Προς το περιεχόμενο

Επιλογή i7 9700k vs R7 3700X


Q-Taxys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειλικρινα αν θελετε σωνει και καλα αναβαθμιση παρτε τους 6 πυρηνους AMD 3600 -INTEL 9600  μιλαμε για τερατα στην μιση τιμη.

Μην φτανετε στα ακρα αφου ξερετε οτι δεν προκειται να αξιοποιηθει ποτε η δυναμη τους στο μελλον (5 - 6 χρονια) , οποτε θα εχετε  αναβαθμισει ξανα.

Δεν με εχει πεισει η σειρα 1700 εναντι της 1500 , η διαφορα τιμης δεν δικαιολογειται με τιποτα στα παιχνιδια.

 

Επεξ/σία από Amstrad6128
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 266
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Το XMP είναι overclocking ούτως ή άλλως. Δεν ξέρεις αν θα το αντέξει ο memory controller του εκάστοτε CPU. Οι mobo manufacturers το ξεκαθαρίζουν ότι όλα αυτά είναι oc settings.

Tουλάχιστον το να σετάρεις manual τις μνήμες για κύρια timings και oc είναι πιο απλό από το να σετάρεις subtimmings. Η ειρωνεία δε είναι ότι τα εκατομμύρια αυτών που αγοράζουν Ryzen σήμερα δεν θα δουν επιδόσεις σαν αυτές των Spartan, akoinonitos κλπ. ούτε με κυάλι. Γιατί δεν ξέρουν καν τι σημαίνει subtimmings και που πρέπει να ψάξουν για tweaking guides. Οι ryzen που αποθεώνονται είναι αυτοί με τις default ή το πολύ XMP ram. Να' ναι καλά τα διαγράμματα στο ίντερνετ που τα βάζουν όλα ισάξια για gaming.

Έχει δίκιο ο intelrisen. Μπορείς να πας ανά πάσα στιγμή σε AMD, αλλά μετά μη διαμαρτύρεσαι για περίεργα drops σε corner cases παιχνιδιών και σκηνών μέσα σε αυτά.

Τι λες; Μονο στο σχετικο thread θα βρεις πολλους που δεν παιζουν xmp και εβγαλαν επιδοσεις, οπως και χιλιαδες ακομα που μπορει απλα να αντιγραφουν οτι settings βλεπουν εδω, στο reddit, απο το dram tool, ακομα και απο ετοιμα profiles για το ryzen master. Η κοινοτητα της amd ειναι ανοιχτη και τα settings υπαρχουν για ολους, δεν ειμαστε καβαλημενα μπλε τυπακια που κραταμε τα timings, subs και voltages επτασφραγιστο μυστικο, μοστραροντας μονο χρονισμους/latency μην τυχον σκασει καποιος με 2-3 καρε παραπανω απο εμας, εχουμε φτασει σε σημειο να μπαινουν ιντελακηδες να ψαχνουν ram timings και subs σε amd threads.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Το XMP είναι overclocking ούτως ή άλλως. Δεν ξέρεις αν θα το αντέξει ο memory controller του εκάστοτε CPU. Οι mobo manufacturers το ξεκαθαρίζουν ότι όλα αυτά είναι oc settings.

Tουλάχιστον το να σετάρεις manual τις μνήμες για κύρια timings και oc είναι πιο απλό από το να σετάρεις subtimmings. Η ειρωνεία δε είναι ότι τα εκατομμύρια αυτών που αγοράζουν Ryzen σήμερα δεν θα δουν επιδόσεις σαν αυτές των Spartan, akoinonitos κλπ. ούτε με κυάλι. Γιατί δεν ξέρουν καν τι σημαίνει subtimmings και που πρέπει να ψάξουν για tweaking guides. Οι ryzen που αποθεώνονται είναι αυτοί με τις default ή το πολύ XMP ram. Να' ναι καλά τα διαγράμματα στο ίντερνετ που τα βάζουν όλα ισάξια για gaming.

Έχει δίκιο ο intelrisen. Μπορείς να πας ανά πάσα στιγμή σε AMD, αλλά μετά μη διαμαρτύρεσαι για περίεργα drops σε corner cases παιχνιδιών και σκηνών μέσα σε αυτά.

