Προς το περιεχόμενο

Εκμετάλλευση ανθρωπιάς, εργασία χωρίς αμοιβή...


Al3xandra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλεξάνδρα κάποιες δουλειές πρέπει να τις βλέπουμε καθαρά επαγγελματικά και όχι με χαλαρότητα όπως τη συγκεκριμένη.Από αυτά που μας λες και για το δέσιμο που είναι πέραν της δουλειάς φαντάζεσαι πόσο θα πληγωθεί αυτό το κορίτσι αν αύριο εσύ φύγεις (που κάποια στιγμή θα φύγεις) όταν μας λες ότι δεν έχει και άλλες φίλες;;;;;

Οι γονείς της φυσικά και την αγαπούν σίγουρα περισσότερο από σένα και σκέφτονται το μέλλον της και όχι μόνο το αν περνάει καλά σήμερα. Και ναι σίγουρα το έχουν συζητήσει, σίγουρα το έχουν αποφασίσει να σε απομακρύνουν , σίγουρα για αυτό το λόγο ενδεχομένως ήρθαν σε σύγκρουση με την κόρη τους η οποία σίγουρα σε βλέπει σαν φίλη και σίγουρα σε αγαπά  , αλλά με αυτό τον τρόπο προτείνοντάς σου να μείνεις χωρίς χρήματα πιστεύω ότι θέλουν να αποδείξουν στην κόρη τους ότι μένεις μόνο για τα χρήματα και τις υπόλοιπες παροχές τους.

Σαν μεγαλύτερος ,ενδεχομένως σαν πατέρας σου θα σου πω αν αγαπάς αυτό το κορίτσι και αν δεν θέλεις να το πληγώσεις βρες έστω μία άλλη δικαιολογία και φύγε.Ναι και εμείς οι γονείς κάνουμε λάθη πολλές φορές όπως λάθος μπορεί να κάνουν και οι συγκεκριμένοι γονείς ,αλλά να ξέρεις αγαπάμε τα παιδιά μας περισσότερο από οποιονδήποτε άλλο στον κόσμο και θα τον καταλάβεις όταν κάποια στιγμή γίνεις και εσύ γονιός.

Από την άλλη αν όντως θέλεις να βλέπεις σαν φίλη αυτό το κορίτσι με το καιρό θα βρεις τον τρόπο να το κάνεις χωρίς να την πληγώσεις.Και να ξέρεις θα της δώσεις μεγάλη χαρά γιατί θα πιστέψει ότι είχε δίκιο για σένα. ότι πραγματικά την αγαπάς και δεν καθόσουν μαζί της για τις παροχές.

Και θα σου πω και κάτι άλλο.Δίνοντας αγάπη σε τέτοια παιδιά πιο πολύ κέρδος έχει η δική μας ψυχή παρά η δική τους.

Και ρε παιδιά δεν πιστεύω πως η Αλεξάνδρα τρολάρει αλλά τέτοια θέματα δεν είναι για τρολάρισμα.... Έχουμε τόσα και τόσα άλλα να τρολάρουμε όσο τραβά η ψυχή μας.

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

19 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Να κι ένας που δουλεύει από χόμπυ! Αναρωτιέμαι τι περιμένει ν' ακούσει από αυτούς που δουλεύουν για να ζήσουν.

Θα πρότεινα ν' ανοίξει μια δική του φιλανθρωπική οργάνωση και να κάνει αυτό που τον/την γεμίζει μέσω αυτής. Θα καταφέρει πολύ περισσότερα και η προσωπική του ικανοποίηση θα είναι πολύ μεγαλύτερη.

Ας απολογηθώ στον τυχαίο που απο επιλογή σχολίασε στο θέμα μου.

Δουλεύω από επιλογή και όχι από χόμπυ, εργάζομαι για την πνευματική μου ανάπτυξη, για να προσφέρω στον κόσμο και για να απολαμβάνω τους καρπούς του μυαλού και των χεριών μου. Η αναφορά σε αυτό έγινε επειδή διαφορετικά η απαντηση στο θέμα μου θα ηταν απλούστατη. 

Πάνε τώρα να σχολιάσεις σε κανένα θέμα apple vs google, οι μέτοχοι τους που έχουν δις των δις και δουλεύουν 18ωρα αντι να κάνουν μπάζα και να πίνουν ουζα στη Βοιδοκοιλια ψαχνουν για δικηγορους.. 

  • Like 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

On topic, μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Απλά μην υποκύψεις σε οποιονδήποτε εκβιασμό, γιατί στο τέλος θα σου γυρίσει boomerang (σε ψυχικό κόστος μιας και το οικονομικό δεν σε νοιάζει προφανώς).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Al3xandra είπε

Ας απολογηθώ στον τυχαίο που απο επιλογή σχολίασε στο θέμα μου.

