Προς το περιεχόμενο

The Boys (Amazon Prime-2019)


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βλέπω και εγώ τη σειρά, την οποία βρίσκω εξαιρετική και δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με τον kirileman.

Με όχημα τα ευτράπελα των Υπερηρώων και αυτών που τους εναντιώνονται, η σειρά είναι ωμή παρουσίαση της αμερικάνικης κουλτούρας, της χειραγώγησης του κόσμου, των ανήθικων πρακτικών οργανισμών (ιδιωτικών και μή) στο βωμό του χρήματος, εν ολίγης όλο το βούρκο στον οποίο στηρίζεται η δυνατότερη χώρα του κόσμου, και γενικότερα ο Δυτικός κόσμος.

Ακόμα και η παράλληλη ιστορία με την "εκκλησία τάδε", κάντε ένα τσεκάπ το πραγματικό ιστορικό της σαιεντολογίας και θα δείτε τις ομοιότητητες.

Τολμώ να πώ ότι η σειρά κυριολεκτικά αντιγράφει την πραγματικότητα των τελευταίων 50 χρόνων στην Αμερική, και την παρουσιάζει υπό το πέπλο των Υπερηρώων.

Σε πολλά σημεία αγγίζει γενικά τον Δυτικό κόσμο. Στα θέματα φυλετικού/εθνικού/γενικού ρατσισμού με κάποιες ατάκες που ειπώθηκαν πραγματικά ανατρίχιασα από το πόσο αληθινές είναι.

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τελείωσα την πρώτη σεζόν, τι διαμαντάκι είναι αυτό !!!!!

Ελπίζω και οι υπόλοιπες 2 να είναι στο ίδιο μοτίβο. Carl Urban λατρεμένος, και με τη native νεοζηλανδική προφορά του, τέλειος.

Υπερήρωες διεφθαρμένοι, εμμονικοί, πρεζάκηδες και ανώμαλα κατακάθια. Ομοίως και οι ανθρώπινοι χαρακτήρες.

Ωραίο το σενάριο, πάει όμορφα-γραμμικά και σε κάθε επεισόδιο σου δίνει να καταλάβεις τι έχει παιχτεί. Εφέ όσο χρειάζεται τίποτα περισσότερο, ανθρώπινα και αληθινά σκηνικά.

Η σεκάνς του αεροπλάνου στο 4ο επεισόδιο απλά συγκλονιστική, όπως και η αφήγηση της Μάλορι για το πως πέθαναν τα εγγόνια της.

Δώστε The Boys στο λαό !!!!!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος και η δεύτερη σεζόν.

Κύλισε ωραία, με λίγη "κοιλιά" με γλυκαναλατίλες αφού έπρεπε να χτίσουν λίγο τους χαρακτήρες.

Δεν έχω διαβάσει το κόμικ, και ούτε πρόκειται εδώ που τα λέμε, αλλά μου άρεσε έτσι όπως δείχνουν τα πράγματα να συμβαίνουν.

Το πρώτο επεισόδιο σου ρίχνει σφαλιάρα, βλέπεις πως ο Homelander δεν είναι αυτό που δείχνει, πράγμα που κορυφώνεται στα υπόλοιπα επεισόδια.

Τη Stormfront θέλεις να την πνίξεις από την πρώτη εμφάνιση, μεγάλη κουφάλα, και όσο περνάνε τα επεισόδια και βλέπεις ποια είναι, τόσο θες να της πατήσεις το κεφάλι.

Η κορύφωση στο τελευταίο επεισόδιο εξαιρετική, τρομερές οι ανατροπές, η σκηνή με τον Homelander ξεκαρδιστική, τον εξεφτέλησαν τελείως

περίμενα να συνεχίσουν κάποιοι ρόλοι/χαρακτήρες, αλλά δεν πειράζει, είναι το αλάτι για τη συνέχεια.

Εφέ πάλι όσα χρειάζεται, το gore δεν ενοχλεί, και το woke/girl power/sjw πάλι δεν ενοχλεί, δεν προσβάλει τουλάχιστον το δικό μου γούστο, και όλο το καστ είναι τέλειο.

Πάμε για την τρίτη σεζόν γερά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Πάει και ο 3ος κύκλος και από εμένα..ο καλύτερος χαλαρά.

Η σειρά είναι καλή, πιάνει διάφορα κοινωνικοπολιτικά θέματα που έχουν να κάνουν κυρίως με την Αμερική αλλά και τον δυτικό κόσμο γενικότερα. Τα χουν γράψει πιο πίσω συμφορουμιτες.

Ελπίζω μόνο να μη το παρακάνουν με πάρα πολλές σεζόν.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 1 μήνα μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...