Προς το περιεχόμενο

Επιλογή i7 9700k vs R7 3700X


Q-Taxys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Η μαμά ψύκτρα του 9700k είναι αυτή στην φωτο από κάτω ε?

Ειναι μη ορατη με γυμνο ματι αλλα κανει δουλεια, δεν θελει καν παστα, ουτε καν βιδωμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 266
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, intelrisen είπε

ενταξει το διαβασαμε και αυτο. η ιντελ εχει προβλημα στην αρχιτεκτονικη της γι αυτο βγαζει χαμηλο ποσοστο στα waffer της. :lol:

πανω απο 50% πιθανοτητες να μην παιζουν οι μνημες με amd. στην ιντελ ουτε 5% δεν ειναι.

τωρα το τι θα προτεινεις εσυ ειναι δικο σου θεμα, δημοκρατια εχουμε.

Μνήμες απο QVL δεν δουλευούν? Η μιλάμε για μνήμες εκτός QVL? Γιατί αν μιλάμε για μνήμες εκτός QVL, χαίρω πολύ χαιρόπουλος. Παίρνεις μνήμες που σου λέει ο κατασκευαστής της μητρικής πως ίσως δεν δουλεύουν και σου φταίει η AMD που δεν δουλεύουν! Έγινε.

Πάντως checkara το qvl μεταξύ ίδιων μητρικών, x470 gaming 7 και z370 gaming 7, η μία έχει πάνω απο 800 μνήμες που δουλεύουν και η άλλη 1000. Πόση διαφορά έχει αυτό στην πράξη έσυ να μου πείς, γιατί με τόσες επιλογές θα δυσκολευτείς να βρείς μνήμες εκτός QVL. Το 50% από που προκύπτει μόνο έσυ ξέρεις, 

3 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Ο 9900K είναι Lambo μπροστά σε οτιδήποτε από την AMD. Φαίνεται σε gaming bench χωρίς καθόλου cpu bottleneck.

Σήμερα αυτή η διαφορά δεν είναι εύκολα αντιληπτή. Θα φανεί όμως 100% σε retro bench στο μέλλον ανάμεσα σε 9900K και 3800Χ/3900Χ. Είμαι σίγουρος για αυτό. Όλα τα κορυφαία ιντελ κρατάνε πολύ περισσότερο από τα αντίστοιχα AMD. Έχει αποδειχθεί πολλάκις.

 

Αυτά τα έγραφες και πρόπερσυ, όταν δεν υπήρχε η 2080ti. Περιμένετε να βγεί έλεγες και θα εκτοξευθούν οι διαφορές. Βγήκανε και τελικά τί γίνεται? Τίποτα, όλα τα CPU ρίχνουν μπουκάλι σε 1080p στην 2080ti!!! Oπότε τι ακριβώς θα φάνει στο μέλλον? Αφου μπουκάλιαζουν σημερινή κάρτα,. Να σου θυμίσω τα νούμερα στο BFV?

Επίσης ακόμα περιμένω να μου πείς γιατί πίνουν ούζο τα frametimes στο divsion 2 με τον 9700k ενώ ο 3700x είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση

25 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Η μαμά ψύκτρα του 9700k είναι αυτή στην φωτο από κάτω ε?

Θύμαμαι πιό πάλια στο thread των 1ων ryzen κάποιος όχι μόνο χρησιμοποιούσε τη ψύκτρα του 4790k, αλλά σήκωνε και OC!! Και για να λένε τέτοι φούμαρα, δεν θα είναι υπάλληλοι της Intel. ΤΖΑΜΠΑ το κάνουν!! Φαντάσου τώρα τι κόσμος υπάρχει...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/7/2019 στις 4:22 ΜΜ, malakudi είπε

Ο 9700 είναι χειρότερος του 3700Χ σε gaming. Το αναφέρω επειδή στον τίτλο γράφεις 9700Κ αλλά μετά γράφεις 2-3 φορές 9700. Ο 9700Κ φθηνότερη τιμή ετοιμοπαράδοτος έχει αυτή τη στιγμή 402 ευρώ ενώ με παραγγελία 380. Άρα είναι και ακριβότερος του Ryzen 3700X.

