Προς το περιεχόμενο

NOVA VDSL 100


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτη η εταιρια ρε παιδια. Ηρθαν περασαν οπτικη ινα τα παιδια στο κτήριο, τους λεω ποτε θα πατε στα διαμερισματα μου λενε σημερα σε πιο ειστε ελο 5ο μου λενε δεν εχουμε στον 5ο πελατες. Παιρνω τηλ. Nova κανεις δεν ξερει τπτ μου λενε θα σας καλεσουν για τις ινες, περναει μια εβδομαδα τπτ παιρνω ξανα τα ιδια, μετα παιρνω μιλαω με μια αλλη της λεω εκανα πρωτος αιτηση στη εικοδομη και εχουν ολοι οπτικες ινες πλεον μονο εγω δεν εχω. Το ψαχνει μου λεει ''η αιτηση σας φαινεται παγωμενη'' και καπου εκει παγωσα και εγω , μου λεει δεν εχετε να κανετε κατι τα εχουμε ολα. τελος παντων με πηρε μετα απο 3 μερες η κοπελα που μου εκανε την αιτηση τηλεφωνικα και το θεμα λύθηκε παρασκευη ερχετε το φως μετα απο 1,5 μηνα που εγινε η αιτηση πφφ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 294
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα , από τις 17/06 δεν έχω internet και κατα επέκταση και τηλέφωνο αφού είναι VOIP . Δηλώθηκε βλάβη και ήρθε τεχνικός της nova και το είδε και επιβεβαίωσε βλάβη και θα το δώσει στον ΟΤΕ . Ωστόσο επειδή μου έκανε μια καλή προσφορά η cosmote την Τετάρτη 22/06 μετακομίζω εκεί . Παίζει να έχουν κάνει καμιά λαλακία από nova ; Του στυλ σου βγάζω τα καλώδια για σπάσιμο ή για να βάλει άλλον ;

Επεξ/σία από chrismas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια απο τοτε που μπηκε η οπτικη ινα δεν εχω κανενα θεμα με αποσυνδεσεις κτλ. Μια χαρα ειμαι με Nova. Μου εφεραν ενα nokia router εβαλαν ενα μπιζακι για την ινα διπλα απο το router και τελος. 200down 20up κανενα θεμα.

Επεξ/σία από Chaos KinG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα στο forum

Εχω adsl nova κι μου εκαναν προσφορα η wind 100αρη +απεριοριστα κινητα κι σταθερα +ρουτερ+ τελη ενεργοποιησης + 1 μηνα δωρο 26€ (24,9€ με την εκτωση του ενα μηνα ,τελικη) .

Η αναγκες μου για internet ειναι στο maximun για netfix 4k η youtube 4k η κανενα αγωνα οnline σε 1080 η ταινια online 4k οχι ταυτοχρονα ,δεν παιζω παιχνιδια δεν κατεβαζω μεγαλα αρχεια κι δεν θα υπαρχουν πανω απο δυο ατομα ταυτοχρονα σε απλο browsing.

Α) H ταχυτητα τον 50mbs με καλυπτει ?(Αν κι εφοσον πιανει αυτη την ταχυτητα)

Η αποσταση απο τη  καμπινα  ειναι 150 μετρα και μετα χαλκος ( εναερια ειμαστε περι τα 50μετρα απο την κολονα του Οτε παει σε αλλα δυο σπιτια κι ερχετε μετα σε μας)

Β)Μηπως  δεν μου χρειαζονται τα 100 mb και πηγαινωντας στα 100mbs αυξανεται κι η πιθανοτητα για αποσυνδεσεις λογο χαλκου (σε σχεση ε την 50αρα) η κι να εχω ταχυτητα κοντα στην 50αρα ?

 

 

Επεξ/σία από power_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 27/06/2022 at 16:04, power_1 said:

Καλησπερα στο forum

Εχω adsl nova κι μου εκαναν προσφορα η wind 100αρη +απεριοριστα κινητα κι σταθερα +ρουτερ+ τελη ενεργοποιησης + 1 μηνα δωρο 26€ (24,9€ με την εκτωση του ενα μηνα ,τελικη) .