1) Σώστα, άρα τι του φταίνε οι Ryzen του αλλούνου? 

2) Δεν φτάνει να σεττάρω κύρια timmings για να είμαι stable, έπρεπε να πειράξω και subs. Εκτός βέβαια αν τα χαλάρωνα τελείως τα κύρια, που τότε πιο το νόημα.

Δηλαδή τα εκκατομύρια που αγοράζουν Intel θα δούν τις δικές μου επίδοσεις? Με delid, h115i plat, oc στα 5.1 και 4000 με manual subs? Η 2 μέτρα και 2 σταθμά? Γιατί εντελώς stock στα bench που ανεβάζαμε ίδιες επιδόσεις με 3600 έχω. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

1) Σώστα, άρα τι του φταίνε οι Ryzen του αλλούνου? 

2) Δεν φτάνει να σεττάρω κύρια timmings για να είμαι stable, έπρεπε να πειράξω και subs. Εκτός βέβαια αν τα χαλάρωνα τελείως τα κύρια, που τότε πιο το νόημα.

Δηλαδή τα εκκατομύρια που αγοράζουν Intel θα δούν τις δικές μου επίδοσεις? Με delid, h115i plat, oc στα 5.1 και 4000 με manual subs? Η 2 μέτρα και 2 σταθμά? Γιατί εντελώς stock στα bench που ανεβάζαμε ίδιες επιδόσεις με 3600 έχω. 

Μονο το voltage στον imc να δουνε οι περισσοτεροι για 6700K - 3466 / 7700K - 3600 / 9900K 3800+ θα πουν f@ck it καλο και το xmp μια χαρα παει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/7/2019 στις 12:10 ΜΜ, Q-Taxys είπε

Το PC μου το χρησιμοποιώ και για δουλειά και για gaming. Η δουλειά πάντως δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις (office, photoshop, wordpress και άλλες πλατφόρμες μέσω browser) και την κάνω χωρίς προβλήματα και τώρα με τον i5-4590 που έχω. Συνεπώς το νέο σύστημα έχει ως στόχο κυρίως να ανταποκρίνεται σε gaming (παιχνίδια που παίζω είναι FPS τύπου Battlefield, παιχνίδια όπως Monster Hunter World, Civilization και strategy κτλ, όχι Fortnite και άλλα τέτοια).

Βλέπω ότι ο 9700 είναι καλύτερος στο gaming κι ο Ryzen ανώτερος στα υπόλοιπα. Προς το παρόν και από τιμή ο 9700 αν δεν κάνω λάθος υπερτερεί στην Ελλάδα. Μπορείτε να μου προτείνετε προς τα πού να κινηθώ, ξεχνώντας συμπάθειες σε εταιρείες;

Μερικές ακόμα πληροφορίες:

  • ο 3700x θα χρειαστεί πιο ακριβή μητρική απ' ότι βλέπω (πλεονέκτημα εδώ ο 9700)
  • δεν φτιάχνω συχνά συστήματα (τα κρατάω 4-5 χρόνια) οπότε θέλω κάτι πιο future proof (πλεονέκτημα εδώ ο Ryzen)
  • δεν πρέπει ντε και καλά να γίνει η αγορά τώρα, μπορώ να περιμένω μέχρι Σεπτέμβριο (πώς θα κινηθούν οι τιμές δεν ξέρω)

και ένας ι5- 9400 εδω που τα λέμε θα σε άφηνε  ικανοποιημένο αφού ο 4590 σε βολεύει ακόμα. Και με βάση αυτό, με έναν 9700 θα ήσουν υπερευχαριστημένος (όχι μόνο σε gaming  αλλά και σε office + web browser τρέχει πολύ καλά κάπου καλύτερα απο 3700 κάπου λίγο χειρότερα)

Καλός ο 3700 αλλά αν δεν έχεις σκοπό να χρησιμοποιείς προγράμματα και να κάνεις εργασίες που να θέλουν πολλά threads , τότε δεν σου χρειάζεται - ειδικά αφού σε βολεύει ακόμα  ο τετραπύρηνος 4590.

