Προς το περιεχόμενο

Ενοίκια στο Άμστερνταμ!


teotsigourakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε βρες πρώτα τη δουλειά και μετά βρίσκεις και το σπίτι, γιατί δεν πρόκειται να δώσουν σπίτι σε άτομο χωρίς συμβόλαιο. Συνήθως θα πρέπει μάλιστα το εισόδημά σου να είναι πάνω από κάποιο όριο που ορίζουν ανάλογα με το ποσό του ενοικίου, για να έχεις πιθανότητα να το πάρεις. Από εκεί και πέρα προσπάθησε να ζήσεις όσο πιο κοντά στην εργασία σου μπορείς γιατί εδώ δεν είναι αστείο ούτε τα πλήθη στα τρένα ούτε και η κίνηση στους δρόμους σε rush hour. Η Ολλανδία είναι η πιο πυκνοκατοικημένη χώρα στην Ευρώπη, οπότε σε αφήνω να φανταστείς τι μπορεί να σημαίνει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Από την εμπειρία μου στο Αμστερνταμ (πάνε 6 χρονια βέβαια, ομως δε νομιζω να έχει αλλάξει ιδιαίτερα)

Αν και σπίτι μου ειχε βρει η εταιρία που συνεργαζόταν με real estate:

Ημουν κοντά στο κέντρο (απόσταση με ποδήλατο για Dam Square, 30 λεπτά, με τραμ 10), το ενοίκιο ηταν 800 ευρώ για ένα υ/δ, σαλονάκι, μπάνιο, κουζίνα, μικρό χολ, μπαλκονάκι στο πίσω μέρος που έβλεπε κηπο (οπως τα περισσότερα κλασσικά κτιρια του Αμστερνταμ). Ομως ημουν ιδιαίτερη περίπτωση.

Υπήρχαν συνάδελφοι που νοίκιαζαν με 1000 ευρώ το ίδιο σπιτι, χωρις επιπλωση και άλλοι που ειχαν βρει με 550 ευρω κάτι παρόμοιο.

Το σίγουρο ειναι πως όσο απομακρύνεσαι απο το κέντρο, τόσο πιο φθηνό ειναι το ενοίκιο.

Όπως τα είπε ο φίλος απο πάνω.

Και μάλλον ξεχνάς την μετακίνηση με το αυτοκίνητο. Ποδήλατο παντού και πάντα. Αν θες μεγαλύτερες αποστάσεις από 15χμ, τότε ΜΜΜ. 

*Η Ολλανδία δεν έχει υψομετρική διαφορά ούτε 1 μ. Όλα είναι μια ευθεία και τα ποδήλατα σάπια των 25€. Τη δουλειά σου μια χαρά την κάνεις όμως με αυτά. Αυτοκίνητο και να έχεις, απαγορευεται η σταθμευση παντου

**Δεν ξέρω γιατί θες Ολλανδία, αλλά αν δεν έχεις πάει, μην νομίζεις ότι θα κάνεις καμία τρελή ζωή λόγω των επιπλέον ελευθεριών που υπάρχουν. Ο μόνος λόγος που θα πήγαινα θα ήταν το ποδήλατο και τα εύκολα ταξίδια σε διπλανές πολιτισμένες χώρες. 

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, totem_lost είπε

Φίλε βρες πρώτα τη δουλειά και μετά βρίσκεις και το σπίτι, γιατί δεν πρόκειται να δώσουν σπίτι σε άτομο χωρίς συμβόλαιο. Συνήθως θα πρέπει μάλιστα το εισόδημά σου να είναι πάνω από κάποιο όριο που ορίζουν ανάλογα με το ποσό του ενοικίου, για να έχεις πιθανότητα να το πάρεις.

Από εκεί και πέρα προσπάθησε να ζήσεις όσο πιο κοντά στην εργασία σου μπορείς γιατί εδώ δεν είναι αστείο ούτε τα πλήθη στα τρένα ούτε και η κίνηση στους δρόμους σε rush hour. Η Ολλανδία είναι η πιο πυκνοκατοικημένη χώρα στην Ευρώπη, οπότε σε αφήνω να φανταστείς τι μπορεί να σημαίνει αυτό.

Έτσι ακριβώς!

 

 

9 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

[...]

**Δεν ξέρω γιατί θες Ολλανδία, αλλά αν δεν έχεις πάει, μην νομίζεις ότι θα κάνεις καμία τρελή ζωή λόγω των επιπλέον ελευθεριών που υπάρχουν. 

