Προς το περιεχόμενο

Τηλεσκόπιο για αρχάριο


Zugzwang

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μίλησε με μία από τις πολλές ομάδες ερασιτεχνικής παρατήρησης και κανονίστε μια εξόρμηση μαζί τους. Δώσε εκεί τα χρήματα. Θα σου δείξουν συγκεκριμένα πράγματα, και θα σε καθοδηγήσουν στα περεταίρω.
Με χαμηλή τιμή εξοπλισμού δεν θα δεις τίποτα. Αν δεν έχεις το σαράκι, ούτε με ακριβό τηλεσκόπιο θα κολλήσεις. Δυστυχώς, τα πράγματα μέσα από το τηλεσκόπιο δεν μοιάζουν με αυτά που βλέπεις στο internet. Στο υπογράφω. Και έχω δουλέψει και στο Αστεροσκοπίο του Σκίνακα ως φοιτητής.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  Δεν ξέρω κατά πόσο έχεις ασχοληθεί και έχεις διαβάσει περί ερασιτεχνικής αστρονομίας. Θα σε συμβούλευα να πάρεις πρώτα ένα βιβλίο όπως το ( Nightwatch η το THe backyard astronomers guide) και τα δύο είναι του Terence Dickinson. Επίσης καλό θα ήταν να γραφτείς στο  www.astrovox.gr. Αν με το καλό αποφασίσεις να ασχοληθείς πιο σοβαρά μπορείς να πας σε ένα μεταχειρισμένο. Καλές αστροπαρατηρήσεις και καθαρούς ουρανούς!

Επεξ/σία από taramas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, duende είπε

ειναι πεταμενα λεφτα το τηλεσκοπιο αν δεν εχει σκοπο να ασχοληθει σοβαρα. και οπως ειπαν πιο πανω, ξεκινας απο το πιο απλο, ειναι σε τοποθεσια που μπορει να παρατηρησει τον ουρανο χωρις αλλες πηγες φωτος τριγυρω (κοινως να ειναι πισσα σκοταδι) η θα πρεπει να τραβιεται στα βουνα? γιατι δε προκειται να το κανει.

παρε του εναν φακο η φλας για τη μηχανη του, η κατι για τη μουσικη (εναν μικτη, καποιο midi keyboard ισως?) κατι τελος παντων που θα ειναι πρακτικο για αυτον και θα αξιοποιησει. αυτο θα ειναι το καλυτερο δωρο, οχι κατι "ρομαντικο" που θα το χρησιμοποιησει 5 λεπτα και μετα θα μπει στη ντουλαπα

εκτος κ αν εισαι φραγκατη και μπορεις να του αγοραζεις καθε μηνα τετοια δωρα οποτε παω πασο 😄

Καταλαβαίνω ότι κάτι για τα χόμπι του θα ήταν πιο χρήσιμο, αλλά σ' αυτή τη φάση θα προτιμούσα κάτι πιο "ρομαντικό", όπως το λες. Οικονομικό θέμα δεν έχω, αλλά δε θέλω και να ξεφύγω πάρα πολύ. 

Εκτιμώ τις απαντήσεις όλων, αλλά οι περισσότεροι επικεντρώνεστε στο αν αξίζει να το αγοράσω από τη στιγμή που μάλλον δε θα ασχοληθεί σοβαρά. (Καλώς ή) κακώς 😁, το έχω πάρει απόφαση ότι αυτό θα είναι το δώρο μου και θέλω να πάρω κάτι που να είναι value for money για τη βασική χρήση που προορίζεται. Κάτι που να χαρεί ένας μέσος 30αρης που στο feed του στο ίνστα οι μισές φωτογραφίες έχουν να κάνουν με τον ουρανό και γενικά τον συναρπάζει το διάστημα. Να είναι απλό στη χρήση και να μπορεί να δει δύο πράγματα πέρα από το φεγγάρι και να μην είναι όλα τα υπόλοιπα θολά. 

