Προς το περιεχόμενο

Ενοίκια στο Άμστερνταμ!


teotsigourakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 ώρες πριν, teotsigourakos είπε

Γειά σας παιδιά, επειδή σιγά σιγά ο καιρός πλησιάζει για την υλοποίηση της απόφασής μου να εργαστώ και να μείνω στο εξωτερικό (τουλάχιστον για κάποια χρόνια), εκτός της αναζήτησης εργασίας στον τομέα (Πληροφορική) λέω να ξεκινήσω να ρίχνω μια ματιά και στα ενοίκια το οποίο πιστεύω θα είναι από τα πιο "δύσκολα" κομμάτια που θα συναντήσω πηγαίνοντας έξω. Επειδή η χώρα που προτιμώ και μάλλον έχω καταλήξει είναι η Ολλανδία, θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος από ενοίκια, τί να προσέχω στις αγγελίες, ποιά site μπορώ να επισκέπτομαι συνέχεια και να ρίχνω ματιές και γενικά tips που να αφορούν την εύρεση διαμονής στην Ολλανδία και ιδανικά στο Άμστερνταμ. Επίσης να προσθέσω σαν πιθανότερο σενάριο , αν και ποτέ δεν ξέρεις πώς τα φέρνει η ζωή, θα πάω μαζί με την κοπέλα μου όπου συγκατοικώ εδώ και έναμιση χρόνο(Αυτό αφορά το κομμάτι του ότι λογικά θα μείνω με 2ο άτομο άρα βγαίνει πιο οικονομικά κλπ κλπ). Ευχαριστώ!

559103574103559https://supergreeks.nl/blog-post/greeks-in-holland-all-info/?fbclid=IwAR2LPY3eofxTaec0zUiXJ8NUfcsJuaWMxXfW3PyIBa16z0yD7TSh_fvB1zY

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Χαίρεται και πάλι, ένα καλό ερώτημα που μου ήρθε μόλις. Ποιό θα ήταν το ιδανικό ποσό χρημάτων να έχω μαζέψει φεύγοντας για Ολλανδία; Αν όχι το ιδανικό, τουλάχιστον το μινιμουν...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, teotsigourakos είπε

Χαίρεται και πάλι, ένα καλό ερώτημα που μου ήρθε μόλις. Ποιο θα ήταν το ιδανικό ποσό χρημάτων να έχω μαζέψει φεύγοντας για Ολλανδία; Αν όχι το ιδανικό, τουλάχιστον το μινιμουν...;

Υπολογίζεις 1200-1500€ / μήνα ανεργίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Υπολογίζεις 1200-1500€ / μήνα ανεργίας. 

Δεν θα πάω εκεί και θα ψάξω δουλειά μετά...Πρώτα βρίσκω δουλειά και μετά πάω. Απλά ακόμα κι έτσι δεν πρέπει κανείς να έχει ένα budget; Για παράδειγμα μπορεί στα σπίτια να θέλουν κάποια ενοίκια μπροστά(πολύ πιθανόν) ή να χρειάζεσαι κάποια χρήματα για πράγματα απαραίτητα με το που πατάς δηλαδή στη χώρα πχ παράβολα για δήμους,για κράτος δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, teotsigourakos είπε

Δεν θα πάω εκεί και θα ψάξω δουλειά μετά...Πρώτα βρίσκω δουλειά και μετά πάω. Απλά ακόμα κι έτσι δεν πρέπει κανείς να έχει ένα budget; Για παράδειγμα μπορεί στα σπίτια να θέλουν κάποια ενοίκια μπροστά(πολύ πιθανόν) ή να χρειάζεσαι κάποια χρήματα για πράγματα απαραίτητα με το που πατάς δηλαδή στη χώρα πχ παράβολα για δήμους,για κράτος δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.

Δεν αλλάζει κάτι σε αυτό που είπα. Τον πρώτο μήνα θα πληρώσεις 1 ενοίκιο + το τρέχον (1500€ κοντά) και θα θες και τρέχοντα έξοδα.

Με λιγότερα απο 3000€ καλό είναι να μην πας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Δεν αλλάζει κάτι σε αυτό που είπα. Τον πρώτο μήνα θα πληρώσεις 1 ενοίκιο + το τρέχον (1500€ κοντά) και θα θες και τρέχοντα έξοδα.

Με λιγότερα απο 3000€ καλό είναι να μην πας

Δεν ήταν άκυρο αυτό που είπες προφανώς εγώ το αρχικό ποσό ήθελα έχοντας βρει δουλειά. Με τα 8000 που υπολογίζω δηλαδή θα είναι αρκετά safe χωρίς άγχος κλπ...??!!

