Προς το περιεχόμενο

NOVA VDSL 100


Προτεινόμενες αναρτήσεις

58 λεπτά πριν, 71SPYROS είπε

Καλησπερα

Μολις εκανα αναβαθμιση απο 24αρα σε 100αρα με voip τηλεφωνια.

Επειδη ξερω οτι τα ρουτερ της εταιρειας εχουν παντα προβληματικη αποδοση, εχετε να προτεινετε καποιο του εμποριου που να ειναι συμβατο με τη voip της nova?
Aυτη τη στιγμη εχω αυτο εδω https://www.skroutz.gr/s/13939266/TP-LINK-Archer-VR400-v2-VDSL2-Ασύρματο-Modem-Router-Wi-Fi-5-με-4-Θύρες-Gigabit-Ethernet.html   το οποιο αν δε κανω λαθος δεν ειναι voip.

Κοιταζω και προς αυτη τη κατευθυνση αλλα ειναι ακριβο και δεν γνωριζω αν ειναι συμβατο με nova voip. https://www.skroutz.gr/s/16177843/AVM-FRITZ-Box-7530-VDSL2-Ασύρματο-Modem-Router-Wi-Fi-5-με-4-Θύρες-Gigabit-Ethernet.html

 

Eπειδη δεν ειμαι ιδιαιτερος γνωστης του θεματος, εχω διαβασει και την περιπτωση να χρησιμοποιησω δυο ρουτερ. Πανω στη γραμμη αυτο της εταιρειας ωστε να χω το σταθερο τηλεφωνο και ενα δευτερο της αρεσκειας μου που θα κουμπωνει πανω στο πρωτο χωρις να γνωριζω τα συν και τα πλην της υποθεσης

Λογικα θα σου στειλει η nova καινουργιο μοντεμ. Αν οχι το ZTE H288A , τοτε καποιο καινουργιο huawei που δινει πλεον.
Δεν υπαρχει μοντεμ του εμποριου που θα δουλεψει με την voip τηλεφωνια της nova. Το καινουργιο μοντεμ που θα σου σταλει θα ειναι προρυθμισμενο για την περιπτωση σου , με τους κωδικους της τηλεφωνιας περασμενους σε αυτο , χωρις να υπαρχει τροπος να ανακτηθουν και να μεταφερθουν σε αλλο μοντεμ.
Το fritzbox 7530 ειναι καλο μοντεμ , ειναι ακριβο μοντεμ , αλλα οπως καταλαβαινεις με αυτα που εγραψα παραπανω , δεν μπορει να δουλεψει με την voip τηλεφωνια της nova χωρις τους κωδικους.
Γινεται ομως να γεφυρωσεις το 7530 με το μοντεμ της nova. Στην περιπτωση μου , που εχω το ZTE 288A και το 7530 , εχω γεφυρωσει τα δυο μοντεμ κατα καιρους , αν και τωρα πλεον παιζω μονο με το Η288Α.
Στην ουσια , σε ενα τετοιο σεναριο , εχεις το 7530 να συγχρονιζει με την γραμμη , μιας και για αυτο το θες , μπας και κανει καλυτερη δουλεια (που κανει) και το Η288Α εξυπηρετει μονο την voip τηλεφωνια. Το μονο αρνητικο σε ενα τετοιο σεναριο ειναι οτι εχεις δυο μηχανηματα να δουλευουν , που ειναι καπως ... πλεονασμος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 294
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, mphxths είπε

Λογικα θα σου στειλει η nova καινουργιο μοντεμ. Αν οχι το ZTE H288A , τοτε καποιο καινουργιο huawei που δινει πλεον.
Δεν υπαρχει μοντεμ του εμποριου που θα δουλεψει με την voip τηλεφωνια της nova. Το καινουργιο μοντεμ που θα σου σταλει θα ειναι προρυθμισμενο για την περιπτωση σου , με τους κωδικους της τηλεφωνιας περασμενους σε αυτο , χωρις να υπαρχει τροπος να ανακτηθουν και να μεταφερθουν σε αλλο μοντεμ.
Το fritzbox 7530 ειναι καλο μοντεμ , ειναι ακριβο μοντεμ , αλλα οπως καταλαβαινεις με αυτα που εγραψα παραπανω , δεν μπορει να δουλεψει με την voip τηλεφωνια της nova χωρις τους κωδικους.
Γινεται ομως να γεφυρωσεις το 7530 με το μοντεμ της nova. Στην περιπτωση μου , που εχω το ZTE 288A και το 7530 , εχω γεφυρωσει τα δυο μοντεμ κατα καιρους , αν και τωρα πλεον παιζω μονο με το Η288Α.
Στην ουσια , σε ενα τετοιο σεναριο , εχεις το 7530 να συγχρονιζει με την γραμμη , μιας και για αυτο το θες , μπας και κανει καλυτερη δουλεια (που κανει) και το Η288Α εξυπηρετει μονο την voip τηλεφωνια. Το μονο αρνητικο σε ενα τετοιο σεναριο ειναι οτι εχεις δυο μηχανηματα να δουλευουν , που ειναι καπως ... πλεονασμος.