Γνώμη μου είναι αφού ο τετραπύρηνος 4590 σε βολεύει μια χαρά και δεν χρειάζεσαι τα πολλά έξτρα threads, να πάς σε έναν ryzen 5 3600 που είναι η χρυσ΄τομή σε όλα. Καλύτερος του 4590 (σκέψου ότι τις παίζει στα ίσα με i7 προηγούμενης γενιάς - σύμφωνα με reviews),  δεν έχει μεγάλη διαφορά σε σχέση με 9700 + 3700, τουλάχιστον γι τις δουλειές σου δεν πιστεύω να δεις αισθητή διαφορά με κανένα απο τους τρεις, Συν ότι καίει λιγότερο ρεύμα από όλα, κάτι σημαντικό άμα έχεις τον υπολογιστή ανοιχτό για ώρες. Και φθηνότερος οπότε τα λεφτά που θα σου μέινουν θα τα επενδύσεις σε μια καλής ποιότητας  μητρική , μήπως και στο μέλλον σου τα σκάσει να βάλεις μεγαλύτερο επεξεργαστή.

Αν πάλι δεν σε ικανοποιεί η επιλογή ενός 3600, τότε θα σου πρότεινα τον 3700 μόνο και μόνο επειδή καίει λιγότερο ρεύμα.

Αυτή είανι η άποψη μου, καλές αγορές ότι και να αποφασίσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Razor333 είπε

Τι λες; Μονο στο σχετικο thread θα βρεις πολλους που δεν παιζουν xmp και εβγαλαν επιδοσεις, οπως και χιλιαδες ακομα που μπορει απλα να αντιγραφουν οτι settings βλεπουν εδω, στο reddit, απο το dram tool, ακομα και απο ετοιμα profiles για το ryzen master. Η κοινοτητα της amd ειναι ανοιχτη και τα settings υπαρχουν για ολους, δεν ειμαστε καβαλημενα μπλε τυπακια που κραταμε τα timings, subs και voltages επτασφραγιστο μυστικο, μοστραροντας μονο χρονισμους/latency μην τυχον σκασει καποιος με 2-3 καρε παραπανω απο εμας, εχουμε φτασει σε σημειο να μπαινουν ιντελακηδες να ψαχνουν ram timings και subs σε amd threads.

Αυτοί που μπαίνουν insomnia σε τέτοια θέματα ασχολούνται γενικά με το μηχάνημά τους και την τεχνολογία. Η πλειοψηφία θα πάει στο μαγαζί ή το φίλο και θα ζητήσει πρόταση για custom σύνθεση(το βλέπεις και εδώ) που να παίζει καλά ως έχει. Ακριβή ή φθηνή δεν έχει σημασία. Οπότε ναι, ξέρουν μόνο το overclocking άντε και το XMP που θα το δουν μόλις ανοίξουν BIOS.

Ακόμα και στο youtube το 99% όσων ποστάρουν δοκιμές με afterburner κλπ.(άρα ξέρουν κάτι) έχουν Ryzen με απλές ρυθμίσεις. Το βλέπεις τόσο από τις επιδόσεις, όσο και απ' το ότι δεν αναφέρουν τίποτα σχετικό.

Στους intel δεν ασχολούνται και πολύ γιατί το κέρδος είναι μικρό και η διάγνωση σφαλμάτων δυσκολότερη(για τα subs).

 

2 ώρες πριν, ilos είπε

Και τα subtimings σχετικά απλά είναι να δεις που είσαι περίπου (thaiphoon burner + dram calculator). Αυτό που είναι το μ@μήσι είναι το εκτενές memtesting μετά για να είσαι σίγουρος ότι είσαι 100% stable, γιατί τα αποτελέσματα θα διαφέρουν ανάλογα το ryzen gen, silicon lottery σε imc,και memory IC όπως και την μητρική/agesa. Για αυτό και όταν ρωτάνε εδώ άτομα για custom subtimings στις aegis τους δίνω τα πιο ταπεινά που υπάρχουν για 2933 που μετά βίας πέφτεις κάτω από τα 80ns και δε χρειάζονται πάνω από 1.35-1.36v/1.100 vsoc. Εγώ τις έχω πάει κοντά 70ns (που είναι κατόρθωμα για afr,1st gen και x370) και με normal 1.38v. Αλλά δε σημαίνει ότι αυτό θα είναι stable σε κάποιον άλλον, για αυτό και δε τα δίνω.

