Προς το περιεχόμενο

Καιρικά


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, great είπε

εγώ πεθαίνω που σημερα διαβαζω "νέο κυμα κακοκαιριας ερχετε στην αττικη με χιονιαδες μέχρι και την κυριακη"

1. ποιο νέο ?

2. που ηταν το παλιο ?

Λογικα θα εννοουν το περσινο.

Ειναι τραγικοι απλα και δεν ξερω για ποιο λογο τα λενε ολα αυτα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

ΝΑΙ

Famous last words.

Το χιόνι αν δε λιώσει μετά από λίγο (μετά το παιχνίδι/χιονοπόλεμο κ.λπ.) είτε λόγω αύξησης θερμοκρασίας, είτε λόγω βροχής, δημιουργεί σοβαρά προβλήματα.

Άπαξ και παγώσει λόγω συνθηκών, πέφτει κλάμα.

Όποιος το έχει ζήσει καταλαβαίνει, οι υπόλοιποι μένουν στο να το βλέπουν να πέφτει και να παίζουν χιονοπόλεμο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, gsisr είπε

φλωρόκαιρος τελείως. έβγαλε μια ψύχρα εδώ Σαλόνικα αλλά ως εκεί. χιόνια ούτε με το κυάλι δε θα δούμε

Ο "Αρναούτογλας" έλεγε πως πιθανόν θα χιονίσει κέντρο Θεσσαλονίκης. Στην Αττική, μόνο Β.Π.... ☹️

Επεξ/σία από MitsosDaBest13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, phanispal είπε

Famous last words.

Το χιόνι αν δε λιώσει μετά από λίγο (μετά το παιχνίδι/χιονοπόλεμο κ.λπ.) είτε λόγω αύξησης θερμοκρασίας, είτε λόγω βροχής, δημιουργεί σοβαρά προβλήματα.

Άπαξ και παγώσει λόγω συνθηκών, πέφτει κλάμα.

Όποιος το έχει ζήσει καταλαβαίνει, οι υπόλοιποι μένουν στο να το βλέπουν να πέφτει και να παίζουν χιονοπόλεμο.

μια χαρα το εχω ζησει στον Διονυσο, να πηγαινει το αυτοκινητο σε κατηφορα με .5 ιντσα κλίση και να κατεβαινει καθετα.

να παρκαρω στον κεντρικο για να μπορεσω να φυγω το πρωι, να γυρνας νωρις πριν πεσει ο ηλιος και παγωσουν τα παντα. 

οπως και να εχει, αλυσιδες και εισαι μια χαρα. μην υπαρβάλουμε. απλα ο κοσμος βαριεται να τις βαλει, πολολι δεν εχουν, υπαρχουν και οι τραγικοι με τα τζιπ που σου αναβουν φωτα να σε περασουν και κωλανε απο πισω σου στο χιονι οταν πας με 30 και τετοια.

Κλάμα δεν εριξα ποτέ. μονο οταν έλιωνε και επρεπε να παω γραφειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, phanispal είπε

Famous last words.

Το χιόνι αν δε λιώσει μετά από λίγο (μετά το παιχνίδι/χιονοπόλεμο κ.λπ.) είτε λόγω αύξησης θερμοκρασίας, είτε λόγω βροχής, δημιουργεί σοβαρά προβλήματα.

Άπαξ και παγώσει λόγω συνθηκών, πέφτει κλάμα.

Όποιος το έχει ζήσει καταλαβαίνει, οι υπόλοιποι μένουν στο να το βλέπουν να πέφτει και να παίζουν χιονοπόλεμο.

Ξέρω, όπως έχω αναφέρει ζω Φλώρινα. Θέμα υπήρχε το 2017 που έριξε χιόνι και κατευθείαν μετά έπεσε και -15-20 το βράδυ (ίδια περίοδο με τα προβλήματα στην Θεσσαλονίκη που είχαν παγώσει τα πάντα από δρόμους και σωλήνες). Αλλά γενικά, έχουμε μηχανήματα και δεν έχει υπάρξει άλλο θέμα στα πρόσφατα χρόνια. 

Αλλά γενικά θέλω να δω χιόνι γτ 5 χρόνια στην Σύρο, τπτ. 😛

25 λεπτά πριν, great είπε

υπαρχουν και οι τραγικοι με τα τζιπ που σου αναβουν φωτα να σε περασουν και κωλανε απο πισω σου στο χιονι οταν πας με 30 και τετοια.

Κλάμα με αυτούς τους (κυρίως) Αθηναίους που ερχόντουσαν στον Άγιο Αθανάσιο στο Καϊμακτσαλάν (είχαμε εστιατόριο εκεί). Οι γυναίκες με γόβες και να σκαλώνουν τα τακούνια ανάμεσα στις πέτρες (δεν έβλεπαν και που να πατήσουν λόγω χιονιού), οι δε άντρες να μπλοκάρουν ολόκληρο δρόμο επειδή τα τζιπ τους γλιστρούσαν και κατέληγαν κάθετα στον δρόμο. 

Θυμάμαι κιόλας μια καλή καθαρή Δευτέρα (09-10-11 κάπου εκεί) με φουλ χιόνι αλλά καλή θερμοκρασία. Βρε να αναρωτιόμαστε το μεσημέρι που είναι όλοι (όλοι= και άλλα 2 μαγαζιά/γνωστοί) για φαγητό (επειδή Κυριακή είχαμε κόσμο). Κατά τις 2-3 μάθαμε ότι είχαν γλιστρήσει, μάντεψε, τζιπ, και δεν κατέβαινε ούτε ανέβαινε τίποτα 😂

Η μέρα πήγε χαμένη γτ μετά έφευγαν οι περισσότεροι. 