Οπότε αν έχετε προτάσεις για συγκεκριμένα μοντέλα, θα χαρώ πολύ να τις δω γιατί πρέπει το πολύ μεθαύριο να το παραγγείλω και είναι κρίμα να πάρω ό,τι να 'ναι στα τυφλά 😂

Επεξ/σία από Zugzwang
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Διάβασα λάθος το πρώτο ποστ από βιασύνη και κατάλαβα ότι είναι για σένα. 

Όλοι δυσκολεύονται να σου δώσουν μια απάντηση γιατί πολύ απλά είναι πιο πολύπλοκο απ'ότι φαίνεται.. Αν ζεί σε μεγάλη πόλη με πολλή υψηλή φωτορύπανση, κάτι περισσότερο από σελήνη και πλανήτες δεν θα δει ( εκτός από μερικές εξαιρέσεις και αυτές αμυδρά). Αν λοιπόν δεν έχει σκοπό να πάρει το τηλεσκόπιο και να τρέχει σε σκοτεινούς ουρανούς ξέρεις τι να περιμένεις. Ρομποτικό τηλεσκόπιο της τάξης 60- 114mm με κατάλογο αντικειμένων 30.000 είναι τουλάχιστον ανέκδοτο!

 Αν λοιπόν έχει χώρο στο σπίτι και στο αμάξι για έναν σωλήνα με διάμετρο 15 εκατοστά και μήκος 1,2 μέτρα και βάση όσο ένα κομοδίνο θα πρότεινα το skywatcher 150mm dobsonian. Δεν προτείνω ισημερινή στήριξη γιατί δεν νομίζω να θέλει να κάνει κάθε φορά πολική ευθυγράμμιση.

 Αν δεν υπάρχει χώρος και δεν θέλει να σηκώνει 25 κιλά για να το μετακινεί θα πρότεινα το dobsonian truss 130mm haritage της skywatcher.

https://www.planitario.gr/dobsonian-6.html

https://www.planitario.gr/dobsonian-truss-130mm.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, taramas είπε

 Διάβασα λάθος το πρώτο ποστ από βιασύνη και κατάλαβα ότι είναι για σένα. 

Όλοι δυσκολεύονται να σου δώσουν μια απάντηση γιατί πολύ απλά είναι πιο πολύπλοκο απ'ότι φαίνεται.. Αν ζεί σε μεγάλη πόλη με πολλή υψηλή φωτορύπανση, κάτι περισσότερο από σελήνη και πλανήτες δεν θα δει ( εκτός από μερικές εξαιρέσεις και αυτές αμυδρά). Αν λοιπόν δεν έχει σκοπό να πάρει το τηλεσκόπιο και να τρέχει σε σκοτεινούς ουρανούς ξέρεις τι να περιμένεις. Ρομποτικό τηλεσκόπιο της τάξης 60- 114mm με κατάλογο αντικειμένων 30.000 είναι τουλάχιστον ανέκδοτο!

 Αν λοιπόν έχει χώρο στο σπίτι και στο αμάξι για έναν σωλήνα με διάμετρο 15 εκατοστά και μήκος 1,2 μέτρα και βάση όσο ένα κομοδίνο θα πρότεινα το skywatcher 150mm dobsonian. Δεν προτείνω ισημερινή στήριξη γιατί δεν νομίζω να θέλει να κάνει κάθε φορά πολική ευθυγράμμιση.

 Αν δεν υπάρχει χώρος και δεν θέλει να σηκώνει 25 κιλά για να το μετακινεί θα πρότεινα το dobsonian truss 130mm haritage της skywatcher.

https://www.planitario.gr/dobsonian-6.html

https://www.planitario.gr/dobsonian-truss-130mm.html

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια! 

Ζούμε στην Κέρκυρα και συγκεκριμένα το σπίτι του είναι σε περιοχή χωρίς πολλά φώτα. Το βρίσκω πολύ δύσκολο να πηγαίνει στα βουνά για παρατήρηση, θα το χρησιμοποιεί κυρίως στο μπαλκόνι του ή στην ταράτσα του. 