Αυτό είναι το πρόβλημα. Πρέπει να έχεις κορυφαία dimms για να είσαι σίγουρος ότι θα δουλέψουν τα πιο επιθετικά subtimings(τουλάχιστον τώρα είναι φθηνότερα). 

Αν κάτσει κάτι στραβά, άντε μετά δεις τι φταίει. Και το πρόβλημα είναι ότι οι αστάθειες της ram βγαίνουν εκεί που δεν το περιμένεις. Το google stressapp, όχι, δεν αρκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Αυτοί που μπαίνουν insomnia σε τέτοια θέματα ασχολούνται γενικά με το μηχάνημά τους και την τεχνολογία. Η πλειοψηφία θα πάει στο μαγαζί ή το φίλο και θα ζητήσει πρόταση για custom σύνθεση(το βλέπεις και εδώ) που να παίζει καλά ως έχει. Ακριβή ή φθηνή δεν έχει σημασία. Οπότε ναι, ξέρουν μόνο το overclocking άντε και το XMP που θα το δουν μόλις ανοίξουν BIOS.

Ακόμα και στο youtube το 99% όσων ποστάρουν δοκιμές με afterburner κλπ.(άρα ξέρουν κάτι) έχουν Ryzen με απλές ρυθμίσεις. Το βλέπεις τόσο από τις επιδόσεις, όσο και απ' το ότι δεν αναφέρουν τίποτα σχετικό.

Στους intel δεν ασχολούνται και πολύ γιατί το κέρδος είναι μικρό και η διάγνωση σφαλμάτων δυσκολότερη(για τα subs).

Συγνωμη αλλα οταν καποιος ψαχνει και αγοραζει συνειδητα καποιο κιτ δεν παει να παιξει xmp, μπορει να ισχυει για τους ιντελακηδες αυτο, αλλα και εδω το αμφισβητω, εχω πριζωσει φιλο με 6700Κ που νομιζε με 2666 ειχε ταβανιασει, κυριως σε παιχνιδια οπως το aco, τελικα κατεληξε να αγορασει 3600c16 μνημες (bdie) και αναγκαστικα να παιξει 3466c14 γιατι μεχρι εκει πηγαινε με ενα σκασμο ρευμα στον imc, τα αποτελεσματα ομως ηταν μερα με την νυχτα κυριως στα min και στο shuttering που πριν ηταν εντονο και με λιγο σκαλιγμα ακομα και στα subs μειωθηκε αισθητα, του τιναξε βεβαια το vccio vrm αλλα το ξανακολλησε και οσο παει, που βασικα δεν εχει και πολυ μελλον, ειδη ριχνει 1.45v στο core για τα 4.8GHz και 1.4v στον imc, αλλα παιχνιδια σαν το aco δεν προκειται να παιξουν καλα σε 4/8 με αλλο τροπο, περα απο το να τους πιεις το αιμα οσο παει.

Επισης το support απο το community της intel ειναι ανυπαρκτο για τις μνημες, δεν μου κανει εντυπωση λογο ελειψης ενημερωσης και βοηθειας να μην ασχολειται ο περισσοτερος κοσμος, γιατι το κερδος δεν ειναι μικρο, εμενα θα με συμφερε να πω οτι ειναι μικρο, γιατι κατι διαφορες 10-20% με 9700Κ-9900Κ τις κλεινω ανετα με τις μνημες μονο που δεν θα ειναι xmp.

Επεξ/σία από Razor333
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, GRat είπε

Πιο φθηνά βγαίνει να πας σε 9900Κ+ 3200/cas14 παρά να πάρεις 9700Κ + 4000Μhz/cas16.