Επεξ/σία από teotsigourakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, teotsigourakos είπε

Δεν ήταν άκυρο αυτό που είπες προφανώς εγώ το αρχικό ποσό ήθελα έχοντας βρει δουλειά. Με τα 8000 που υπολογίζω δηλαδή θα είναι αρκετά safe χωρίς άγχος κλπ...??!!

Τα 8000€ ειναι το σωστό ποσό που πρέπει να έχεις στην άκρη και για κατούρημα να πας στο δίπλα στενό του σπιτιού σου.

Οπότε είσαι υπερκαλυμμένος αν έχεις 8000€ ενώ πας και ας μην χρειαστούν ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sphinxgr είπε

Τα 8000€ ειναι το σωστό ποσό που πρέπει να έχεις στην άκρη και για κατούρημα να πας στο δίπλα στενό του σπιτιού σου.

Οπότε είσαι υπερκαλυμμένος αν έχεις 8000€ ενώ πας και ας μην χρειαστούν ποτέ.

Έγινε ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το commute μεταξύ Ρότερνταμ-Άμστερνταμ παίζει πολύ πάντως (αυτό κάνω και εγώ :P ). Τώρα εξαρτάται που ακριβώς δουλεύεις στο Άμστερνταμ. Αν πχ είσαι αεροδρόμιο, είναι 25 λεπτά., κέντρο 40, Zuid (που είναι το βασικό οικονομικό κέντρο του Άμστερνταμ) πάλι 40 κτλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/07/2019 at 14:30, teotsigourakos said:

Εννοείται αυτό απλά εκεί έχουν κανόνες και νόμους που εφαρμόζονται οπότε όλοι συμμορφώνονται και λειτουργούν πιο αρμονικά. Μετά ο καθένας ας κάνει ότι θέλει στο σπίτι του. Όταν πας στη ζούγκλα θα λειτουργείς σα ζώο λογικό. Κι εγώ βαρέθηκα πλέον να ουρλιάζω και να χτυπιέμαι σαν ουγκανι... οπότε έξω και πάλι έξω

Καθε φορα που γυρναω απο ταξιδι στο εξωτερικο και μπαινω στο 11αρθι για να παω σπιτι,

απλα με το που βλεπω τα παρκαρισματα στους δρομους εχω ξενερωσει που γυρισα και δεν εμεινα εξω 😥

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, devil-ji είπε

Καθε φορα που γυρναω απο ταξιδι στο εξωτερικο και μπαινω στο 11αρθι για να παω σπιτι,

απλα με το που βλεπω τα παρκαρισματα στους δρομους εχω ξενερωσει που γυρισα και δεν εμεινα εξω 😥

Άσε... αυτό κι άλλα τόσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω μια πρόταση για δουλειά στην Ολλανδία και έχω προβληματιστεί.

Αρχικά να πω ότι το ποσό που μου δίνουν είναι κάπου στα 40καθαρά, περισσότερα από τα διπλά από ότι παίρνω τώρα. Μαζί μου θα έρθει η σύζυγος και το σκυλάκι μας. Πρακτικά θα είμαστε με ένα μισθό μέχρι να βρει η σύζυγος κι αυτή εργασία, σχετική με ναυτιλιακά.

Στην επικοινωνία που είχαμε μου είπαν ότι βολεύει να βρω σπίτι μεταξύ Αμστερνταμ και Ουτρέχτη. Οι απαιτήσεις μου ως προς το σπίτι είναι να έχει κήπο και να έχει 3 δωμάτια. Πάω με σκοπό να βελτιώσω την ποιότητα ζωής μου και όχι για κάτι άλλο. Για γλώσσα μου ζήτησαν μόνο Αγγλικά, δεν ξέρω πόσο εύκολα είναι τα Ολλανδικά αλλά δεν το έχουν απαιτούμενο.

 

Τι θα με συμβουλεύατε;

 

Ευχαριστώ πολύ

Υ.Γ. Αυτή τη στιγμή και οι δύο μαζί καθαρά είμαστε κάτω από τα 30 και δουλεύουμε και οι δύο, δεν έχουμε ενοίκιο. Το πρόβλημα είναι ότι εδώ που είμαι δεν έχω εξέλιξη, ούτε μισθολογική ούτε καν γνωσιακά στο αντικείμενο, εδώ και μερικά χρόνια. Το κακό είναι ότι σε συζητήσεις δεν βλέπω βελτίωση σύντομα. Σε προσπάθειες να βρω κάπου αλλού οι αμοιβές δεν είναι σημαντικά καλύτερες και οι απαιτήσεις είναι υπερβολικές με πολλές ώρες επιπλέον, από εκεί που είμαι τώρα, για 200-300€ παραπάνω τον μήνα.