Το 150mm dobsonian είναι αυτό στο οποίο έκλεινα αυτές τις μέρες. Απλά είναι 2-3 βραδιά τώρα που κάθομαι με τις ώρες μετά τη δουλειά και βλέπω βιντεάκια στο youtube και έχω πελαγώσει. Όλο λένε για προσοφθάλμια (αν τα λέω σωστά) και barrow και το τάδε φίλτρο για να μην είναι overexposed η σελήνη και διάφορα κιτ κτλ κτλ και αναρωτιέμαι αν μόνο του το τηλεσκόπιο θα είναι αρκετό για να έχει κανείς μια ικανοποιητική εμπειρία. 

Επίσης θα μπορούσες να μου εξηγήσεις τι εννοείς με το "ισημερινή στήριξη"; 

Σ' ευχαριστώ πολύ και πάλι! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Η Κέρκυρα έχει φανταστικό ουρανό! Και προσοφθάλμιους φακούς θα χρειαστείς και Barlow. Τα φίλτρα δεν είναι κάτι απαραίτητο. Και τα 2 τηλεσκόπια που σου πρότεινα έρχονται με 2 προσοφθάλμιους. Έναν 25mm και έναν 10mm. Το Πρότο τηλεσκόπιο  που σου πρότεινα έχει διάμετρο 150mm και εστιακή απόσταση 1200mm  (η απόσταση από το κάτοπτρο στο μάτι πολύ χοντρικά). Το τηλεσκόπιο από μόνο του απλά συγκεντρώνει το φώς ,και ο προσοφθάλμιος παίρνει αυτή την ενισχυμένη εικόνα και τη μεγενθύνει. Πόσο θα μεγενθύνει την εικόνα μας ένας προσοφθάλμιος? Παίρνεις την εστιακή απόσταση του τηλεσκοπίου και τη διαιρείς με την εστιακή απόσταση του προσοφθάλμιου. Δηλαδή 1200/10=120 ή 1200/25=48. Θα έχεις στη διάθεσή σου 2 μεγενθύνσεις. Αργότερα μπορείς να πάρεις και άλλους για να μπορέσεις να καλύψεις το κενό από τις 48 στις 120 μεγενθύνσεις. 

 Ο Barlow είναι ένα φανταστικό αξεσουάρ για το τηλεσκόπιο καθώς όταν το βάζεις ανάμεσα στο τηλεσκόπιο και τον προσοφθάλμιο ουσιαστικά διπλασιάζεις τριπλασιάζεις κλπ ανάλογα τη δύναμη του τη μεγένθυνση του προσοφθάλμιου. Έτσι για παράδειγμα αν πάρεις και έναν Barlow x2  θα είναι σαν να έχεις 4 προσοφθάλμιους. Γιατί θα έχεις μεν τις απλές μεγενθύνσεις x48 και x120 , αλλά με τη χρήση του Barlow θα έχεις και το διπλάσιο x96 και x240.

 Υπόψιν ότι το αλάτι κάνει ζημιά στα οπτικά στοιχεία του τηλεσκοπίου. Οπότε αν μένεις πολύ κοντά στη θάλασσα, μετά τη χρήση να το βάζει μέσα στο σπίτι η να το σκεπάζει καλά με κάτι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, taramas είπε

 Η Κέρκυρα έχει φανταστικό ουρανό! Και προσοφθάλμιους φακούς θα χρειαστείς και Barlow. Τα φίλτρα δεν είναι κάτι απαραίτητο. Και τα 2 τηλεσκόπια που σου πρότεινα έρχονται με 2 προσοφθάλμιους. Έναν 25mm και έναν 10mm. Το Πρότο τηλεσκόπιο  που σου πρότεινα έχει διάμετρο 150mm και εστιακή απόσταση 1200mm  (η απόσταση από το κάτοπτρο στο μάτι πολύ χοντρικά). Το τηλεσκόπιο από μόνο του απλά συγκεντρώνει το φώς ,και ο προσοφθάλμιος παίρνει αυτή την ενισχυμένη εικόνα και τη μεγενθύνει. Πόσο θα μεγενθύνει την εικόνα μας ένας προσοφθάλμιος? Παίρνεις την εστιακή απόσταση του τηλεσκοπίου και τη διαιρείς με την εστιακή απόσταση του προσοφθάλμιου. Δηλαδή 1200/10=120 ή 1200/25=48. Θα έχεις στη διάθεσή σου 2 μεγενθύνσεις. Αργότερα μπορείς να πάρεις και άλλους για να μπορέσεις να καλύψεις το κενό από τις 48 στις 120 μεγενθύνσεις. 

