Προς το περιεχόμενο

Έκδοση SIM εν αγνοία μου


xgol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Alex2020 είπε

Εχεις αυτήν που παρέλαβες και υπαρχει και αυτή που έβαλε το λάθος νούμερο ο υπάλληλος για να ενεργοποιήσει φοιτητικό 

Και σταμάτα επιτελούς να μιλάς για τα προσωπικά σου δεδομένα σε κατάστημα Vodafone πηγές ξέρουν από δεδομένα και πως να τηρήσουν την νομοθεσία. Ημαρτων.. Εκτός αν νομίζεις ότι θα ρίσκαρε την φήμη της για ένα φοιτητή 

Αυτη που εβαλε το φοιτητικό πακετο, ΔΕ ΖΗΤΗΣΑ Κ ΔΕ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΚΔΟΘΕΙ.

Προτροπές και σταμάτα, αλλού. 

7 λεπτά πριν, dkstopo είπε

Αν κανεις πολυ θόρυβο ίσως καποιος θα χασει τη δουλεια του γιατι εκανε ενα λαθος. 

Δεν πηγε κανεις να σε κλεψει ή να χρησιμοποιήσει τα στοιχεια σου για να αποκομίσει οφελος, γιατι απλα δεν μπορεί να το κανει με αυτον τον τροπο, γιατι ειναι ανιχνευσιμο καθε στιγμη πολύ ευκολα.

Όταν το κάνουν και το παρεις χαμπαρι δεν θα μπορείς να τους βρεις και θα σε εχουν ληστεψει κανονικά.

Κατανοητό, το πως θα το λύσει η εταιρία είναι δικο της θέμα. 

Εγω οφείλω να καταγγείλω πως εκδώσαν νεα σιμ χωρις τη συγκατάθεση μου και χρησιμοποιήσαν παράνομα, ευαισθητα προσωπικα δεδομένα. 

Επεξ/σία από xgol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 λεπτά πριν, xgol είπε

Αυτη που εβαλε το φοιτητικό πακετο, ΔΕ ΖΗΤΗΣΑ Κ ΔΕ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΚΔΟΘΕΙ.

Προτροπές και σταμάτα, αλλού. 

Κατανοητό, το πως θα το λύσει η εταιρία είναι δικο της θέμα. 

Εγω οφείλω να καταγγείλω πως εκδοσαν νεα σιμ χωρις τη συγκατάθεση μου και χρησιμοποιώντας ευαισθητα προσωπικα δεδομένα. 

Οπως αναφέρθηκε πιο πάνω (ειδικά με αυτό που λες ότι η σιμ δεν έχει κινηθεί μάλλον έγινε κάποιο λάθος πάνε στο κατάστημα και συννενοησου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Inuyasha είπε

Οπως αναφέρθηκε πιο πάνω (ειδικά με αυτό που λες ότι η σιμ δεν έχει κινηθεί μάλλον έγινε κάποιο λάθος πάνε στο κατάστημα και συννενοησου

Δεν υπαρχει χρονος για χάσιμο, ευχαριστώ. 

Το οτι δεν εχει κινηθει δε σημαινει οτι δε θα κινουνταν στο μελλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εφόσον δεν έχει κινηθεί η σιμ μπορεί απλά να έγινε λάθος από τον υπάλληλο.

Δεν νομίζω ότι είναι τόσο χαζός ο υπάλληλος που να προσπάθησε να σε ξεγελάσει με τόσο χοντροκομμένο τρόπο.. βάζοντας σου μη φοιτητικό. Δεν έχει καμία λογική.

Για τα υπόλοιπα, αν θέλεις να τραβήξεις το ζήτημα ή να κερδίσεις αποζημίωση, βάζεις δικηγόρο.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, xgol είπε

Αυτη που εβαλε το φοιτητικό πακετο, ΔΕ ΖΗΤΗΣΑ Κ ΔΕ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΚΔΟΘΕΙ.

Προτροπές και σταμάτα, αλλού. 

Κατανοητό, το πως θα το λύσει η εταιρία είναι δικο της θέμα. 

