Προς το περιεχόμενο

Επιλογή i7 9700k vs R7 3700X


Q-Taxys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, GoMaR είπε

Α ναι;;  στο γραφειο της δουλειας  (6800Κ + χ99 MSI) ηθελα να βαλω αλλο ενα ιδιο σετ 2χ8 3000mhz για να εχω 32GB συνολο και πραγματικα εφαγα 1,5 ωρα να ανοιξει το μηχανημα. Απο το κινητο κατεβαζα manuals για να τις βαζω στις ΣΩΣΤΕΣ θεσεις που προτεινει ο κατασκευαστης.  Τελικα δεν επαιξαν ποτε στις θεσεις αυτες. 

Μια εβδομαδα μετα λεω να αγορασω και για το σπιτι αλλο ενα set 2x8  3200mhz για να εχω 4χ8 σε 1700χ  + x370 asus. Λεω απο μεσα μου σε τι γολγοθα θα μπω εχοντας την εμπειρια απο το πισι του γραφειου και γνωριζοντας οτι η τοτε γενια της amd + x370 ηταν λιγες οι μητρικες που σηκωναν 3200mhz.
ανοιγω το κουτι, κουμπωνω μνημες και μπουταρε κανονικοτατα. Ολες στα 3200mhz χωρις κανεναν κοπο και ιδρωτα.

Δεν υποστηριζω καμμια απο τις δυο εταιριες. Υποστηριζω το πορτοφολι μου μονο και τι με συμφερει.. Ολα αυτα τα χρονια ειχα Intel. Τωρα amd. Αλλα δε μπορω να ακουω και μπουρδες. Με συγχωρεις.

η ιντελ υποστηριζε 2400/2133. ελαχιστες μνημες επαιζαν εκει περα που λες. για quad πρεπει να παρεις κιτακι απο την αρχη, αλλιως μπορει να εχεις θεμα καθως δε ξερεις τι τσιπακια φορανε. η geil παλια εβγαζε τo ιδιο μοντελο ddr2 ultra 800, παιρνοντας απο διαφορετικους κατασκευαστες,  elpida, hynix, nanya. πηγαινε πισω στο θεμα με τους ραιζεν πρωτης γενιας να δεςι τι γινεται. :lol: δε μιλαμε φυσικα γι αυτους που δεν αλλαζουν τις μνημες απο το bios.

επισης συμβουλευτηκες την σελιδα της ιντελ για τις θεσεις?

Επεξ/σία από intelrisen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 266
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 ώρες πριν, Ryzenlake είπε

Μνήμες απο QVL δεν δουλευούν? Η μιλάμε για μνήμες εκτός QVL? Γιατί αν μιλάμε για μνήμες εκτός QVL, χαίρω πολύ χαιρόπουλος. Παίρνεις μνήμες που σου λέει ο κατασκευαστής της μητρικής πως ίσως δεν δουλεύουν και σου φταίει η AMD που δεν δουλεύουν! Έγινε.

Πάντως checkara το qvl μεταξύ ίδιων μητρικών, x470 gaming 7 και z370 gaming 7, η μία έχει πάνω απο 800 μνήμες που δουλεύουν και η άλλη 1000. Πόση διαφορά έχει αυτό στην πράξη έσυ να μου πείς, γιατί με τόσες επιλογές θα δυσκολευτείς να βρείς μνήμες εκτός QVL. Το 50% από που προκύπτει μόνο έσυ ξέρεις, 

 

καλα εσυ πηγες σε 8700κ απο 1600 και ξεμπερδεψες, ασε τους αλλους να τρεχουν.:lol:

 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, intelrisen είπε

καλα εσυ πηγες σε 8700κ απο 1600 και ξεμπερδεψες, ασε τους αλλους να τρεχουν.:lol:

