Προς το περιεχόμενο

Ενοίκια στο Άμστερνταμ!


teotsigourakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, djcat είπε

Σου είπε και πριν ο φίλος πρέπει να προσθέσεις και τις τοπικές μετακινήσεις;

Το σπίτι και η δουλειά σου θα είναι δίπλα σε σταθμούς; Άρα, στην καλύτερη ένα δίωρο συνολικά χαμένο στις μετακινήσεις. Μετά μη νομίζεις πως είναι φτηνά τα τρένα, σίγουρα θα υπάρχει κάποια κάρτα αν το χρησιμοποιείς καθημερινά, αλλά μου φαίνεται εντελώς ανάποδη η λογική σου να μείνεις Ρότερνταμ, σε μια πόλη που δεν είναι δίπλα στο Άμστερνταμ. Εκτός και αν έχιες κάποιον ιδιαίτερο λόγο να μείνεις Ρότερνταμ. Αν τα ενοίκια στο Άμστερνταμ σου φαίνοντα δύσκολα να τα προσεγγίσεις, μπορείς να βγεις πιο έξω από το κέντρο της πόλης. Σίγουρα θα έχει και πιο οικονομικές περιοχές. Είναι σαν κάποιος να θέλει να δουλέψει Αθήνα και η αρχική του σκέψη να είναι "ωραία, ψάχνω σπίτι στην Κόρινθο".

Δεν ξέρω τι ισχύει και τι όχι. Η λογική μου για το Rotterdam είναι ότι θα μένεις σε πόλη και όχι μακρυά από την πρωτεύουσα. Άλλο να μένω κέντρο Αθήνα και άλλο Βαρυμπόμπη και να πρέπει να πηγαίνω κέντρο που θα φάω την ίδια ώρα κλπ κλπ Βασικά σε σχεδόν όλα τα προάστια της Αθήνας και να μένεις κάνεις καμιά ώρα για κέντρο. Οπότε η λογική μου είναι ότι αν αυτοί οι μάγκες έχουν μέσα μεταφοράς που κάνει 40 λεπτά για κέντρο δεν βλέπω καμιά τρελή διαφορά με το σενάριο που σου είπα για Αθήνα. Οπότε δεν βλέπω και κάτι στραβό ή ανάποδο...

Επεξ/σία από teotsigourakos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, djcat είπε

Φέγενορντ είσαι;

Έχεις επισκεφτεί τις πόλεις και σου άρεσε τόσο πολυ το Ρότερνταμ σε σχέση με το Άμστερνταμ;

ΛΟΛ. Δεν έχω ασχοληθεί με το τι πόλεις υπάρχουν κοντά στο Amsterdam απλά το άκουσα από 2 άτομα και είπα να ρωτήσω... Δεν έκατσα να το ψάξω τόσο πολύ. Έχω χρόνο για να φύγω οπότε ξεκινάω χαλαρά την έρευνά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχεδόν όλες οι εταιρείες στην Ολλανδία θα σου πληρώσουν στο 100% το κόστος μετακίνησης απο το σπίτι στη δουλειά ανεξαρτήτως απόστασης, οπότε δεν τίθεται θέμα κόστους αλλα μόνο χρόνου. Τα δρομολόγια είναι πάντα στην ωρα τους και πολύ συχνά, χωρις καθυστερήσεις, κλπ. Το γρήγορο τρένο που βλέπεις απο Rotterdam είναι το Thalys και εχει ανα μια ωρα, αλλα καλύτερα να βρείς κατι σε κοντινότερη πόλη, πχ Ουτρέχτη, Χάαρλεμ. Κοιτα η δουλειά που θα βρεις να περιλαμβάνει και relocation assistance ωστε για το πρωτο διάστημα να εχεις ετοιμο το σπιτι απο την εταιρεια και οταν φτασεις εκει να αρχισεις να ψαχνεις.

Επεξ/σία από Jackson_1919
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Jackson_1919 είπε

Τα δρομολόγια είναι πάντα στην ωρα τους και πολύ συχνά, χωρις καθυστερήσεις, κλπ.