 Ο Barlow είναι ένα φανταστικό αξεσουάρ για το τηλεσκόπιο καθώς όταν το βάζεις ανάμεσα στο τηλεσκόπιο και τον προσοφθάλμιο ουσιαστικά διπλασιάζεις τριπλασιάζεις κλπ ανάλογα τη δύναμη του τη μεγένθυνση του προσοφθάλμιου. Έτσι για παράδειγμα αν πάρεις και έναν Barlow x2  θα είναι σαν να έχεις 4 προσοφθάλμιους. Γιατί θα έχεις μεν τις απλές μεγενθύνσεις x48 και x120 , αλλά με τη χρήση του Barlow θα έχεις και το διπλάσιο x96 και x240.

 Υπόψιν ότι το αλάτι κάνει ζημιά στα οπτικά στοιχεία του τηλεσκοπίου. Οπότε αν μένεις πολύ κοντά στη θάλασσα, μετά τη χρήση να το βάζει μέσα στο σπίτι η να το σκεπάζει καλά με κάτι. 

Είσαι πάρα πολύ κατατοπιστικός! 😊

Τσέκαρα λίγο στο planitario.gr τους barlow (όχι barrow όπως έγραψα 😁) και είδα ότι υπάρχει ένας με 140€ και ένας με 47€. Αξίζει λες ο πιο οικονομικός; Γιατί τώρα 350+140 ευρώ για ένα δώρο γενεθλίων είναι λίγο υπερβολικό. Που και πάλι έχω ξεφύγει πολύ από το budget που είχα υπολογίσει, αλλά αν αξίζει δεν πειράζει.

Edit:

Τώρα παρατήρησα ότι έχει ολόκληρη κατηγορία για barlow. Μπορείς να μου προτείνεις ποιο να πάρω; Κι επίσης, σκεφτόμουν μήπως να έπαιρνα το 130mm τελικά και να ξόδευα κάποια χρήματα σε αξεσουάρ, όπως π.χ. αντάπτορα για smartphone ή διάφορα φίλτρα. Εσύ τι θα έκανες στη θέση μου;

Επεξ/σία από Zugzwang
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ωραίο thread! Πολύ μου αρέσει που υπάρχουν τέτοια ζευγάρια με τόση ζέση στη σχέση τους, να του το πάρεις το τηλεσκόπιο οπωσδήποτε κι άσε τους άλλους να λένε. Κι εγώ έχω μικρή πόρωση με τον ουρανό αλλά στην κωλοαθήνα που να δω και να χαρώ. Έχω πενηνταρίσει πια αλλά θυμάμαι ότι και μέσα στην Αθήνα μπορούσα να παρατηρήσω σχεδόν όλους τους αστερισμούς και ήταν μάλιστα η αφορμή να διαπιστωθεί από πολύ νωρίς ότι άρχιζα να έχω μυωπία. Τσούτσβαγκ, δηλαδή παίζουμε και σκάκι; :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vangelis_D9 είπε

Τι ωραίο thread! Πολύ μου αρέσει που υπάρχουν τέτοια ζευγάρια με τόση ζέση στη σχέση τους, να του το πάρεις το τηλεσκόπιο οπωσδήποτε κι άσε τους άλλους να λένε. Κι εγώ έχω μικρή πόρωση με τον ουρανό αλλά στην κωλοαθήνα που να δω και να χαρώ. Έχω πενηνταρίσει πια αλλά θυμάμαι ότι και μέσα στην Αθήνα μπορούσα να παρατηρήσω σχεδόν όλους τους αστερισμούς και ήταν μάλιστα η αφορμή να διαπιστωθεί από πολύ νωρίς ότι άρχιζα να έχω μυωπία. Τσούτσβαγκ, δηλαδή παίζουμε και σκάκι; :-)