Από κει και πέρα, η διαφορά σε games 9900K/3900X είναι 5-6%, κάπου αντίστοιχη ή και λίγο μικρότερη πρέπει να είναι η διαφορά 9700Κ/3700Χ (5,2% σύμφωνα με το review του techpowerup), ΑΛΛΑ με 2080 Ti. Στην 2060 Super/2070 Super η διαφορά θα είναι ακόμα μικρότερη, αν υπάρχει. Αντίθετα σε οτιδήποτε productivity ο 3700Χ είναι 40+% μπροστά.

What????? 9700K<3700X στο gaming???? since when???? Μόνο σε 1440p αυτοί οι δύο είναι ισάξιοι. Έχω το μονιτορ της υπογραφής (240 Hz) και γουστάρω τρελά να βλέπω 170-180 fps σε αρκετούς  τίτλους στα 1080p. Τον 9700Κ μου τον πήρα σφραγισμένο στα 350 euro από ένα παλικάρι από αυτό το forum και γουστάρω επίσης τρελά να τον βλέπω να χτυπάει στην καθισιά του 4.7 GHz με το εργοστασιακό του turbo, το οποίο είναι 4.9 και όχι στο όνομα μόνο....Ο 3700Χ έχει νόημα μόνο με μια φτηνή Β450 αυτή τη στιγμή και με μνήμες στα 3600 πάνω κάτω. Οπότε ένας 9700Κ στα 350 αν βρεθεί έιναι πολύ καλή τιμή. Όσο για future proof, δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα σε βάθος πέραν της 3 ετίας. Και επειδή θα κατηγορηθώ ότι είμαι intel fan boy, ο μόνος λόγος να μην βάλεις τον 9700Κ, είναι ότι το 1151 έχει τερματικό σταθμό το 2019. Αν βγει 10 πύρηνο 20 thread 1151 στα 14nm, όπως έχει ίσως ακουστεί, με αποτέλεσμα να χτυπησω τον 9900Κ σε 2 χρόνια στα 380-390 euro (ίσως και σφραγισμένο πάλι) τότε τι θα λέμε; Και ναι το 16 πύρηνο της AMD είναι στα σκαριά να βγεί και θα βγεί. Αλλά για το άμεσο διάστημα, τα ρολόγια στο gaming θα είναι το unlock για υψηλότερα fps. Κάποιος μπορεί επίσης να πει ο 3600Χ είναι υπεραρκετός για gaming. Ολα αυτά είναι σχετικά. 

Συνοψίζω:

1. 9700Κ = top gaming με 2070 super/2080 super/2080 Ti σε 1080p https://www.youtube.com/watch?v=0GjSiLbCtHU (AMD Ryzen 7 3700X Review: Odd Man Out vs. 9700K, R5 3600, & 3900X/ gamersnexus)

2. 3700X με φτηνή μητρική = top gaming σε 1440p

3. To oc πέθανε με τη γενιά RYZEN 3000 και όταν διαφημίζεις 3.5 GHz ο καταναλωτής θέλει 3.5 GHz και όχι 3.35, ούτε 3.45. https://www.youtube.com/watch?v=DgSoZAdk_E8 (It's worse than I thought - RYZEN 3000 Boost Survey/ der8auer)

4. socket 1151 τέλος στο 2019, ενώ αντίθετα οι RYZEN 4000 του χρόνου 2020, σε συνδυασμό με chipset Χ570 και next gen PCI-E 4.0 GPUs, εκτιμώ ότι θα είναι πολύ ενδιαφέροντες, αν οι τιμές τους είναι λογικές (που δεν θα είναι γιατί η AMD δεν είναι πια η φτηνή λύση, καθώς η εταιρία πλέον στοχεύει ψηλά).

Επεξ/σία από makellarispn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλος με 3600 ρωτησε επειδη δε βρισκει τη B450 Tomahawk Max  με τις τοπικες διαθεσιμοτητες  να βαλει τη πιο φτηνη 570  που μπορει να βρει τη Gigabyte X570 Aorus Elite ; Μνημες φτηνες G.Skill Ripjaws η TridendZ 3200 βρισκει .

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Μνήμες απο QVL δεν δουλευούν? Η μιλάμε για μνήμες εκτός QVL? Γιατί αν μιλάμε για μνήμες εκτός QVL, χαίρω πολύ χαιρόπουλος. Παίρνεις μνήμες που σου λέει ο κατασκευαστής της μητρικής πως ίσως δεν δουλεύουν και σου φταίει η AMD που δεν δουλεύουν! Έγινε.

