Προς το περιεχόμενο

Οθόνη LG 29" Full HD Ultrawide IPS FreeSync, 149€, @Πλαίσιο + @Κωτσόβολος


BladeRunner14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, majnun είπε

Μέχρι να το αποφασίσω ή όχι τελείωσε η προσφορά στο Πλαίσιο.

Στα 199 πλέον

Ναι γμτ μια από τα ίδια. Που θα πάει θα βγει πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ευχαριστήσω και εγώ τον TS για το λαυράκι, παρ'οτι είχα δει σε φίλο το 29ρι dell όταν πρωτοβγήκε δεν ειχα πάρει με καλό μάτι το φορμά, ίσως λόγω προβλημάτων με πολλά Games, έλλειψη freesync κ.α οπότε δεν είχα πολλές απαιτήσεις αλλά η τιμή το κατάστημα και τα 3 χρόνια εγγύηση με zero pixel με έβαλαν στη πρίζα και είπα να το ρισκάρω.Τελικά το μονιτορ για τα λεφτά του είναι μια χαρά, θέλει μια περίοδο προσαρμογής  το 21:9  αλλά μόλις το συνηθίσεις τα άλλα σου φαίνονται τετράγωνα και άβολα :D  . Σχεδόν καθόλου blb, πολύ καλό μαύρο για ips, ανάλυση  23ριου fhd οπότε κομπλέ και εκεί, από το πανελ tbh δεν περίμενα πολλά μιας και το μοντέλο είναι entry level αλλά με διεψευσε ευχαριστα. Θα ήθελα λίγο λευκότερο λευκο μόνο αλλά  αυτό είναι καθαρά nitpicking, μην νομίσει κανείς ότι έχει θέμα απλά έχω δει κάποια ακριβά ips και ψιλοζηλεύω :D  . Το freesync δουλεύει και αυτό μια χαρά με ati αλλά δυστυχώς έχει μόνο hdmi και απότι ξέρω το gsync δεν δουλεύει με adaptor.

Γενικά το μόνο πρόβλημα  είναι ότι σε πριζώνει να μαζέψεις για κάποιο από τα θηρία 34ρια 1440 έστω 75 hz αλλά εκεί θα χρειαστώ navi (έχω 570 και είναι ήδη οριακή για το 29ρι και δεν παίζω σχεδόν ποτέ max detail).  Πάντως  αν ξαναπαίξει στα 150 σε σοβαρό μαγαζί βαράτε το αλύπητα, προσωπικά θα έχω το νου μου για κάνα 34ρι σε black friday και ας πάρω αργότερα κάρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικης χρησης ειναι αλλα πολυ μικρη . Εχω μια AOC Q3279VWF αλλα βγαζει ματια ρε γμτο δε παλευω και τη θερμοκρασια που εκπεμπει οποτε γλυκοκοιτουσα το μεγαλυτερο μοντελο της LG

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαζή ερώτηση λόγω έλλειψης γνώσεων πάνω στο θέμα. Όπως ρώτησε και η MakeGreeceSexyAgain, είναι ξεκούραστη και βολική; Τα DPI δεν είναι πολύ λίγα για τόσες ίντσες; Δεν θα φαίνονται όλα τεράστια; Και πολλοί μάλιστα γράψατε ότι είναι μικρή και θέλατε >32.

Η ανάλυση 2560χ1080@29 πρέπει να είναι 96DPI αν δεν έκανα λάθος. Η Dell που κοίταξα ενδεικτικά δίνει 16:9 23άρες με 2560x1440 (120DPI) ή ακόμη και με 3840x2160 στα ακριβά μοντέλα (185DPI).

Επεξ/σία από imitheos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, imitheos είπε

Χαζή ερώτηση λόγω έλλειψης γνώσεων πάνω στο θέμα. Όπως ρώτησε και η MakeGreeceSexyAgain, είναι ξεκούραστη και βολική; Τα DPI δεν είναι πολύ λίγα για τόσες ίντσες; Δεν θα φαίνονται όλα τεράστια; Και πολλοί μάλιστα γράψατε ότι είναι μικρή και θέλατε >32.

Η ανάλυση 2560χ1080@29 πρέπει να είναι 96DPI αν δεν έκανα λάθος. Η Dell που κοίταξα ενδεικτικά δίνει 16:9 23άρες με 2560x1440 (120DPI) ή ακόμη και με 3840x2160 στα ακριβά μοντέλα (185DPI).

Άντε το 1440 συνηθίζεται στις 23 ιντσες, το 2160 χωρίς να το έχω δοκιμάσει δεν νομίζω να παλεύεται. 