Ησουν πολυ κατατοπιστικος στις πληροφοριες σου.
Αν συγχρονιζει και δεν εχει θεματα το ρουτερ της nova τοτε δεν εχω λογο να στραφω σε κατι αλλο. 

Αν τωρα εχω θεματα και χρειαστει και δευτερο ρουτερ, τοτε απ οτι καταλαβα βαζω πανω στη γραμμη το ρουτερ που θα αγορασω και πανω του συνδεω με γεφυρωση(αν το λεω σωστα) το ρουτερ της nova για να χω το voip. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, 71SPYROS είπε

Αν συγχρονιζει και δεν εχει θεματα το ρουτερ της nova τοτε δεν εχω λογο να στραφω σε κατι αλλο. 

Το αυτο. Παρε το μοντεμ που θα σου στειλει , βαλτο πανω και δες τι γινεται. Αν ολα πανε καλα , δεν ασχολεισαι παραπανω. Σε τελικη αναλυση αν φταιει η εσωτερικη καλωδιωση σε οποιοδηποτε προβλημα ή το καφαο ή κατι εξω απο το σπιτι , δεν θα κανει μαγικα το 7530 ή οποιοδηποτε μοντεμ για να διορθωσει το προβλημα.
Και μιας που αναφερθηκα στην εσωτερικη καλωδιωση , να εχεις υποψη σου οτι το ιδανικο σεναριο , ειναι η κεντρικη πριζα "καθαρη" απο επιπλεον καλωδια , ο,τι και αν ειναι αυτα , και το μοντεμ συνδεδεμενο σε αυτην.
Κατι powerlines , περιεργα πολυπριζα , παραλληλες πριζες συνδεδεμενες στην κεντρικη , ακυρες αναμονες συνδεδεμενες στην κεντρικη , κλπ , ενδεχεται (σιγουρα) να προκαλεσουν προβληματα στην συνδεση και μειωμενη ταχυτητα συνδεσης.
 

25 λεπτά πριν, 71SPYROS είπε

τοτε απ οτι καταλαβα βαζω πανω στη γραμμη το ρουτερ που θα αγορασω και πανω του συνδεω με γεφυρωση(αν το λεω σωστα) το ρουτερ της nova για να χω το voip. 

Χοντρικα καπως ετσι. Υπαρχει μια συγκεκριμενη διαδικασια που πρεπει να ακολουθηθει για να δουλεψει η γεφυρωση. Δεν ειναι κατι τραγικο. Υποψιν οτι η γεφυρωση εχει δουλεψει με το Η288Α. Δεν ξερω αν δουλευει με το καινουργιο huawei που εχει αρχισει και στελνει πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα!

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, θα ρωτήσω εδώ.

Βρίσκομαι Βόλο και έχω 50αρα vdsl ΟΤΕ και τουλάχιστον όσες φορές έχω μετρήσει είμαι στα 50-55mbps.

Επειδή έληξε το συμβόλαιο, πήρα προσφορά από NOVA για EON FIBER 100.

Θα δω διαφορά? Ή υπάρχει περίπτωση να έχω ακόμη και χαμηλότερη ταχύτητα από αυτή που ήδη έχω? Αποσυνδέσεις?

Η αλήθεια είναι ότι μέχρι τώρα δεν είχα θέματα με τον ΟΤΕ αλλά σε αυτά τα χρήματα που πληρώνω, με τη NOVA θα έχω (αν ισχύει) 2πλάσια ταχύτητα και κανάλια NOVA..

Επεξ/σία από nikolasgrg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikolasgrg είπε

Καλημέρα!

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, θα ρωτήσω εδώ.

Βρίσκομαι Βόλο και έχω 50αρα vdsl ΟΤΕ και τουλάχιστον όσες φορές έχω μετρήσει είμαι στα 50-55mbps.

Επειδή έληξε το συμβόλαιο, πήρα προσφορά από NOVA για EON FIBER 100.

Θα δω διαφορά? Ή υπάρχει περίπτωση να έχω ακόμη και χαμηλότερη ταχύτητα από αυτή που ήδη έχω? Αποσυνδέσεις?

Η αλήθεια είναι ότι μέχρι τώρα δεν είχα θέματα με τον ΟΤΕ αλλά σε αυτά τα χρήματα που πληρώνω, με τη NOVA θα έχω (αν ισχύει) 2πλάσια ταχύτητα και κανάλια NOVA..

φιλε αν επιτρεπεται ποσο πληρωνες στον οτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, goyili είπε

φιλε αν επιτρεπεται ποσο πληρωνες στον οτε?

32€ είναι κανονικά αν και στους 2 τελευταίους λογαριασμούς με κάτι πρόσθετα τέλη που βάλανε, έχει πάει 34-35€ και το πακέτο περιλαμβάνει 50αρα vdsl, απεριόριστα σταθερά και 120' σε κινητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikolasgrg είπε

32€ είναι κανονικά αν και στους 2 τελευταίους λογαριασμούς με κάτι πρόσθετα τέλη που βάλανε, έχει πάει 34-35€ και το πακέτο περιλαμβάνει 50αρα vdsl, απεριόριστα σταθερά και 120' σε κινητά.

