Προς το περιεχόμενο

Όλο και περισσότεροι χρήστες αφήνουν το iPhone για χάρη ενός smartphone με Android


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, teri23 είπε

Εγώ θα σου πω τι γίνεται στην πραγματικότητα και όχι υποθετικά στο μυαλό σου. 
πριν 2 βδομαδες πούλησα ένα s10 plus 512 gb αγορασμένο τον Μάρτιο σε άριστη κατάσταση για 600€
την ίδια στιγμή πούλησα ένα iPhone X 64gb και αυτό σε άριστη κατάσταση αγορασμένο τον Μάρτιο του 2018 για 680€ 
Πήρα περισσότερα για ένα κινητό του 2017 από την ναυαρχίδα της Samsung του 2019 και αγόρασα το iPhone XS Max 256gb για 1400€ και αναλόγως τι θα παρουσιάσει η Apple η θα το πουλήσω για να πάρω το καινούργιο η θα το κρατήσω και θα το πουλήσω του χρόνου.

Υποθετικά τίποτα δεν είναι στο μυαλό μου αλλά μόνο η  πραγματικότητα. 

Αν μπεις σε αγγελίες μου θα καταλαβεις τι έχω αγοράσει και τι έχω πουλήσει για να το ξεκαθαρίσουμε δεν είμαι ούτε androidakias ούτε iphonakias απλά μου αρέσει η τεχνολογία και τον χρόνο θα αλλάξω όλες τις ναυαρχίδες να τις δω να τις δοκιμάσω και πίστεψε με αλλού με ευχαριστεί το iPhone αλλού το Android. Το ότι εσύ πούλησες ένα s10 plus 512 600 τότε κερδισμένος είναι ο επόμενος αν το πήρες σφραγισμένο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/7/2019 στις 4:04 ΜΜ, Dinos1973 είπε

Κάποιος που δουλεύει σε περιβάλλον IOS, δηλαδή iPhone + Apple Watch + MacBook δεν αλλάζει για android, θα μπορούσε να κάνει εύκολα downgrade από το X, Xs, σε 8 η ακόμη και 7 αλλά όχι σε android.

Σε όλο τον κόσμο και κυρίως στην Ασία η αγοραστική αξία του καταναλωτή εκτοξεύτηκε, το ότι στην Ελλάδα υπάρχει οικονομική κρίση τα τελευταία 10 χρόνια δεν ενδιαφέρει την apple αλλά και καμία άλλη εταιρία, χώρα των 10 εκκατομυρίων είναι πολύ μικρή αγορά,!

Σίγουρα δεν ενδιαφέρει την Apple η οικονομική κρίση της Ελλάδας απλά αναφέρθηκε σαν γεγονός. Και πίστεψέ με σε περιβάλλον ios - macos δούλευα με iphone, ipad και mac και όλα πλέον είναι outdated γιατί απλά δεν υπάρχει πλέον η οικονομική δυνατότητα για αναβάθμιση. Το 5s έγινε xiaomi note7,  το ipad2 έμεινε στο ράφι και το mac από πέρσι δεν παίρνει μεγάλες αναβαθμίσεις μόνο security updates οπότε όταν και άμα χρειαστεί με βλέπω να γυρνάω κ στα Windows κι ας μου έλεγαν if you go mac you'll never go back.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας κάνει αυτό που μπορεί για να έχει το καλύτερο με βάση τον προϋπολογισμό του. Ήμουν και εγώ κάτοχος iPad2 αγορά το 2013 και το πούλησα το 2018 στα 100€ καθόλου άσχημα εάν αναλογιστείς ότι ήταν 5 ετών και το αγόρασα €350. Τωρα σχετικά με το mac, θα πρέπει να είναι πάνω από 5 χρόνια για να μην παίρνει αναβαθμίσεις, αλλά νομίζω ότι οποιοδήποτε windows 5 ετιας δεν είναι και και σε καλύτερη θέση ;

Ο λόγος που αγοράζω apple είναι εκτός από την ποιότητα, το λογισμικό, η πολύ καλή μεταπωλητική αξία.

Τωρα για το Android δεν έχω παράπονο (χρησιμοποιώ εταιρικό) αλλά δεν είναι apple. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, spirosasp είπε

Αυτο με την μεταπώληση είναι ένα παραμύθι που πρέπει να σταματήσει επιτέλους..