Σε άλλη χώρα ζω μου φαίνεται :P

Προς topic starter, δεν είναι τόσο σπάνιο να μένει κανείς Ρότερνταμ και να δουλεύει Άμστερνταμ αλλά εξαρτάται τις συνθήκες, τα ωράρια, κλπ. Επίσης δεν ξέρω τι θα κέρδιζες από κάτι τέτοιο αν και εσύ και η κοπέλα σου δουλεύετε Άμστερνταμ. Το νοίκι δεν θα είναι τόσο πιο φτηνό για να δικαιολογήσει τόσο χαμένο χρόνο. Παρεμπιπτόντως, για μέσα στο ρινγκ υπολόγιζε κοντά στα 1500 για τα τετραγωνικά που λες και έχε στο νου σου ότι δεν είναι καθόλου εύκολο να βρεις κάτι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, doctor_667 είπε

Σε άλλη χώρα ζω μου φαίνεται :P

Προς topic starter, δεν είναι τόσο σπάνιο να μένει κανείς Ρότερνταμ και να δουλεύει Άμστερνταμ αλλά εξαρτάται τις συνθήκες, τα ωράρια, κλπ. Επίσης δεν ξέρω τι θα κέρδιζες από κάτι τέτοιο αν και εσύ και η κοπέλα σου δουλεύετε Άμστερνταμ. Το νοίκι δεν θα είναι τόσο πιο φτηνό για να δικαιολογήσει τόσο χαμένο χρόνο. Παρεμπιπτόντως, για μέσα στο ρινγκ υπολόγιζε κοντά στα 1500 για τα τετραγωνικά που λες και έχε στο νου σου ότι δεν είναι καθόλου εύκολο να βρεις κάτι.

Αυτό το γνωρίζω και ειδικά τώρα με το airbnb να παίρνει φωτιά είναι δυσκολότερο. Αρχικά αυτό σκεφτόμουν μήπως η εταιρία μου βρει διαμονή στην αρχή (αν παίζει αυτό και πόσο συχνά...) και μετά κοιτάω να βρω όσο είμαι εκεί και δουλεύω. Για μέσα στο Amsterdam κάπου εκεί υπολόγιζα απλά σ αυτά τα θέματα είμαι τέρμα ψαχτίρι και πιστεύω θα βρω ευκαιρία κάποια στιγμή όπως και τώρα που μένω σε 66 τμ με 2 υπνοδωμάτια 2 λεπτά (περπάτημα) απ τη στάση του μετρό Περιστέρι με ανακαινισμένο εσωτερικό στα 280 ευρώ(για 6 μήνες έμπαινα στα site καθημερινά τουλάχιστον καμιά εικοσαριά φορές). Για το θέμα Rotterdam - Amsterdam είπα το αντίθετο και θεωρήθηκα "ανάποδος" ενώ κι εμένα μου έχουν πει τέτοια σενάρια. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες γενικά. Ότι πληροφορία έχετε καλοδεχούμενη.

Επεξ/σία από teotsigourakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, teotsigourakos είπε

Αυτό το γνωρίζω και ειδικά τώρα με το airbnb να παίρνει φωτιά είναι δυσκολότερο. Αρχικά αυτό σκεφτόμουν μήπως η εταιρία μου βρει διαμονή στην αρχή (αν παίζει αυτό και πόσο συχνά...) και μετά κοιτάω να βρω όσο είμαι εκεί και δουλεύω. Για μέσα στο Amsterdam κάπου εκεί υπολόγιζα απλά σ αυτά τα θέματα είμαι τέρμα ψαχτίρι και πιστεύω θα βρω ευκαιρία κάποια στιγμή όπως και τώρα που μένω σε 66 τμ με 2 υπνοδωμάτια 2 λεπτά (περπάτημα) απ τη στάση του μετρό Περιστέρι με ανακαινισμένο εσωτερικό στα 280 ευρώ(για 6 μήνες έμπαινα στα site καθημερινά τουλάχιστον καμιά εικοσαριά φορές). Για το θέμα Rotterdam - Amsterdam είπα το αντίθετο και θεωρήθηκα "ανάποδος" ενώ κι εμένα μου έχουν πει τέτοια σενάρια. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες γενικά. Ότι πληροφορία έχετε καλοδεχούμενη.