Πάντως checkara το qvl μεταξύ ίδιων μητρικών, x470 gaming 7 και z370 gaming 7, η μία έχει πάνω απο 800 μνήμες που δουλεύουν και η άλλη 1000. Πόση διαφορά έχει αυτό στην πράξη έσυ να μου πείς, γιατί με τόσες επιλογές θα δυσκολευτείς να βρείς μνήμες εκτός QVL. Το 50% από που προκύπτει μόνο έσυ ξέρεις, 

Αυτά τα έγραφες και πρόπερσυ, όταν δεν υπήρχε η 2080ti. Περιμένετε να βγεί έλεγες και θα εκτοξευθούν οι διαφορές. Βγήκανε και τελικά τί γίνεται? Τίποτα, όλα τα CPU ρίχνουν μπουκάλι σε 1080p στην 2080ti!!! Oπότε τι ακριβώς θα φάνει στο μέλλον? Αφου μπουκάλιαζουν σημερινή κάρτα,. Να σου θυμίσω τα νούμερα στο BFV?

Επίσης ακόμα περιμένω να μου πείς γιατί πίνουν ούζο τα frametimes στο divsion 2 με τον 9700k ενώ ο 3700x είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση

Θύμαμαι πιό πάλια στο thread των 1ων ryzen κάποιος όχι μόνο χρησιμοποιούσε τη ψύκτρα του 4790k, αλλά σήκωνε και OC!! Και για να λένε τέτοι φούμαρα, δεν θα είναι υπάλληλοι της Intel. ΤΖΑΜΠΑ το κάνουν!! Φαντάσου τώρα τι κόσμος υπάρχει...

Το θυμάμαι και εγώ αυτό 😂

4 λεπτά πριν, makellarispn είπε

What????? 9700<3700X στο gaming???? since when???? Μόνο σε 1440p αυτοί οι δύο είναι ισάξιοι. Έχω το μονιτορ της υπογραφής (240 Hz) και γουστάρω τρελά να βλέπω 170-180 fps σε αρκετούς  τίτλους στα 1080p. Τον 9700Κ μου τον πήρα σφραγισμένο στα 350 euro από ένα παλικάρι από αυτό το forum και γουστάρω τρελά να τον βλέπω να χτυπάει στην καθισιά του 4.7 GHz με το εργοστασιακό του turbo, το οποίο είναι 4.9 και όχι στο όνομα μόνο....Ο 3700Χ έχει νόημα μόνο με μια φτηνή Β450 αυτή τη στιγμή και με μνήμες στα 3600 πάνω κάτω. Οπότε ένας 9700Κ στα 350 αν βρεθεί έιναι πολύ καλή τιμή. Όσο για future proof, δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα σε βάθος πέραν της 3 ετίας. Και επειδή θα κατηγορηθώ ότι είμαι intel fan boy, ο μόνος λόγος να μην βάλεις τον 9700Κ, είναι ότι το 1151 έχει τερματικό σταθμό το 2019. Αν βγει 10 πύρηνο 20 thread 1151 στα 14nm, όπως έχει ίσως ακουστεί, με αποτέλεσμα να χτυπησω τον 9900Κ σε 2 χρόνια στα 380-390 euro (ίσως και σφραγισμένο πάλι) τότε τι θα λέμε; Και ναι το 16 πύρηνο της AMD είναι στα σκαριά να βγεί και θα βγεί. Αλλά για το άμεσο διάστημα, τα ρολόγια στο gaming θα είναι το unlock για υψηλότερα fps. Κάποιος μπορεί επίσης να πει ο 3600Χ είναι υπεραρκετός για gaming. Ολα αυτά είναι σχετικά. 

