Προς το περιεχόμενο

Όλο και περισσότεροι χρήστες αφήνουν το iPhone για χάρη ενός smartphone με Android


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, teri23 είπε

Ε; Δεν άκουσα; Δεν μπορώ να το δω;

Έτσι μπράβο!

ΥΓ: το χειρότερο που διάβασα εδώ μέσα από ένα ανδροειδές ήταν ότι στο iPhone δεν μπορείς να δεις ταινία με υπότιτλους

D5970C8F-56E3-456C-A92D-A56D59A103A9.png

Ρε φίλε μας δουλεύεις έτσι?

Third party apps που τα κόβει η Apple όποτε τι συμφέρει, για τράβα δες αν μπορείς να δεις battery health πλέον.

Πες μας default που είναι το memory status στα ιphone, default σε ότι android έχει πέσει στα χέρια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 241
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έπεσε στα χέρια μου ένα iphone se ,με λειτουργικό 12.3 .Από μια πρώτη ματιά το λειτουργικό μου φάνηκε πολύ "απλοικό" ρε παιδί μου ,σε σχέση με Android , ο browser που έχει περίεργος και κάπως δύσχρηστος.Κατά τα άλλα μαθαίνεται  σχετικά  εύκολα ,ένα λειτουργικό "for dummies" ένα πράμα. Στην παραμετροποίηση καμία σχέση με Android.

Ο καθένας ότι του αρέσει βέβαια ,αλλά εντάξει δεν νομίζω ότι το συγκεκριμένο λειτουργικό δικαιολογεί την τόσο μεγάλη διαφορά τιμής με τις Android συσκευές.

Επεξ/σία από evkar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να τεθεί μια τέτοια έρευνα σε σωστή βάση, θα πρέπει να μιλήσουμε για άτομα που είχαν iPhone και το άφησαν για ΝΑΥΑΡΧΙΔΑ Android. Όταν μπαίνουν στην κουβέντα xiaomi και συσκευες των 300€, προφανώς δε μιλάμε γι αλλαγή απο επιλογή αλλα απο οικονομική ανάγκη κατα πάσα πιθανότητα. Και αναφερόμαστε έτσι σε ενα αγοραστικό κοινό που δε θα είχε τη δυναμική να διαθέσει χρήματα σε Apple κινητό.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, teri23 είπε

Ε; Δεν άκουσα; Δεν μπορώ να το δω;

Έτσι μπράβο!

ΥΓ: το χειρότερο που διάβασα εδώ μέσα από ένα ανδροειδές ήταν ότι στο iPhone δεν μπορείς να δεις ταινία με υπότιτλους

 

Κοίτα, καλύτερα μη πάμε στο θέμα αυτό γιατί θα αρχίσουν να απαντάνε τα ανδροειδή που λες και δεν θα έχουν και άδικο.

To Apple Store είναι super αλλά πολύ πιο "σφικτό".

Όταν δεν επιτρέπουν να μπει το Kodi στο Store γιατί παίρνει add-ons μόνο "σφικτό" μπορείς να το πεις.

Για αυτό και έγινε και το MrMC fork που είναι ένα πετσοκομένο Kodi χωρίς δυνατότητα εγκατάστασης add-ons, για να καταφέρει να μπει στο Apple Store.

 

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@margaritagr Γιατί, ποιός το λέει ότι η μετάβαση από iPhone σε samsung A50 πχ γινεται σώνει και καλά για οικονομικούς λόγους???? Αν το βασικό αντικείμενο είναι οι συνομιλίες, οι φωτογραφίες και τα social μια χαρά θα κάνει την δουλειά του και με ένα μεσαίας κατηγορίας κινητό. Δυστυχώς ακόμα και σήμερα κάποιοι θεωρούν ότι όποιος παίρνει iPhone το παίρνει γιατί είναι ναυαρχίδα, άρα  ότι καλύτερο υπάρχει σήμερα... 

Εεεε οι περισσότεροι δεν το ξαναπαίρνουν γιατί δεν θέλουν το καλύτερο που είναι και πανάκριβο, ακόμα και αν έχουν τα χρήματα και ξέρουν ότι για τα επόμενα τρία τέσσερα χρόνια δεν θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα, γιατί απλά θέλουν κάτι που να κάνει άνετα την δουλειά τους χωρίς να ξαναξοδέψουν τόσα πολλά χρήματα...

