Προς το περιεχόμενο

NOVA VDSL 100


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι πρωτες εντυπωσεις απο την 100αρα με το H288A ειναι πολυ καλες σαν ταχυτητα. Ξεπερασε τις προσδοκιες μου για να ειμαι ειλικρινης. Η ανταποκριση ειναι λιγο αργη, δηλ. οταν παταω να ανοιξει μια σελιδα, καθυστερει. 

Η αληθεια ειναι οτι θα θελα να αλλαξω dns server και να βαλω αυτον της google αλλα δε ξερω αν γινεται στο συγκεκριμενο ρουτερ.

dsl.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 294
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, 71SPYROS είπε

Οι πρωτες εντυπωσεις απο την 100αρα με το H288A ειναι πολυ καλες σαν ταχυτητα.

Τι πολυ καλες ? Τερματιζει η γραμμη σου. Και απο ο,τι δειχνει , ενδεχομενως να σηκωνει και 200αρα.
Πολυ πιθανον η καμπινα να ειναι αρκετα κοντα σου και ειναι της wind μιας και αυτη συνηθιζει να βαζει 35αρι profile.
Μηδεν crc errors , 110k kbps , 220k attainable , μην το πεις ουτε του παππα. Καλοδουλευτη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Ναι, μια χαρά γίνεται.

Μπαίνεις στο router με nova creds (user: forthnet και pass: F0rth@c$n3t# ), και μετά πας Local Network -> LAN -> DHCP server και κάνεις δουλειά σου.

εκει που λεει primary dns και εχει το 192.168.1.1 εγω παω και  βαζω 8.8.8.8    και στο secondary 8.8.4.4???????
αφηνω το isp dns off?
Aν ειναι ευκολο μια καθοδηγηση, ευχαριστω.

dns.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, 71SPYROS είπε

εκει που λεει primary dns και εχει το 192.168.1.1 εγω παω και  βαζω 8.8.8.8    και στο secondary 8.8.4.4???????
αφηνω το isp dns off?
Aν ειναι ευκολο μια καθοδηγηση, ευχαριστω.

dns.jpg

Ναι, αυτό ακριβώς.

Αλλά αντίστοιχα βάλε και στο ipv6

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, για νέα Μηχανιώνα Θεσσαλονίκης, με καμπίνα περίπου στα 200 με 300 μέτρα θα ήταν καλύτερο να πάω σε 50αρα ΟΤΕ στα 30 ευρώ περίπου ή 100αρα ΕΟΝ στα 26 ευρώ; Είναι όλες οι εταιρίες αξιόπιστες από άποψη διακοπών και αποσυνδέσεων σε τόσο μικρές αποστάσεις καμπίνας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θεμα ηταν στο καφαο, ηρθαν και το εκαναν τωρα εχω ξανα γραμμη απλα κανει αποσυνδεσεις ανα 1 ωρα βγαζει παρα πολλα σφαλματα αντε να δουμε αλλαξα και καλωδιωση εβαλα της προκοπης καλωδιο ενα cat6a.