Ναι απλά αυτοί που το κάνουν έχουν κάποιο λόγο, δεν είναι καινούργιοι στη χώρα. Είτε γιατί για αγορά έχει ξεφύγει το Άμστερνταμ, είτε γιατί σε ένα ζευγάρι δουλεύουν και οι 2 σε άλλες πόλεις και θέλουν να μείνουν κάπου κεντρικά, ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. 

Αλλά από άποψη απόστασης έχω δει και πολύ χειρότερα. Μπρεντά - Άμστερνταμ, Αϊντχόφεν - Άμστερνταμ, Αμβέρσα - Άμστερνταμ ή το χειρότερο που συζητούσα σήμερα με ένα συνάδελφο που μένει Ουτρέχτη αλλά και αυτός και η κοπέλα του έχουν βάση το Χρόνινγκεν επαγγελματικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, doctor_667 είπε

Σε άλλη χώρα ζω μου φαίνεται :P

Πότε καθυστερούν τα τρένα δλδ? Μόνο απο καιρικές συνθήκες ή αν πηδήξει κάποιος στις γραμμές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Jackson_1919 είπε

Πότε καθυστερούν τα τρένα δλδ? Μόνο απο καιρικές συνθήκες ή αν πηδήξει κάποιος στις γραμμές

Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ καθημερινά τρένο και πάλι βλέπω συνέχεια καθυστερήσεις και ακούω τα χειρότερα από συναδέλφους που βασίζονται στο τρένο.

Απλά μου κάνει εντύπωση που κάποιος που μένει Ολλανδία λέει αυτό για τον NS που είναι το μόνιμο παράπονο των Ολλανδών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, doctor_667 είπε

1. Σε άλλη χώρα ζω μου φαίνεται :P

2. Προς topic starter, δεν είναι τόσο σπάνιο να μένει κανείς Ρότερνταμ και να δουλεύει Άμστερνταμ αλλά εξαρτάται τις συνθήκες, τα ωράρια, κλπ. Επίσης δεν ξέρω τι θα κέρδιζες από κάτι τέτοιο αν και εσύ και η κοπέλα σου δουλεύετε Άμστερνταμ.

3. α)Το νοίκι δεν θα είναι τόσο πιο φτηνό για να δικαιολογήσει τόσο χαμένο χρόνο.

β) Παρεμπιπτόντως, για μέσα στο ρινγκ υπολόγιζε κοντά στα 1500 για τα τετραγωνικά που λες και έχε στο νου σου ότι δεν είναι καθόλου εύκολο να βρεις κάτι.

 

1. Σίγουρα ζεις σε άλλη χώρα! Αν μια χώρα μπορεί να ισχυριστεί πως τα δρομολόγια είναι πάντα στην ώρα τους αυτή είναι η Ολλανδία!

2. Δεν ξέρω αν είναι ή όχι σπάνιο, δεν είναι όμως ορθολογικό. Και ο Ολλανδός εργοδότης, που διακρίνεται συνήθως για την ορθολογικότητα των επιλογών του, δύσκολα θα προσλάβει κάποιον που κάνει τέτοιες επιλογές.

3. Πολύ σωστές και οι δύο παρατηρήσεις!

teotsigourakos: Δεν πρόκειται να βρεις φτηνό σπίτι για πολλούς λόγους:

- Ο πρώτος και βασικός, είναι ότι υποθέτεις πως οι συνθήκες που αφορούν την ενοικίαση κατοικίας είναι ίδιες σε Ελλάδα και Ολλανδία, είναι εντελώς διαφορετικές.