Δουλεύω από επιλογή και όχι από χόμπυ, εργάζομαι για την πνευματική μου ανάπτυξη, για να προσφέρω στον κόσμο και για να απολαμβάνω τους καρπούς του μυαλού και των χεριών μου. Η αναφορά σε αυτό έγινε επειδή διαφορετικά η απαντηση στο θέμα μου θα ηταν απλούστατη. 

Πάνε τώρα να σχολιάσεις σε κανένα θέμα apple vs google, οι μέτοχοι τους που έχουν δις των δις και δουλεύουν 18ωρα αντι να κάνουν μπάζα και να πίνουν ουζα στη Βοιδοκοιλια ψαχνουν για δικηγορους.. 

Μου κάνει τόσο εντύπωση το οτι θέλεις τόσο παθιασμένα να δουλέψεις για τόσο ευγενείς σκοπούς που αναρωτιέμαι αν είσαι τελείως αφελής ή αν απλά κάνεις κουβέντα για να περνά η ώρα. Μην το παρεξηγήσεις, αλλά η πραγματικότητα δείχνει ένα πολύ διαφορετικό κόσμο όπου μπορεί να υπάρχουν και άνθρωποι που θέλουν να βοηθήσουν άλλους παίζοντας έναν ακτιβιστικό ρόλο στην κοινωνία αλλά κανείς τουλάχιστον με το τρόπου που δείχνεις εσύ.

Λίγες είναι οι δουλειές που θα μπορούσαν να σου προσφέρουν πνευματική ανάπτυξη και σίγουρα δεν είναι καμιά από αυτές που ανέφερες. Μην μπερδεύεις την κοινωνική συναναστροφή που μπορεί να πετύχει κάτι τέτοιο. Αυτό δεν είναι εργασία, είναι κάτι άλλο. Επίσης θέλεις ν' απολαύσεις τους καρπούς του μυαλού και των χεριών σου. Αυτό είναι η αμοιβή. Παντού πέρα μερικών εξαιρέσεων η αμοιβή αυτή είναι χρηματική.

Αν όντως θέλεις να παίξεις ένα φιλανθρωπικό ρόλο, μπορείς να το κάνεις μέσα από μια οργάνωση. Θα είναι περισσότερο ουσιαστική προσπάθεια, θα κερδίσεις πάρα πολλά από ομοϊδεάτες σου σε πνευματικό τουλάχιστον επίπεδο και θα έχεις υποστήριξη σε αυτό που θα κάνεις μέσω της συλλογικότητας της ομάδας μες την οποία θα είσαι.

Ας μην το παω παραπέρα. Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα.

Υ.Γ. 1: Άνευ παρεξηγήσεως

Υ.Γ. 2: Μάθε να δέχεσαι και κριτική. Ειδικά αν θες ν' αναπτυχθείς πνευματικά, αυτό είναι το πρώτο που πρέπει να μάθεις.

Υ.Γ. 3 (και τελευταίο): Στον φιλανθρωπικό ρόλο θα πρέπει να δείξεις και κάποια πυγμή. Διαφορετικά, θα σ' εκμεταλλευθούν σε τέτοιο βαθμό που στο τέλος θα σιχαθείς ακόμα και την ιδέα.

Επεξ/σία από spectaculator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λάθος σου είναι οτι ανέλαβες μια εργασία η οποία απαιτεί minimum να έχεις καλή κατάρτιση. Υπάρχουν άπειρες περιπτώσεις ατόμων ΑμΕΑ με διαφορετικές ανάγκες, προβλήματα και ψυχολογία. διαφορετική ηλικία, περιβάλλον, γονείς, κοινωνικός περίγυρος κοκ. Έτσι απαιτούν διαφορετική προσέγγιση και μεταχείριση. Ένα βασικό πράγμα λοιπόν μεταξύ αρκετών άλλων που θα μάθαινες αν πήγαινες να σπουδάσεις κάτι σχετικό ή να καταρτιστείς με σεμινάρια, είναι οτι διαχωρίζουμε από την πρώτη στιγμή τις τυπικές υποχρεώσεις και τα της τυπικής βοήθειας προς το ΑμΕΑ με τα "δεσίματα" τις φιλίες τους συναισθηματισμούς και οτι άλλο σχετικό.