 δειτε εδω log 😭 

Αναφορά σε κείμενο

UpTime:2022/03/23 04:58:23 ModulationType:Vdsl2_Vectoring RateUp(Kbps):10997 RateDown(Kbps):85825 MaxRateUp(Kbps):0 MaxRateDown(Kbps):88821
InterleaveDelayUs(s):1 InterleaveDelayDs(s):9 ACTINP:5 SnrMarginDown(dB):9.1 SnrMarginUp(dB):-51.2 PwrDown(dBm):12.1 PwrUp(dBm):7.1
Monitortime:2022/03/23 05:12:04 Status: Up ModulationType:Vdsl2_Vectoring RateUp(Kbps):10997 RateDown(Kbps):109953 MaxRateUp(Kbps):50674 MaxRateDown(Kbps):113791
InterleaveDelayUs(s):1 InterleaveDelayDs(s):9 ACTINP:5 SnrMarginDown(dB):10.1 SnrMarginUp(dB):28.2 PwrDown(dBm):12.3 PwrUp(dBm):5.0
Downtime:2022/03/23 05:12:07 LastRetrainReason:Unknwon
Latest 15 minutes:
ReceiveBlocks:0 TransmitBlocks:0 ErroredSecs(S):24 ATUCErroredSecs(S):0
SeverelyErroredSecs(S):21 ATUCSeverelyErroredSecs:0 FECErrors:81844 ATUCFECErrors:0 CRCErrors:13694 ATUCCRCErrors:0
Monitortime:2022/03/23 08:19:43 Status: Up ModulationType:Vdsl2_Vectoring RateUp(Kbps):10997 RateDown(Kbps):64839 MaxRateUp(Kbps):38255 MaxRateDown(Kbps):67101
InterleaveDelayUs(s):1 InterleaveDelayDs(s):10 ACTINP:6 SnrMarginDown(dB):8.3 SnrMarginUp(dB):26.7 PwrDown(dBm):12.0 PwrUp(dBm):9.5
Downtime:2022/03/23 08:22:07 LastRetrainReason:Unknwon
Latest 15 minutes:
ReceiveBlocks:0 TransmitBlocks:0 ErroredSecs(S):61 ATUCErroredSecs(S):0
SeverelyErroredSecs(S):52 ATUCSeverelyErroredSecs:0 FECErrors:1051367 ATUCFECErrors:0 CRCErrors:15630 ATUCCRCErrors:0

 

Επεξ/σία από Chaos KinG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το box για τα κανάλια της Nova ξέρει κανείς αν έχουν ενεργοποιήσει το wifi; Βλέπω ότι παλιά ενώ το box είχε την δυνατότητα ήταν απενεργοποιημένη. Έχει αλλάξει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 29/03/2022 at 12:46, Conan2046 said:

Με το box για τα κανάλια της Nova ξέρει κανείς αν έχουν ενεργοποιήσει το wifi; Βλέπω ότι παλιά ενώ το box είχε την δυνατότητα ήταν απενεργοποιημένη. Έχει αλλάξει αυτό;

οσο ξερω σε καποιες περιπτωσεις το ανοιγουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/3/2022 στις 12:46 ΜΜ, Conan2046 είπε

Με το box για τα κανάλια της Nova ξέρει κανείς αν έχουν ενεργοποιήσει το wifi; Βλέπω ότι παλιά ενώ το box είχε την δυνατότητα ήταν απενεργοποιημένη. Έχει αλλάξει αυτό;

Πάρε τηλέφωνο να στο ανοίξουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Εγω επιτελους βλεπω το φως στο τουωελ εβαλε fiber ο ΟΤΕ πηρα επιδοτηση sfbb και θα περασω οπτικες με nova. 3 χρονια τρεξιμο ευελπιστώ σε 1,5 μηνα με το φως να λυθει το θεμα με τις αποσυνδεσεις :P .
https://nova.gr/programmata/fiber-to-the-home

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Θα ήθελα τη βοήθειά σας, είναι επείγον καθώς έχω μείνει χωρίς Ιντερνετ στο σπίτι και προσπαθώ να βγάλω άκρη.

Μέχρι τώρα είχαμε Ιντερνετ στην Cosmote 100ρα (FTTC).

Κάναμε αίτηση στη Nova για το Fiber 100. Ενω μας είχαν πει ότι η ενεργοποίηση θα πάρει 2 βδομάδες, σήμερα κόπηκε το ιντερνετ και έλαβα sms απο τη Nova ότι ενεργοποιήθηκε η  νεά γραμμή. Επισης, έλαβα και ένα ακόμα sms με username και password.

Το θέμα είναι ότι οχι μόνο δεν έχουμε λάβει το router από τη Nova αλλα φαίνεται δεν το έχουν στείλει καν ακομα! Και έτσι έχω ξεμείνει χωρις ιντερνετ.

Από ότι κατάλαβα, δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το router της Cosmote για να συνδεθώ με Nova, σωστά;

Έχω πάρει στο τμημα εξυπηρετησης της Nova 2-3 φορες, ο καθε υπαλληλος μου λεει διαφορετικά πράγματα.

