Αν δες θες, έχει και άλλα θέματα το ινσομνια για να πας να χαλάσεις. Η υπομονή και ο χαβαλες έχουν και ένα όριο.

Εγώ γιατί πράγμα μιλάω, για ai(adobe illustrator);

Μπορείς να μου πεις τιτανοτεράστιε γνώστη της ai σε ποιο φάκελο και με ποια μορφή έχει αποθηκευμένες τις φωτογραφίες με τα βυζάκια η εφαρμογή για να πάω να βάλω βυζάκια της αρεσκείας μου

Ή ακόμη δεν έχεις αντιληφθεί πως τα βυζάκια δεν τα πλάθει μόνη της η εφαρμογή,κοινώς δεν τα βγάζει απο την νοησή της αλλά τα παίρνει έτοιμα απο μια συλλογή φωτογραφιών που έχουν εγκαταστήσει οι δημιουργοι μέσα στο set up της εφαρμογής;

Θα μου λύσετε καμιά απορία ή μονάχα θα ασκείτε στείρα κριτική.

Επεξ/σία από BOURBOULAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Γιαούρτι είπε

τελικά που μπορούμε να το βρούμε να το δοκιμάσουμε; το έχει κανένας;

Στο καράβι υπάρχει σίγουρα. Έχει αναφερθεί πολλάκις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τζάμπα το Bandwidth και ο χρόνος που ξόδεψα. στο χέρι να το ζωγράφιζα καλύτερα θα το έκανα.

δεν έχω απογοητευτεί περισσότερο στη ζωή μου,

το ένα βυζί το έβαλε στον ώμο. ολική επαναφορά φάση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Γιαούρτι είπε

τζάμπα το Bandwidth και ο χρόνος που ξόδεψα. στο χέρι να το ζωγράφιζα καλύτερα θα το έκανα.

δεν έχω απογοητευτεί περισσότερο στη ζωή μου,

το ένα βυζί το έβαλε στον ώμο. ολική επαναφορά φάση. 

Που να ξέρει η εφαρμογή φίλε μου ποιος είναι ο ώμος,ποιο είναι το κεφάλι και ποιο το μπούτι.Αλγόριθμος είναι αυτός και δεν ξέρει απο ανατομία και ανθρώπινο σώμα.Αν ο αλγόριθμος αστοχήσει μπορεί να σου το βάλει και στην φτέρνα.

20 λεπτά πριν, argipen είπε

Κινέζικα γράφω ο φούστης και δεν με καταλαβαίνει κανείς;

Μπορείς να μου πεις τιτανοτεράστιε γνώστη της ai σε ποιο φάκελο και με ποια μορφή έχει αποθηκευμένες τις φωτογραφίες με τα βυζάκια η εφαρμογή για να πάω να βάλω βυζάκια της αρεσκείας μου;

Επεξεργασία φωτογραφίας έχεις κάνει ποτε; Ξέρεις πόσες φόρες χρεάστηκε να δημιουργήσω ανθρώπινο δέρμα και να το προσαρμόσω σε φωτογραφίες;Δεν χρειάζεται να έχεις εξωγήινη νοημοσύνη για να επεξεργαστείς μια φωτογραφία.Ένας αλγόριθμος και μια βάση δεδομένων και τελείωσε το θέμα

Ο 3D φωτορεαλισμός ξέρεις τι εξαίσια αποτελέσματα σου δίνει;Τα 3d προγράμματα έχουν φορτωμένα και ωραίοτατα skins στην βάση δεδομένων τους

Επεξ/σία από BOURBOULAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, BOURBOULAS είπε

Που να ξέρει η εφαρμογή φίλε μου ποιος είναι ο ώμος,ποιο είναι το κεφάλι και ποιο το μπούτι.Αλγόριθμος είναι αυτός και δεν ξέρει απο ανατομία και ανθρώπινο σώμα.Αν αλγόριθμος αστοχήσει μπορεί να σου το βάλει και στην φτέρνα.