Η αναγκες μου για internet ειναι στο maximun για netfix 4k η youtube 4k η κανενα αγωνα οnline σε 1080 η ταινια online 4k οχι ταυτοχρονα ,δεν παιζω παιχνιδια δεν κατεβαζω μεγαλα αρχεια κι δεν θα υπαρχουν πανω απο δυο ατομα ταυτοχρονα σε απλο browsing.

Α) H ταχυτητα τον 50mbs με καλυπτει ?(Αν κι εφοσον πιανει αυτη την ταχυτητα)

Η αποσταση απο τη  καμπινα  ειναι 150 μετρα και μετα χαλκος ( εναερια ειμαστε περι τα 50μετρα απο την κολονα του Οτε παει σε αλλα δυο σπιτια κι ερχετε μετα σε μας)

Β)Μηπως  δεν μου χρειαζονται τα 100 mb και πηγαινωντας στα 100mbs αυξανεται κι η πιθανοτητα για αποσυνδεσεις λογο χαλκου (σε σχεση ε την 50αρα) η κι να εχω ταχυτητα κοντα στην 50αρα ?

 

 

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

mUst αυτο ειτε εχεις 50 ειτε 100.

μετα απο αυτο δες ποσο εχεις attainable Μεσα απο το ρουτερ .αν εχεις κοντα στα 100 ή και παραπανω αξιζει.

αλλα καλο ειναι να το δεις αφου φτιαξεις την καλωδιωση διοτι τωρα αν δεν ειναι σωστα φτιαγμενη θα σου δειχνει λιγοτερο attainable.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, poulinos είπε

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

mUst αυτο ειτε εχεις 50 ειτε 100.

μετα απο αυτο δες ποσο εχεις attainable Μεσα απο το ρουτερ .αν εχεις κοντα στα 100 ή και παραπανω αξιζει.

αλλα καλο ειναι να το δεις αφου φτιαξεις την καλωδιωση διοτι τωρα αν δεν ειναι σωστα φτιαγμενη θα σου δειχνει λιγοτερο attainable.

Το καλωδιο του οτε εχει ανοιξη κι φαινονται τα "λινα" κι μαλιστα σε καποια σημεια εχουν σκουριασει τα λινα αυτο μπορει να επηρεασει τη vdsl γραμμη ? Ποσο μαλλον οταν αυτη ειναι 100mbs ?

Στην εσωτερικη καλωδιωση  υπαρχει ενα καλωδιο που φευγει απο την μαστερ μπριζα(εισοδο του σπιτιου ) κι παει στο σαλονι οπου εκει ειναι το ρουτερ κι  το τηλεφωνο.Δεν υπαρχουν αλλες μπριζες τηλεφωνου η αλλα τηλεφωνα στο σπιτι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, power_1 said:

Το καλωδιο του οτε εχει ανοιξη κι φαινονται τα "λινα" κι μαλιστα σε καποια σημεια εχουν σκουριασει τα λινα αυτο μπορει να επηρεασει τη vdsl γραμμη ? Ποσο μαλλον οταν αυτη ειναι 100mbs ?

Στην εσωτερικη καλωδιωση  υπαρχει ενα καλωδιο που φευγει απο την μαστερ μπριζα(εισοδο του σπιτιου ) κι παει στο σαλονι οπου εκει ειναι το ρουτερ κι  το τηλεφωνο.Δεν υπαρχουν αλλες μπριζες τηλεφωνου η αλλα τηλεφωνα στο σπιτι.

 

για την εσωτερικη καλωδιωση ελπιζω να μην ειναι τηλεφωνικο το καλωδιο που παει μεχρι το σαλονι και να εχεις βαλει ενα utp με rj11 κλιπακια σε ενα απο τα 4 ζευγαρια.