Τώρα βέβαια θα μου πεις οτι δηλαδή πρέπει να πηγαίνεις στον ΑμΕΑ και να είσαι σαν ρομπότ; Σε καμιά περίπτωση. Αυτό ψάχνεις και το βρίσκεις εσύ μόνος/η σου. Το να δεθείς σε μεγάλο βαθμό με ένα άτομο δεν είναι απαραίτητα κακό, στην δική σου περίπτωση όμως που υπάρχουν ειδικές συνθήκες βλέπεις πως μπορεί να βλάψει το άτομο όταν κάποια στιγμή μπορεί να διακοπεί η επικοινωνία σας. Επίσης άλλο πράγμα που έπρεπε να γίνει εξ' αρχής, ξεκαθαρίζεις το οικονομικό, απαιτείς ένα ποσόν ή συμφωνείς με όσα σου προτείνουν και μέχρι εκεί, οχι πληρωμή βενζίνης και διάφορα άλλα extra, γιατί αυτό ενδέχεται να σου έρθει μπούμερανγκ σε κάτι του στυλ να απαιτήσει ο άλλος να δουλέψεις τζάμπα ή να του κάνεις κάτι τζάμπα με πρόσχημα οτι σε πλήρωνε και παραπάνω, το ένα το άλλο κτλ.

Μην προτρέχεις να κατηγορήσεις τους γονείς της κοπέλας, ο κάθε γονέας αγαπάει το παιδί του, δυστυχώς αυτή η αγάπη σε πάμπολες περιπτώσεις μετουσιώνεται με λάθος τρόπο, έναν τρόπο που μπορεί να αποβεί και καταστρεπτικός για τα παιδιά, από τον υπερπροστατευτικό γονέα μέχρι τον γονέα που πλακώνει το παιδί του στο ξύλο, νομίζοντας εσφαλμένα οτι έτσι θα τον κάνει καλύτερο άνθρωπο.

Η γνώμη μου είναι οτι δεν σου αφήνεται περιθώριο με αυτά που σου είπανε οι γονείς. Ενδέχεται και να σε τεστάρουν με αυτόν τον τρόπο για να δούν αν πράγματι ενδιαφέρεσαι για το παιδί τους και δεν το κάνεις απλά για να τους εκμεταλλευτείς οικονομικά, εγώ πάντως στην θέση σου δεν θα δεχόμουν να πάω χωρίς να πληρώνομαι. Ο τρόπος που απευθύνθηκαν οι γονείς απέναντί σου ήταν εκβιαστικός και εφόσον δεχτείς ενδέχεται να σε εκβιάσουν ξανά ή να επιδεινωθούν τα πράγματα. Για αυτό λοιπόν εγώ σου προτείνω απλά να διακόψεις την επικοινωνία μαζί τους με οτι συνεπάγεται. Από την άλλη μεριά η κοπέλα αυτή έχει γίνει πλέον ενήλικη οπότε αν θέλει να μιλήσει μαζί σου οι γονείς δεν έχουν δικαίωμα να την εμποδίσουν ή να την περιορίσουν, όμως οι συνθήκες είναι τέτοιες που αν θέλουν μπορούν να το κάνουν και να έχουν το πάνω χέρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά αν ήμουν γονιός και έβλεπα ότι το παιδί μου (με ειδικές ανάγκες) εξαρτάται αποκλειστικά από "ξένο" άτομο συναισθηματικά , τότε θα το "σταματούσα".

Τι θα γίνει αν βρεις κάτι άλλο ποιο ενδιαφέρον στην ζωή σου? Τι θα γίνει αν παντρευτείς και κάνεις παιδιά? 

Προσωπικά τους δικαιολογώ (δεν εννοώ τον συγκεκριμένο χειρισμό) εννοώ την στρατηγική τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Al3xandra είπε

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου, θα παλέψω να έχω σχέση μαζί της αν και η προσπάθεια μου φοβάμαι πως θα προσκρούσει στη λέξη 'εξαρτώμενη'. Τους τελευταίους μήνες σκέφτομαι να σπουδάσω κάτι σχετικό και κάνω έρευνα παρόλο που ηλικιακά δεν είμαι ιδανικά (28 ετών) αλλά φοβάμαι πως θα γίνω καλή στον τομέα αυτό δεν θα καταφέρω να γίνω επαγγελματίας. Όπως σωστά αναφέρθηκε φέρω και εγώ ευθύνη που δέθηκα τόσο.  

απλα πρόσεχε γιατι εχω δει μια παρομια εμπειρια με μια φιλη μου στο εξοτερικο που κατέληξε στο δικαστιριο.... ειδικαν αν αν τα ατομα αυτα ιεναι λιγο περιεργα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, jgeorgiou said:

Προσωπικά αν ήμουν γονιός και έβλεπα ότι το παιδί μου (με ειδικές ανάγκες) εξαρτάται αποκλειστικά από "ξένο" άτομο συναισθηματικά , τότε θα το "σταματούσα".