η νοβα τι σου δινει και ποσο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

100αρα vdsl, απεριόριστα σταθερά, 120’ κινητά και κανάλια ΕΟΝ (δεν έχει τα αθλητικά μέσα). Αυτά στα 33€ μου λένε..

Επεξ/σία από nikolasgrg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikolasgrg είπε

100αρα vdsl, απεριόριστα σταθερά, 120’ κινητά και κανάλια ΕΟΝ (δεν έχει τα αθλητικά μέσα). Αυτά στα 33€ μου λένε..

στην ιδια τιμη παιρνεις 100ρα και tv εξτρα....εγω εχω νοβα 100 με tv και ειμαι κομπλε προσωπικα...αξιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, nikolasgrg said:

Καλημέρα!

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, θα ρωτήσω εδώ.

Βρίσκομαι Βόλο και έχω 50αρα vdsl ΟΤΕ και τουλάχιστον όσες φορές έχω μετρήσει είμαι στα 50-55mbps.

Επειδή έληξε το συμβόλαιο, πήρα προσφορά από NOVA για EON FIBER 100.

Θα δω διαφορά? Ή υπάρχει περίπτωση να έχω ακόμη και χαμηλότερη ταχύτητα από αυτή που ήδη έχω? Αποσυνδέσεις?

Η αλήθεια είναι ότι μέχρι τώρα δεν είχα θέματα με τον ΟΤΕ αλλά σε αυτά τα χρήματα που πληρώνω, με τη NOVA θα έχω (αν ισχύει) 2πλάσια ταχύτητα και κανάλια NOVA..

ιδιο χαλκο απο το ιδιο kv. μονο το cpe αλλαζει. τωρα που θα πας 100 αρα αν και ισχυει και για την 50αρα ειναι must το παρακατω https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι εύκολο κάποιος να ανεβάσει εδώ το τελευταίο firmware για το ΖΤΕ H288A. Ή λινκ από τη σωστή σελίδα προϊόντος ?  Το link που υπήρχε σε προηγούμενη σελίδα  έχει λήξει. Σήμερα το παρέλαβα τελικά δεν ήταν από τα καινούργια της huawei.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/3/2022 στις 4:18 ΜΜ, 71SPYROS είπε

Είναι εύκολο κάποιος να ανεβάσει εδώ το τελευταίο firmware για το ΖΤΕ H288A. Ή λινκ από τη σωστή σελίδα προϊόντος ?  Το link που υπήρχε σε προηγούμενη σελίδα  έχει λήξει. Σήμερα το παρέλαβα τελικά δεν ήταν από τα καινούργια της huawei.

Παρτο απο εδω. Αποσυμπιεζεις και φορτωνεις το bin. Τραβα και ενα backup αν και δεν νομιζω οτι σου χαλαει τις ρυθμισεις.
Επισης καλο ειναι να τραβηξεις ενα σκρινσοτ τα στατιστικα της γραμμης , πριν και μετα για συγκριση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι αποσυνδεσεις στην τελικη εχουμε καταλήξει οτι ειναι  λογο φθορων ειναι σε καλωδιωσεις εντος η εκτος σπιτιου. Για εμενα αν πας σε 100αρα στην χειρότερη θα στην κανουν παλι 50αρα και παλι πιο φθηνα θα βγει συζητησε το λιγο το θεμα. στην τελικη κερδισμενος θα βγεις.

Στα των δικων μου αυριο ο οτε θα ερθει να δει την ρεκλετα της οικοδομης. Εγω ακομα ολα καλα απο τοτε που την καθαρισε λιγο ο τεχνικος της nova, αποσυνδεσεις αρεα και που και μιλαμε για 1 αντε 2 μια στο τοσο λογικα επιπεδα δλδ.

poulinos@ Οπου περνανε οπτικες ινες (ο οτε) βαζουν και κουτακι μετα στις οικοδομες ή μονο αν εχει συνδρομητή με fiber απο ote μπαινει ο οτε στον κοπο, ξερουμε ?

Επεξ/σία από Chaos KinG
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ηρθαν απο τον οτε και απο την στιγμη που την εκοψαν να την μετρισουν και μετα εχει συγχρονισει στα 50down/5up και δεν αλλαζει οσα reboot και να κανω και αρχισε και αποσυνδεσεις παλι. Πηρα τη νοβα θα στειλουν τεχνικο να το δει (στο τελος θα παρω σκαλα να το κανω μονος μου οχι τπτ αλλο ειναι παρα πολυ ψηλα το κουτι του οτε δεν φτανεισ με απλη σκαλα 😒). Εχει γινει δραμα. Η πλακα ειναι οτι ηρθαν δυο παιδακια απο οτε μονιζα ειναι για διαφημιστικά, μεχρι να κτεβω στο ισογειο να τους πω τη θεμα εχουμε, ειχαν φυγει 😂

Επεξ/σία από Chaos KinG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...