 

 

Επεξ/σία από filarhos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον σε ενδιαφέρει πρώτα απ όλα η “ποιότητα ζωής” θα πρέπει, πριν μπλέξεις με άλλους υπολογισμούς, να μάθεις για το πόσο εύκολο θα είναι να βρεις σπίτι με κήπο (και ότι άλλο σε ενδιαφέρει) και ποια θα είναι η τιμή ενοικίασης.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, filipN είπε

Εφόσον σε ενδιαφέρει πρώτα απ όλα η “ποιότητα ζωής” θα πρέπει, πριν μπλέξεις με άλλους υπολογισμούς, να μάθεις για το πόσο εύκολο θα είναι να βρεις σπίτι με κήπο (και ότι άλλο σε ενδιαφέρει) και ποια θα είναι η τιμή ενοικίασης.

 

Ψάχνουμε στα διάφορα site και φαίνεται ότι περίπου τα 20 θα πάνε για το σπίτι... Οπότε γίνεται αμέσως ασύμφορο αν δεν βρει η σύζυγος δουλειά, λίγο απίθανο σενάριο αλλά υπαρκτό.

Κάτι άλλο που δεν μου αρέσει πολύ είναι η γλώσσα. Δυστυχώς την μιλάνε μόνο αυτοί, οπότε σε μια ενδεχόμενη αλλαγή χώρας δύσκολα αποτελεί προσόν. Ενώ αν ήταν Γαλλικά μιλάνε πολλές χώρες στην Ευτώπη...

Η αλήθεια είναι ότι δεν έψαχνα στο εξωτερικό αλλά θέλω μια αλλαγή.

Υ.Γ. Ίσως μόνο με αυτό το κριτήριο θα ήταν καλύτερα να κοιτάξω προς Βέλγιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, filarhos είπε

Έχω μια πρόταση για δουλειά στην Ολλανδία και έχω προβληματιστεί.

Αρχικά να πω ότι το ποσό που μου δίνουν είναι κάπου στα 40καθαρά, περισσότερα από τα διπλά από ότι παίρνω τώρα. Μαζί μου θα έρθει η σύζυγος και το σκυλάκι μας. Πρακτικά θα είμαστε με ένα μισθό μέχρι να βρει η σύζυγος κι αυτή εργασία, σχετική με ναυτιλιακά.

Στην επικοινωνία που είχαμε μου είπαν ότι βολεύει να βρω σπίτι μεταξύ Αμστερνταμ και Ουτρέχτη. Οι απαιτήσεις μου ως προς το σπίτι είναι να έχει κήπο και να έχει 3 δωμάτια. Πάω με σκοπό να βελτιώσω την ποιότητα ζωής μου και όχι για κάτι άλλο. Για γλώσσα μου ζήτησαν μόνο Αγγλικά, δεν ξέρω πόσο εύκολα είναι τα Ολλανδικά αλλά δεν το έχουν απαιτούμενο.

 

Τι θα με συμβουλεύατε;

 

Ευχαριστώ πολύ

Υ.Γ. Αυτή τη στιγμή και οι δύο μαζί καθαρά είμαστε κάτω από τα 30 και δουλεύουμε και οι δύο, δεν έχουμε ενοίκιο. Το πρόβλημα είναι ότι εδώ που είμαι δεν έχω εξέλιξη, ούτε μισθολογική ούτε καν γνωσιακά στο αντικείμενο, εδώ και μερικά χρόνια. Το κακό είναι ότι σε συζητήσεις δεν βλέπω βελτίωση σύντομα. Σε προσπάθειες να βρω κάπου αλλού οι αμοιβές δεν είναι σημαντικά καλύτερες και οι απαιτήσεις είναι υπερβολικές με πολλές ώρες επιπλέον, από εκεί που είμαι τώρα, για 200-300€ παραπάνω τον μήνα.

 

 

Καλημερα,
θα πρεπει να βρει δουλεια και η συζυγος. Σπιτι με κηπο ειναι ακριβο ή παλιο. Σπιτια με αεριο για θερμανση και ζεστο νερο ειναι εντελως ασυμφορα.
'Εμενα ενα χρονο Αμστερνταμ, τωρα μενω Ροττερνταμ. Αν σε ενδιαφερει στειλε μου προσωπικο μυνημα να μιλησουμε για να ξερεις και τι αλλα εξοδα θα εχεις οπως πχ την ασφαλεια υγειας καθε μηνα και για τους δυο σας (~100 το ατομο). Επισης να μαθεις τι μισθοι παιζουν στον κλαδο σου και να ζητησεις πανω κατω τα ιδια, φερνουν κοσμο απο αλλες χωρες και συνηθως τους πληρωνουν λιγοτερο γιατι υπολογιζουν οτι θα εχεις το 30% ruling.

Επεξ/σία από dbrillis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...