Προς το περιεχόμενο

Έκδοση SIM εν αγνοία μου


xgol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνοπτικά γιατί έχω γίνει έξαλλος.

  • Την πέμπτη 11/07 παραλαμβάνω φοιτητικό πάσο στο όνομά μου. Δεν δίνω στοιχεία και δεν αποδέχομαι φοιτητικό καρτοκινητό.
  • Την παρασκευή 12/07 προσέρχομαι στο ίδιο κατάστημα με τα έγγραφα ταυτοπροσωπίας που απαιτούνται και ζητώ την έκδοση φοιτητικής sim.
  • Σήμερα βάζω την sim στο κινητό για να χρησιμοποιήσω τα δεδομένα που χρειάζομαι και διαπιστώνω πως δεν είναι φοιτητικό πρόγραμμα.

Ακολουθεί επικοινωνία με το αρμόδιο τμήμα της εταιρίας κινητής τηλεφωνίας, όπου μου αναφέρονται τα εξής:

  • Ο αριθμός που μου δόθηκε απο το κατάστημα ΔΕΝ είναι φοιτητικός (ενεργοποιήθηκε απο το κατάστημα νωρίς το απόγευμα 12/07).
  • Στο όνομά μου έχει ενεργοποιηθεί φοιτητικός αριθμος εν αγνοία μου, αργά το βράδυ προς το κλείσιμο 12/07.
  • Τον αριθμό αυτόν ούτε τον έχω στα χέρια μου, ούτε γνώριζα την ύπαρξή του.

 

Δηλαδή κάποιος στο κατάστημα πήρε τα στοιχεία μου, μου έδωσε έναν αριθμό και πριν το κλείσιμο ενεργοποίησε και δεύτερο αριθμό στο όνομά μου, με την φοιτητική προσφορά, χωρίς να έχω καμία γνώση αυτού.

Απο το live chat προσπαθούν να με πείσουν πως έγινε κάποιο μπέρδεμα στο κατάστημα, ωστόσο:

  • Οι αριθμοί ενεργοποιήθηκαν με χρονική διαφορά κάποιων ωρών.
  • Αν ήταν λάθος, θα έπρεπε κάποιος να με ενημερώσει.

Καταλήγω στο συμπέρασμα πως κάποιος πήρε τα προσωπικά μου δεδομένα και με αυτά έκανε ότι του κάπνισε.

Με κίνδυνο εγώ να βρεθώ εκτεθειμένος μελλονικά και ενδεχομένως και έναντι του νόμου.

Το "αθώο" σενάριο κατά την άποψη μου θα ήταν να ήθελε κάποιος να βγάλει κέρδος πουλώντας το φοιτητικό μου νούμερο σε τρίτο άτομο, το χειρότερο θα ήταν αυτό το τρίτο άτομο να παρανομούσε και να ήμουν εγώ υπόλογος έναντι του Νόμου!!

Θα ήθελα την άποψή κάποιου (ιδεατά νομικού) που να γνωρίζει αν

1) όντως ότι έγινε συνιστά σοβαρή παρατυπία απο την πλευρά του καταστήματος.

2) τι προβλέπει ο Νόμος για τέτοια κατάχρηση προσωπικών δεδομένων.

 

Αναμένω επικοινωνία απο το κατάστημα.

 

Επεξ/σία από xgol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα το πήρε ο υπάλληλος αφού εσύ δεν το ήθελες, θα το καβάτζωσε σε φίλο, εδώ βλέπαμε αγγελίες να τα πουλάνε 50€. Ζήτα να μάθεις για αρχή που δόθηκε το φοιτητικό, σε ποιον δηλώθηκε, και τι ώρα. Μπορούν να δουν τα πάντα και ποιος User του καταστήματος ήταν συνδεδεμένος και ποιο κατάστημα ήταν.