Με λίγα λόγια, γιατί να δώσω 100 όταν και με 50 θα κάνω ακριβώς τα ίδια πράγματα... Αυτό το υποστηρίζω για όλες τις ναυαρχίδες, ξέρω πάρα πολύ κόσμο που λόγω μη αξιοποίησης του super κινητού, συνειδητοποιούν ότι εδωσαν τσάμπα λεφτά για την αγορά του ενώ μπορούσαν να κάνουν άνετα την δουλειά τους με μια φτηνότερη συσκευή... Αυτό δεν ονομάζετε οικονομική ανάγκη, αλλά γνώση των αναγκών μας και σωστότερη επιλογή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά τα λες φίλε,  και εγώ που στο τηλέφωνο μου είναι απαραίτητα το Jack,  η sd,  το ράδιο,  η μπαταρία,  δεν θα αγοράσω τηλέφωνο χωρίς αυτά και ας είναι ότι μάρκα θέλει,  θα πάρω αυτό που θα μου κάνει την δουλειά μου.  Δυστυχώς τα iPhone δεν με καλύπτουν σε αυτά που θέλω ενώ ένα midrange 200-300€ μου κάνει μια χαρά την δουλειά μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chios είπε

Σωστά τα λες φίλε,  και εγώ που στο τηλέφωνο μου είναι απαραίτητα το Jack,  η sd,  το ράδιο,  η μπαταρία,  δεν θα αγοράσω τηλέφωνο χωρίς αυτά και ας είναι ότι μάρκα θέλει,  θα πάρω αυτό που θα μου κάνει την δουλειά μου.  Δυστυχώς τα iPhone δεν με καλύπτουν σε αυτά που θέλω ενώ ένα midrange 200-300€ μου κάνει μια χαρά την δουλειά μου.

Εσυ λοιπόν δεν έχεις καμία σχέση με το topic εφόσον δεν ήσουν χρήστης iphone. 

2 ώρες πριν, AtiX είπε

@margaritagr Γιατί, ποιός το λέει ότι η μετάβαση από iPhone σε samsung A50 πχ γινεται σώνει και καλά για οικονομικούς λόγους???? Αν το βασικό αντικείμενο είναι οι συνομιλίες, οι φωτογραφίες και τα social μια χαρά θα κάνει την δουλειά του και με ένα μεσαίας κατηγορίας κινητό. Δυστυχώς ακόμα και σήμερα κάποιοι θεωρούν ότι όποιος παίρνει iPhone το παίρνει γιατί είναι ναυαρχίδα, άρα  ότι καλύτερο υπάρχει σήμερα... 

Εεεε οι περισσότεροι δεν το ξαναπαίρνουν γιατί δεν θέλουν το καλύτερο που είναι και πανάκριβο, ακόμα και αν έχουν τα χρήματα και ξέρουν ότι για τα επόμενα τρία τέσσερα χρόνια δεν θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα, γιατί απλά θέλουν κάτι που να κάνει άνετα την δουλειά τους χωρίς να ξαναξοδέψουν τόσα πολλά χρήματα...

Με λίγα λόγια, γιατί να δώσω 100 όταν και με 50 θα κάνω ακριβώς τα ίδια πράγματα... Αυτό το υποστηρίζω για όλες τις ναυαρχίδες, ξέρω πάρα πολύ κόσμο που λόγω μη αξιοποίησης του super κινητού, συνειδητοποιούν ότι εδωσαν τσάμπα λεφτά για την αγορά του ενώ μπορούσαν να κάνουν άνετα την δουλειά τους με μια φτηνότερη συσκευή... Αυτό δεν ονομάζετε οικονομική ανάγκη, αλλά γνώση των αναγκών μας και σωστότερη επιλογή...

Γιατί πρέπει να συγκρίνουμε όμοια, οσο το δυνατόν, πραγματα. 

Για να έχει νόημα το iPhone vs Android, θεωρώ πως πρέπει να γινεται σύγκριση σε επίπεδο ναυαρχίδων. Αυτος που θα ξόδευε δηλαδή ενα μεγάλο ποσο για κινητό τηλέφωνο, που θα προτιμήσει να δώσει τα χρήματά του ?

