Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 και X470/B450/X370/B350 motherboards


malakudi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Όταν λες στα 4175 mhz εννοείς με overclock ? Αν ναι δεν πέφτουν τα Ρολόγια αν έχεις κανει overclock

με τον 2600χ το ειχα κανει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tyf είπε

με τον 2600χ το ειχα κανει.

Αυτό δεν λέει κάτι , απλά δεν γίνεται μην παιδευεσαι

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/3/2020 στις 6:29 ΜΜ, petran91 είπε

Λοιπόν, με την Cryorig H7 πάλι με την MX2 πάστα.

Έχω το cpu offset voltage -0.05v οπως προτεινε ενας φιλος παραπανω και σε idle είμαστε στους 35 βαθμους και ησυχα.
Στο cinebench 5λεπτο φτασαμε 82 και μειναμε εκει σταθερα αλλα με 100% το ανεμιστηρι. Νομιζω ειναι κατι αποδεκτο πλεον σωστα?

Το offset voltage μας επηρεαζει καπου γενικοτερα οταν το εχω ετσι?


Επανέρχομαι μετά από πειραματισμούς. Τυχαία σήμερα έκλεισα το Core performance boost. 61 βαθμούς ΜΑΞ στο Cinebench μόνο με αυτή τη ρύθμιση. Αυτό πρέπει να είναι ανοιχτό?

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι όταν είναι ανοιχτό ο cpu φτάνει μέχρι 3.88ghz στο benchmark. Όταν το κλείνω μένει σταθερά 3.6ghz.
Ίσως η μητρική δεν διαχειρίζεται σωστά τα ρεύματα του όταν δίνει το boost και με φτάνει εκεί που φτάνει? Να το αφήσω κλειστό και να συνεχίσω τη ζωή μου?

Επεξ/σία από petran91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, petran91 είπε


Επανέρχομαι μετά από πειραματισμούς. Τυχαία σήμερα έκλεισα το Core performance boost. 61 βαθμούς ΜΑΞ στο Cinebench μόνο με αυτή τη ρύθμιση. Αυτό πρέπει να είναι ανοιχτό?

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι όταν είναι ανοιχτό ο cpu φτάνει μέχρι 3.88ghz στο benchmark. Όταν το κλείνω μένει σταθερά 3.6ghz.
Ίσως η μητρική δεν διαχειρίζεται σωστά τα ρεύματα του όταν δίνει το boost και με φτάνει εκεί που φτάνει? Να το αφήσω κλειστό και να συνεχίσω τη ζωή μου?

Άστα αλλά auto ,ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα σου?

Μια χαρά δουλεύει έτσι όπως το περιγράφεις από πανω

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Άστα αλλά auto ,ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα σου?

Μια χαρά δουλεύει έτσι όπως το περιγράφεις από πανω

Είναι στη σελίδα 80

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδια. Αγόρασα τον 3600 και τον έβαλα σήμερα το απόγευμα στην tomahawk. Μπήκα στο bios να δω τι γίνεται , και ο κέρσορας του mouse δεν κουνιέται νορμάλ και smooth όπως πριν με τον 2600x. Τι μπορεί να φταίει? Βρήκα μια ρύθμιση όπου ρυθμίζεις μέσα στο bios της tomahawk με αριθμό από το 1-20 την κύλιση του mouse αλλά πάλι δεν κουνιέται νορμάλ όπως πριν και μου βγάζει την Παναγία να ρυθμίσω τα fan curves. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει ? 