Συνοψίζω:

1. 9700Κ = top gaming με 2070 super/2080 super/2080 Ti σε 1080p https://www.youtube.com/watch?v=0GjSiLbCtHU (AMD Ryzen 7 3700X Review: Odd Man Out vs. 9700K, R5 3600, & 3900X/ gamersnexus)

2. 3700X με φτηνή μητρική = top gaming σε 1440p

3. To oc πέθανε με τη γενιά RYZEN 3000 και όταν διαφημίζεις 3.5 GHz ο καταναλωτής θέλει 3.5 GHz και όχι 3.35, ούτε 3.45. https://www.youtube.com/watch?v=DgSoZAdk_E8 (It's worse than I thought - RYZEN 3000 Boost Survey/ der8auer)

4. socket 1151 τέλος στο 2019, ενώ αντίθετα οι RYZEN 4000 του χρόνου 2020, σε συνδυασμό με chipset Χ570 και next gen PCI-E 4.0 GPUs, εκτιμώ ότι θα είναι πολύ ενδιαφέροντες, αν οι τιμές τους είναι λογικές (που δεν θα είναι γιατί η AMD δεν είναι πια η φτηνή λύση, καθώς η εταιρία πλέον στοχεύει ψηλά).

Δεν λέει για το  9700k ,για τον 9700 non k λεει. Κατά τα άλλα ο 9700k έχει all core turbo τα 4.6ghz όχι τα 4.7ghz ,και αυτό που αναφέρεις για το boost των ryzen έχει να κάνει για το single core boost που καμία σχέση δεν έχει με το gaming. 

7 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Φιλος με 3700 ρωτησε επειδη δε βρισκει τη B450 Tomahawk Max  με τις τοπικες διαθεσιμοτητες  να βαλει τη πιο φτηνη 570  που μπορει να βρει τη Gigabyte X570 Aorus Elite ; Μνημες φτηνες G.Skill Ripjaws η TridendZ βρισκει .

Αν πιστεύει ότι αξίζει να δώσει παραπάνω λεφτά και να μην περιμένει να του έρθει η max  ας το κάνει why not που λένε.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικα 3600 και ειναι 100 ευρο παραπανω . Ισως ψυχολογικα περιμενει καλυτερη υποστηριξη - αρκει να μη του κατσει καμια ασυμβατοτητα με τις μνημες  γιατι δεν ειδα κανενα να βαζει Ripjaws σε 570 και να περιμενει να δουλεψουν 3200 auto...

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Τελικα 3600 και ειναι 100 ευρο παραπανω . Ισως ψυχολογικα περιμενει καλυτερη υποστηριξη - αρκει να μη του κατσει καμια ασυμβατοτητα με τις μνημες  γιατι δεν ειδα κανενα να βαζει Ripjaws ...

Εγω θα σου έλεγα να περιμένει λίγο να του φέρουν την tomahawk max Η ας κοιτάξει να την πάρει από κανένα caseking ξέρω γω.

Εντωμεταξύ χάζευα στο Σκρουτζ και βλέπω αυτό στα σχόλια μιας x570 και μετά απορούμε τι είναι αυτά που διαβάζουμε εδώμεσα...

Τι συμβαίνει όταν κάποιος αγνωει κάποια πράγματα βασικά... Έχει πρόβλημα γτ οι μνήμες τρέχουν στα 2133mhz... Λες και αν τις έβαζε σε Intel μηχάνημα θα τις διάβαζε στα 3000mhz.

ειχα μια ASUS παλι Strix Z270 με intel chipaki και ηταν ποιοτικα 10 φορες καλυτερη βεβαια δεν μπορω να συγκρινω τις 2 εκδοσεις καθως η μια ειναι πολυ καλη υλοποιηση (Ζ270) η αλλη X570 ειναι οτι πιο τελευταιο κυκλοφορει βεβαια τα λεφτα της δεν τα αξιζει καθως ειναι η συγκεκριμνη φθινοκατασκευη και επειδη δεν την εχουν πολλα μαγαζια ετοιμοπαραδοτη την χρυσοποληρωνεις γι αυτο που παιρνεις. 
*Το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι τις μνημες που ειχα εγραφε στο site πως δεν τις υποστηριζει για την ακριβεια ειχα 4*8= 32 στα 3000Mhz και εγραφε οτι θα αναγνωριζει τις 2 μονο στα 16 αλλα στα 3000Mhz 
Τελικα χθες που μπηκε σε λειτουργια αναγνωριζει και τις 4 κανονικα 32 GB αλλα τις εχει στα 2133 Mhz, δεν προλαβα να δω αν μπορω να τις παω στα 3000 απο το Bios θα το δοκιμασω τις επομενες μερες και θα ανανεωσω. 