Ο 1ος μου είπε θα στείλουν σήμερα το router και λογικά θα το λάβω αυριο. Όταν ρωτησα αν γινεται να το παραλαβω για πιο γρηγορα απο κασταστημα Nova μου ειπε δεν γίνεται. Πριν λιγο ξαναπήρα τηλ, ο 2ος υπαλληλος πριν λιγο μου ειπε δεν εχει σταλεί ακομα το ρουτερ και αφου σταλει θα παρει μερες να ερθει(?!?). Με απλα ΕΛΤΑ τα στελνουν; Αλλα αυτος μου ειπε γινεται να παω σε ενα καταστημα Νοβα στο Περιστερι  να παρω το ρουτερ (ειναι κλειστο τωρα βεβαια).

Έχει συμβει σε κανεναν κατι παρομοιο; Έχετε καμία ιδεα τι μπορω να κάνω;

Τελευταία ερώτηση: αν δεν βγαλω συντομα ακρη, γίνεται εντος 2 βδομαδων να καταγγείλω τη συμναση με τη Νοβα και να επιστρεψω Cosmote?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@andreas_r

Με απλο ελτα το στελνουν , συστημενο αν θυμαμαι καλα. Στην περιπτωση μου η ολη μεταβαση απο adsl σε vdsl (nova σε nova ομως , δεν ηταν περιπτωση αλλαγη παροχου) , εγινε μεσα σε μια βδομαδα. Ειχαν στειλει το router , και επειδη τον παιζανε στα ΕΛΤΑ , πηγα και το παρελαβα αυτοπροσωπως. Και οταν ενεργοποιηθηκε η vdsl , το εβαλα επανω , τραβηξα ενα reset , και τραβηξε αυτοματως ολες τις ρυθμισεις.

Αρχικα , πρεπει να διευκρινιστει αν οντως το εχουν στειλει. Αν δεν το εχουν στειλει , προσωρινα μπορεις να χρησιμοποιησεις ενα οποιοδηποτε vdsl modem , να ρυθμισεις τα στοιχεια που σου στειλανε με το sms και να παιξει το ιντερνετ. Αυτο που δεν θα παιξει ειναι η τηλεφωνια ΑΝ ειναι voip.
Aπο την αλλη , ειναι πολυ απλο για αυτους να σου πουν , πηγαινε παρε ενα modem απο καταστημα nova , δωρεαν προφανως και οταν το ανοιξεις , παρε μας ενα τηλεφωνο και πες μας το serial number του. Γιατι στην ουσια αυτο κανουν οταν στελνουν ενα μοντεμ. Εχουν συνδεσει το serial number του με το account σου , για αυτο οταν το συνδεεις τραβαει ολες τις ρυθμισεις (κυριως της τηλεφωνιας) αυτοματα.
Βεβαια το πιο απλο θα ηταν , να σου στειλουν αυτοι το modem , να τελειωνει η ταλαιπωρια ολων.
Στην τελικη τραβα σε ενα καταστημα nova , πες τους τι γινεται και αν μπορεις να παρεις ενα modem  , δωρεαν , και τι ενεργειες πρεπει να γινουν και απο ποιον για να "συνδεθει" αυτο με το account σου.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Τελικά μου το έστειλαν με κούριερ και έφτασε (το ZTE). Το σέταρα, η σύνδεση σταθερή ζωρίς διακοπες, ping περίπου 6-8ms, upload τερματίζει στα 10 mbps, ωστόσο το download είναι "χαμηλο", σταθερά γυρω στο 73-74 mbps (με βαση το Oakla speed test).

Πριν παω στη Νοβα, με 100ρα Cosmote έπιανα κοντα στα 85-90 mbps.

Επισυνάπτω παρακάτω και στατιστικά από τη σελίδα του ΖΤΕ router της Nova:image.png.b3e07538a04307ef618b33e89a97dc54.png

Καμία ιδέα τι μπορει να φταιει;

Επεξ/σία από andreas_r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...