Η επιλογή φθηνότερης - κατώτερης συσκευής λόγω αυτών που αναφέρεις , βγάζει έτσι κι αλλιώς το iPhone εκτός επιλογών άρα και εκτός θέματος της σύγκρισης, γνώμη μου. 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, chios είπε

Σωστά τα λες φίλε,  και εγώ που στο τηλέφωνο μου είναι απαραίτητα το Jack,  η sd,  το ράδιο,  η μπαταρία,  δεν θα αγοράσω τηλέφωνο χωρίς αυτά και ας είναι ότι μάρκα θέλει,  θα πάρω αυτό που θα μου κάνει την δουλειά μου.  Δυστυχώς τα iPhone δεν με καλύπτουν σε αυτά που θέλω ενώ ένα midrange 200-300€ μου κάνει μια χαρά την δουλειά μου.

Στα iPhone που λείπει το jack μπορείς να πάρεις το dongle αλλά τα ακουστικά που παίρνεις μαζί είναι έτσι και αλλιώς πολύ καλά. Η sd αν γεμίσει λαγκαρει το κινητό όποτε το βρίσκω αρνητικό. Είναι αξιοθαύμαστο το γεγονός ότι το 2019 βάζει κάποιος προτεραιότητα το κινητό του να έχει Ράδιο, δηλαδή δέκτη. Από μπαταρία με το xs max που έχω την βλέπω αρκετά καλύτερη από του s10 plus. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φυσικά και πρέπει να έχει ράδιο το κινητό. 

Πχ είσαι σε μέρος που δεν έχεις καλό σήμα για δεδομένα ή δε θες να τα καταναλωσεις ή σε περίπτωση σεισμού κακη ωρα. 

Επίσης sd card ώστε να μη σε υποχρεώνει και χρεώνει επίτηδες για αποθηκευτικό χώρο και σε περίπτωση βλάβης του κινητού τη βγάζεις και έχεις άμεσα τα αρχεία σου στο pc, 

Επίσης audio Jack ώστε να συνδέεις τα; ακουστικά που θέλεις χωρίς φορτίσεις bluetooth , κοινή υποδοχή adaptor κλπ 

Επίσης πολύ βασικό οι 2 Sim για να μην κουβαλάς 2 κινητά 

Εγώ Θα περίμενα  ένα κινητό αξιας πάνω από 1000ε να είχε 3 Sim,1tb χώρο , μπαταρία που θα βγάζει οθόνη 24 ώρες sd, jack, υπέρυθρες, ράδιο, τηλεόραση, προτζέκτορα, οθοναρα oled, κάμερα DSLR, να έχει άπειρη παραμετροποίηση, να τρέχει τα πάντα από όλα τα λειτουργικά για πλάκα..... 

 

Οσο αυξάνει η τιμή επρεπε να προστίθενται χαρακτηριστικά που είχαμε και σε κινητά 150 € κι όχι να αφαιρούνται. 

Να κοιτάμε τη χρηστικότητα και όχι αν έχει bezels notch κλπ 

Επεξ/σία από adi32
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aρα που  καταληγουμε ? 

Οτι  η συντριπτικη πλειοψηφια που  εκανε την μεταβαση  απο iphone  σε  android   κινητο το εκανε για καθαρα οικονομικους λογους και την αδυναμια  του να ανταπεξελθει στις τιμες των iphones οι οποιες βαινουν ολοενα και αυξανομενες οπως κανει και η αντιστοιχη premium κατηγορια στο ετερο λειτουργικο .

.Με αυτο ως δεδομενο  οι μονοι που μπορουν να μιλανε  χωρις να μας χαριζουν στιγμες γελιου  ειναι οσοι εχουν ναυαρχιδες android στο price range  1000+ που αποδεικνυεται αυτοματα πως οντως εκαναν μια συνειδητη επιλογη .

Ολα τα υπολοιπα ειναι κλασικες σαχλαμαρες   που  υπαρχουν  σε καθε θεμα  που εχει μεσα την λεξη Apple .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Aρα που  καταληγουμε ? 

Οτι  η συντριπτικη πλειοψηφια που  εκανε την μεταβαση  απο iphone  σε  android   κινητο το εκανε για καθαρα οικονομικους λογους και την αδυναμια  του να ανταπεξελθει στις τιμες των iphones οι οποιες βαινουν ολοενα και αυξανομενες οπως κανει και η αντιστοιχη premium κατηγορια στο ετερο λειτουργικο .