Ναι!

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, teotsigourakos είπε

Μάλλον κάτι τέτοιο θα γίνει τουλάχιστον για αρχή. Βρίσκεις κάτι οικονομικό λίγο έξω και σιγά σιγά κοιτάς που μπορείς να πας καλύτερα με βάση πάντα και τις προτιμήσεις γιατί όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω σε κάποιον μπορεί να μην αρέσει μια πόλη - κωμόπολη..

Προσοχή όμως διότι το λίγο έξω, πιθανον να χριζει αυτοκινήτου. Ισως η συγκοινωνία να μην σε καλύπτει χρονικά. Εκτός αν ξυπνάς πχ από τις 5 το πρωί.

Βέβαια οι Ολλανδοί γενικά το έχουν αυτό. Πιάνουν δουλειά στις 9, αλλά έχουν ξυπνήσει απ τις 5.30, έχουν κάνει ντουζ, έχουν κάνει γυμναστικη, έχουν βγάλει το σκυλι βολτα, και έχουν ετοιμάσει τρελό πρωινό.

Μην εκπλήσεσαι βέβαια γιατι κοιμούνται απ τις 10 το βράδυ :P 

A ναι...πολλά διαμερίσματα στο κέντρο ή στις γειτονιές γυρω γυρω δεν έχουν...πάτωμα. Το πάτωμα το βάζεις εσυ (εννοώ πλακάκια, λάμινειτ κτλ). Στο δινουν με το τσιμέντο κάτω :P (ειχα πάθει σοκ στην αρχη)

Επεξ/σία από pontez2
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Προσοχή όμως διότι το λίγο έξω, πιθανον να χριζει αυτοκινήτου. Ισως η συγκοινωνία να μην σε καλύπτει χρονικά. Εκτός αν ξυπνάς πχ από τις 5 το πρωί.

Βέβαια οι Ολλανδοί γενικά το έχουν αυτό. Πιάνουν δουλειά στις 9, αλλά έχουν ξυπνήσει απ τις 5.30, έχουν κάνει ντουζ, έχουν κάνει γυμναστικη, έχουν βγάλει το σκυλι βολτα, και έχουν ετοιμάσει τρελό πρωινό.

Μην εκπλήσεσαι βέβαια γιατι κοιμούνται απ τις 10 το βράδυ :P 

A ναι...πολλά διαμερίσματα στο κέντρο ή στις γειτονιές γυρω γυρω δεν έχουν...πάτωμα. Το πάτωμα το βάζεις εσυ (εννοώ πλακάκια, λάμινειτ κτλ). Στο δινουν με το τσιμέντο κάτω :P (ειχα πάθει σοκ στην αρχη)

Όντως και χθες που κοιτούσα κάτι αγγελίες πολλα σπίτια δεν είχαν πάτωμα... Υπάρχει κάποιος λόγος συγκεκριμένος γι αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Όπως τα είπε ο φίλος απο πάνω.

Και μάλλον ξεχνάς την μετακίνηση με το αυτοκίνητο. Ποδήλατο παντού και πάντα. Αν θες μεγαλύτερες αποστάσεις από 15χμ, τότε ΜΜΜ. 

*Η Ολλανδία δεν έχει υψομετρική διαφορά ούτε 1 μ. Όλα είναι μια ευθεία και τα ποδήλατα σάπια των 25€. Τη δουλειά σου μια χαρά την κάνεις όμως με αυτά. Αυτοκίνητο και να έχεις, απαγορευεται η σταθμευση παντου

**Δεν ξέρω γιατί θες Ολλανδία, αλλά αν δεν έχεις πάει, μην νομίζεις ότι θα κάνεις καμία τρελή ζωή λόγω των επιπλέον ελευθεριών που υπάρχουν. Ο μόνος λόγος που θα πήγαινα θα ήταν το ποδήλατο και τα εύκολα ταξίδια σε διπλανές πολιτισμένες χώρες. 