Επίσης άνοιξα ένα hwinfo64 και είδα ότι η θερμοκρασία στο curent ανεβοκατεβαίνει από 33-46 βαθμούς με average 43 βαθμούς. Κάνει spikes δηλαδή σε idle φάση στο desktop. Τι παίζει ακριβώς ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/3/2020 στις 8:48 ΜΜ, Skrez1982 είπε

Καλησπέρα παιδια. Αγόρασα τον 3600 και τον έβαλα σήμερα το απόγευμα στην tomahawk. Μπήκα στο bios να δω τι γίνεται , και ο κέρσορας του mouse δεν κουνιέται νορμάλ και smooth όπως πριν με τον 2600x. Τι μπορεί να φταίει? Βρήκα μια ρύθμιση όπου ρυθμίζεις μέσα στο bios της tomahawk με αριθμό από το 1-20 την κύλιση του mouse αλλά πάλι δεν κουνιέται νορμάλ όπως πριν και μου βγάζει την Παναγία να ρυθμίσω τα fan curves. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει ? 

Επίσης άνοιξα ένα hwinfo64 και είδα ότι η θερμοκρασία στο curent ανεβοκατεβαίνει από 33-46 βαθμούς με average 43 βαθμούς. Κάνει spikes δηλαδή σε idle φάση στο desktop. Τι παίζει ακριβώς ?

Τα spikes νορμαλ ειναι.Ετσι ειναι οι 3ΧΧΧ.

Που να δεις οταν πρωτοβγηκαν που ανεβοκατεβαιναν 35-75 βαθμους :P

 

Για το ποντικι και μενα ετσι παει.Βασικα το δουλευω με πληκτρολογιο γιατι δε παλευεται.Δεν ασχοληθηκα να δω αν βελτιωνεται καπως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Dantε είπε

Τα spikes νορμαλ ειναι.Ετσι ειναι οι 3ΧΧΧ.

Που να δεις οταν πρωτοβγηκαν που ανεβοκατεβαιναν 35-75 βαθμους :P

Για το ποντικι και μενα ετσι παει.Βασικα το δουλευω με πληκτρολογιο γιατι δε παλευεται.Δεν ασχοληθηκα να δω αν βελτιωνεται καπως

Σε ευχαριστω πολυ Dante 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Dantε είπε

Τα spikes νορμαλ ειναι.Ετσι ειναι οι 3ΧΧΧ.

Που να δεις οταν πρωτοβγηκαν που ανεβοκατεβαιναν 35-75 βαθμους :P

Για το ποντικι και μενα ετσι παει.Βασικα το δουλευω με πληκτρολογιο γιατι δε παλευεται.Δεν ασχοληθηκα να δω αν βελτιωνεται καπως

ποτε δεν μου δουλεψε κανονικα το πιντικι σε καμια μητρικη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΕΓΩ ΣΕ x470 crosshair vii hero wifi ΕΙΧΑ ΣΚΑΜΠΑΝΕΒΑΣΜΑΤΑ ΣΕ temps ΑΠΟ 45c ΜΕΧΡΙ 75c! ΑΝ ΤΟ ΘΕΣ ΧΩΡΙΣ overclock ΚΑΤΕΒΑΣΕ ΤΟ v.core ΣΤΟ 1.00! ΕΜΕΜΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΚΑΜΠΑΝΕΥΑΣΜΑΤΑ ΣΕ temps 28c ΜΕ 32c idle ΚΑΙ ΣΤΟ cinebench r20 ΕΦΤΑΣΕ ΜΕΧΡΙ 45c max!

Επεξ/σία από gtsvii
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gtsvii είπε

ΕΓΩ ΣΕ x470 crosshair vii hero wifi ΕΙΧΑ ΣΚΑΜΠΑΝΕΒΑΣΜΑΤΑ ΣΕ temps ΑΠΟ 45c ΜΕΧΡΙ 75c! ΑΝ ΤΟ ΘΕΣ ΧΩΡΙΣ overclock ΚΑΤΕΒΑΣΕ ΤΟ v.core ΣΤΟ 1.00! ΕΜΕΜΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΚΑΜΠΑΝΕΥΑΣΜΑΤΑ ΣΕ temps 28c ΜΕ 32c idle ΚΑΙ ΣΤΟ cinebench r20 ΕΦΤΑΣΕ ΜΕΧΡΙ 45c max!