 

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Εγω θα σου έλεγα να περιμένει λίγο να του φέρουν την tomahawk max Η ας κοιτάξει να την πάρει από κανένα caseking ξέρω γω.

Εντωμεταξύ χάζευα στο Σκρουτζ και βλέπω αυτό στα σχόλια μιας x570 και μετά απορούμε τι είναι αυτά που διαβάζουμε εδώμεσα...

ειχα μια ASUS παλι Strix Z270 με intel chipaki και ηταν ποιοτικα 10 φορες καλυτερη βεβαια δεν μπορω να συγκρινω τις 2 εκδοσεις καθως η μια ειναι πολυ καλη υλοποιηση (Ζ270) η αλλη X570 ειναι οτι πιο τελευταιο κυκλοφορει βεβαια τα λεφτα της δεν τα αξιζει καθως ειναι η συγκεκριμνη φθινοκατασκευη και επειδη δεν την εχουν πολλα μαγαζια ετοιμοπαραδοτη την χρυσοποληρωνεις γι αυτο που παιρνεις. 
*Το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι τις μνημες που ειχα εγραφε στο site πως δεν τις υποστηριζει για την ακριβεια ειχα 4*8= 32 στα 3000Mhz και εγραφε οτι θα αναγνωριζει τις 2 μονο στα 16 αλλα στα 3000Mhz 
Τελικα χθες που μπηκε σε λειτουργια αναγνωριζει και τις 4 κανονικα 32 GB αλλα τις εχει στα 2133 Mhz, δεν προλαβα να δω αν μπορω να τις παω στα 3000 απο το Bios θα το δοκιμασω τις επομενες μερες και θα ανανεωσω. 

Ναι, τι δεν κατάλαβες? Η Intel Asus Strix Z270 έχει καλύτερο τσιπάκι από την AMD Asus Strix X570, είναι γνωστό αυτό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, makellarispn είπε

What????? 9700<3700X στο gaming???? since when???? Μόνο σε 1440p αυτοί οι δύο είναι ισάξιοι. Έχω το μονιτορ της υπογραφής (240 Hz) και γουστάρω τρελά να βλέπω 170-180 fps σε αρκετούς  τίτλους στα 1080p. Τον 9700Κ μου τον πήρα σφραγισμένο στα 350 euro από ένα παλικάρι από αυτό το forum και γουστάρω τρελά να τον βλέπω να χτυπάει στην καθισιά του 4.7 GHz με το εργοστασιακό του turbo, το οποίο είναι 4.9 και όχι στο όνομα μόνο....Ο 3700Χ έχει νόημα μόνο με μια φτηνή Β450 αυτή τη στιγμή και με μνήμες στα 3600 πάνω κάτω. Οπότε ένας 9700Κ στα 350 αν βρεθεί έιναι πολύ καλή τιμή. Όσο για future proof, δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα σε βάθος πέραν της 3 ετίας. Και επειδή θα κατηγορηθώ ότι είμαι intel fan boy, ο μόνος λόγος να μην βάλεις τον 9700Κ, είναι ότι το 1151 έχει τερματικό σταθμό το 2019. Αν βγει 10 πύρηνο 20 thread 1151 στα 14nm, όπως έχει ίσως ακουστεί, με αποτέλεσμα να χτυπησω τον 9900Κ σε 2 χρόνια στα 380-390 euro (ίσως και σφραγισμένο πάλι) τότε τι θα λέμε; Και ναι το 16 πύρηνο της AMD είναι στα σκαριά να βγεί και θα βγεί. Αλλά για το άμεσο διάστημα, τα ρολόγια στο gaming θα είναι το unlock για υψηλότερα fps. Κάποιος μπορεί επίσης να πει ο 3600Χ είναι υπεραρκετός για gaming. Ολα αυτά είναι σχετικά. 