Πιο φθηνα βγαινει να παρεις 9900Κ με 3200c14 και να τις πας 3800c15, αλλα αυτο δεν προκειται να παιξει με xmp. Επισης πληροφοριες μου λενε οτι e-die 3000c15 των 70€ που παιζουν εξαιρετικα σε ryzen μεχρι και τα ορια του if, παιζουν πολυ καλα ακομα και πανω απο 4000MHz σε latest intel, προφανεστατα not gonna happen με xmp, που θα ειναι μολις 3000c15.

Γενικα παντως οποιος αγοραζει b-die των 200 και βαλε ευρω για να τις τρεχει xmp, (κυριως σε ryzen) συγχαρητηρια μολις πεταξε ενα σκασμο λεφτα για το τιποτα, αλλα ακομα και σε intel μια χαρα εχουν να δωσουν. Σε zen 2 οτι μνημες και να εχει ο αλλος sr-dr e-die / d-die / sr-dr b-die / hynix cjr,  ολες πανε πολυ καλα εκτος xmp και ολες ειναι πρακτικα σχεδον το ιδιο με xmp, οποτε μην σκορπατε τσαμπα τα λεφτα σας αν δεν μπειτε στο κοπο για custom timings, πατε παρτε οτι πιο φθηνο πουλανε στην αγορα, ισως κατα τυχη αγορασετε τουλαχιστον e-die μνημες και πληρωσουν αργοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Συγνωμη αλλα οταν καποιος ψαχνει και αγοραζει συνειδητα καποιο κιτ δεν παει να παιξει xmp, μπορει να ισχυει για τους ιντελακηδες αυτο, αλλα και εδω το αμφισβητω, εχω πριζωσει φιλο με 6700Κ που νομιζε με 2666 ειχε ταβανιασει, κυριως σε παιχνιδια οπως το aco, τελικα κατεληξε να αγορασει 3600c16 μνημες (bdie) και αναγκαστικα να παιξει 3466c14 γιατι μεχρι εκει πηγαινε με ενα σκασμο ρευμα στον imc, τα αποτελεσματα ομως ηταν μερα με την νυχτα κυριως στα min και στο shuttering που πριν ηταν εντονο και με λιγο σκαλιγμα ακομα και στα subs μειωθηκε αισθητα, του τιναξε βεβαια το vccio vrm αλλα το ξανακολλησε και οσο παει, που βασικα δεν εχει και πολυ μελλον, ειδη ριχνει 1.45v στο core για τα 4.8GHz και 1.4v στον imc, αλλα παιχνιδια σαν το aco δεν προκειται να παιξουν καλα σε 4/8 με αλλο τροπο, περα απο το να τους πιεις το αιμα οσο παει.

Επισης το support απο το community της intel ειναι ανυπαρκτο για τις μνημες, δεν μου κανει εντυπωση λογο ελειψης ενημερωσης και βοηθειας να μην ασχολειται ο περισσοτερος κοσμος, γιατι το κερδος δεν ειναι μικρο, εμενα θα με συμφερε να πω οτι ειναι μικρο, γιατι κατι διαφορες 10-20% με 9700Κ-9900Κ τις κλεινω ανετα με τις μνημες μονο που δεν θα ειναι xmp.

Δεν χρειάζονται ακραίες λύσεις. Μέχρι 3000 ραμ ο 6700 δεν θέλει ov στον imc. Στα 3200 με δύο κλικ είσαι οκ. Παραπάνω αυξάνεται η δυσκολία γεωμετρικά. Αντίστοιχα και για τον πυρήνα αλλά και τα νεότερα μοντέλα. Μέχρι 4,7 και 1,37v είναι καλά. Δεν κερδίζεις τίποτα με το να τον διαλύσεις για να πάρεις 4,8. Με τα subtimings είδα διαφορές στο AIDA αλλά ελάχιστα σε games. Ενώ έβγαζε ώρες ατέλειωτες στο stressapp μόλις έβαζες ACO κράσαρε. Οπότε το παράτησα.