Ένα xs 64 θα το πάρεις σήμερα   στα 1010 ευρώ σφραγισμένο από σκρουτζ αυριο θα το δωσεις 700 σαν μτχ. Άρα έχασες 310 ευρώ. Κερδισμένος είναι ο επόμενος που το περνει 2ο χέρι. Σε 2 χρονια θα το δωσεις 500 με 600 άρα έχασες 410 με 510 ευρώ. 

Ένα s10 plus από σκρουτζ σήμερα θα το πάρεις από σκρουτζ 765 ευρώ σφραγισμένο αύριο θα το δωσεις σαν μτχ 580 με 650 άρα έχασες 115 με 185 ευρώ. 

Απλά μαθηματικά. 

Ποιος είναι ο ποιο  χαμένος και ποια τσέπη..? Ο Android user η ο iPhone user. 

Συμφωνώ για κινητό που το παίρνεις σήμερα και το πουλάς αύριο. Αν πάρεις κινητό τη Δευτέρα και το πουλήσεις την Πέμπτη. Η μεταπωλητικη αξία φαίνεται μετά από μήνες ή 1-2 χρόνια. Αν είχαμε πάρει το 2016 το ίδιο κινητό ο ένας το iPhone και ο άλλος το αντίστοιχο Galaxy S, πόσο θα το πουλούσαμε με σημερινή ημερομηνία? Απλά μαθηματικά είναι..

12 ώρες πριν, pseira είπε

Σε 2 χρόνια θα πουλήσεις εσύ το ΧS 600€? Με αυτό το πλευρό να κοιμάσαι.

Δεν έχουν περάσει ακόμα 2 χρόνια και στο eBay βρίσκεις iPhone X σφραγισμένο στα 600€ και εσύ θα δώσεις μεταχειρισμένη συσκευή διετίας στην ίδια τιμή; 

Το πολύ 500. Που σημαίνει ότι αν το πήρες 1000+ έχεις χάσει 500+.

Αυτός που πήρε το νοτε ακόμα και 800 αν το δώσει 300 τα ίδια λεφτά χάνει οπότε πάει και η καραμέλα της μεταπωλητικης αξιας

Τα ποσά στο περίπου και ενδεικτικά τα αναφέρω για να δώσω παράδειγμα. Ακόμα και έτσι βέβαια αν εγώ χάσω 500 από τα 1.000 έχω 50% χασουρα αν εσύ από τα 800 χάσεις τα 500 έχεις πάνω από 60% χασουρα. 

Στις 20/7/2019 στις 7:25 ΠΜ, ziaba είπε

το iphone δεν θέλει restart και τέτοια δεν κολλάει πουθενά τπτ για χρόνια λεμεεεε 😀

Όποιος έχει χρησιμοποιήσει και τα 2 λειτουργικά  (όχι να το χαζεύει στα stand των μαγαζιων) και θεωρεί ότι το Android είναι το ίδιο αξιόπιστο και απεοβληματιστο με το ios, οκ... Πάσο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος θέλει απροβληματιστο και ασφαλές λειτουργικό, πάει BlackBerry OS... 

Άσχετα με το αν είναι πλέον νεκρό, είναι ότι καλύτερο έχει βγει. Μετά ακολουθεί το Windows OS και μετά τα άλλα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/7/2019 στις 5:46 ΜΜ, dolph είπε

Τόσο παλιός χρήστης, να υποθέσω ότι είχες δεκάδες αγορασμένα apps, σωστά ;

Και παίρνοντας ένα Android μπόρεσες να αντικαταστήσεις όλα αυτά απροβλημάτιστα; 

έχω εκατοντάδες αγορασμένα.. Τη συντριπτική πλειοψηφία ναι. χωρις πρόβλημα. Βεβαια χρησιμοποιώ ακόμα apple music (αν και αρκετα χειρότερο στο android) και μου λείπει πάρα μα πάρα πολυ το apple watch!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/7/2019 στις 5:43 ΠΜ, teri23 είπε

Samsung galaxy s10+ 8 gb ram διαθεσημα 3 όλα κλειστά οποτε ναι ακόμα έχει θέμα

Πες μας τώρα και για ένα iPhone X να κάνουμε συγκρίσεις. Τι? Δεν άκουσα? Δεν μπορείς να το δεις πουθενά?