Θα του το πάρω, έχω σκάσει! Με έχει παιδέψει τόσο που του είπα ότι αν τυχόν δεν του αρέσει αυτό που θα του πάρω (δεν ξέρει για το τηλεσκόπιο), θα τον βάλω να το φάει αφού πρώτα του το φέρω στο κεφάλι χαχαχ Εν τω μεταξύ με όλα τα βίντεο που έχω δει αυτές τις μέρες, έχω ψηθεί κι εγώ, οπότε πιστεύω ότι θα το χαρούμε και οι δύο!

Με το σκάκι καμία σχέση, είναι quote από ταινία :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ σπάνιο αλλά και πρωτότυπο δώρο. 

Λοιπόν δεν γνωρίζω να σε κατατοπίσω. Είχα γνωστό μου από την σχολή που είχε τηλεσκόπιο. Αυτός ήταν ερασιτέχνης απ' οτι μας έλεγε, είχε και blog στο οποίο φωτογράφιζε τις φωτογραφίες που έβγαζε το τηλεσκόπιο. Το σπίτι του βρισκόταν σε κάποιον λοφίσκο και γενικά σε αρκετά ψηλή θέση. Να ξέρεις οτι για να δεις με το τηλεσκόπιο πρέπει να βρίσκεσαι σε μέρος που να υπάρχει όσο το δυνατόν λιγότερη ακτινοβολία, τόσο άμεση ακτινοβολία από κάποια φωτεινή πηγή εκεί κοντά ούτε έμμεση από τον φωτισμό της πόλης των δρόμων κοκ. Αν δεν βγει με το τηλεσκόπιο σε καμιά ταράτσα ή μπαλκόνι ψηλού ορόφου (5ου και πάνω) θα έχει θέματα και βασικά δεν θα βλέπει κάτι. Το τηλεσκόπιο που είχε το παιδί κόστιζε περίπου 3000 ευρώ. Οι φωτογραφίες που είχε ήταν πολύ ωραίες. Οπότε κατ' αναλογία, δεν ξέρω τι μπορεί να κάνεις με τηλεσκόπιο των 200ευρώ, άντε καμιά σελήνη ας πούμε.

Αν βρω και υπάρχει ακόμα το blog του θα το ποστάρω εδώ. 

Edit: Δεν παίζει να βρεθεί το blog καθώς πέρασαν πολλά χρόνια, το τηλεσκόπιο που είχε αυτός ήταν κατοπτρικό τηλεσκόπιο.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, Zugzwang said:

Είσαι πάρα πολύ κατατοπιστικός! 😊

Τσέκαρα λίγο στο planitario.gr τους barlow (όχι barrow όπως έγραψα 😁) και είδα ότι υπάρχει ένας με 140€ και ένας με 47€. Αξίζει λες ο πιο οικονομικός; Γιατί τώρα 350+140 ευρώ για ένα δώρο γενεθλίων είναι λίγο υπερβολικό. Που και πάλι έχω ξεφύγει πολύ από το budget που είχα υπολογίσει, αλλά αν αξίζει δεν πειράζει.

Edit:

Τώρα παρατήρησα ότι έχει ολόκληρη κατηγορία για barlow. Μπορείς να μου προτείνεις ποιο να πάρω; Κι επίσης, σκεφτόμουν μήπως να έπαιρνα το 130mm τελικά και να ξόδευα κάποια χρήματα σε αξεσουάρ, όπως π.χ. αντάπτορα για smartphone ή διάφορα φίλτρα. Εσύ τι θα έκανες στη θέση μου;

 Πάρε αυτόν που κάνει 24 ευρώ  και μια χαρά δουλειά θα κάνει για αρχή.