Πεστα. Ειδικα οσον αφορα τις μνημες που λες, ξεμπερδεψα. Mε μνημες απο qvl σε XMP τρωω μπλε οθονες. Ξερεις, αυτες τις μπλε οθονες που τρωνε μονο τα ρυζια ;) Μια ζωη παπαρολογος 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Ένα ένα... Υπάρχουν παιχνίδια που ο ryzen δεν έχει πάνω από 50-60% σε κανένα πυρήνα και νήμα. Σε κανένα... Άρα το single core performance ούτε καν φταίει... Άστο λοιπόν αυτό και μην κάνεις τον χαζό και μάθε να κρίνεις με τα ίδια κριτήρια τα προϊόντα. Δεύτερον αν η σύγκριση των ryzen με τους intel σε παραπέμπει σε Toyota και Lamborghini τότε δεν υπάρχει καμία βάση να μιλήσουμε σοβαρά... Καμιά. Τρίτον φυσικά και πάντα στον κόσμο της τεχνολογίας μετράει και η τιμή ενός προϊόντος. Πάντα. Κρίνεται και από την τιμή του ένα προϊόν, όχι μόνο αλλά και από την τιμή του. Τέταρτον φυσικά και έχει και τεχνολογικό πρόβλημα η Intel γιατί με το arch που έχει, υπάρχουν χαμηλά ποσοστά στα waffer της, δεν βγαίνουν όλοι οι επεξεργαστές της από την ίδια γραμμή, της κοστίζει παραπάνω, χρεώνει παραπάνω και έχει πια λιγότερες πωλήσεις από την amd... Σε όλα τα τιμολογιακά segments... Από πού ξεκινάει το θέμα;;;; Από την αρχιτεκτονική της... Άσε που σου έχει βγάλει mobile στα 10nm θα μπορούσε να δώσει και desktop...μπα όμως, δεν μπορεί να πλησιάσει καν την απόδοση που έχει με τα πάρα πολύ ώριμα 14nm για αυτό και δεν δίνει...ε χαιρετά μας αν δεν είναι αυτό τεχνολογικό πρόβλημα τι είναι;;; Για το επιχειρηματικό μαζί σου. Τι πίνουν εκεί δεν ξέρω.

προς πληροφορηση σου, τα νηματα για τον πυρηνα 0 ειναι 0-11 για εξαπυρηνο. :P

Επεξ/σία από intelrisen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, athinamj είπε

Asus Rog Crosshair VIII Hero

Από τη στιγμή που δεν με γνωρίζεις προσωπικά δεν επιτρέπω ειρωνείες. Λάθος μου που έγραψα την εμπειρία μου εδώ μέσα, λες και δεν ξέρω τις γνωστές συμπεριφορές.

Πρέπει να ντρέπεστε ορισμένοι εδώ μέσα που έχετε τέτοιο υφάκι. Τι να περιμένω από άτομα που λένε για βαλβολίνες και μπούρδες χωρίς καν να κοιτούν το όνομα αυτού που απευθύνονται μπας και καταλάβουν τα βασικά τουλάχιστον.

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά που μπήκαν στον κόπο να απαντήσουν παρόλα αυτά.

Καλημερα.. Χωρις ιχνος παρεξηγησης ο τροπος που παρουσιασες το προβλημα χωρις τελικα να παραθεσεις φοτο η screenshot  απο cpuz  η οτιδηποτε που θα εδειχνε παραπανω στοιχεια in real time  απο το συστημα σου  , εκανε πολλους απο εμας να σκεφτουμε οτι ειτε τελικα δεν σε ενδιαφερει να το λυσεις απλα αναφεροντας σαν γενικο προβλημα το cpu (που δεν ισχυει) η γραφεις αυτα απλα για να τα γραψεις.. Δεν δικαιολογω για κανενα λογο τις ειρωνιες αλλα απο μονος σου δημιουργησες ενα συννεφο αμφισβητησης που τελικα ποτε δεν καθαρισες και ολας.. Και δεν θεωρω οτι περιεγραψες ολοκληρωμενα την εμπειρια σου επειδη εχεις παραληψει παρα πολλα στοιχεια τελικα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ξεκίνησα αυτό το τόπικ περίμενα να πάρω 2-3 απαντήσεις, να κλείσει το ζήτημα και να περάσει στη λήθη του χρόνου.
Όχι να ξεκινήσει τέτοιος πόλεμος. Ρε παιδιά αλήθεια την παλεύετε; Πόλεμος για amd/intel ακόμα και στο 2019;