Εγω οφείλω να καταγγείλω πως εκδώσαν νεα σιμ χωρις τη συγκατάθεση μου και χρησιμοποιήσαν παράνομα, ευαισθητα προσωπικα δεδομένα. 

Τελικά ζήτησες η δεν ζήτησες φοιτητικό. Γιατί γράφεις ότι ζήτησες. 

Την παρασκευή 12/07 προσέρχομαι στο ίδιο κατάστημα με τα έγγραφα ταυτοπροσωπίας που απαιτούνται και ζητώ την έκδοση φοιτητικής sim.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xgol είπε

Tι λάθη?

Κατά λάθος δε μου έδωσε φοιτητικό, κατά λάθος κράτησε τα προσωπικά μου στοιχεία παράνομα, και κατά λάθος έβγαλε νέο φοιτητικό?

Πολλά τα λάθη.

Και για να τελειώνουμε, που μπορώ να απευθυνθώ για να καταγγείλω το περιστατικό και να είμαι σίγουρος πως τα προσωπικά μου δεδομένα δεν θα χρησιμοποιηθούν κατά το δοκούν στο μέλλον???? Δεν είναι μηχανής αναζήτησης εδώ μέσα , forum είναι . 

Καταρχας χαλάρωσε λίγο , σε forum γράφεις όχι σε μηχανή αναζήτησης της google . Οποίος θέλει σου απαντάει ό,τι θέλει .  

 

Κανε καταγγελία στην EET και στον συνήγορο .  

Αλλα να ξέρεις ότι όσο πιθανό είναι το σενάριο που σκέφτεσαι εσυ ( υποκλοπής στοιχείων κτλ ) 

άλλο τόσο πιθανό είναι κάποιος από τους υπαλλήλους του μαγαζιού να έκατσε μα διαχείριστει τα αιτήματα της ημέρας και να έκανε κάποιο λάθος . 

Δεν μπορείς να κατηγορήσεις κανέναν αν δεν έχεις αποδείξεις ότι έγινε με δόλο . 

Ξερεις τι όγκο δουλειάς έχουν να διαχειριστούν τ παιδιά σε τέτοια καταστήματα ; Ξέρεις ότι οι δήθεν υπεύθυνοι αιτήματα σαν το δικό σου το αφήνουν για το τέλος της ημέρας γιατί «κυνηγάνε» συνδέσεις από τις οποίες πληρώνονται ;; 

 

 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 ώρες πριν, xgol είπε

Δεν υπαρχει χρονος για χάσιμο, ευχαριστώ. 

Το οτι δεν εχει κινηθει δε σημαινει οτι δε θα κινουνταν στο μελλον.

το πρώτο που έπρεπε να κάνεις είναι να πας στο κατάστημα να ρωτήσεις τι γίνεται και γιατί βλέπεις και 2ο αριθμό

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, xgol είπε

Συνοπτικά γιατί έχω γίνει έξαλλος.

  • Την πέμπτη 11/07 παραλαμβάνω φοιτητικό πάσο στο όνομά μου. Δεν δίνω στοιχεία και δεν αποδέχομαι φοιτητικό καρτοκινητό.
  • Την παρασκευή 12/07 προσέρχομαι στο ίδιο κατάστημα με τα έγγραφα ταυτοπροσωπίας που απαιτούνται και ζητώ την έκδοση φοιτητικής sim.
  • Σήμερα βάζω την sim στο κινητό για να χρησιμοποιήσω τα δεδομένα που χρειάζομαι και διαπιστώνω πως δεν είναι φοιτητικό πρόγραμμα.

Ακολουθεί επικοινωνία με το αρμόδιο τμήμα της εταιρίας κινητής τηλεφωνίας, όπου μου αναφέρονται τα εξής:

  • Ο αριθμός που μου δόθηκε απο το κατάστημα ΔΕΝ είναι φοιτητικός (ενεργοποιήθηκε απο το κατάστημα νωρίς το απόγευμα 12/07).
  • Στο όνομά μου έχει ενεργοποιηθεί φοιτητικός αριθμος εν αγνοία μου, αργά το βράδυ προς το κλείσιμο 12/07.
  • Τον αριθμό αυτόν ούτε τον έχω στα χέρια μου, ούτε γνώριζα την ύπαρξή του.