Έτσι μπράβο!

 

ΥΓ: Samsung? Ήμαρτον, νομίζεις ότι είναι όλα κλειστά...

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/7/2019 στις 1:31 ΜΜ, titan21 είπε

Αν έχεις όλο το οικοσύστημα της apple το iPhone είναι μονόδρομος ,εκεί καταλαβαίνεις την αξία του. Αν όχι τότε μπορείς να έχεις ότι κινητό γουστάρεις και αγαπάς ,το να έχεις iphone έτσι απλά δεν λέει. Εγώ με Macbook,iPad ποιος ο λόγος να εχω Android τηλέφωνο? Είναι τι θέλει και τι εξυπηρετεί τον καθένα μας.

Έχω MBP και iPad και εχω 1100-1500 λόγους να μην πάρω iPhone :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sv398 είπε

Πες μας τώρα και για ένα iPhone X να κάνουμε συγκρίσεις. Τι? Δεν άκουσα? Δεν μπορείς να το δεις πουθενά?

Έτσι μπράβο!

ΥΓ: Samsung? Ήμαρτον, νομίζεις ότι είναι όλα κλειστά...

Ε; Δεν άκουσα; Δεν μπορώ να το δω;

Έτσι μπράβο!

ΥΓ: το χειρότερο που διάβασα εδώ μέσα από ένα ανδροειδές ήταν ότι στο iPhone δεν μπορείς να δεις ταινία με υπότιτλους

 

D5970C8F-56E3-456C-A92D-A56D59A103A9.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω iPhone X και δεν πηρα XS-XR γιατί δεν είδα κάτι νέο . Ίσως πάρω από Σεπτέμβρη κάτι σε plus για πιο μεγάλη οθόνη 

Τώρα σχετικά με τα 2 λειτουργικά 

Εγώ είχα δουλέψει μέχρι το kit-kat android και δεν είχα θέματα , και συσκευές lg-g4 , nexus 5 , nexus 7, samsung s3

και πειρατικά είχα και από όλα !

Με το IOS πλέον έχω αυτά που χρειάζομαι και αυτά που θέλω τα αγοράζω !! ναι τα αγοράζω !!!

Πλέον με ενδιαφέρει να έχω συσκευές που θα περνούν αναβαθμίσει για τα επόμενα 3 χρονια , μετά θα δω , αλλα θέλω λειτουργικό απροβλημάτιστο ! 

Είναι αυτό που λένε το βγάζεις από το κουτί και σε δεκα λεπτά παίζει 

Όσο για την κάμερα του κινητού , είναι κουτό να συζητάμε ποιο είναι καλύτερο , γιατί όπως και να το κάνουμε την μερα όλα το ίδιο είναι , και την νύχτα , δεν θα φτάσουν ποτε μια καλη φωτογραφική μηχανή !! Όσοι ασχολούνται με φωτογραφία θα καταλάβουν 

 

Αυτό που θέλω να πω τέλος είναι ότι όταν κάποιος έχει κάνει επένδυση σε έξυπνο σπίτι περιβάλλον και αγορές προγραμμάτων δύσκολα πάει σε άλλο στρατόπεδο !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανατικός χρήστης και υποστηρικτής των iPhone και της μηλοεταιρειας γενικότερα για πάρα πολλά χρόνια, είναι τωρα καμία 4ετια που έχω περάσει σε android χωρίς να το μετανιώσω! Ξεκίνησα από iPhone 3G και τα πειρα όλα με την σειρα έως και το iPhone 6 Plus, στο ενδιάμεσο είχα δοκιμάσει να κάνω την μετάβαση σε android χρησιμοποιώντας galaxy s3, htc, note 4 Και δε τα κατάφερα, πάλι σε iPhone γυρνούσα. Από τη στιγμή που έπιασα στα χέρια μου note 5 και mate 7 τότε αν θυμάμαι καλά, αυτό ήταν. Τα τελευταία χρόνια το android και οι συσκευές που το χρησιμοποιήσουν έχουν βελτιωθεί αισθητά, πλέον γιατι να πάω σε iPhone που παραμένει το ίδιο εδώ και χρόνια και να μη πάω σε s10 plus με οθοναρα, μπαταρία σκυλί, απίστευτες κάμερες και λειτουργικό που έχει αναβαθμιστεί πολυ; Μόνο η μεταπώληση συνεχίζει να είναι εύκολη στα iPhone καθώς έχουν ένα Χ brand που έχει όνομα και κρατάνε την μεταπωλητικη τους αξία. Δε βρίσκω άλλο λόγο να πάει κανείς σε iPhone πλέον, ίσα ίσα που αρχίζω να σκέφτομαι να αλλάξω και το iPad air 2 μου που τόσα χρόνια με υπηρετεί χωρίς να κάνει κιχ με ένα galaxy tablet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, merkon είπε