Έχοντας 29 uw 1080 κάνα χρόνο + θα πω αυτά που λένε οι περισσότεροι, η ανάλυση είναι μια χαρά, το πρόβλημα είναι πως όντως φαντάζει πολύ μικρή και στους 1-2 μήνες ήθελα μεγαλύτερη. Συνήθισα στις 29 αλλά η επόμενη θα είναι είτε 32αρα wide είτε 34αρα uw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ την έχω βολευτεί. .. εχω και πρεσβυωπια.. (γέρος πλέον... :-( ) .. χωρίζω την οθονη στα δυο και δουλεύω άνετα.. πολύ καλή ευκρίνεια. δεν με έχει κουράσει  καθόλου. To gaming είναι μία εμπειρία..  Οι ευκολιές τον win10 και το software της οθόνης σου δίνουν πολλές παραγωγικές δυνατότητες

Επεξ/σία από argi73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, imitheos είπε

Χαζή ερώτηση λόγω έλλειψης γνώσεων πάνω στο θέμα. Όπως ρώτησε και η MakeGreeceSexyAgain, είναι ξεκούραστη και βολική; Τα DPI δεν είναι πολύ λίγα για τόσες ίντσες; Δεν θα φαίνονται όλα τεράστια; Και πολλοί μάλιστα γράψατε ότι είναι μικρή και θέλατε >32.

Η ανάλυση 2560χ1080@29 πρέπει να είναι 96DPI αν δεν έκανα λάθος. Η Dell που κοίταξα ενδεικτικά δίνει 16:9 23άρες με 2560x1440 (120DPI) ή ακόμη και με 3840x2160 στα ακριβά μοντέλα (185DPI).

Ειναι παρα πολυ ξεκουραστη σε μια αποσταση 60-70 εκατοστα. Τα ppi εκτος και αν καθεσαι στα 30 εκατοστα ειναι αψογα και για browsing ταινιες/σειρες gaming. Το 4K στις 23 ιντσες τα παντα θα φαινονται παρα παρα πολυ μικρα δεν εχει νοημα. Τα 96ppi ειναι μια χαρα η αμεσως καλυτερη επιλογη ειναι 34αρα με 1440p ultrawide στα 110ppi που παμε σε 600 ευρω monitor και 500 ευρω gpu για σωστα fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ, την  αγόρασα κι εγώ από Πλαίσιο.

Καταρχήν: άριστη εξυπηρέτηση από το Πλαίσιο. Τρίτη μεσημέρι κι ενώ ήμουν διακοπές  την παραγγέλνω. Μου την έφεραν χθες στην 13:00 και ενώ ταξίδευα, οπότε δε μπορούσα να παραλάβω. Οπότε μου την έφεραν σήμερα. Πολύ καλή η ειδοποίηση με SMS. Μου έδωσαν παράθυρο 13:30 - 16:00, την έφεραν στις 13:20.

Άριστα 10 και εάν θέλουν να πάρουν και τον τόνο θα ήθελα και απογευματινές παραδόσεις. Με χρέωση γιατί αντιλαμβάνομαι ότι αυτή η υπηρεσία μπορεί να συνεπάγεται διάφορα κόστη (π..χ πρόσθετες βάρδιες) γι' αυτούς.

Τώρα έχω ένα πρόβλημα και αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος θα το εκτιμούσα: η οθόνη αυτή αντικατέστησε μία οθόνη / τηλεόραση 24'' της Samsung που είχε και ηχεία. Μιας και χρειαζόμουν πλέον ηχεία αγόρασα από MG Manager στα 80€ την γνωστή Creative Stage (όχι την air, τη "μεγάλη" soundbar με το subwoofer). Δοκίμασα να τη συνδέσω με καρφί (Aux) στην υποδοχή ακουστικών της οθόνης αλλά κάνει ένα διαρκή και έντονο βόμβο. Μπορεί να διορθωθεί αυτό; Όταν συνδέω  (πάντοτε με καρφί) την soundbar με την audio in της κάρτας ήχου του Η/Υ παίζει σωστά.

Και δεύτερη (χαζή) ερώτηση: η soundbar υποστηρίζει και σύνδεση hdmi arc. Υπάρχει περίπτωση να μπορεί να παίξει έτσι συνδεόμενη με μία από τις 2 HDMI θύρες της οθόνης;

ΥΓ. πρώτη μου εμπειρία με ultrawide και Freesync και είμαι ικανοποιημένος. Αλλά ρε συ LG βάλε και τίποτε παραπάνω στην οθόνη, π.χ. καμία πορτούλα usb.

Επεξ/σία από imvrios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παρέλαβα τελικά κι εγώ, ωραίο to monitor, δεν βλέπω κανένα κολλημένο η καμένο pixel, άλλα το backlight bleed μήπως είναι πολύ?

IMG_20190801_190830-min.jpg

IMG_20190801_190845-min.jpg

IMG_20190801_192011-min.jpg

Επεξ/σία από okinakoto
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ την πάτησα..Το mac mini δίνει ανάλυση μέχρι 1920 ×1080  και η οθόνη δεν έχει display port...( που λογικα θα δουλευε με το dp  του μινι ..) Τώρα θα παραγγείλω active adaptor mini display σε hdmi ελπίζοντας να ανεβάσει την ανάλυση σε 2κ..αν δεν δουλέψει τι κάνουμε?  Η  1980 δεν βλέπεται σ αυτό το μόνιτορ..

Επεξ/σία από godjet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μόνο κακό με τις ultra wide είναι το YouTube, ναι υπάρχει πρόσθετο που γεμίζει την οθόνη, αλλά αυτό το ξεχειλωμα ποτέ δεν μπόρεσα να το χωνέψω

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...