β.για το εξωτερικο καλωδιο αν θυμαμαι καλα μεσα απο το σιδερο εχει και λαστιχο οποτε μπορει να μην εχει φτασει μεχρι μεσα το φαγωμα που αναφερεις. ειναι δηλαδη το λαστιχο απεξω μετα ειναι το σιδερο τα λινα που αναφερεις διοτι ειναι αυτοστηρικτο και του δινει μεγαλη αντοχη και πιο μεσα ειναι ενα δευτερο λαστιχο και μεσα απο αυτο ειναι τα καλωδια 2 ή 5 ζευγη αναλογως την περιπτωση τα οποια εχουν και την μονωση του καλωδιου ετσι και αλλιως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, poulinos είπε

για την εσωτερικη καλωδιωση ελπιζω να μην ειναι τηλεφωνικο το καλωδιο που παει μεχρι το σαλονι και να εχεις βαλει ενα utp με rj11 κλιπακια σε ενα απο τα 4 ζευγαρια.

β.για το εξωτερικο καλωδιο αν θυμαμαι καλα μεσα απο το σιδερο εχει και λαστιχο οποτε μπορει να μην εχει φτασει μεχρι μεσα το φαγωμα που αναφερεις. ειναι δηλαδη το λαστιχο απεξω μετα ειναι το σιδερο τα λινα που αναφερεις διοτι ειναι αυτοστηρικτο και του δινει μεγαλη αντοχη και πιο μεσα ειναι ενα δευτερο λαστιχο και μεσα απο αυτο ειναι τα καλωδια 2 ή 5 ζευγη αναλογως την περιπτωση τα οποια εχουν και την μονωση του καλωδιου ετσι και αλλιως.

Υπαρχει utp καλωδιο που φτανει στην εισοδο του σπιτιου μετα utp καλωδιο (αυτο με τα 3ζευγη) φευγει απο την μπριζα εισοδου κι παει στο σαλονι  μπριζακι ,εκει εχω σπλιτερ μια εισοδος το τηλεφωνο κι η αλλη τηλ καλωδιο 5 μετρων κι παει στο ρουτερ.

Τωρα με το vdsl που θα βαλω θα πρεπει να αντικαταστισω το τηλ καλωδιο των 5 μετρων που παει στο ρουτερ απο τη μπριζα του σαλονιου με utp καλωδιο μονο αν κανω μετρησεις στην  μπριζα του σαλονιου κι μετα στο ρουτερ κι δω μειωση της ταχυτητας (το καλωδιο το τηλεφωνικο ειναι καινουργιο χωρις σπασιματα πλακε ) επισης θα βαλω το μοναδικο τηλεφωνο  σταθερο οχι ασυρματο αν παιζει ρολο )στο ρουτερ γιατι η συνδεση ειναι voip.(To utp καλωδιο βεβαια ειναι 30ετιας αν παιζει ρολο )

θα εχω προβληματα με αυτη την διαταξη και τα καλωδια που εχω στο σπιτι ?

Συκωνουν 100αρα τα παλια καλωδια utp(30ετιας)στο σπιτι κι  τα φθαρμενα εναερια καλωδια (30ετιας)χωρις αποσυνδεσεις κι με  υψηλη ταχυτητα ? (Το θετικο ειναι οτι το καφαο ειναι 150 μετρα απο το σπιτι ) ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, power_1 είπε

Υπαρχει utp καλωδιο που φτανει στην εισοδο του σπιτιου μετα utp καλωδιο (αυτο με τα 3ζευγη) φευγει απο την μπριζα εισοδου κι παει στο σαλονι  μπριζακι ,εκει εχω σπλιτερ μια εισοδος το τηλεφωνο κι η αλλη τηλ καλωδιο 5 μετρων κι παει στο ρουτερ.

