Προς το περιεχόμενο

Από τα €999 θα ξεκινούν οι τιμές για το Samsung Galaxy Note10


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, EuphangeL είπε

Μάλιστα, καταλήγουμε λοιπόν στο οτι οι εταιρείες είναι χαζούλες, με αυτές τις τιμές που βάζουν έχουν διαφεύγοντα κέρδη

Βάζω υπενθύμιση για email ενημέρωσης αύριο το πρωί στα marketing/sales τμήματα

Υ.Γ. Όταν λέμε 12/8 ώρες usage time δεν εννοούμε nonstop χρήση. Usage time 1 ώρας θεωρείται όταν χρησιμοποιείς κάτι, κατ'ελάχιστο 10 λεπτά συνολικά, στο timespan 1 ώρας

Μαλιστα, ακομα και με τις θεωριες σου περι 12ωρης χρησης κινητου η οποια ομως ειναι κανα 50λεπτο μεσα στη μερα, αυτα που λες δε στεκουν. Οι εταιρειες χρεωνουν τις ναυαρχιδες τους τοσο γιατι απλα υπαρχει κοσμος που ειναι διατεθημενος να τα σκασει a priori. Οπως εκανε και η αππλ με το σταντ των 1000ε. Τεσπα, τραβα παρε το νεο νοτε 15 στην προνομοιακη τιμη των 1500ε, θα παιζει καλυτερα το candy crush

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία.το Δεκέμβρη που θα έχει κάπου στα 700 δίνω το s9 plus βάζω αλλά 400 και το πήρα.ωραιο χριστουγεννιάτικο δώρο θα μου κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, EuphangeL είπε

Μάλλον δεν κατάλαβες τι λέω:

Το laptop σου το χρησιμοποιείς 8 ώρες, το κινητό σου 12

Γενικεύεις ασύστολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, -WISE- είπε

Για να επιστρέψουμε στα αμιγώς τεχνολογικά, είμαι θιασώτης του S-Pen. Χρόνια τώρα. Το χρησιμοποιώ πολύ συχνά, κυρίως στη δουλειά, για σημειώσεις. Οι νέες του λειτουργίες είναι πολύ χρήσιμες επίσης. Γενικότερα ρε παιδί μου είμαι fan των Note. Φέτος, όμως, ενώ μου αρέσει πάρα πολύ που το έχουν τετραγωνίσει δεν μπορώ να καταπιώ την τρύπα στην οθόνη και την έλλειψη jack. Δεν μπορώ να φορέσω buds γιατί οι ψείρες/in ear με ενοχλούν τρομερά στα αυτιά. Το ίδιο με ενοχλούν και με κουράζουν και τα headsets. Οπότε τα bluetooth ακουστικά για μένα δεν είναι λύση. Έχω υπάρξει με συσκευή χωρίς jack και έκανα τη δουλειά μου με το SBH52 κουμπώνοντας πάνω τους κάποια καλά Sennheizer ακουστικά που έχω αλλά πλέον η μπαταρία τα έχει φτύσει επίσης δεν είναι ό,τι καλύτερο να πρέπει να κουβαλάς μαζί σου ένα έξτρα μαντζαφλάρι όποτε θες να ακούσεις μουσική. Οπότε βρίσκομαι σε ένα τέλμα για το αν θα με καλύψει το 10άρι σε πράγματα της καθημερινότητας συν το οπτικό κομμάτι που είναι η τρύπα μέσα στο κέντρο. Από την άλλη θα έχουμε σίγουρα βελτιωμένη κάμερα, καλύτερα internals, μεγαλύτερη μπαταρία (τομέας ο οποίος για μένα πλέον είναι βασικός για αγορά συσκευής) και νέα καλούδια στο S-Pen. Δύσκολη απόφαση. 😛

Όπως είπα και νωρίτερα βλακεία τους που στερούν την επιλογή του 3.5mm jack από τον κόσμο, λύσεις όμως υπάρχουν. Η πιο απλή κουμπωνεις τον αντάπτορα στα ακουστικά και το κουβαλάς ως ένα ενιαίο καλώδιο για να μην το ξεχνάς εδώ κι εκεί ή παίρνεις ακουστικά με type c βύσμα. Σίγουρα παραπάνω ταλαιπωρία και έξοδα αλλά λύσεις υπάρχουν. Τώρα η τρύπα στη μέση είναι άλλο θέμα.. 