- Ο δεύτερος πως θα χρειαστείς οπωσδήποτε σπίτι με κουζίνα, γιατί οι τιμές των εστιατορίων στην Ολλανδία είναι υπερδιπλάσιες των Ελληνικών.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως μια φίλη έμενε στο Wageningen στο οποίο πήγα 4 φορές. Φοβερή κωμόπολη, κοντά στο Αρνεμ και την Ουτρέχτη.

Με πολύ νέο κόσμο λόγω των Πανεπιστημίων και φυσικά ελάχιστα αυτοκίνητα (παντού ποδηλατόδρομοι)

Εννοείται με συγκοινωνίες που έρχονται στην ώρα τους .

Πιστεύω ότι μπορείς να αποφύγεις τις μεγάλες πόλεις και να μείνεις πιο έξω (πχ Ουτρέχτη) και σε βάθος χρόνου ψάχνεσαι για Αμστερνταμ το οποίο κατά τη γνώμη μου είναι ωραίο για αναψυχή και βόλτες και όχι για καθημερινότητα (πολύ τουρισμός και βαβούρα). Αν θυμάμαι καλά τα ενοίκια ήταν τσιμπημένα ειδικά σε σπίτια κοντά στο ποτάμι. 

Το Ρότερνταμ είναι μια μεγαλούπολη με ουρανοξύστες τελείως διαφορετική από τις πόλεις που σου ανέφερα οι οποίες διατηρούν το παραδοσιακό χαρακτήρα των Ολλανδικών κατοικιών.

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την εμπειρία μου στο Αμστερνταμ (πάνε 6 χρονια βέβαια, ομως δε νομιζω να έχει αλλάξει ιδιαίτερα)

Αν και σπίτι μου ειχε βρει η εταιρία που συνεργαζόταν με real estate:

Ημουν κοντά στο κέντρο (απόσταση με ποδήλατο για Dam Square, 30 λεπτά, με τραμ 10), το ενοίκιο ηταν 800 ευρώ για ένα υ/δ, σαλονάκι, μπάνιο, κουζίνα, μικρό χολ, μπαλκονάκι στο πίσω μέρος που έβλεπε κηπο (οπως τα περισσότερα κλασσικά κτιρια του Αμστερνταμ). Ομως ημουν ιδιαίτερη περίπτωση.

Υπήρχαν συνάδελφοι που νοίκιαζαν με 1000 ευρώ το ίδιο σπιτι, χωρις επιπλωση και άλλοι που ειχαν βρει με 550 ευρω κάτι παρόμοιο.

Το σίγουρο ειναι πως όσο απομακρύνεσαι απο το κέντρο, τόσο πιο φθηνό ειναι το ενοίκιο.

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, filipN είπε

1. Σίγουρα ζεις σε άλλη χώρα! Αν μια χώρα μπορεί να ισχυριστεί πως τα δρομολόγια είναι πάντα στην ώρα τους αυτή είναι η Ολλανδία!

2. Δεν ξέρω αν είναι ή όχι σπάνιο, δεν είναι όμως ορθολογικό. Και ο Ολλανδός εργοδότης, που διακρίνεται συνήθως για την ορθολογικότητα των επιλογών του, δύσκολα θα προσλάβει κάποιον που κάνει τέτοιες επιλογές.

3. Πολύ σωστές και οι δύο παρατηρήσεις!

teotsigourakos: Δεν πρόκειται να βρεις φτηνό σπίτι για πολλούς λόγους:

- Ο πρώτος και βασικός, είναι ότι υποθέτεις πως οι συνθήκες που αφορούν την ενοικίαση κατοικίας είναι ίδιες σε Ελλάδα και Ολλανδία, είναι εντελώς διαφορετικές.

- Ο δεύτερος πως θα χρειαστείς οπωσδήποτε σπίτι με κουζίνα, γιατί οι τιμές των εστιατορίων στην Ολλανδία είναι υπερδιπλάσιες των Ελληνικών.