Για να καταλάβεις πως ενεργοποιείται ένα φοιτητικό, σαν φοιτητής χρησιμοποιούν τα στοιχεία του ΠΑΣΟΥ σου(κωδικός και ημερομηνία λήξης) σε ότι νούμερο θέλουν (εφόσον δεν το έχεις κάνει σε άλλο νούμερο της ίδιας εταιρείας)

Βέβαια ο υπάλληλος, εφόσον το κυνηγήσεις τόσο, αν απλά το καβάτζωσε για φίλο, θα κινδυνέψει να χάσει την δουλειά του για ένα φοιτητικό νούμερο... που απλά το χάρισε σε γνωστό.

Από την μεριά σου έχεις όλα τα δίκια να μάθεις τι και πως.

Επεξ/σία από Phoenix7
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Phoenix7 είπε

Θα το πήρε ο υπάλληλος αφού εσύ δεν το ήθελες, θα το καβάτζωσε σε φίλο, εδώ βλέπαμε αγγελίες να τα πουλάνε 50€. Ζήτα να μάθεις για αρχή που δόθηκε το φοιτητικό, σε ποιον δηλώθηκε, και τι ώρα. Μπορούν να δουν τα πάντα και ποιος User του καταστήματος ήταν συνδεδεμένος και ποιο κατάστημα ήταν.

Για να καταλάβεις πως ενεργοποιείται ένα φοιτητικό, σαν φοιτητής χρησιμοποιούν τα στοιχεία του ΠΑΣΟΥ σου(κωδικός και ημερομηνία λήξης) σε ότι νούμερο θέλουν (εφόσον δεν το έχεις κάνει σε άλλο νούμερο της ίδιας εταιρείας)

Βέβαια ο υπάλληλος, εφόσον το κυνηγήσεις τόσο, αν απλά το καβάτζωσε για φίλο, θα κινδυνέψει να χάσει την δουλειά του για ένα φοιτητικό νούμερο... που απλά το χάρισε σε γνωστό.

Από την μεριά σου έχεις όλα τα δίκια να μάθεις τι και πως.

Το ήθελα το φοιτητικό.

Πήγα την Παρασκευή και ζήτησα να μου δώσουν.

Αντ'αυτού μου δώσαν απλό, και ενεργοποίησαν φοιτητικό αφότου είχα φύγει απο το κατάστημα.

Δε με ενδιαφέρει καθόλου να τιμωρηθεί ο υπάλληλος.

Με ενδιαφέρει να τιμωρηθεί όποιος ευθύνεται για την κατάχρηση των προσωπικών μου δεδομένων, και να πληρώσει γερό πρόστιμο γι αυτό.

Δηλαδή αν γινόταν μια εγκληματική ενέργεια με τη σιμ που είχε εκδοθεί στο όνομά μου?

23 λεπτά πριν, zio10 είπε

Κάπως έτσι έχει γεμίσει ο τόπος φοιτητικά νούμερα;

Για αρχή ζήτα ακύρωση και περίμενε να δεις τι θα σου πουν από το κατάστημα...

Δε κατάλαβες, για την ακύρωση (που ζητησα ήδη) απαιτείται να πάω με την ταυτότητα απο το κατάστημα.

Επεξ/σία από xgol
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, xgol είπε

Δε με ενδιαφέρει καθόλου να τιμωρηθεί ο υπάλληλος.

Με ενδιαφέρει να τιμωρηθεί όποιος ευθύνεται για την κατάχρηση των προσωπικών μου δεδομένων, και να πληρώσει γερό πρόστιμο γι αυτό.

Μα ο υπάλληλος ευθύνεται για την απάτη. Το πρόστιμο θα το πληρώσει σε σένα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, *Kopanos* είπε

Μα ο υπάλληλος ευθύνεται για την απάτη. Το πρόστιμο θα το πληρώσει σε σένα;;

Δεν ξέρω ποιος είναι υπεύθυνος για την απάτη. 

Γιατί να το πληρώσει σε μένα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, xgol είπε

Δεν ξέρω ποιος είναι υπεύθυνος για την απάτη. 

Γιατί να το πληρώσει σε μένα?

Δεν πιστεύω να έκατσε κάποιος υπεύθυνος να ασχολήθηκε για να βγάλει τσάμπα φοιτητικό, κάποιος υπάλληλος το έκανε ή όντως έχει γίνει κάποιο λάθος.