Συνοψίζω:

1. 9700Κ = top gaming με 2070 super/2080 super/2080 Ti σε 1080p https://www.youtube.com/watch?v=0GjSiLbCtHU (AMD Ryzen 7 3700X Review: Odd Man Out vs. 9700K, R5 3600, & 3900X/ gamersnexus)

2. 3700X με φτηνή μητρική = top gaming σε 1440p

3. To oc πέθανε με τη γενιά RYZEN 3000 και όταν διαφημίζεις 3.5 GHz ο καταναλωτής θέλει 3.5 GHz και όχι 3.35, ούτε 3.45. https://www.youtube.com/watch?v=DgSoZAdk_E8 (It's worse than I thought - RYZEN 3000 Boost Survey/ der8auer)

4. socket 1151 τέλος στο 2019, ενώ αντίθετα οι RYZEN 4000 του χρόνου 2020, σε συνδυασμό με chipset Χ570 και next gen PCI-E 4.0 GPUs, εκτιμώ ότι θα είναι πολύ ενδιαφέροντες, αν οι τιμές τους είναι λογικές (που δεν θα είναι γιατί η AMD δεν είναι πια η φτηνή λύση, καθώς η εταιρία πλέον στοχεύει ψηλά).

Ο 9700 ναι είναι χειρότερος. 9700, όχι 9700Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Το θυμάμαι και εγώ αυτό 😂

Δεν λέει για το  9700k ,για τον 9700 non k λεει. Κατά τα άλλα ο 9700k έχει all core turbo τα 4.6ghz όχι τα 4.7ghz ,και αυτό που αναφέρεις για το boost των ryzen έχει να κάνει για το single core boost που καμία σχέση δεν έχει με το gaming. 

Αν πιστεύει ότι αξίζει να δώσει παραπάνω λεφτά και να μην περιμένει να του έρθει η max  ας το κάνει why not που λένε.

Μιλάω πάντα για 9700Κ, ο οποίος έχει εργοστασιακό max turbo frequency: 4.9 GHz και all core 4.6 GHz χωρίς oc. Αν μιλάμε για gaming, ποιος ο λόγος να αναφερόμαστε σε non-K μοντέλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, malakudi είπε

Προφανώς έχεις κάποιο πρόβλημα ή στις μνήμες ή στο πως τις τοποθέτησες, οι 3700X δουλεύουν άνετα και 3800 από πολλούς εδώ μέσα. Τις έχεις τοποθετήσει στα slot όπως αναφέρει το manual της μητρικής; (συνήθως 2-4)

Είμαι τεχνικός H/Y άρα είναι η δουλειά μου εδώ και 20+ χρόνια. Δεν υπάρχει θέμα λάθος τοποθέτησης, πάντα όταν αλλάζουμε motherboard διαβάζουμε με προσοχή τις οδηγίες.

9 ώρες πριν, Ryzenlake είπε

Και για πες ρε ψηλε που είχες 8700x, εκεί οι θερμοκράσιες πώς ήταν? Τσιμέντο ε? Παγωμένος ο άτιμος ο 8700ας. Σε stock cinebench 95αρια βάραγε ο δίκος μου το καλοκαίρι.

Ωραίο το ειρωνικό υφάκι σου αλλά οι θερμοκρασίες μου ήταν μια χαρά με τον 8700Κ, με σωστή υδρόψυξη και ανάλογο airflow κουτί fully modified. Μετά απο πολύωρο gaming έφτανε μέχρι 60

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, athinamj είπε

Είμαι τεχνικός H/Y άρα είναι η δουλειά μου εδώ και 20+ χρόνια. Δεν υπάρχει θέμα λάθος τοποθέτησης, πάντα όταν αλλάζουμε motherboard διαβάζουμε με προσοχή τις οδηγίες.

Ωραίο το ειρωνικό υφάκι σου αλλά οι θερμοκρασίες μου ήταν μια χαρά με τον 8700Κ, με σωστή υδρόψυξη και ανάλογο airflow κουτί fully modified. Μετά απο πολύωρο gaming έφτανε μέχρι 60

Τότε απλώς είναι χαλασμένες ή αυτές ή η μητρική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Δεν θα δεις ποτέ σε game 100% usage σε ένα thread ακόμα και αν ισχύει. Γίνεται load balancing. To καταλαβαίνεις όταν τρέχεις single threaded Cinebench. Φαίνεται σαν να δουλεύουν ταυτόχρονα όλα τα threads από λίγο. Αυτό όμως δεν ισχύει.

Ο 9900K είναι Lambo μπροστά σε οτιδήποτε από την AMD. Φαίνεται σε gaming bench χωρίς καθόλου cpu bottleneck.