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, great said:

μια χαρα το εχω ζησει στον Διονυσο, να πηγαινει το αυτοκινητο σε κατηφορα με .5 ιντσα κλίση και να κατεβαινει καθετα.

να παρκαρω στον κεντρικο για να μπορεσω να φυγω το πρωι, να γυρνας νωρις πριν πεσει ο ηλιος και παγωσουν τα παντα. 

οπως και να εχει, αλυσιδες και εισαι μια χαρα. μην υπαρβάλουμε. απλα ο κοσμος βαριεται να τις βαλει, πολολι δεν εχουν, υπαρχουν και οι τραγικοι με τα τζιπ που σου αναβουν φωτα να σε περασουν και κωλανε απο πισω σου στο χιονι οταν πας με 30 και τετοια.

Κλάμα δεν εριξα ποτέ. μονο οταν έλιωνε και επρεπε να παω γραφειο.

 

Ούτε μας νοιάζει που υπάρχει κόσμος που πρέπει να δουλέψει σε τέτοιες συνθήκες, επειδή δουλεύουμε εμείς σε γραφείο σημαίνει ότι όλος ο κόσμος δουλεύει σε γραφείο.

Ή επειδή χαζεύουμε εμείς το χιόνι δίπλα στη φουλαρισμένη τζακάρα μας, σημαίνει ότι όλοι αυτό κάνουν.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, phanispal είπε

Ε ναι, για εξωτερικές δουλειές έστελνες τον μπάτλερ, οπότε χαίρω πολύ.

Ούτε μας νοιάζει που υπάρχει κόσμος που πρέπει να δουλέψει σε τέτοιες συνθήκες, επειδή δουλεύουμε εμείς σε γραφείο σημαίνει ότι όλος ο κόσμος δουλεύει σε γραφείο.

Ή επειδή χαζεύουμε εμείς το χιόνι δίπλα στη φουλαρισμένη τζακάρα μας, σημαίνει ότι όλοι αυτό κάνουν.

Το χιονι ειναι καλο και η αληθεια ειναι οτι χρειαζεται κιολας αλλα να μπαινουν σε τοπικ και να παρακαλανε να χιονισει,ελεος.Μου θυμιζουν πιτσιρικαδες που οπως ειπες το μονο που τους νοιαζει ειναι να παιξουν χιονοπολεμο.Το θελω κι εγω το χιονι πολυ αλλα ελα που η δουλεια μου ειναι 50 χλμ πηγαινε και αλλα τοσα επιστροφη.Σκεψου να με πιασει χιονι στον δρομο,κινουμαι και ωρες μεταμεσονυκτιες και ειμαι και σχετικα ορεινα.Τεσπα,δεν βλεπω να εχει ορεξη παντως ο καιρος γενικα.Σημερα το πρωι ειχε στο βουνο (900μ υψομετρο) λιγο στην κορυφη,οπως πασπαλιζεις τους κουραμπιεδες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην βιάζεστε ακόμα για τα καιρικά, θα φτάσουν στο απόγειο τους περίπου το Σάββατο με Κυριακή τουλάχιστον με όσα διάβασα, μπορεί να πέσουν και έξω. Όσο για το χιόνι, όσοι δε μένουμε σε μέρη με κλασσική χιονοπτωση κάθε έτος, το σκεφτόμαστε με νοσταλγία από άλλες εποχές που ημασταν μικροί, παρόλα αυτά, δημιουργεί πρόβλημα το οποίο είναι έντονο στην Αθήνα και σε όσα μέρη ο κόσμος δεν είναι προετοιμασμενος για αυτό, επίσης ούτε οι υποδομές. Θα ξεχάσουμε πχ τι γινόταν Θεσσαλονίκη και σε κάποια μέρη το 15 όταν παγωναν οι σωλήνες φυσικού αερίου επειδή ήταν αμονωτοι και δεν λειτουργούσαν οι λέβητες η παρουσιαζοντουσαν βλαβες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεκινησε να χιονιζει επαρχια Φλωρινας

2 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Το χιονι ειναι καλο και η αληθεια ειναι οτι χρειαζεται κιολας αλλα να μπαινουν σε τοπικ και να παρακαλανε να χιονισει,ελεος.Μου θυμιζουν πιτσιρικαδες που οπως ειπες το μονο που τους νοιαζει ειναι να παιξουν χιονοπολεμο.Το θελω κι εγω το χιονι πολυ αλλα ελα που η δουλεια μου ειναι 50 χλμ πηγαινε και αλλα τοσα επιστροφη.Σκεψου να με πιασει χιονι στον δρομο,κινουμαι και ωρες μεταμεσονυκτιες και ειμαι και σχετικα ορεινα.Τεσπα,δεν βλεπω να εχει ορεξη παντως ο καιρος γενικα.Σημερα το πρωι ειχε στο βουνο (900μ υψομετρο) λιγο στην κορυφη,οπως πασπαλιζεις τους κουραμπιεδες.

Δεν χιονιζει μονο στην Ελλαδα. Μην το "ριχνετε" στον καιρο, ουτε και σε οσους θελουν να δουν χιονι

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν βρίσκω πού είναι το κακό να ελπίζει κανείς για χιόνι. Ούτε επηρεάζει το τί καιρό θα κάνει στην πραγματικότητα ούτε ζήτησε χιονοθύελλα και προβλήματα.

Επεξ/σία από Ison_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...