Και το χειρότερο όλων είναι ότι μπερδεύεται ο κόσμος που δεν ασχολείται ιδιαίτερα (όπως εγώ) βλέποντας τόσο αντιδιαμετρικά αντίθετες απόψεις και προσπαθώντας να καταλάβει ποιος είναι... οπαδός και ποιος απλά γράφει πράγματα που ισχύουν.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, intelrisen είπε

προς πληροφορηση σου, τα νηματα για τον πυρηνα 0 ειναι 0-11 για εξαπυρηνο. :P

Καλημέρα λέμε... Μια χαρά το ξέρω ευχαριστώ. Όπως σου είπαν και σε άλλο θέμα μάθε να διαβάζεις πρώτα. Γενική κουβέντα έκανα με κάποιον . Ημερομηνίες μην ξεχνάς... Βλέπω επιρεάζουν.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Q-Taxys είπε

Όταν ξεκίνησα αυτό το τόπικ περίμενα να πάρω 2-3 απαντήσεις, να κλείσει το ζήτημα και να περάσει στη λήθη του χρόνου.
Όχι να ξεκινήσει τέτοιος πόλεμος. Ρε παιδιά αλήθεια την παλεύετε; Πόλεμος για amd/intel ακόμα και στο 2019;

Και το χειρότερο όλων είναι ότι μπερδεύεται ο κόσμος που δεν ασχολείται ιδιαίτερα (όπως εγώ) βλέποντας τόσο αντιδιαμετρικά αντίθετες απόψεις και προσπαθώντας να καταλάβει ποιος είναι... οπαδός και ποιος απλά γράφει πράγματα που ισχύουν.

Συμφωνώ απόλυτα αλλά δεν υπάρχει διαμάχη. Διαμάχη είναι όταν 2 άτομα / ομάδες με δεδομένα κάποια facts διαφωνούν επί των facts. Εδώ όμως έχουμε μια αρρωστημένη κατάσταση και προσπαθούμε ορισμένοι να πείσουμε κάποιους ονόματα δεν λέω ότι το γρασίδι είναι πράσινο και η Γη σφαιρική. 

 

Εσύ δλδ από αυτά που διάβασες ποιος σου φάνηκε για οπαδος? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Συμφωνώ απόλυτα αλλά δεν υπάρχει διαμάχη. Διαμάχη είναι όταν 2 άτομα / ομάδες με δεδομένα κάποια facts διαφωνούν επί των facts. Εδώ όμως έχουμε μια αρρωστημένη κατάσταση και προσπαθούμε ορισμένοι να πείσουμε κάποιους ονόματα δεν λέω ότι το γρασίδι είναι πράσινο και η Γη σφαιρική. 

Εσύ δλδ από αυτά που διάβασες ποιος σου φάνηκε για οπαδος? 

Εννοείς ότι η Γη δεν είναι επίπεδη;;; Πλάκα κάνεις... Το γρασίδι κόκκινο δεν είναι ρε;;; 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/7/2019 στις 12:10 ΜΜ, Q-Taxys είπε

Το PC μου το χρησιμοποιώ και για δουλειά και για gaming. Η δουλειά πάντως δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις (office, photoshop, wordpress και άλλες πλατφόρμες μέσω browser) και την κάνω χωρίς προβλήματα και τώρα με τον i5-4590 που έχω. Συνεπώς το νέο σύστημα έχει ως στόχο κυρίως να ανταποκρίνεται σε gaming (παιχνίδια που παίζω είναι FPS τύπου Battlefield, παιχνίδια όπως Monster Hunter World, Civilization και strategy κτλ, όχι Fortnite και άλλα τέτοια).

Βλέπω ότι ο 9700 είναι καλύτερος στο gaming κι ο Ryzen ανώτερος στα υπόλοιπα...