6 ώρες πριν, hakunamatata είπε

Μαλιστα, ακομα και με τις θεωριες σου περι 12ωρης χρησης κινητου η οποια ομως ειναι κανα 50λεπτο μεσα στη μερα, αυτα που λες δε στεκουν. Οι εταιρειες χρεωνουν τις ναυαρχιδες τους τοσο γιατι απλα υπαρχει κοσμος που ειναι διατεθημενος να τα σκασει a priori. Οπως εκανε και η αππλ με το σταντ των 1000ε. Τεσπα, τραβα παρε το νεο νοτε 15 στην προνομοιακη τιμη των 1500ε, θα παιζει καλυτερα το candy crush

Από την εκτεταμένη διαφωνία σας λοιπόν καταλαβαίνουμε ότι ο καθενας χρησιμοποιεί διαφορετικά τις συσκευές του, γιατί έχει διαφορετικές ανάγκες. Επομένως, καλό είναι να υπάρχουν συσκευές για όλους (όλα τα γούστα και όλα τα πορτοφόλια). Δεν λέω κι εγώ θα ήθελα το note στα 300 ευρώ, αλλά δεν θα το βγάλω άχρηστο επειδή κάνει 1000. 

Το αν υπάρχει λόγος να κυκλοφορούν κινητά με τιμές 1000+ € έχει απαντηθεί από την ίδια την αγορά. Σίγουρα η καταναλωτική συμπεριφορά του κόσμου και η ανάλυση αυτής από ένα σκασμό οικονομολόγους και ειδικούς μάρκετινγκ είναι ορθότερη από την άποψη 5-10 καταναλωτών στο insomnia. Παραδεχτείτε λοιπον κάποιοι ότι κάνετε λάθος. Η Samsung έβγαλε μια σειρά συσκευών, μια επιλογή ακόμα για τον καταναλωτή, δεν είναι η εφορία που σου λέει θες δε θες θα μου δώσεις 1000€, χαλαρώστε!  

Επεξ/σία από xenos.p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάλια η τρύπα.Καλύτερα να έβαζαν bezels 5 mm πάνω και κάτω.Χαλάει η αισθητική της οθόνης, δεν "δένει" με αυτήν.Το μάτι κάνει auto focus στην τρύπα, στην άκρη θα ήταν λιγότερο χειρότερα.  😕

Εχει NFC και υπέρυθρες αλλά όχι θύρα 3.5 mm και ραδιόφωνο που είναι πολύ πιο χρήσιμα, κυρίως η θύρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

 

Εχει NFC και υπέρυθρες αλλά όχι θύρα 3.5 mm και ραδιόφωνο που είναι πολύ πιο χρήσιμα, κυρίως η θύρα.

Τα Αμερικανικα μοντελα με τον Snapdragon εχουν κανονικα ραδιοφωνο.

Μονο σε μας στην Ευρωπη η Samsung δινει ναυαρχιδες χωρις ραδιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Τα Αμερικανικα μοντελα με τον Snapdragon εχουν κανονικα ραδιοφωνο.

Μονο σε μας στην Ευρωπη η Samsung δινει ναυαρχιδες χωρις ραδιο...