Δηλαδή κάποιος στο κατάστημα πήρε τα στοιχεία μου, μου έδωσε έναν αριθμό και πριν το κλείσιμο ενεργοποίησε και δεύτερο αριθμό στο όνομά μου, με την φοιτητική προσφορά, χωρίς να έχω καμία γνώση αυτού.

Απο το live chat προσπαθούν να με πείσουν πως έγινε κάποιο μπέρδεμα στο κατάστημα, ωστόσο:

  • Οι αριθμοί ενεργοποιήθηκαν με χρονική διαφορά κάποιων ωρών.
  • Αν ήταν λάθος, θα έπρεπε κάποιος να με ενημερώσει.

Καταλήγω στο συμπέρασμα πως κάποιος πήρε τα προσωπικά μου δεδομένα και με αυτά έκανε ότι του κάπνισε.

Με κίνδυνο εγώ να βρεθώ εκτεθειμένος μελλονικά και ενδεχομένως και έναντι του νόμου.

Το "αθώο" σενάριο κατά την άποψη μου θα ήταν να ήθελε κάποιος να βγάλει κέρδος πουλώντας το φοιτητικό μου νούμερο σε τρίτο άτομο, το χειρότερο θα ήταν αυτό το τρίτο άτομο να παρανομούσε και να ήμουν εγώ υπόλογος έναντι του Νόμου!!

Θα ήθελα την άποψή κάποιου (ιδεατά νομικού) που να γνωρίζει αν

1) όντως ότι έγινε συνιστά σοβαρή παρατυπία απο την πλευρά του καταστήματος.

2) τι προβλέπει ο Νόμος για τέτοια κατάχρηση προσωπικών δεδομένων.

Αναμένω επικοινωνία απο το κατάστημα.

Γενικά θα σου γράψω κάποιες εμπειρίες που είχα με το θέμα φοιτητικό (vodafone), είχα και εγώ φοιτητικό μέχρι τις αρχές του 19 όπου και μου το γύρισαν σε κανονικό μετά από 6 χρόνια χρήσης και μου προσθέσαν ένα πακέτο (extra 8 ) όπου πάνω κάτω είναι μισό φοιτητικό. Παλαιότερα λοιπόν μπορούσες να έχεις κάρτα sim με φοιτητική ιδιότητα χωρίς όμως η κάρτα να είναι σε όνομα φοιτητή, το μόνο που ζητούσαν ήταν ένα πάσο και σου ενεργοποιούσαν για μία και μόνο φορά το φοιτητικό σε όποιο νουμεράκι ήθελες. Έτσι έκανα το 2ο μου φοιτητικό, γνωστός μου είχε whats up και ενεργοποίησα νούμερο στο δικό μου όνομα με την φοιτητική ιδιότητα του γνωστού μου στην vodafone απλά δείχνοντας το πάσο του.
Όταν  μου έληξε  φέτος και πήγα να κάνω το ίδιο μου είπαν από το κατάστημα ότι θα πρέπει το όνομα του κατόχου της κάρτας sim να είναι αντίστοιχο με το όνομα που αναγράφει το πάσο :P  

Ο λόγος που γράφω τα παραπάνω είναι ο εξής: αν υποθέσουμε ότι δεν μπορεί ο υπάλληλος να κάνει χρήση της
φοιτητικής σου ιδιότητας τότε το 2ο νούμερο που ενεργοποίησε έχει νόμιμο κάτοχο εσένα, αν αυτό το νούμερο μπλέξει σε παράνομες δραστηριότητες μπορεί να καταλήξεις και με αυτόφωρο. 



 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Alex2020 είπε

Τελικά ζήτησες η δεν ζήτησες φοιτητικό. Γιατί γράφεις ότι ζήτησες. 

Την παρασκευή 12/07 προσέρχομαι στο ίδιο κατάστημα με τα έγγραφα ταυτοπροσωπίας που απαιτούνται και ζητώ την έκδοση φοιτητικής sim.

