Προς το περιεχόμενο

NOVA VDSL 100


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε είσαι αρχηγός, το έκανα και έγινε το upgrade, πήρε την Τ16. 

Τώρα δείχνει πολύ καλύτερα δεδομένα, σχεδόν 87 Mbps, για δες τα όλα, άλλαξαν σχεδόν όλα. 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! 

 

Υ.Γ: Βέβαια είναι πάλι κάτω από τα 100 που θεωρητικά έχω, αλλά για 13 Mbps κάτω δεν νομίζω ότι αξίζει να το ψάξω κι άλλο.... Ή όχι; 

IMG_20220218_011708.jpg

Επεξ/σία από topmar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 294
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, topmar είπε

Φίλε είσαι αρχηγός, το έκανα και έγινε το upgrade, πήρε την Τ16. 

Τώρα δείχνει πολύ καλύτερα δεδομένα, σχεδόν 87 Mbps, για δες τα όλα, άλλαξαν σχεδόν όλα. 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! 

 

Υ.Γ: Βέβαια είναι πάλι κάτω από τα 100 που θεωρητικά έχω, αλλά για 13 Mbps κάτω δεν νομίζω ότι αξίζει να το ψάξω κι άλλο.... Ή όχι; 

IMG_20220218_011708.jpg

Συγχρονιζει στα 104 ομως...απλα σε κοβει καποιο λιγο η καλωδιωση...προσωπικα στην θεησ σου δεν θα ασχολουμουν περισσοτερο....ειναι ικανοποιητικο το νουμερο...και απο δω και περα μικρες οι διαφορες.

Τιποτα φιλε μ...χαρηκα π βοηθησα.

Δοκιμασε ενα ρισταρτ αυριο ισως συγχρονισεις και λιγο παραπανω...ισως λεω παλι...καλο σου βραδυ.

Επεξ/σία από tontorikos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 17/02/2022 at 09:25, topmar said:

Καλημέρα, νεότερα για το θέμα: ήρθε ο τεχνικός, έλεγξε την γραμμή από κάτω στην είσοδο της πολυκατοικίας, βρήκε ταχύτητα 110 Mbps. 

Στην πρίζα του σπιτιού, φέρνει έως 69 Mbps, οπότε είναι προβληματική η κάθετη καλωδίωση όπως είπε και θέλει έλεγχο - επισκευή - αντικατάσταση από ηλεκτρολόγο. 

Τελικά, χρέωση δεν υπήρξε, γλίτωσα αυτό το 20αρικο, το οποίο θα δοθεί στον ηλεκτρολόγο από ότι φαίνεται. 

δεν φταιει η καθετη αλλα τα παραλληλα.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

 

το 90 τις 100 μην πω το 95 τις 100 ειναι τα παραλληλα και οχι η καθετη

με το να βαλεις το ρουτερ στην κεντρικη δεν παρακαμπτεις τα παραλληλα απλα μπαλωνεις λιγο το προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά δεν κατάλαβα τίποτα από τον οδηγό στο link που έβαλες. 

Δηλαδή, τι πρέπει να γίνει στην περίπτωση μου, με απλά λόγια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, btcminer22 said:

αν ζητήσεις να σε βάλουνε σε snr 6db αντι για 9db που είσαι τώρα θα πας στα 95 Mbs και αν πας και σε interleaved θα περάσεις τα 100Mbs .

δεν θα το κανουν

δεν ειναι adsl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε vodafone το έκανα σήμερα σε γραμμή vdsl100 μέσω τεχνικής υποστήριξης και τώρα είμαι στα 106/11με snr 6db από 87/11 και 9db το interleaved / interleaved το έκανα απενεργοποιώντας το G-INP με root κωδικούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, topmar said:

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά δεν κατάλαβα τίποτα από τον οδηγό στο link που έβαλες. 