Αν και δεν αναφέρεις επεξεργαστή, κατεβάζοντας το vcore στο 1.00Volt (αν κατάλαβα καλά) δεν έριξες μόνο τις θερμοκρασίες αλλά (υποθέτω) και τις επιδόσεις του επεξεργαστή. Επίσης ανακάλυψες πως μπορεί να βγάλει cinebench χωρίς να κρασάρει από τη μειωμένη τάση! Αν θέλεις κάνε μια δοκιμή και με κανονική τάση και σύγκρινε τα αποτελέσματα του cinebench.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, gtsvii είπε

ΕΓΩ ΣΕ x470 crosshair vii hero wifi ΕΙΧΑ ΣΚΑΜΠΑΝΕΒΑΣΜΑΤΑ ΣΕ temps ΑΠΟ 45c ΜΕΧΡΙ 75c! ΑΝ ΤΟ ΘΕΣ ΧΩΡΙΣ overclock ΚΑΤΕΒΑΣΕ ΤΟ v.core ΣΤΟ 1.00! ΕΜΕΜΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΚΑΜΠΑΝΕΥΑΣΜΑΤΑ ΣΕ temps 28c ΜΕ 32c idle ΚΑΙ ΣΤΟ cinebench r20 ΕΦΤΑΣΕ ΜΕΧΡΙ 45c max!

Το 75 δεν είναι κάποια προβληματική θερμοκρασία.... αν πάλι θέλεις να την μειώσεις λίγο βάλε ένα offset -0.05V και βάλε low limits στο PBO.

To 1v vcore είναι τραγικό από κάθε άποψη, όχι μόνο ρίχνεις τις επιδόσεις απίστευτα αλλά ρισκάρεις πολύ να έχεις ένα μηχάνημα που δεν είναι σταθερό. Επίσης έχεις τα πολλά μειονεκτήματα που πάνε μαζί με το σταθερό voltage.

PS. Ο βαθμός τραγικότητας είναι τέτοιος που δεν ξέρω αν το comment σου είναι αληθινό ή απλά μας τρολάρεις.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, elpenor είπε

Το 75 δεν είναι κάποια προβληματική θερμοκρασία.... αν πάλι θέλεις να την μειώσεις λίγο βάλε ένα offset 0.05V και βάλε low limits στο PBO.

To 1v vcore είναι τραγικό από κάθε άποψη, όχι μόνο ρίχνεις τις επιδόσεις απίστευτα αλλά ρισκάρεις πολύ να έχεις ένα μηχάνημα που δεν είναι σταθερό. Επίσης έχεις τα πολλά μειονεκτήματα που πάνε μαζί με το σταθερό voltage.

PS. Ο βαθμός τραγικότητας είναι τέτοιος που δεν ξέρω αν το comment σου είναι αληθινό ή απλά μας τρολάρεις.

ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΑ offset 0.05V ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕ! ΣΤΟ 1v ΣΤΗΝ ΜΙΤΡΙΚΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟ! ΕΧΑΣΑ 700 ΠΟΝΤΟΥΣ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑ oc 4ghz ΑΛΑ ΕΧΩ ΚΑΛΕΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ! ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΔΕΝ ΧΡΙΑΖΟΜΑΙ OC https://www.gamersnexus.net/guides/3494-amd-ryzen-3000-undervolting-offset-override

Επεξ/σία από gtsvii
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gtsvii Να δεις πόσο χάνεις στο single core που οι Ryzen χρησιμοποιούν περισσότερο volt όχι στο multi core. Το καλές θερμοκρασίες που γράφεις είναι σχετικό ανάλογα με τον κάθε επεξεργαστή, το 75 δεν είναι μία κακή θερμοκρασία για AVX workloads απλά θα ήταν καλύτερα να ήταν λίγο χαμηλότερη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...