 Όταν έχουμε έναν ουρανό με φωτορύπανση δεν σημαίνει ότι βλέπουμε μόνο τη σελήνη και τέλος.. Και με τα δύο τηλεσκόπια που σου πρότεινα θα δει μεν τη σελήνη με απίστευτες λεπτομέρειες ( κράτησες , οροσειρές μικρά βουνά μέσα σε κρατήρες που ρίχνουν τη σκιά τους, πεδιάδες κλπ.). αλλά θα δεις και άλλα αντικείμενα. Πλανήτες για παράδειγμα.και με τα δύο θα δει πεντακάθαρα τα δακτυλίδια του Κρόνου, με το 150mm και καλές συνθήκες θα δεί και το κενό άναμεσα στα δακτυλίδια cassini, θα δεί τις ζώνες του Δία το χρώμα και τους πόλους του Άρη όταν είναι σε κοντινή απόσταση από τη γη και τις φάσεις της Αφροδίτης. Επίσης θα δει και κάποια από τα πιο λαμπερά αντικείμενα του βαθύ ουρανού, όπως το m31 γαλαξίας της Ανδρομέδας, μ13 αστρικό σμήνος πανέμορφο , m42 νεφέλωμα του Ωρίωνα κλπ. Καλό είναι να μην αποθαρρύνουμε εντελώς τον κόσμο αν δεν γνωρίζουμε εκ πείρας. Απλά έχε στο νου σου ότι τα νεφελώματα και οι γαλαξίες φαίνονται πολύ αχνά άχρωμα μικρά συννεφάκια. Και εδώ είναι που φαίνεται η αγάπη για την αστρονομία... Γιατί η άχρωμη θολούρα του γαλαξία που θα βλέπεις ξέρεις ότι περιέχει δισεκατομμύρια άστρα σαν τον ήλιο μας μεγαλύτερα ή μικρότερα. Η μικρή άχρωμη θολούρα του νεφελώματος είναι το μέρος στο δικό μας γαλαξία όπου η ύλη αρχίζει περιστρεφόμενη να συγκεντρώνεται σε ένα βαρυντικό σημείο και να δημιουργεί άστρα. Οπότε ξέροντας τι είναι αυτό που βλέπεις ξαφνικά αποκτά ενδιαφέρον αυτή η άχαρη θολούρα!

 Θέλει αγάπη υπομονή και λίγη φαντασία το χόμπι αυτό.

Θα σου πρότεινα το 150mm και τον φτηνό Barlow. Σιγά σιγά παίρνει αξεσουάρ. Ο αντάπτορας για κινητό δεν χρειάζεται καθώς η κάμερα του κινητού δεν πρόκειται να εστιάσει ούτε και να φωτομερήσει σωστά έτσι και αλλιώς.

Επεξ/σία από taramas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, taramas είπε

 Πάρε αυτόν που κάνει 24 ευρώ  και μια χαρά δουλειά θα κάνει για αρχή.