Φανατικός χρήστης και υποστηρικτής των iPhone και της μηλοεταιρειας γενικότερα για πάρα πολλά χρόνια, είναι τωρα καμία 4ετια που έχω περάσει σε android χωρίς να το μετανιώσω! Ξεκίνησα από iPhone 3G και τα πειρα όλα με την σειρα έως και το iPhone 6 Plus, στο ενδιάμεσο είχα δοκιμάσει να κάνω την μετάβαση σε android χρησιμοποιώντας galaxy s3, htc, note 4 Και δε τα κατάφερα, πάλι σε iPhone γυρνούσα. Από τη στιγμή που έπιασα στα χέρια μου note 5 και mate 7 τότε αν θυμάμαι καλά, αυτό ήταν. Τα τελευταία χρόνια το android και οι συσκευές που το χρησιμοποιήσουν έχουν βελτιωθεί αισθητά, πλέον γιατι να πάω σε iPhone που παραμένει το ίδιο εδώ και χρόνια και να μη πάω σε s10 plus με οθοναρα, μπαταρία σκυλί, απίστευτες κάμερες και λειτουργικό που έχει αναβαθμιστεί πολυ; Μόνο η μεταπώληση συνεχίζει να είναι εύκολη στα iPhone καθώς έχουν ένα Χ brand που έχει όνομα και κρατάνε την μεταπωλητικη τους αξία. Δε βρίσκω άλλο λόγο να πάει κανείς σε iPhone πλέον, ίσα ίσα που αρχίζω να σκέφτομαι να αλλάξω και το iPad air 2 μου που τόσα χρόνια με υπηρετεί χωρίς να κάνει κιχ με ένα galaxy tablet.

σε τάμπλετ είναι μονόδρομος η apple ,iphone 7 το άλλαξα με Samsung s10e ,δεύτερη φορά ικανοποιημένος μετά από ένα HTC 10 που είχα. Πάντως έχοντας δοκιμάσει παρά πολλά πάλι στην apple ,ξαναγυρναω. 

Επεξ/σία από qonquer7gate
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/7/2019 στις 11:39 ΜΜ, Black Demis είπε

καλη συσκευή δεν παιρνεις με 200 300 αν θες καλή συσκευή πας σε ναυαρχίδα οταν λεμε καλη καλη σε ολα αψογη camera αψογη οθονη κλπ κλπ

σκετο συσκευη και με 200 ευρω παιρνεις και εισαι οκ αλλα αν θες κατι καλο θα το σκασεις ειτε σε android ειτε σε ios

Xiaomi miA2. 140-180 ευρώ όχι απλά καλή , υπέροχη συσκευή . Κάμερα ,οθόνη , λειτουργικό , παραμετροποίηση . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, kanagias13 είπε

Xiaomi miA2. 140-180 ευρώ όχι απλά καλή , υπέροχη συσκευή . Κάμερα ,οθόνη , λειτουργικό , παραμετροποίηση . 

Δεν είπα δεν είναι αλλά μην την συγκρίνεις με ναυαρχιδες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MI a2 από τις χειρότερες συσκευές,  χάλια μπαταρία,  ακουστικά δεν έχει,  ράδιο,  sd card,  ούτε τζάμπα δεν θα την έπαιρνα,  στο A3 έχουν τα  φτιάξει όλα τα αυτά θα δούμε όταν βγει τι ψάρια πιάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...