Δεν είπα ότι θα βρω φθηνό σπίτι αλλά ότι πιστεύω στις ευκαιρίες γιατί πάντα μα πάντα ψάχνομαι. Και αυτό που έχω μάθει γενικά στη ζωή μου είναι ότι όταν ψάχνεις βρίσκεις. Δεν λέω κάτι παράλογο νομίζω. Τώρα αν δεν υπάρχουν καν ευκαιρίες στην Ολλανδία σε ενοίκια αυτό μπορεί να είναι άλλο σενάριο αλλά δεν νομίζω να μην υπάρχουν γενικά ευκαιρίες... + στο θέμα της κουζίνας εννοείται ότι μαγειρεύεις σπίτι το οποίο κάνω ήδη :Ρ

32 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Από την εμπειρία μου στο Αμστερνταμ (πάνε 6 χρονια βέβαια, ομως δε νομιζω να έχει αλλάξει ιδιαίτερα)

Αν και σπίτι μου ειχε βρει η εταιρία που συνεργαζόταν με real estate:

Ημουν κοντά στο κέντρο (απόσταση με ποδήλατο για Dam Square, 30 λεπτά, με τραμ 10), το ενοίκιο ηταν 800 ευρώ για ένα υ/δ, σαλονάκι, μπάνιο, κουζίνα, μικρό χολ, μπαλκονάκι στο πίσω μέρος που έβλεπε κηπο (οπως τα περισσότερα κλασσικά κτιρια του Αμστερνταμ). Ομως ημουν ιδιαίτερη περίπτωση.

Υπήρχαν συνάδελφοι που νοίκιαζαν με 1000 ευρώ το ίδιο σπιτι, χωρις επιπλωση και άλλοι που ειχαν βρει με 550 ευρω κάτι παρόμοιο.

Το σίγουρο ειναι πως όσο απομακρύνεσαι απο το κέντρο, τόσο πιο φθηνό ειναι το ενοίκιο.

Μάλλον κάτι τέτοιο θα γίνει τουλάχιστον για αρχή. Βρίσκεις κάτι οικονομικό λίγο έξω και σιγά σιγά κοιτάς που μπορείς να πας καλύτερα με βάση πάντα και τις προτιμήσεις γιατί όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω σε κάποιον μπορεί να μην αρέσει μια πόλη - κωμόπολη...

Επεξ/σία από teotsigourakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το καλο να μας ερθεις.
 

Για μετακινήσεις μια ειναι η εφαρμογη: 9292.nl. Μπορεις να πας οπουδηποτε μεσα στην Ολλανδια συνδιαζοντας τρενα, μετρο, λεωφορεία κτλπ.

Μιας και ερχεσαι μαζι με την κοπελα σου και φανταζομαι οτι και αυτη θα ψαχνει για δουλεια, το λογικο ειναι να εχετε το κεντρο σας την Ουτρεχτη. Ωστε να μπορειτε και οι δυο να βολευεστε οπου και να δουλεύετε.

Για δουλειες φτιαξε το linkedin σου και ταεκαρε δουλειες απο εκει. Αν θες να βλεπεις σχολια/μισθους για μια εταιρια δες στο glassdoor.

Και μια συμβουλή, καλο ειναι να εχεις κανει το research ηδη πριν ερθεις γιατι οταν φτασεις με το καλο θα εχεις αρκετα πραγματα στην αρχη να συνηθίσεις. Πχ μπορεις να βρεις αρθρα και οδηγους για:

- Ov-chipkaart

- Επιδοματα: zorgtoeslag  και huurtoeslag

- Huisarts

- Ασφαλεια υγειας

- Δικαιολογητικα για εγγραφη στο δημο

Και οτι αλλο μπορει να σε ενδιαφερει. 99% των περιπτωσεων θα βρεις.πληροφοριες online. Δεν χρειαζεται να τα αποστηθίσεις ολα αλλα καλο ειναι να εχεις μια ιδεα για το τι συμβαινει.

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...