 Όταν έχουμε έναν ουρανό με φωτορύπανση δεν σημαίνει ότι βλέπουμε μόνο τη σελήνη και τέλος.. Και με τα δύο τηλεσκόπια που σου πρότεινα θα δει μεν τη σελήνη με απίστευτες λεπτομέρειες ( κράτησες , οροσειρές μικρά βουνά μέσα σε κρατήρες που ρίχνουν τη σκιά τους, πεδιάδες κλπ.). αλλά θα δεις και άλλα αντικείμενα. Πλανήτες για παράδειγμα.και με τα δύο θα δει πεντακάθαρα τα δακτυλίδια του Κρόνου, με το 150mm και καλές συνθήκες θα δεί και το κενό άναμεσα στα δακτυλίδια cassini, θα δεί τις ζώνες του Δία το χρώμα και τους πόλους του Άρη όταν είναι σε κοντινή απόσταση από τη γη και τις φάσεις της Αφροδίτης. Επίσης θα δει και κάποια από τα πιο λαμπερά αντικείμενα του βαθύ ουρανού, όπως το m31 γαλαξίας της Ανδρομέδας, μ13 αστρικό σμήνος πανέμορφο , m42 νεφέλωμα του Ωρίωνα κλπ. Καλό είναι να μην αποθαρρύνουμε εντελώς τον κόσμο αν δεν γνωρίζουμε εκ πείρας. Απλά έχε στο νου σου ότι τα νεφελώματα και οι γαλαξίες φαίνονται πολύ αχνά άχρωμα μικρά συννεφάκια. Και εδώ είναι που φαίνεται η αγάπη για την αστρονομία... Γιατί η άχρωμη θολούρα του γαλαξία που θα βλέπεις ξέρεις ότι περιέχει δισεκατομμύρια άστρα σαν τον ήλιο μας μεγαλύτερα ή μικρότερα. Η μικρή άχρωμη θολούρα του νεφελώματος είναι το μέρος στο δικό μας γαλαξία όπου η ύλη αρχίζει περιστρεφόμενη να συγκεντρώνεται σε ένα βαρυντικό σημείο και να δημιουργεί άστρα. Οπότε ξέροντας τι είναι αυτό που βλέπεις ξαφνικά αποκτά ενδιαφέρον αυτή η άχαρη θολούρα!

 Θέλει αγάπη υπομονή και λίγη φαντασία το χόμπι αυτό.

Θα σου πρότεινα το 150mm και τον φτηνό Barlow. Σιγά σιγά παίρνει αξεσουάρ. Ο αντάπτορας για κινητό δεν χρειάζεται καθώς η κάμερα του κινητού δεν πρόκειται να εστιάσει ούτε και να φωτομερήσει σωστά έτσι και αλλιώς.

Είσαι ό,τι καλύτερο! Παρήγγειλα το 150mm και τον Barlow πριν από λίγο και μάλιστα μου είπαν ότι θα τα έχω αύριο μεθαύριο, οπότε δε θα έχω το άγχος μην αργήσουν να έρθουν για τα γενέθλια. 

Σ' ευχαριστώ πάαααρα πολύ για τη βοήθειά σου, ήταν πολύτιμη 😊

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Με 200 ευρώ δεν έπαιρνε αξιοπρεπές τηλεσκόπιο. Αν επέμενε στα 200 θα ήταν μακράν καλύτερο ένα καλό ζευγάρι κυάλια. Που και τα κυάλια ας πούμε σε μια ξαπλώστρα στη παραλία με σκοτεινό ουρανό είναι απίστευτη απόλαυση.

36 minutes ago, Zugzwang said:

Είσαι ό,τι καλύτερο! Παρήγγειλα το 150mm και τον Barlow πριν από λίγο και μάλιστα μου είπαν ότι θα τα έχω αύριο μεθαύριο, οπότε δε θα έχω το άγχος μην αργήσουν να έρθουν για τα γενέθλια. 

Σ' ευχαριστώ πάαααρα πολύ για τη βοήθειά σου, ήταν πολύτιμη 😊

 Πες του να κατεβάσει τουλάχιστον το stellarium στο PC αν δεν το έχει για να μαθαίνει τον ουρανό. Επίσης να δει μερικά βιντεάκια για το πώς κάνουμε ευθυγράμμιση κατόπτρων σε ένα κατοπτρικό τηλεσκόπιο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/7/2019 στις 12:22 ΜΜ, opera είπε

Μου αρέσει πάντως που ξεκίνησες με budget 200 euros max.

Δεν ήξερα, νόμιζα ότι θα ήταν αρκετό... 

Στις 31/7/2019 στις 12:30 ΜΜ, taramas είπε

Πες του να κατεβάσει τουλάχιστον το stellarium στο PC αν δεν το έχει για να μαθαίνει τον ουρανό. Επίσης να δει μερικά βιντεάκια για το πώς κάνουμε ευθυγράμμιση κατόπτρων σε ένα κατοπτρικό τηλεσκόπιο! 

Θα του το πω! Κάτι άλλο που πρέπει να ψάξει με το που το πάρει στα χέρια του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...