Σήμερα αυτή η διαφορά δεν είναι εύκολα αντιληπτή. Θα φανεί όμως 100% σε retro bench στο μέλλον ανάμεσα σε 9900K και 3800Χ/3900Χ. Είμαι σίγουρος για αυτό. Όλα τα κορυφαία ιντελ κρατάνε πολύ περισσότερο από τα αντίστοιχα AMD. Έχει αποδειχθεί πολλάκις.

Το πρόβλημα της intel είναι στην τιμή. Το είπαμε αυτό. Ακόμα και για τα φθηνότερα μοντέλα της(π.χ. 9400f) που πριν μήνες ήταν ανταγωνιστικά.

Επιχειρηματικά το πρόβλημα είναι ότι κόλλησαν στα 10nm, ενώ έβλεπαν τις δυσκολίες αυτού του μεταβατικού κόμβου. Αυτό τους ανάγκασε να δίνουν 8/16 στα 14nm με όλα τα γνωστά προβλήματα σε yields και θερμοκρασίες/κατανάλωση.

Στις απαντήσεις σου στο πρώτο και στο δεύτερο που σου είπα φαίνεσαι παιδάκι ρε συ έλεος... Δεν συνεχίζω καν. Οπαδισμοί δεν χωρούν σε τέτοια θέματα. Αν είναι να κάνουμε το άσπρο μαύρο για να έχουμε δίκιο οκ.... Τέλος...

"Όλα τα κορυφαία ιντελ κρατάνε πολύ περισσότερο από τα αντίστοιχα AMD. Έχει αποδειχθεί πολλάκις." Τράβα δες 7600k vs 1600 να δεις πόσο περισσότερο κρατάνε τα κορυφαία intel... Αστεία πράγματα λες...

4 ώρες πριν, intelrisen είπε

ενταξει το διαβασαμε και αυτο. η ιντελ εχει προβλημα στην αρχιτεκτονικη της γι αυτο βγαζει χαμηλο ποσοστο στα waffer της. :lol:

πανω απο 50% πιθανοτητες να μην παιζουν οι μνημες με amd. στην ιντελ ουτε 5% δεν ειναι.

τωρα το τι θα προτεινεις εσυ ειναι δικο σου θεμα, δημοκρατια εχουμε.

Εσύ να προσέχεις τις ημερομηνίες είπαμε... Μην ξεχνάς... Ανοιχτά μάτια βοηθάει επίσης...α και ανοιχτό μυαλό...

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, makellarispn είπε

Μιλάω πάντα για 9700Κ, ο οποίος έχει εργοστασιακό max turbo frequency: 4.9 GHz και all core 4.6 GHz χωρίς oc. Αν μιλάμε για gaming, ποιος ο λόγος να αναφερόμαστε σε non-K μοντέλα;

Ε γτ κάποιος εκ παραδρομής έγραψε 9700 και αυτό σχολίασε ο φίλος, τεσπα άνευ ουσίας το ζήτημα.

26 λεπτά πριν, athinamj είπε

Είμαι τεχνικός H/Y άρα είναι η δουλειά μου εδώ και 20+ χρόνια. Δεν υπάρχει θέμα λάθος τοποθέτησης, πάντα όταν αλλάζουμε motherboard διαβάζουμε με προσοχή τις οδηγίες.

Ωραίο το ειρωνικό υφάκι σου αλλά οι θερμοκρασίες μου ήταν μια χαρά με τον 8700Κ, με σωστή υδρόψυξη και ανάλογο airflow κουτί fully modified. Μετά απο πολύωρο gaming έφτανε μέχρι 60

Παρόλο που δεν ανέβασες φωτο από το σύστημα να δούμε τις μνήμες, πες μας το μοντέλο ακριβώς αν θες γτ δεν πολύ στέκει να μην παίζουν στα 3200.

Μπορούμε αν θες να ανταλλάξουμε και μητρική, στην δική μου παίζουν στα 3200.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, athinamj είπε

Ωραίο το ειρωνικό υφάκι σου αλλά οι θερμοκρασίες μου ήταν μια χαρά με τον 8700Κ, με σωστή υδρόψυξη και ανάλογο airflow κουτί fully modified. Μετά απο πολύωρο gaming έφτανε μέχρι 60

Νταξει, και με το PC κλειστο εμενα ειναι στους 25. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...