Κινέζικα γράφω ο φούστης και δεν με καταλαβαίνει κανείς;

Μπορείς να μου πεις τιτανοτεράστιε γνώστη της ai σε ποιο φάκελο και με ποια μορφή έχει αποθηκευμένες τις φωτογραφίες με τα βυζάκια η εφαρμογή για να πάω να βάλω βυζάκια της αρεσκείας μου;

Επεξεργασίας φωτογραφίας έχεις κάνει ποτε; Ξέρεις πόσες φόρες χρεάστηκε να δημιουργήσω ανθρώπινο δέρμα και να το προσαρμόσω σε φωτογραφίες;Δεν χρειάζεται να έχεις εξωγήινη νοημοσύνη για να επεξεργαστείς μια φωτογραφία.Ένας αλγόριθμος και μια βάση δεδομένων και τελείωσε το θέμα

Ο 3D φωτορεαλισμός ξέρεις τι εξαίσια αποτελέσματα σου δίνει;Τα 3d προγράμματα έχουν φορτωμένα και ωραίοτατα skins στην βάση δεδομένων τους

Για ακόμη μια φορά, είναι A.I όχι A.C, φυσικά και δεν έχει νοημοσύνη, είναι τεχνητή εξυπνάδα δια της πληροφόρησης, ένας αλγόριθμος! (κάνεις δεν είπε πως μιλάμε για νοημοσύνη, ο όρος απλά παραφράζετε λάθος στην ελληνική). Η διαφορά του με τους αλγόριθμους που πληκτρολογείς μόνος σου, είναι πως αυτοί δομουνται και εξελίσσονται μόνοι τους. Εσύ δίνεις ένα pre-defined, minimal σύνολο κανόνων και τους αφήνεις μόνους τους να φτιάξουν ένα νευρωνικο δίκτυο, ή τους εκπαιδεύσεις με κάποια βάση δεδομένων. Δεν είναι τεχνητή νοημοσύνη να σου πει ποια η μορφολογία του ανθρώπινου σώματος, ούτε θα σου αναλύσει τη σημασιολογικη, ιδεολογική έννοια του όντως ων. Δεν θα σου επεξηγησει τη σφαίρα του υλικού και του ιδεατου, δεν θα βρει την μια καθολική αλήθεια. Γιατί? Γιατί ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΝΟΥΜΟΣΥΝΗ. ΆΛΛΟ A.I και άλλο A.C.

 

Έχεις σκαλώσει σε ένα δέντρο και χάνεις το δάσος. Όπου δέντρο εννοώ τη λανθασμένη μετάφραση ενός όρου (η οποία γίνεται για λόγους απλούστευσης). 

 

A.I δηλώνει πως το πρόγραμμα εξελίχθηκε (ή ακόμη εξελίσσεται) μόνο του, και ελεω αυτού με τον καιρό γίνεται καλύτερο. End of story. NEEEEXT

Επεξ/σία από argipen
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, argipen είπε

Για ακόμη μια φορά, είναι A.I όχι A.C, φυσικά και δεν έχει νοημοσύνη, είναι τεχνητή εξυπνάδα δια της πληροφόρησης, ένας αλγόριθμος! (κάνεις δεν είπε πως μιλάμε για νοημοσύνη, ο όρος απλά παραφράζετε λάθος στην ελληνική). Η διαφορά του με τους αλγόριθμους που πληκτρολογείς μόνος σου, είναι πως αυτοί δομουνται και εξελίσσονται μόνοι τους. Εσύ δίνεις ένα pre-defined, minimal σύνολο κανόνων και τους αφήνεις μόνους τους να φτιάξουν ένα νευρωνικο δίκτυο, ή τους εκπαιδεύσεις με κάποια βάση δεδομένων. Δεν είναι τεχνητή νοημοσύνη να σου πει ποια η μορφολογία του ανθρώπινου σώματος, ούτε θα σου αναλύσει τη σημασιολογικη, ιδεολογική έννοια του όντως ων. Δεν θα σου επεξηγησει τη σφαίρα του υλικού και του ιδεατου, δεν θα βρει την μια καθολική αλήθεια. Γιατί? Γιατί ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΝΟΥΜΟΣΥΝΗ. ΆΛΛΟ A.I και άλλο A.C.

Έχεις σκαλώσει σε ένα δέντρο και χάνεις το δάσος. Όπου δέντρο εννοώ τη λανθασμένη μετάφραση ενός όρου (η οποία γίνεται για λόγους απλούστευσης). 