Δηλαδή, τι πρέπει να γίνει στην περίπτωση μου, με απλά λόγια; 

να μην εχεις παραλληλα.το αν γινεται εχει να κανει με το που θες το ρουτερ και που το τηλεφωνο

1 hour ago, btcminer22 said:

σε vodafone το έκανα σήμερα σε γραμμή vdsl100 μέσω τεχνικής υποστήριξης και τώρα είμαι στα 106/11με snr 6db από 87/11 και 9db το interleaved / interleaved το έκανα απενεργοποιώντας το G-INP με root κωδικούς

μαλλον πεφτεις σε καφαο vodafone. εδω ζητας fast path απο interleave και δεν το κανουν οταν εισαι σε kv οτε διοτι το χρεωνεται ο παροχος. σε μερικa router πχ fritz γινεται  να ριξεις το margin. και το πιο βασικο δεν ειναι να ριξει το margin για να πιασει τα 100 αλλα να φτιαξει την καλωδιωση του.αλλιως χαμηλο snr και παραλληλα δεν ειναι οτι καλυτερο.μπορει να εχει αποσυνδεσεις. το vdsl μισει τα παραλληλα.( bridge taps).και οι γαματοι τεχνικοι δεν λενε οτι φταινε τα παραλληλα αλλα εχουν την καραμελα φταιει η καθετη και ριξτε νεο καλωδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, poulinos είπε

να μην εχεις παραλληλα.το αν γινεται εχει να κανει με το που θες το ρουτερ και που το τηλεφωνο

μαλλον πεφτεις σε καφαο vodafone. εδω ζητας fast path απο interleave και δεν το κανουν οταν εισαι σε kv οτε διοτι το χρεωνεται ο παροχος. σε μερικa router πχ fritz γινεται  να ριξεις το margin. και το πιο βασικο δεν ειναι να ριξει το margin για να πιασει τα 100 αλλα να φτιαξει την καλωδιωση του.αλλιως χαμηλο snr και παραλληλα δεν ειναι οτι καλυτερο.μπορει να εχει αποσυνδεσεις. το vdsl μισει τα παραλληλα.( bridge taps).και οι γαματοι τεχνικοι δεν λενε οτι φταινε τα παραλληλα αλλα εχουν την καραμελα φταιει η καθετη και ριξτε νεο καλωδιο.

ναι είμαι σε καφαο vodafone και έχω πειράξει τα modulation settings( g-inp απενεργοποιημένα) για να παω απο 99 mbs sta 106mbs είμαι στα 600μ απόσταση γι'αυτο δυσκολεύεται λίγο η γραμμή δεν έχω αποσυνδέσεις άλλα μαζεύει κάπου στα 1500 crc την ήμερα αλλά με g-inp on είμαι στα 99mbs με 500 crc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, poulinos είπε

να μην εχεις παραλληλα.το αν γινεται εχει να κανει με το που θες το ρουτερ και που το τηλεφωνο

Στην κεντρική πρίζα τηλεφώνου του σπιτιού, στο σαλόνι, είναι όλα. 

Καλώδιο από την πρίζα στο splitter, κι από εκεί:

Α) Από την έξοδο με το εικονίδιο του Η/Υ, πάει στο μόντεμ. 

Β) Από την έξοδο με το εικονίδιο του τηλεφώνου, έβαλα ένα ταφ διπλό (δηλαδή διπλασίασα την έξοδο) και ένωσα τις εξόδους του με δύο τηλέφωνα (ένα σταθερό κι ένα ασύρματο). 

Δεν υπάρχει σε καμία άλλη πρίζα τηλεφώνου στο σπίτι, κουμπωμένο τηλέφωνο. 

Οπότε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, topmar said:

Στην κεντρική πρίζα τηλεφώνου του σπιτιού, στο σαλόνι, είναι όλα. 

Καλώδιο από την πρίζα στο splitter, κι από εκεί:

Α) Από την έξοδο με το εικονίδιο του Η/Υ, πάει στο μόντεμ. 

Β) Από την έξοδο με το εικονίδιο του τηλεφώνου, έβαλα ένα ταφ διπλό (δηλαδή διπλασίασα την έξοδο) και ένωσα τις εξόδους του με δύο τηλέφωνα (ένα σταθερό κι ένα ασύρματο). 

Δεν υπάρχει σε καμία άλλη πρίζα τηλεφώνου στο σπίτι, κουμπωμένο τηλέφωνο. 

Οπότε; 

ανοιγεις την πριζα και αποσυνδεεις ολα τα ζευγαρια καλωδιων και αφηνεις μονο αυτο που σου φερνει το ιντερνετ.1 ζευγαρι μονο.ετσι θα εχεις αποσυνδεσει ολα τα αλλα πριζακια και δεν θα εχεις παραλληλα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...