Εκδόθηκαν 2 σιμ.

ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΑ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΟΥ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ 1 ΣΙΜ ΜΕ ΦΟΙΤΗΤΙΚΟ ΠΑΚΕΤΟ.

 

10 ώρες πριν, orgixmh είπε

Γενικά θα σου γράψω κάποιες εμπειρίες που είχα με το θέμα φοιτητικό (vodafone), είχα και εγώ φοιτητικό μέχρι τις αρχές του 19 όπου και μου το γύρισαν σε κανονικό μετά από 6 χρόνια χρήσης και μου προσθέσαν ένα πακέτο (extra 8 ) όπου πάνω κάτω είναι μισό φοιτητικό. Παλαιότερα λοιπόν μπορούσες να έχεις κάρτα sim με φοιτητική ιδιότητα χωρίς όμως η κάρτα να είναι σε όνομα φοιτητή, το μόνο που ζητούσαν ήταν ένα πάσο και σου ενεργοποιούσαν για μία και μόνο φορά το φοιτητικό σε όποιο νουμεράκι ήθελες. Έτσι έκανα το 2ο μου φοιτητικό, γνωστός μου είχε whats up και ενεργοποίησα νούμερο στο δικό μου όνομα με την φοιτητική ιδιότητα του γνωστού μου στην vodafone απλά δείχνοντας το πάσο του.
Όταν  μου έληξε  φέτος και πήγα να κάνω το ίδιο μου είπαν από το κατάστημα ότι θα πρέπει το όνομα του κατόχου της κάρτας sim να είναι αντίστοιχο με το όνομα που αναγράφει το πάσο :P  

Ο λόγος που γράφω τα παραπάνω είναι ο εξής: αν υποθέσουμε ότι δεν μπορεί ο υπάλληλος να κάνει χρήση της
φοιτητικής σου ιδιότητας τότε το 2ο νούμερο που ενεργοποίησε έχει νόμιμο κάτοχο εσένα, αν αυτό το νούμερο μπλέξει σε παράνομες δραστηριότητες μπορεί να καταλήξεις και με αυτόφωρο. 



 

Αυτο ακριβως λεω, το 2ο νουμερο που εκδόθηκε και ήταν εν αγνοια μου, εχει νομιμο κατοχο εμένα. 

Εκδόθηκε παράνομα, χωρις τη συγκαταθεση μου, με παρανομη χρηση των στοιχείων μου, και καποιες ωρες μετά την φυγή μου απο το κατάστημα. 

Δε ξερω σε ποιανου την κατοχη ειναι, αν και πότε θα αποφασίσει να το ενεργοποιήσει και τι θα κανει στο μελλον με αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

30.000 ειναι το πρόστιμο στην επιχείρησή + οτι ζητήσεις για ηθική βλάβη /αποζημίωση  . 

Εαν είσαι σίγουρος οτι έγινε αυτο πήγαινε σε εναν δικηγόρο , με 70% εσυ -30% ο δικηγόρος σε  οτι βγάλεις .

Η εταιρεια θα πρέπει να σου καταθέσει εγγράφως την εκδοχή της στο τι εγινε ακριβώς, εαν οι απαντησεις της δεν ειναι πειστικες το προχωρατε  

Επεξ/σία από Drunkard
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Drunkard είπε

30.000 ειναι το πρόστιμο στην επιχείρησή + οτι ζητήσεις για ηθική βλάβη /αποζημίωση  . 

Εαν είσαι σίγουρος οτι έγινε αυτο πήγαινε σε εναν δικηγόρο , με 70% εσυ -30% ο δικηγόρος σε  οτι βγάλεις .

Η εταιρεια θα πρέπει να σου καταθέσει εγγράφως την εκδοχή της στο τι εγινε ακριβώς, εαν οι απαντησεις της δεν ειναι πειστικες το προχωρατε  

Απο που προκυπτουν αυτά τα ποσα? 

Οσα γραφω είναι οσα μου ειπαν στο live chat της εταιρείας. 

Επεξ/σία από xgol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, xgol είπε

Εκδόθηκαν 2 σιμ.

ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΑ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΟΥ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ 1 ΣΙΜ ΜΕ ΦΟΙΤΗΤΙΚΟ ΠΑΚΕΤΟ.

Σε ευχαριστώ για τη συμμετοχη, καλη σου συνέχεια. 

Αυτο ακριβως λεω, το 2ο νουμερο που ηταν εν αγνοια μου, εχει νομιμο κατοχο εμένα. 

Αυτό καταλαβαίνω και εγώ, έχει άσχημες προεκτάσεις να έχει κάποιος νούμερο στο όνομα σου, προσπάθησε να βγάλεις άκρη με την vodafone, ηλεκτρονικά κυρίως ώστε να έχεις τις επικοινωνίες σας φακελωμένες στην εσχάτη των περιπτώσεων. 

Επεξ/σία από orgixmh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να βγει κάρτα σιμ στο όνομα σου και να τη χρησιμοποιεί άλλος, ειναι φυσικά πολυ σοβαρό. Όσοι λένε κρίμα ο υπάλληλος και Ελα μωρε, μάλλον δεν καταλαβαίνουν τις προεκτάσεις ενός τέτοιου λάθους.

Οποτε σε πρωτη φάση ζητάς να καταργηθεί η συγκεκριμένη κάρτα άμεσα και βέβαια δε μένεις στα λόγια αλλα ζητάς επισης αποδεικτικά της κατάργησης αυτής ώστε να είσαι καλυμμένος.

Τωρα, σε δεύτερη φάση νομίζω δε θα κάτσεις να ασχοληθείς με δικηγόρους κλπ άλλωστε με όλο αυτο το σούσουρο που γιενται στην επικοινωνία σας, ήδη έχουν καταλάβει οτι ο χ έκανε μαλ@κία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια απορια . Αν οντως ηθελαν να του κανουν "κομπινα" , θα του εδιναν ενα νουμερο που δεν ειναι φοιτητικο , οπως εγινε , ενω ζητησε φοιτητικο...? Και απλα ηλπιζαν οτι δεν θα το παρει χαμπαρι και αυτος ο υπαλληλος απο πισω το βραδυ εβγαλε αλλο να το πουλησει? Αληθεια τωρα? 

99% πληκτρολογησε κατι λαθος , βγηκε νεα σιμ και εμεινε στο καταστημα λογω μπερδεματος.

Ξαναλεω , ζητησε φοιτητικο , και του εδωσε κανονικο ελπιζοντας οτι δεν θα το καταλαβει ο TS , ωστε αυτος μετα να βγαλει αλλο φοιυητικο να το πουλησει / φτιαξει τηλεβομβα / κανει  deal με κολομβιανους?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν όντως η κάρτα βγήκε και δωθηκε αλλού να το κυνηγήσει όσο πάει μαζί του αλλά χωρίς να έχει πάει να ρωτήσει τι έγινε στο κατάστημα όπως αναφέρθηκε πάρα πολλές φορές κατά 90%καπιο λάθος παίζει

1 λεπτό πριν, Kastor-nt είπε

Εχω μια απορια . Αν οντως ηθελαν να του κανουν "κομπινα" , θα του εδιναν ενα νουμερο που δεν ειναι φοιτητικο , οπως εγινε , ενω ζητησε φοιτητικο...? Και απλα ηλπιζαν οτι δεν θα το παρει χαμπαρι και αυτος ο υπαλληλος απο πισω το βραδυ εβγαλε αλλο να το πουλησει? Αληθεια τωρα? 

99% πληκτρολογησε κατι λαθος , βγηκε νεα σιμ και εμεινε στο καταστημα λογω μπερδεματος.

Ξαναλεω , ζητησε φοιτητικο , και του εδωσε κανονικο ελπιζοντας οτι δεν θα το καταλαβει ο TS , ωστε αυτος μετα να βγαλει αλλο φοιυητικο να το πουλησει / φτιαξει τηλεβομβα / κανει  deal με κολομβιανους?

Θεωρίες συνομωσιας είναι αυτά όπως αναφέρω παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...