 

Απάντησες μόνος σου.Ο  i7-9700k είναι καλύτερος στο gaming ενώ ο R7 3700X σε όλα τα υπόλοιπα χωρίς να σημαίνει ότι υστερεί σημαντικά εκεί. Αν θες CPU ΜΟΝΟ για gaming τότε i7-9700k αλλιώς αν θες να κάνεις και άλλα πράγματα, R7 3700X.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Ryzenlake είπε

Πεστα. Ειδικα οσον αφορα τις μνημες που λες, ξεμπερδεψα. Mε μνημες απο qvl σε XMP τρωω μπλε οθονες. Ξερεις, αυτες τις μπλε οθονες που τρωνε μονο τα ρυζια ;) Μια ζωη παπαρολογος 

Το XMP είναι overclocking ούτως ή άλλως. Δεν ξέρεις αν θα το αντέξει ο memory controller του εκάστοτε CPU. Οι mobo manufacturers το ξεκαθαρίζουν ότι όλα αυτά είναι oc settings.

Tουλάχιστον το να σετάρεις manual τις μνήμες για κύρια timings και oc είναι πιο απλό από το να σετάρεις subtimmings. Η ειρωνεία δε είναι ότι τα εκατομμύρια αυτών που αγοράζουν Ryzen σήμερα δεν θα δουν επιδόσεις σαν αυτές των Spartan, akoinonitos κλπ. ούτε με κυάλι. Γιατί δεν ξέρουν καν τι σημαίνει subtimmings και που πρέπει να ψάξουν για tweaking guides. Οι ryzen που αποθεώνονται είναι αυτοί με τις default ή το πολύ XMP ram. Να' ναι καλά τα διαγράμματα στο ίντερνετ που τα βάζουν όλα ισάξια για gaming.

Έχει δίκιο ο intelrisen. Μπορείς να πας ανά πάσα στιγμή σε AMD, αλλά μετά μη διαμαρτύρεσαι για περίεργα drops σε corner cases παιχνιδιών και σκηνών μέσα σε αυτά.

Επεξ/σία από pirmen56
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Το XMP είναι overclocking ούτως ή άλλως. Δεν ξέρεις αν θα το αντέξει ο memory controller του εκάστοτε CPU. Οι mobo manufacturers το ξεκαθαρίζουν ότι όλα αυτά είναι oc settings.

Tουλάχιστον το να σετάρεις manual τις μνήμες για κύρια timings και oc είναι πιο απλό από το να σετάρεις subtimmings. Η ειρωνεία δε είναι ότι τα εκατομμύρια αυτών που αγοράζουν Ryzen σήμερα δεν θα δουν επιδόσεις σαν αυτές των Spartan, akoinonitos κλπ. ούτε με κυάλι. Γιατί δεν ξέρουν καν τι σημαίνει subtimmings και που πρέπει να ψάξουν για tweaking guides. Οι ryzen που αποθεώνονται είναι αυτοί με τις default ή το πολύ XMP ram. Να' ναι καλά τα διαγράμματα στο ίντερνετ που τα βάζουν όλα ισάξια για gaming.

Έχει δίκιο ο intelrisen. Μπορείς να πας ανά πάσα στιγμή σε AMD, αλλά μετά μη διαμαρτύρεσαι για περίεργα drops σε corner cases παιχνιδιών και σκηνών μέσα σε αυτά.

Και τα subtimings σχετικά απλά είναι να δεις που είσαι περίπου (thaiphoon burner + dram calculator). Αυτό που είναι το μ@μήσι είναι το εκτενές memtesting μετά για να είσαι σίγουρος ότι είσαι 100% stable, γιατί τα αποτελέσματα θα διαφέρουν ανάλογα το ryzen gen, silicon lottery σε imc,και memory IC όπως και την μητρική/agesa. Για αυτό και όταν ρωτάνε εδώ άτομα για custom subtimings στις aegis τους δίνω τα πιο ταπεινά που υπάρχουν για 2933 που μετά βίας πέφτεις κάτω από τα 80ns και δε χρειάζονται πάνω από 1.35-1.36v/1.100 vsoc. Εγώ τις έχω πάει κοντά 70ns (που είναι κατόρθωμα για afr,1st gen και x370) και με normal 1.38v. Αλλά δε σημαίνει ότι αυτό θα είναι stable σε κάποιον άλλον, για αυτό και δε τα δίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...