ράδια βγάζουν, SD καταργούν, 3.5mm ξεχνάνε, μπαταρίες δεν αλλάζουν, οθόνες σπάνε και οι περισσότεροι ακόμα και εδώ χειροκροτούν την "πρόοδο".. :( 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως που είχα όλα τα δίκαρτα Note μέχρι τώρα, έχω παράπονο με τις μπαταρίες. Αν βάλεις δύο SIM και σετάρεις VMware Boxer, secure folder και 4-5 λογαριασμούς email (το Push notification), με λίγη ομιλία βγάζεις οριακά την μέρα και πρέπει να φορτίσεις μέχρι τις 10 το βράδυ. Δεν τολμάω ακόμα και τώρα να μην φορτίσω το βράδυ.

Δεν θεωρώ ότι κάνουν ό, τι μπορούν εκεί στην Samsung για τηλέφωνο τέτοιων προδιαγραφών και δεν θεωρώ ότι κάνω ακραία χρήση για αυτό που αγόρασα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Fulgore είπε

Τα Αμερικανικα μοντελα με τον Snapdragon εχουν κανονικα ραδιοφωνο.

Μονο σε μας στην Ευρωπη η Samsung δινει ναυαρχιδες χωρις ραδιο...

Το γνωρίζω, δεν είναι όμως σωστή λύση να το πάρεις με Snapdragon, γιατί δεν καλύπτεται στην εγγύηση στην Ευρώπη, πχ απο Ebay.Ειδικά αν είναι μόνο 1 χρόνο δεν αξίζει.Αν το καλύψει σωστά και δεν τα μασάει ο πωλητής κιόλας.

Ισως μόνο απο Amazon αν υπάρχει που θεωρείται αξιόπιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 13/7/2019 στις 6:04 ΜΜ, petasis είπε

Αν δεν δοκιμάσεις, πώς θα μάθεις; 😋 Για την "δουλειά"  και εγώ, ότι θα έκανε κάτις παραπάνω, ή θα κάλυπτε κάποια ανάγκη όταν δεν είχα λαπτοπ. Μα με την καμία...

Τα ίδια θα έκανε και ένα της σειράς Α, και θα είχε και ραδιόφωνο, και θα μπορούσες να το πιάσεις (σε αντίθεση με το edge).

Αφού είπα τα αρνητικά, να πω και τα θετικά. Έχω ένα samsung S6 edge από όταν πρωτοβγήκε, το αγόρασα πανάκριβα (1070 ευρώ), και η μπαταρία έχει φουσκώσει 2 φορές. Η πώτη αντικατάσταση μπαταρίας έγινε εντός εγγύησης. Η δεύτερη έγινε την προηγούμενη βδομάδα, σε μαγαζί που μου είπαν από την αντιπροσωπεία. Σε 3 ώρες είχα το τηλέφωνο πίσω, με όλα τα δεδομένα διεγραμμένα 😂, αλλά δεν πλήρωσα απολύτως τίποτα. Η σάμσουνγκ κάλυψε τα πάντα, ανταλλακτικά και εργατικά, αν και το τηλέφωνο είναι 4 ετών και σαφώς εκτός εγγύησης. Δεν το περίμενα. 🙂

Στις 15/7/2019 στις 4:51 ΜΜ, AntiCambeR είπε

Το γνωρίζω, δεν είναι όμως σωστή λύση να το πάρεις με Snapdragon, γιατί δεν καλύπτεται στην εγγύηση στην Ευρώπη, πχ απο Ebay.Ειδικά αν είναι μόνο 1 χρόνο δεν αξίζει.Αν το καλύψει σωστά και δεν τα μασάει ο πωλητής κιόλας.

Ισως μόνο απο Amazon αν υπάρχει που θεωρείται αξιόπιστο.

Να προσθέσω ότι όσο ήμουν στο σέρβις της σάμσουνγκ, ήρθε κάτοχος με κινητό "παραεισαγωγής", και δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα. Του είπαν ότι το τηλέφωνο είναι για την αγορά της Ασίας, δεν έχουν ανταλλακτικά, και να απευθυνθεί εκεί που το αγόρασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...