Για ψυχική οδύνη.

 

Εγώ πάντως όταν δούλευα σε εταιρία τηλεπικοινωνιών ζήτησα να μου κόψουν παλιά σύνδεση και να το κάνουν καρτοκινητό και κάπως κατάφεραν και το πέρασαν σε αλλα στοιχεία, λάθη γίνονται όταν ένας άνθρωπος διαχειρίζεται μεγάλο όγκο δεδομένων.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, *Kopanos* είπε

Δεν πιστεύω να έκατσε κάποιος υπεύθυνος να ασχολήθηκε για να βγάλει τσάμπα φοιτητικό, κάποιος υπάλληλος το έκανε ή όντως έχει γίνει κάποιο λάθος.

Για ψυχική οδύνη.

Εγώ πάντως όταν δούλευα σε εταιρία τηλεπικοινωνιών ζήτησα να μου κόψουν παλιά σύνδεση και να το κάνουν καρτοκινητό και κάπως κατάφεραν και το πέρασαν σε αλλα στοιχεία, λάθη γίνονται όταν ένας άνθρωπος διαχειρίζεται μεγάλο όγκο δεδομένων.

Tι λάθη?

Κατά λάθος δε μου έδωσε φοιτητικό, κατά λάθος κράτησε τα προσωπικά μου στοιχεία παράνομα, και κατά λάθος έβγαλε νέο φοιτητικό?

Πολλά τα λάθη.

Και για να τελειώνουμε, που μπορώ να απευθυνθώ για να καταγγείλω το περιστατικό και να είμαι σίγουρος πως τα προσωπικά μου δεδομένα δεν θα χρησιμοποιηθούν κατά το δοκούν στο μέλλον????

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Voyaller είπε

Αν δεν βγάλεις άκρη ακύρωσε την. Στο όνομα σου είναι ούτως η άλλος.

Και ποιος μου εγγυάται πως δε θα εκδώσουν νέα? Τα στοιχεία μου τα έχουν.

Επεξ/σία από xgol
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, xgol said:

Και ποιος μου εγγυάται πως δε θα εκδόσουν νέα? Τα στοιχεία μου τα έχουν.

 

Πας σε άλλο κατάστημα. Σε περίπτωση που γίνει αυτό που λες πρέπει να αποδείξεις ότι δεν πάτησες το πόδι σου σε κατάστημα. Το timeline στο Google Maps είναι μια καλή λύση.

Γενικά εκδοσή χωρίς φυσική παρουσία δεν παίζει.

Στη χειρότερη μιλάς με δικηγόρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, xgol είπε

Και ποιος μου εγγυάται πως δε θα εκδόσουν νέα? Τα στοιχεία μου τα έχουν.

Το φοιτητικό δεν βγαίνει σε νέο νούμερο αποκλειστικά, μπορούν απλά να το μεταφέρουν σε όποιο νούμερο θέλουν. Και μπορεί να ενεργοποιηθεί σε ένα νούμερο μόνο της ίδιας εταιρείας. Για αρχή πας στο κατάστημα και ζητάς να μάθεις που ενεργοποιήθηκε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, xgol είπε

Tι λάθη?

Κατά λάθος δε μου έδωσε φοιτητικό, κατά λάθος κράτησε τα προσωπικά μου στοιχεία παράνομα, και κατά λάθος έβγαλε νέο φοιτητικό?

Πολλά τα λάθη.

Και για να τελειώνουμε, που μπορώ να απευθυνθώ για να καταγγείλω το περιστατικό και να είμαι σίγουρος πως τα προσωπικά μου δεδομένα δεν θα χρησιμοποιηθούν κατά το δοκούν στο μέλλον????

https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/kataggelia.html

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, xgol είπε

http://www.dpa.gr/ αυτός νομίζω πως είναι η υπεύθυνη υπηρεσία.

Η ΕΕΤΤ είναι για καταγγελίες για τους παρόχους τηλεπικοινωνιών.

Για τα προσωπικά δεδομένα είναι η Αρχή Προστασίας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...