Προς το περιεχόμενο

Τηλεσκόπιο για αρχάριο


Zugzwang

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

24 λεπτά πριν, lofter είπε

@Basilhs23___ σε ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις!  θα το ψάξω μήπως αλλάξουμε δώρο τελικά.

Οπως είπα υπάρχουν τα τηλεσκόπια για ήλιο. Σχετικά χαμηλή τιμή, εντοπίζεις τον ήλιο πανεύκολα χωρίς γνώσεις. Τον παρακολουθείς μέσα από το φίλτρο του τηλεσκοπιου, βλέπεις τις ηλιακές κηλίδες και διάφορα μικροπραγματα αν σου αρέσει η αστρονομία. Όλα αυτά μόνο την ημέρα όσο έχει ήλιο, θα πρέπει είτε να υπάρχει πρόσβαση σε ταράτσα, είτε στο προαύλιο. Ο μόνος καθηγητής που θα μπορούσε να ασχοληθει στα πλαίσια κάποιου μαθήματος είναι της φυσικής. Και ο καθηγητής αν δεν έχει σπουδάσει με κατεύθυνση αστρονομίας θα πρέπει να μελετήσει κάποια πράγματα για να τα πει στα παιδιά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/7/2019 στις 6:25 ΜΜ, Zugzwang είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα να κάνω δώρο στον σύντροφό μου ένα τηλεσκόπιο, αλλά δεν έχω ιδέα απ' αυτά. Έριξα μια ματιά στο σκρουτζ αλλά οι αξιολογήσεις είναι τόσο λίγες που δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα. Έχει μεγάλη αγάπη για τον ουρανό, παρόλα αυτά θα είναι το πρώτο του τηλεσκόπιο, οπότε δε χρειάζεται να είναι κάτι το φοβερό. Όσο για το budget, νομίζω γύρω στα 200€ max είναι καλά. 

Μήπως μπορεί κάποιος να προτείνει κάτι;

Ευχαριστώ.

γύρω στα 350 ευρώ αν είναι σε σκοτεινή περιοχή μπορεί να δει τον Κρόνο με τα δακτυλίδια και τον Δία .

στα 200 είναι πολύ απλό θα δει Κρόνο και Δια αλλά σαν μόνο φωτεινή κουκκίδα .

Επεξ/σία από makis269
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...