.Με αυτο ως δεδομενο  οι μονοι που μπορουν να μιλανε  χωρις να μας χαριζουν στιγμες γελιου  ειναι οσοι εχουν ναυαρχιδες android στο price range  1000+ που αποδεικνυεται αυτοματα πως οντως εκαναν μια συνειδητη επιλογη .

Ολα τα υπολοιπα ειναι κλασικες σαχλαμαρες   που  υπαρχουν  σε καθε θεμα  που εχει μεσα την λεξη Apple .

Δικαίωμα άποψης δλδ έχουν μόνο όσοι έχουν ακριβό κινητό;

Αποκλείεται δλδ κάποιος να έφυγε από το ios και να πήγε σε Android των 300€ διότι είδε ότι το iPhone xs max δεν του δίνει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ παραπάνω από ένα Galaxy s7; 

🤔🙊

Επεξ/σία από Texas07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Texas07 είπε

Δικαίωμα άποψης δλδ έχουν μόνο όσοι έχουν ακριβό κινητό;

Αποκλείεται δλδ κάποιος να έφυγε από το ios και να πήγε σε Android των 300€ διότι είδε ότι το iPhone xs max δεν του δίνει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ παραπάνω από ένα Galaxy s7; 

🤔🙊

Αποψη φυσικα και μπορεις να εχεις  ,αξιοπιστια ομως και σοβαροτητα  δεν μπορει να εχει η αποψη σου    επι του θεματος και εξηγησα τον λογο .

Δεν αποκλειεται καποιος να σκεφτηκε  οντως  ετσι  και οχι γιατι π.χ εχει καβουρια στην τσεπη ,αλλα αυτος ειναι η εξαιρεση .Αυτο που εχει σημασια ομως στις συζητησεις ειναι ο  κανονας  και οχι  η εξαιρεση ,  τον οποιο  κανονα  περιεγραψα  παραπανω .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, adi32 said:

Φυσικά και πρέπει να έχει ράδιο το κινητό. 

Ίσως να το θεωρήσεις χαιρεκακία, αλλά να δω τι θα γίνει όταν αλλάξουμε σε DAB και σταματήσουν να εκπέμπουν FM οι σταθμοί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Αποψη φυσικα και μπορεις να εχεις  ,αξιοπιστια ομως και σοβαροτητα  δεν μπορει να εχει η αποψη σου    επι του θεματος και εξηγησα τον λογο .

Δεν αποκλειεται καποιος να σκεφτηκε  οντως  ετσι  και οχι γιατι π.χ εχει καβουρια στην τσεπη ,αλλα αυτος ειναι η εξαιρεση .Αυτο που εχει σημασια ομως στις συζητησεις ειναι ο  κανονας  και οχι  η εξαιρεση ,  τον οποιο  κανονα  περιεγραψα  παραπανω .

Δεν το καταλαβαίνω ακόμα... 

Για ποιο λόγο δεν έχει σοβαρότητα ο λόγος του; Επειδή δεν έχει iPhone xs ή Galaxy s10; Σου ξαναείπα, δεν έχει απολύτως καμία διαφορά ένα iPhone από ένα Galaxy ή ένα Xperia. 

Ίσως ένα ακριβό iPhone να έχει καλύτερη κάμερα από ένα midrange Android. Αλλά και πάλι, ίσως... 

Άρα βαρύτητα έχει μόνο όποιος έχει μεγάλη τσέπη ή λεφτά για πέταμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/7/2019 στις 10:58 ΜΜ, ababapanos είπε

Αν τα iphone είχαν 300 ευρώ όπως έχουν πολλά Android της σειρασ θα βλέπαμε τι τεράστια ποσοστά θα Υπήρχαν ... καλώς η κακώς τα iphone δεν είναι για όλους . Και για να μην παρεξηγηθώ δεν μιλάω για αυτούς που έτσι και αλλιώς σκάνε χιλιάρικο για να αποκτήσουν και τις Android ναυαρχίδες που πλέον παίζουν και αυτά στις τιμές αυτές, αλλά για τον πολύ τον κόσμο που θέλει ένα τηλέφωνο να κάνει την δουλειά του με 200 -300 ευρώ . Εκεί δεν υπάρχει iphone δυστηχως για να καλύψει αυτήν την μερίδα της αγοράς

Ναι θα θελες. Σύμφωνα με το σκρουτζ υπάρχουν 10αδες συσκευές iPhone από 180 μέχρι 500 ευρώ. Απλά ο κόσμος προτιμάει Android τι να κανουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...