Προς το περιεχόμενο

Technicolor DGA 4130 Περιορισμένο Λογισμικό


BigHomie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 01/03/2022 at 10:19, ensternistis said:

Ναι αυτό θα ήθελα να κάνω.. μήπως γνωρίζεις πως μπορώ να το ρυθμίσω? Υπάρχει κάποιο βίντεο στο youtube ? Να κουμπωσω από πίσω δλδ το 4g router κ να βάλω το technicolor να παίρνει ίντερνετ από κει κ να το μοιράζει.

μπορεις να πειραματιστεις να το κουμπωσεις πανω και να μπεις σαν admin και να δεις τι επιλογες δινει.εχει και wizard Λογικα.

On 01/03/2022 at 19:25, leonidas_ said:

1. Ορίζεις διαφορετικές IP στα 2 router, στο ίδιο Subnet. Πχ 4g 192.168.1.1, Technicolor 192.168.1.254

2. Από το πρώτο (4g) κλείνεις Nat και DHCP.

3. Στο δεύτερο (Technicolor) ορίζεις DHCP Pool 192.168.1.2 - 192.168.1.253

4. Συνδέεις τις συσκευές από πίσω μεταξύ τους με Ethernet και είσαι έτοιμος.

Αν θες το Technicolor ως access point κάνεις το αντίστροφο. Αφήνεις δλδ ανοιχτό Nat και DHCP στο 4g και ορίζεις το Pool και κλείνεις Nat και DHCP στο Technicolor. Αυτά.

δεν θελει να το βαλει ως access point αλλα ειναι και αυτο μια λυση.το stick θελει να βαλει στο technicolor. αλλα και αυτο που ειπες ειναι μια ευκολη πρακτικη λυση,

μια διορθωση.δεν χρειαζεται να κλεισεις nat.και ανοιχτο να μεινει δεν δημιουργει προβλημα στο ρουτερ που θα γινει access point διοτι το nat θα επαιζε πανω στο κομματι του modem αν ειχες πανω την adsl/vdsl γραμμη. εφοσον παιζει Lan to lan ειτε το κλεισει ειτε οχι δεν αλλαζει τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

On 20/04/2022 at 19:46, ensternistis said:

Μια ακόμα ερώτηση παίδες! Έχει αυτό το ρούτερ τη δυνατότητα να ρυθμίσω την ισχύ του σήματος στο wifi ? Γτ άλλα ρούτερ που είχα το κάνανε.

σε καποια Technicolor δεν ειχε ρυθμιση να ρυθμισεις ισχυ αλλα εδιναν καποια eco λειτουργεια.πανε αρκετα χρονια οποτε δεν θυμαμαι.ηταν στην καρτελλα που οριζεις ssid ,password. δεν εχουν ολα τα router και συνηθως δεν εχει και νοημα να το χαμηλωσεις. ηδη πχ τα 5 ghz δεν περνανε πολλα εμποδια. αν εχεις χαμηλο σημα θα εχεις και χαμηλοτερο αποδοση που στα 2,4ghz θα ταβανιασεις κονταστα 80mbit max.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει τα κατάφερα κ τα συνδεσα όλα... Τώρα αυτό που θέλω να κάνω είναι το εξής: έχω ένα ρούτερ της zyxel από τη wind κ θέλω αυτό να το κάνω repeater...να το συνδέσω με το technicolor κ να παίρνει Ίντερνετ από αυτό κ στη συνέχεια να μου πετάει wifi... Δλδ: έχω το technicolor στο δωμάτιο κ θέλω να βάλω το zyxel στο σαλόνι, να παίρνει σήμα από το technicolor μέσω wifi κ στο zyxel να συνδέσω με ethernet τη τηλεόραση στο σαλόνι για να έχει Ίντερνετ γτ δεν συνδέεται ασύρματα με τίποτα η lg στο σαλόνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ensternistis said:

Εντάξει τα κατάφερα κ τα συνδεσα όλα... Τώρα αυτό που θέλω να κάνω είναι το εξής: έχω ένα ρούτερ της zyxel από τη wind κ θέλω αυτό να το κάνω repeater...να το συνδέσω με το technicolor κ να παίρνει Ίντερνετ από αυτό κ στη συνέχεια να μου πετάει wifi... Δλδ: έχω το technicolor στο δωμάτιο κ θέλω να βάλω το zyxel στο σαλόνι, να παίρνει σήμα από το technicolor μέσω wifi κ στο zyxel να συνδέσω με ethernet τη τηλεόραση στο σαλόνι για να έχει Ίντερνετ γτ δεν συνδέεται ασύρματα με τίποτα η lg στο σαλόνι.

δεν μπορεις διοτι δεν παιζουν repeater.μονο access point μπορεις να το κανεις. δηλαδη να παιρνει με καλωδιο και να δινει με wifi αλλα και με καλωδιο ως switch δηλαδη.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Στις 20/4/2022 στις 7:46 ΜΜ, ensternistis είπε

Μια ακόμα ερώτηση παίδες! Έχει αυτό το ρούτερ τη δυνατότητα να ρυθμίσω την ισχύ του σήματος στο wifi ? Γτ άλλα ρούτερ που είχα το κάνανε.

Ναι αν το κάνεις root και βάλεις Ansuel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
On 31/07/2022 at 21:54, Black Flag said:

Ναι αν το κάνεις root και βάλεις Ansuel.

σε καποια Technicolor εβγαζε καποια επιλογη οχι για ρυθμιση ισχυς σε στυλ ποσοστο αλλα καπως διαφορετικα.αλλα δεν το θυμαμαι γαμοτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...