 

1 ώρα πριν, totem_lost είπε

Φίλε βρες πρώτα τη δουλειά και μετά βρίσκεις και το σπίτι, γιατί δεν πρόκειται να δώσουν σπίτι σε άτομο χωρίς συμβόλαιο. Συνήθως θα πρέπει μάλιστα το εισόδημά σου να είναι πάνω από κάποιο όριο που ορίζουν ανάλογα με το ποσό του ενοικίου, για να έχεις πιθανότητα να το πάρεις. Από εκεί και πέρα προσπάθησε να ζήσεις όσο πιο κοντά στην εργασία σου μπορείς γιατί εδώ δεν είναι αστείο ούτε τα πλήθη στα τρένα ούτε και η κίνηση στους δρόμους σε rush hour. Η Ολλανδία είναι η πιο πυκνοκατοικημένη χώρα στην Ευρώπη, οπότε σε αφήνω να φανταστείς τι μπορεί να σημαίνει αυτό.

Προφανώς πρώτα βρίσκεις δουλειά και μετά κινείσαι με βάση αυτή... αλλά μια άποψη για τα πράγματα καλό είναι να την έχεις. Το ειπα στην αρχή ότι απλά θέλω πληροφορίες για τα ενοίκια, όχι ότι αναγκαστικά θα πάω να κλείσω σπίτι... εδώ στην τελική δεν ξέρω καν αν θα καταλήξω Ολλανδία αλλά προς τα εκεί τείνω. Καταλήγω σ αυτή τη χώρα γιατί μισθολογικά απ ότι βλέπω είναι αρκετά καλά και σαν κλίμα δεν είναι τόσο απάνθρωπα + σαν νοοτροπία ανθρώπων ξέρω ότι είναι πιο χαλαροί και γενικά οι ρυθμοί δεν είναι αυστηροί όπως πχ στη Γερμανία που μου λένε φίλοι ότι είσαι λίγο σαν στρατιωτάκι... τώρα τι ισχύει και τι όχι εδώ είμαι να τα συζητήσουμε ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι λίγο περίεργα στην αρχή αλλά συνηθίζεις  . Σε σχέση με το χάος που παθαινεις καρδιακό στο μποτιλιαρισμα και να σου λένε για κανόνες ειναι ok για λίγη αλλαγή :P Για πολύ είναι πρόβλημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Είσαι λίγο περίεργα στην αρχή αλλά συνηθίζεις  . Σε σχέση με το χάος που παθαινεις καρδιακό στο μποτιλιαρισμα και να σου λένε για κανόνες ειναι ok για λίγη αλλαγή :P Για πολύ είναι πρόβλημα 

Στο θέμα κανόνες δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Ένας βασικός λόγος του να φύγω απ την Ελλάδα είναι το ότι η κοινωνία λειτουργεί χωρίς κανόνες και κυρίως νόμους... Κάθε μέρα νευριάζω και χαλιεμαι γιατί ζω σε μια ζούγκλα...

Επεξ/σία από teotsigourakos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Καλά μη νομίζεις ότι είναι όλοι από τη φύση τους ευγενικοί εδώ να έρθουν συμπεριφερονται όπως οι ιθαγενεις  :P

Εννοείται αυτό απλά εκεί έχουν κανόνες και νόμους που εφαρμόζονται οπότε όλοι συμμορφώνονται και λειτουργούν πιο αρμονικά. Μετά ο καθένας ας κάνει ότι θέλει στο σπίτι του. Όταν πας στη ζούγκλα θα λειτουργείς σα ζώο λογικό. Κι εγώ βαρέθηκα πλέον να ουρλιάζω και να χτυπιέμαι σαν ουγκανι... οπότε έξω και πάλι έξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

 Στοιχειώδη αυτονόητα πράγματα εδώ δεν είναι . Άμστερνταμ θα εργαστείτε σε δίκτυα / προγραμματιστης ;

Mid full stack developer προϋπηρεσία 2-2.5 χρόνια. Κυριως όμως στο front end κομμάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Καλό κουράγιο .Εδώ δυστυχώς δεν υπάρχει μέλλον πέρα από αρπαχτές του τουρισμού ...

Κοίτα στην Ελλαδα ένας καλός προγραμματιστής αμα το ψάχνει μπορεί να έχει έναν πολύ καλό και αξιοπρεπή μισθό. Για μένα δεν είναι όμως μόνο ο μισθός ο παράγοντας του να φύγω. Οκ κουτσα στραβά τη βγάζω Ελλάδα και σχετικά άνετα αλλά πρώτα θέλω να ζήσω εξωτερικό να πάρω εμπειρίες να συγκρίνω καταστάσεις και στην τελική να διαλέξω εγώ που θέλω να ζω. Αυτή τη στιγμή η Ελλάδα για μένα είναι η καλύτερη μόνο γα διακοπές...

Επεξ/σία από teotsigourakos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...