Τωρα με το vdsl που θα βαλω θα πρεπει να αντικαταστισω το τηλ καλωδιο των 5 μετρων που παει στο ρουτερ απο τη μπριζα του σαλονιου με utp καλωδιο μονο αν κανω μετρησεις στην  μπριζα του σαλονιου κι μετα στο ρουτερ κι δω μειωση της ταχυτητας (το καλωδιο το τηλεφωνικο ειναι καινουργιο χωρις σπασιματα πλακε ) επισης θα βαλω το μοναδικο τηλεφωνο  σταθερο οχι ασυρματο αν παιζει ρολο )στο ρουτερ γιατι η συνδεση ειναι voip.(To utp καλωδιο βεβαια ειναι 30ετιας αν παιζει ρολο )

θα εχω προβληματα με αυτη την διαταξη και τα καλωδια που εχω στο σπιτι ?

Συκωνουν 100αρα τα παλια καλωδια utp(30ετιας)στο σπιτι κι  τα φθαρμενα εναερια καλωδια (30ετιας)χωρις αποσυνδεσεις κι με  υψηλη ταχυτητα ? (Το θετικο ειναι οτι το καφαο ειναι 150 μετρα απο το σπιτι ) ?

 

έχω απόσταση 700 μετρά από το καφαο και καλωδίωση του 1989 κανένα θέμα συγχρονίζω 101/11

 

 

Επεξ/σία από btcminer22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
On 02/07/2022 at 18:05, power_1 said:

Υπαρχει utp καλωδιο που φτανει στην εισοδο του σπιτιου μετα utp καλωδιο (αυτο με τα 3ζευγη) φευγει απο την μπριζα εισοδου κι παει στο σαλονι  μπριζακι ,εκει εχω σπλιτερ μια εισοδος το τηλεφωνο κι η αλλη τηλ καλωδιο 5 μετρων κι παει στο ρουτερ.

Τωρα με το vdsl που θα βαλω θα πρεπει να αντικαταστισω το τηλ καλωδιο των 5 μετρων που παει στο ρουτερ απο τη μπριζα του σαλονιου με utp καλωδιο μονο αν κανω μετρησεις στην  μπριζα του σαλονιου κι μετα στο ρουτερ κι δω μειωση της ταχυτητας (το καλωδιο το τηλεφωνικο ειναι καινουργιο χωρις σπασιματα πλακε ) επισης θα βαλω το μοναδικο τηλεφωνο  σταθερο οχι ασυρματο αν παιζει ρολο )στο ρουτερ γιατι η συνδεση ειναι voip.(To utp καλωδιο βεβαια ειναι 30ετιας αν παιζει ρολο )

θα εχω προβληματα με αυτη την διαταξη και τα καλωδια που εχω στο σπιτι ?

Συκωνουν 100αρα τα παλια καλωδια utp(30ετιας)στο σπιτι κι  τα φθαρμενα εναερια καλωδια (30ετιας)χωρις αποσυνδεσεις κι με  υψηλη ταχυτητα ? (Το θετικο ειναι οτι το καφαο ειναι 150 μετρα απο το σπιτι ) ?

 

a.ναι σηκωνουν 100 τα utp.

β.μπορεις να κανεις δοκιμες και με το τηλεφωνικο και χωρις για να δεις αν χανεις με το τηλεφωνικο.απο την αλλη το να το αλλαξεις με Utp δεν ειναι κατι και απλα να χρησιμοποιησεις το ενα ζευγαρι απο τα 4. εφοσον ερχεται Utp στην πριζα εισοδου και απο εκει φευγει ΜΟΝΟ ενα utp και παει στην πριζα που θες εισαι οκ.προβλημα θα ειχες αν παραλληλα ηταν και αλλο Utp που πηγαινε σε συναγερμο ή σε αλλη πριζα κτλ.επισης τα utp ειναι 4 ζευγαρια οχι 3.

On 02/07/2022 at 23:34, btcminer22 said:

έχω απόσταση 700 μετρά από το καφαο και καλωδίωση του 1989 κανένα θέμα συγχρονίζω 101/11

 

 

Kai ta ραζιμ καλωδια μια χαρα ειναι για vdsl

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...