Το acodyssey θέλει single core κυρίως. Γι' αυτό ο φίλος σου βλέπει κέρδος από το τεζάρισμα. Εκεί που ζητάει μόνο multicore τα 4/8 στα 4,5Ghz αρκούν και με το παραπάνω για 60fps. Γενικά για 1080p/60fps αλλά ακόμα και για multiplayer τα 4/8 πάνε καλά*. Τώρα μιλάμε για 6/12+ βλέποντας στο μέλλον. Όταν φτάσει η στιγμή για upgrage παλιού συστήματος στη θέση του 9700Κ θα έχουμε 10/10 μοντέλο.

*

Spoiler

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pirmen56 είπε

Δεν χρειάζονται ακραίες λύσεις. Μέχρι 3000 ραμ ο 6700 δεν θέλει ov στον imc. Στα 3200 με δύο κλικ είσαι οκ. Παραπάνω αυξάνεται η δυσκολία γεωμετρικά. Αντίστοιχα και για τον πυρήνα αλλά και τα νεότερα μοντέλα. Μέχρι 4,7 και 1,37v είναι καλά. Δεν κερδίζεις τίποτα με το να τον διαλύσεις για να πάρεις 4,8. Με τα subtimings είδα διαφορές στο AIDA αλλά ελάχιστα σε games. Ενώ έβγαζε ώρες ατέλειωτες στο stressapp μόλις έβαζες ACO κράσαρε. Οπότε το παράτησα.

Το acodyssey θέλει single core κυρίως. Γι' αυτό ο φίλος σου βλέπει κέρδος από το τεζάρισμα. Εκεί που ζητάει μόνο multicore τα 4/8 στα 4,5Ghz αρκούν και με το παραπάνω για 60fps. Γενικά για 1080p/60fps αλλά ακόμα και για multiplayer τα 4/8 πάνε καλά*. Τώρα μιλάμε για 6/12+ βλέποντας στο μέλλον. Όταν φτάσει η στιγμή για upgrage παλιού συστήματος στη θέση του 9700Κ θα έχουμε 10/10 μοντέλο.

*

  Απόκρυψη περιεχομένων

Με τις παλιοτερες 2666 O/Ced στα 3000 και κατι ψηλα με cas16, ειχε τεραστια διαφορα απο τις bdie στα 3466c14, τουλαχιστον στο aco, οποτε το aco θελει σιγουρα και ram, κυριως για να μαζεψεις min και shuttering, επισης θελει και cores, θελει και single, μια χαρα απ'ολα θελει αυτο το κ#λοπαιχνιδο.

Δεν λεω παντως οτι τρεχεις να τον αλλαξεις σε καμια περιπτωση αν παιζεις μονο παιχνιδια, παει καλα ακομα, αλλα αρκετα πιεσμενος, με χρηση σχεδον στο 100%, με τεζα O/C, με τεζα τον imc, περισσοτερα watt καταναλωση στα παιχνιδια απο το max load του 3700x στο cinebench, φυσικα παντα delided και πανω σε custom wc, γιατι αερα δεν παει με την καμια 4.8 stable, κυριως σε avx σεναρια και αν δεν κανω λαθος καποια παιχνιδια οπως τα aco/sottr κανουν καποια χρηση avx. 

Ο φιλος μου παντως μιας και σιχαθηκε να μην μπορει να τρεξει ουτε 2 vm με τα 4/8 (και να μην κανει πρακτικα τπτ αλλο), ουτε ψηνεται ιδιαιτερα να εχει server στο σπιτι του με οτι αυτο συνεπαγεται, εχει βαλει πλωρη για TR zen 2 και χαιρεταει και αυτος το πλοιο της intel, αν και ειναι fanboy.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Razor333 είπε

Με τις παλιοτερες 2666 O/Ced στα 3000 και κατι ψηλα με cas16, ειχε τεραστια διαφορα απο τις bdie στα 3466c14, τουλαχιστον στο aco, οποτε το aco θελει σιγουρα και ram, κυριως για να μαζεψεις min και shuttering, επισης θελει και cores, θελει και single, μια χαρα απ'ολα θελει αυτο το κ#λοπαιχνιδο.

To ACO παίζει και να είναι το πιο sub-timing sensitive παιχνίδι που έχει βγει.

Σε 3200 13-14-13 και tRFC=240 έχω καλύτερη απόδοση από ότι με 3466 14-15-14 και tRFC=272

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...