Τι θα γίνει αν βρεις κάτι άλλο ποιο ενδιαφέρον στην ζωή σου? Τι θα γίνει αν παντρευτείς και κάνεις παιδιά? 

Προσωπικά τους δικαιολογώ (δεν εννοώ τον συγκεκριμένο χειρισμό) εννοώ την στρατηγική τους.

Μα δεν της ειπαν να σταματησει, να συνεχισει στο τσαμπα της ειπαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοπελια,χαιρετω τις επιλογες σου...

Αυτο που θα προτεινα εγω ειναι να ξεκαθαρισεις τις σχεσεις σου με την φιλη σου και αυτη να αποφασισει τι πορεια θα ακολουθησετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν καταλαβαινω πως θα μπορουσαν οι γονεις να τεσταρουν την ΤS με τετοιο προσχημα. Θελω να πω, αν ηθελαν να τεσταρουν θα της ελεγαν "Κοιτα να δεις, δυστυχως για τον Α ή Β λογο δεν μπορει να συνεχιστει η συνεργασια μας, τα λεμε" και εκει θα εβλεπαν αν η ιδια θα προτεινε κατι τετοιο αμισθι. Με τον τροπο τους το μονο που τεσταρουν ειναι την υπομονη της.

Η γνωμη μου ειναι πως σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να συνεχισεις διχως χρηματα ΕΠΕΙΔΗ ακριβως δεν ειναι δικη σου επιλογη. Δεν μπορει να σε εκβιαζει ο οποιοσδηποτε και για κανεναν λογο. Απο κει και περα, προσπαθησε να κρατησεις επαφες με  την κοπελα (δυστυχως δεν ξερω τον τροπο). Αλλα σε καμια περιπτωση μην υποχωρησεις. Δεν ειναι τα χρηματα το θεμα ή αν τα χρειαζεται κανεις ή οχι, ειναι θεμα αρχης, δεν μπορεις να εχεις παρε δωσε με τετοιους ανθρωπους που σου προτεινουν στεγνα κατι τετοιο. Η σχεση σας ξεκινησε ως εμμισθη και αν σταματησει να ειναι τετοια, θα κριθει απο εσενα και οχι απο τους γονεις της.

My 2 cents

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αλεξανδρα, εισαι απο τους ανθρωπους που μια κοινωνια χρειαζεται για να δομηθει απο σωστες βασεις. Η πραξη σου να αναλαβεις μια τοσο δυσκολη περιπτωση ειναι ακρως ενθαρυντικη οτι υπαρχουν ακομη ανθρωποι με ευαισθησιες. Υποκλινομαι. Σαν επαγγελματιας του χωρου ομως θα σου προτεινω να μην αναζητεις λυσεις απο ανθρωπους με γνωσεις η χωρις σε ενα φορουμ. Η καλυτερη συμβουλη που θα σου εδινα ειναι να επισκεφτεις εναν επαγγελματια ψυχολογο, κοινωνικο λειτουργο, εργοθεραπευτη κτλ για να σε βοηθησει να απεμπλακεις οσο πιο ανωδυνα και για τις δυο πλευρες γινεται.

Ελπιζω να σε βοηθησα και οχι να σε μπερδεψα περισσοτερο.

Επεξ/σία από mitskitsamal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν υπάρχει κανένα ερώτημα και κανένα δίλημμα εδώ. Καλώς ή κακώς, σε τέτοιου είδους εργασίες δένεσαι με το άτομο που προσέχεις. Αν είσαι συνοδός, baby sitter, νταντά κλπ είναι μέρος της δουλειάς.

Αν εσύ είχες ανάγκη για 3000 ευρώ/μήνα (για διάφορους λόγους), θα σου τα έδιναν επειδή τα είχες ανάγκη; Επειδή δεν τα έχεις ανάγκη σημαίνει ότι πρέπει να δουλεύεις τζάμπα; Κάτι δεν έχουν καταλάβει καλά μάλλον. 
Μου αρέσει που είναι και τραπεζικά στελέχη... και δεν έχουν ιδέα ούτε καν τα βασικά για το πως δουλεύει το οικονομικό σύστημα.

Γενικά βέβαια δεν το θεωρώ και το ιδανικό να δένεσαι πολύ με το αφεντικό σου. Ούτε πρέπει να αποκαλύπτεις τα οικονομικά σου σε άλλους γιατί δεν τους αφορούν ιδιαίτερα.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...