A.I δηλώνει πως το πρόγραμμα εξελίχθηκε (ή ακόμη εξελίσσεται) μόνο του, και ελεω αυτού με τον καιρό γίνεται καλύτερο. End of story. NEEEEXT

Τι εστί τεχνητή εξυπνάδα δια της πληροφόρησης;

Για να έχεις εξυπνάδα,πρέπει να έχεις σκέψη και για να έχεις σκέψη πρέπει να έχεις νόηση και για να έχεις νόηση,πρέπει να έχεις νου

Τι δεν καταλαβαίνεις; Πες μου τι δεν καταλαβαίνεις;

Μου θυμίζετε μια animation ταινία που είδα στην τηλεόραση πριν απο καιρό και τραβούσα τα μαλλιά μου.Ένας γήινος επισκέπτεται έναν άλλο πλανήτη
και οι κάτοικοι του άλλου πλανήτη χρησιμιοποιούσαν τον όρο "εξωγήινος" για να περιγράψουν το ανθρώπινο ον που τους επισκέφτηκε
Είσαι στον πλανήτη π.χ Άρη και λες οτι σε επισκέφτηκε ένας εξωγήινος;

Μα πόσο μαλ... είσαι; Εξω-γήινος. Έξω απο την γη! Ο σωστός όρος είναι Εξωαρηανός.Στην συγκεριμένη ταινία ο πλανήτης είχε μια περίεργη ονομασία του τύπου Β-52.Οι δημιουργοί της ταινίας επειδή δεν είχαν άλλη λέξη για να περιγράψουν το γήινο ον,σκέφτηκαν να το ονομάσουν ως εξωγήινο.Μα πόσο στόκοι είναι οι άνθρωποι;

Το ίδιο πράγμα συμβαίνει και με εσας.Χρησιμοποιείτε λαθασμένους όρους γιατί δεν έχουν εφευρεθεί καινούργιοι για να περιγράψουν την λειτουργία που επιτελούν τα λογισμικά

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας παρακαλώ ...αν ο γαρδουμπας, ε βουρβουλας, γράψει κάτι άξιο αναφοράς ενημερώστε με σε μήνυμα. Δεν θέλω να τα χάνω. Και σας παρακαλώ σταματηστε να τον ταιζετε. Φτάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BOURBOULAS είπε

Τι εστί τεχνητή εξυπνάδα δια της πληροφόρησης;

Για να έχεις εξυπνάδα,πρέπει να έχεις σκέψη και για να έχεις σκέψη πρέπει να έχεις νόηση και για να έχεις νόηση,πρέπει να έχεις νου

Τι δεν καταλαβαίνεις; Πες μου τι δεν καταλαβαίνεις;

Μου θυμίζετε μια animation ταινία που είδα στην τηλεόραση πριν απο καιρό και τραβούσα τα μαλλιά μου.Ένας γήινος επισκέπτεται έναν άλλο πλανήτη
και οι κάτοικοι του άλλου πλανήτη χρησιμιοποιούσαν τον όρο "εξωγήινος" για να περιγράψουν το ανθρώπινο ον που τους επισκέφτηκε
Είσαι στον πλανήτη π.χ Άρη και λες οτι σε επισκέφτηκε ένας εξωγήινος;

Μα πόσο μαλ... είσαι; Εξω-γήινος. Έξω απο την γη! Ο σωστός όρος είναι Εξωαρηανός.Στην συγκεριμένη ταινία ο πλανήτης είχε μια περίεργη ονομασία του τύπου Β-52.Οι δημιουργοί της ταινίας επειδή δεν είχαν άλλη λέξη για να περιγράψουν το γήινο ον,σκέφτηκαν να το ονομάσουν ως εξωγήινο.Μα πόσο στόκοι είναι οι άνθρωποι;

Το ίδιο πράγμα συμβαίνει και με εσας.Χρησιμοποιείτε λαθασμένους όρους γιατί δεν έχουν εφευρεθεί καινούργιοι για να περιγράψουν την λειτουργία που επιτελούν τα λογισμικά

Διάβασε αν θες εδώ.

51fZJBt0o9L._SX328_BO1,204,203,200_.jpg

Κατα τα'λλα, λίγο rant.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...